Tajemnica miłości romantycznej. Zygmunt Krasiński i Delfina Potocka

Okładka książki Tajemnica miłości romantycznej. Zygmunt Krasiński i Delfina Potocka Danuta Danek
Danuta Danek Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
słowo/obraz terytoria
2023-01-01
2023-01-01
Zygmunt Krasiński Delfina Potocka Romantyzm

Okładka książki Melancholia i poznanie. "Autobiografie" Elizy Orzeszkowej Danuta Danek, Eliza Orzeszkowa
Melancholia i ... Danuta Danek, Eliza...
Okładka książki Kultura w stanie przekładu. Translatologia - komparatystyka - transkulturowość Edward Balcerzan, Tomasz Bilczewski, Włodzimierz Bolecki, Tamara Brzostowska-Tereszkiewicz, Marta Buczek, Marcin Całbecki, Bożena Chołuj, Danuta Danek, Maria Delaperrière, Agnieszka Gajewska, Andrzej Hejmej, Brygida Helbig, Magdalena Heydel, Magdalena Horodecka, Adriana Kovacheva, Ewa Kraskowska, Maria Krysztofiak, Katarzyna Lukas, Michał Mrugalski, Anna Muszyńska-Vizintin, Joanna Orska, Ewa Rajewska, Andrzej Skrendo, Wojciech Soliński, Elżbieta Tabakowska, Bożena Tokarz, Danuta Ulicka, Małgorzata Zduniak-Wiktorowicz
Kultura w stan... Edward Balcerzan, T...
Okładka książki Dziady Adama Mickiewicza. Poemat, adaptacje, tradycje Jan Ciechowicz, Maria Cieśla-Korytowska, Danuta Danek, Bogusław Dopart, Maria Kalinowska, Iwona Kolasińska, Jacek Łukasiewicz, Zbigniew Majchrowski, Stanisław Makowski, Wojciech Marchwica, Michał Masłowski, Jan Michalik, Ewa Miodońska-Brookes, Irena Sławińska, Zofia Trojanowiczowa
Dziady Adama M... Jan Ciechowicz, Mar...

Książka porusza dwa odrębne problemy. Do analizy psychoanalicznej uczuć Krasińskiego z korespondencji i innych źródeł, trudno mi się odnieść, doceniam wysiłek, ale nie jestem przekonana czy z pojedynczych zdań możemy po latach wysnuć stan uczuć człowieka, jest to jednak ciekawe studium. Natomiast hitem tej książki jest druga część stanowiąca o prawach edycji i redakcji utworów a raczej o bezprawiu i niedopuszczalnej ingerencji w utwory nieżyjących autorów, czyli o żerowaniu na domenie publicznej pod pretekstem udostępniania dziedzictwa kulturowego.

Bardzo satysfakcjonująca lektura, zdecydowanie rzuca nowe światło na postać Zygmunta Krasińskiego. Pozwala wiele zrozumieć - ciężko nie współczuć naszemu trzeciemu wieszczowi. Widać, że temat jest bardzo bliski autorce i z tego powodu czasem jej opinie w ostatniej części książki wydają się odrobinę zbyt emocjonalne, ale przymykam na to oko, bo podejmuje z sukcesem wątek naprawdę ważny.

Nietrudno zauważyć, że autor "Nie-Boskiej komedii" cieszy się najmniejszą popularnością z trzech wieszczów romantycznych. Brakuje na jego temat nowych książek i prac, wychodzących poza wnioski badaczy sprzed kilku dekad. Naprzeciw temu zapotrzebowaniu wychodzi "Tajemnica miłości romantycznej. Zygmunt Krasiński i Delfina Potocka" prof. Danuty Danek.
Jak było, wszyscy (a przynajmniej czytający tę stronę) wiemy - poeta przymuszony przez ojca do ślubu z Eliza z Branickich przez długi czas żył z nią i z Delfiną Potocką w swoistym trójkącie, który unieszczęśliwiał w zasadzie wszystkich zainteresowanych. Tymczasem "Tajemnica miłości romantycznej" odsłania kolejne warstwy tej historii - okoliczności utraty matki przez Zygmunta (i niemożność prawidłowego przeżycia żałoby) oraz jego relacje z przemocowym, stosującym wszelkie odmiany szantażu emocjonalnego ojcem. Poeta poszukiwał w kobietach wszystkiego, czego zabrakło mu w dzieciństwie - wsparcia, opieki i bezwarunkowej miłości, w zamian oferując to samo. I znalazł to w osobie Delfiny. Jego niespotykana wrażliwość i empatia stały się jednak narzędziem rękach ojca, który widział go tylko jako narzędzie spełniania własnych ambicji i nie tolerował żadnych przejawów samodzielności.
To nie jest przyjemna lektura - wykorzystując narzędzia psychoanalityczne, autorka ujawnia głębię traum i krzywd Zygmunta. Trudno nie współczuć dziecku, które zmuszano do nauki niemal ponad jego siły, dziecku, które straciło matkę, co jednak pogłębiło tylko dystans między nim a ojcem. Mając to na uwadze, łatwiej wytłumaczyć, dlaczego poeta nawet w dorosłym życiu nie był w stanie sprzeciwić się rodzicielowi.
We wstępie i nocie końcowej autorka ujawnia także nadużycia i manipulacje rozmaitych badaczy dotyczące osoby Krasińskiego i jego listów. To jednak najsłabsza część książki - słuszne oburzenie zbyt często przeradza się tu w ataki personalne.
Polecam gorąco "Tajemnicę miłości romantycznej" Danuