rozwińzwiń

Hoka Hey!

Okładka książki Hoka Hey! Neyef
Okładka książki Hoka Hey!
Neyef Wydawnictwo: Lost In Time komiksy
224 str. 3 godz. 44 min.
Kategoria:
komiksy
Wydawnictwo:
Lost In Time
Data wydania:
2023-04-24
Data 1. wyd. pol.:
2023-04-24
Liczba stron:
224
Czas czytania
3 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788367270359
Tłumacz:
Jakub Syty
Tagi:
dziki zachód western indianie
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Arka Romain Benassaya, Joann Urgell
Ocena 7,0
Arka Romain Benassaya, J...
Okładka książki Fungae Tomasz Leśniak, Wojtek Wawszczyk
Ocena 6,7
Fungae Tomasz Leśniak, Woj...
Okładka książki Rio Louise Garcia, Corentin Rouge
Ocena 7,9
Rio Louise Garcia, Core...
Okładka książki 1629 albo przerażająca historia rozbitków z Dżakarty. Aptekarz diabła Xavier Dorison, Thimothee Montaigne
Ocena 8,3
1629 albo prze... Xavier Dorison, Thi...

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
30 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
7934
6789

Na półkach: ,

WESTERN-NIE WESTERN

Western to i nie western. Bo przecież Indianie, kowboje i cała reszta tej otoczki z Dzikiego Zachodu nie koniecznie musi od razu western oznaczać. Więc nie oznacza. A co oznacza? Całkiem dobrą opowieść obyczajowo-historyczną, historię drogi, rzecz o zemście, ale i jednocześnie fabułę z przesłaniem. Intrygujący miks? Owszem, ale nie do końca, bo kiedy bardziej w to wnikamy, okazuje się, że rzecz wcale nie jest tak bardzo spełniona, jakby być mogła. I przy okazji graficznie też rzecz nie jest idealna, bo wyśmienite oddanie przyrody, tła i detali, spotyka się na łamach tego albumu z mocno cartoonowym, mnie osobiście nieprzekonującym designem postaci.

Od połowy XIX wieku, kościół katolicki przejmował młodych rdzennych Amerykanów. Szkolił ich, uczył, kształcił, wszystko, żeby stali się „cywilizowanymi Amerykanami”. Skutki były katastrofalne, niemal zniszczenie całej populacji: głównie przez choroby, jakie na ląd przywiózł biały człowiek.

I właśnie w takich realiach, w takich czasach, żyć przyszło Georgesowi. Chłopak pochodzi z plemienia Dakotów, ale wychowany przez pastora, coraz bardziej zatraca w sobie wszystko to, co przedtem się na niego składało – kulturę, wierzenia, korzenie… Wszystko zmienia się w chwili, kiedy jego drogi przecinają się z niejakim Małym Nożem, Indianinem poszukującym mordercy matki, a ich spotkanie stanie się brzemienne w skutki…

https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2024/02/hoka-hey-neyef.html

WESTERN-NIE WESTERN

Western to i nie western. Bo przecież Indianie, kowboje i cała reszta tej otoczki z Dzikiego Zachodu nie koniecznie musi od razu western oznaczać. Więc nie oznacza. A co oznacza? Całkiem dobrą opowieść obyczajowo-historyczną, historię drogi, rzecz o zemście, ale i jednocześnie fabułę z przesłaniem. Intrygujący miks? Owszem, ale nie do końca, bo kiedy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
721
658

Na półkach: ,

https://salomonik.eu/przeczytane/hoka-hey

https://salomonik.eu/przeczytane/hoka-hey

Pokaż mimo to

avatar
487
295

Na półkach:

Szalenie ciekawy i poruszający komiks, który opowiada o wolności, tradycji, poszukiwaniu siebie, przynależności i tożsamości etnicznej, rasizmie, a także wspaniałej kulturze rdzennych mieszkańców Ameryki.

Bardzo podobało mi się, że bohaterowie nie zostali ukazani w czarno-białych barwach, a w odcieniach szarości. Sam Mały Nóż jest postacią tragiczną, który zatraca się na drodze zemsty dopuszczając się licznych mordów. Z drugiej strony próbuje przekazywać i zaszczepiać miłość do swojej wymierającej już kultury. Barwni są również jego towarzysze: Bez Księżyca i Irlandczyk Sully, a także mały Georges, który do samego końca stara się odkryć kim naprawdę jest. Główny antagonista, czyli poszukiwacz nagród, miał swój ukryty cel w złapaniu bandy Małego Noża (o czym dowiadujemy się na samym końcu),spotykamy pewną postać, która brała udział w walce przeciwko Indianom, ale stara się to odpokutować i niesie pomóc każdemu bez względu na kolor skóry.

Dzieło francuskiego artysty o pseudonimie Neyef to obok "Skalpu" mój ulubiony komiks poświęcony tematyce Indian. Bardzo dobrze mi się go czytało (i oglądało),a na samym końcu razem z głównym bohaterem, dumnie wykrzyczałem okrzyk "Hoka Hey"!

Szalenie ciekawy i poruszający komiks, który opowiada o wolności, tradycji, poszukiwaniu siebie, przynależności i tożsamości etnicznej, rasizmie, a także wspaniałej kulturze rdzennych mieszkańców Ameryki.

Bardzo podobało mi się, że bohaterowie nie zostali ukazani w czarno-białych barwach, a w odcieniach szarości. Sam Mały Nóż jest postacią tragiczną, który zatraca się na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
219
123

Na półkach:

Główny bohater opowieści to młody Indianin, pochodzący z plemienia Dakotów. Wychowywany jest przez pastora, bo stracił rodziców i ich nie pamięta. Niestety przeżywa napaść Indian i zostaje porwany. Jeden z ekipy chce sprawić, aby poznał swoje korzenie i dziedzictwo. Uczy go ważnych i potrzebnych do przeżycia umiejętności, których młody nie poznał podczas pobytu w rezerwacie. Ekipa jeździ po pięknych miejscach, a rysownik naprawdę z wielką gracją, narysował i pokolorował miejscówki. Oczywiście nie brakuje tu walki i strzelanin, dlatego czyta się to szybko i przyjemnie.

Główny bohater opowieści to młody Indianin, pochodzący z plemienia Dakotów. Wychowywany jest przez pastora, bo stracił rodziców i ich nie pamięta. Niestety przeżywa napaść Indian i zostaje porwany. Jeden z ekipy chce sprawić, aby poznał swoje korzenie i dziedzictwo. Uczy go ważnych i potrzebnych do przeżycia umiejętności, których młody nie poznał podczas pobytu w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
28
18

Na półkach:

Co tu dużo mówić, komiks był wspaniały, pod względem scenariusza jak i rysunku. Dokładnie tego szukam w tym medium. Same rysunki choćby nie wiem jak dobre to dla mnie za mało jeśli nie dopełni ich dobry scenariusz. Polecam bardzo.

Co tu dużo mówić, komiks był wspaniały, pod względem scenariusza jak i rysunku. Dokładnie tego szukam w tym medium. Same rysunki choćby nie wiem jak dobre to dla mnie za mało jeśli nie dopełni ich dobry scenariusz. Polecam bardzo.

Pokaż mimo to

avatar
3338
334

Na półkach: ,

Doskonały komiks! O zemście, tożsamości i poszukiwaniu swojego miejsca w świecie. Oczywiście to wszystko wrzucone w kontekst konfliktu między autochtonami i kolonizatorami Dzikiego Zachodu. Bardzo dobrze napisane postaci i wciągająca historia. Tylko trochę irytuje plot armor niektórych postaci, a przede wszystkim średnie zakończenie. Samo w sobie nie jest złe, ale przeszkadza mi jak to zostało przedstawione - zbyt duży zbieg okoliczności. Można to było subtelniej rozegrać.

Doskonały komiks! O zemście, tożsamości i poszukiwaniu swojego miejsca w świecie. Oczywiście to wszystko wrzucone w kontekst konfliktu między autochtonami i kolonizatorami Dzikiego Zachodu. Bardzo dobrze napisane postaci i wciągająca historia. Tylko trochę irytuje plot armor niektórych postaci, a przede wszystkim średnie zakończenie. Samo w sobie nie jest złe, ale...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
2192
2016

Na półkach:

PopKulturowy Kociołek:

https://popkulturowykociolek.pl/recenzja-komiksu-hoka-hey/

Album rozpoczyna się dość spokojnie. Widzimy jak pewien pastor, młoda kobieta oraz towarzyszące im Indiańskie dziecko (Georges) czerpią radość z uroków przyrody na trwającym pikniku. W pewnym momencie sielanka ta zostanie przerwana przez trzech przybyłych jeźdźców. Jednym z nich jest porywczy i gniewny Indianin Mały Nóż, pragnący zemsty za śmierć swojej matki. Chwilę później padają strzały, leje się krew, a śmierć zbiera swoje żniwa. Mimowolnym świadkiem tego jest Georges. Mały Nóż musi wtedy podjąć decyzję czy wyeliminować zagrożenie (tym bardziej że na ich tropie znajduje się pewien łowca nagród) czy może zabrać chłopaka ze sobą. Umysł i serce stoją po przeciwnych stronach barykady. W końcu pada jednak decyzja, aby zabrać dzieciaka. Podróż ta będzie bardzo ważna dla obu stron. Jedna z nich złagodzi swój gniew, druga zaś pozna swoje korzenia, o których miała zapomnieć, aby stać się pełnoprawnym obywatelem USA.

Hoka Hey! (zawołanie Dakotów używane między innymi przez Szalonego Konia) to coś więcej niż tylko „klasyczny” western. Pojawiają się tu Indianie, łowcy nagród, wyrazista przemoc, motywy zemsty. Wszystko to jest jednak dodatkiem do wciągającej i zachwycającej powieści drogi, w której autor stara się poruszyć tematy pochodzenia, kultury, tradycji, rasizmu, stosunku do natury czy poszukiwania własnego „ja” w kontekście przynależności etnicznej/kulturowej. Wszystko to ukazane jest przez pryzmat barwnych postaci, które mocno przyciągają uwagę czytelnika i szybko się do nich przywiązuje.

Neyef w świetnym stylu wykorzystuje sprawdzone westernowe schematy do zaprezentowania dosyć brutalnej (w wielu obliczach) historii z mocnym nacechowaniem emocjonalnym, która ma bardzo filmową konstrukcję. Wiele scen komiksu fanom kina może przypominać wybrane dzieła Tarantino (włącznie z trzymaniem odbiorcy w napięciu)....

PopKulturowy Kociołek:

https://popkulturowykociolek.pl/recenzja-komiksu-hoka-hey/

Album rozpoczyna się dość spokojnie. Widzimy jak pewien pastor, młoda kobieta oraz towarzyszące im Indiańskie dziecko (Georges) czerpią radość z uroków przyrody na trwającym pikniku. W pewnym momencie sielanka ta zostanie przerwana przez trzech przybyłych jeźdźców. Jednym z nich jest...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    31
  • Chcę przeczytać
    29
  • Posiadam
    8
  • Komiksy
    7
  • Komiks
    3
  • Ulubione
    2
  • Chcę przeczytać - DZIECI/KOMIKS/ALBUMY
    1
  • Kupione w 2023
    1
  • Książka graficzna
    1
  • Papierowe
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Hoka Hey!


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...
Okładka książki Świat Akwilonu: Magowie: Eragan. Tom 02 Stephane Crety, Nicolas Jarry
Ocena 6,7
Świat Akwilonu... Stephane Crety, Nic...
Okładka książki Quo Vadis Patrice Buendia, Cafu, Henryk Sienkiewicz
Ocena 6,0
Quo Vadis Patrice Buendia, Ca...

Przeczytaj także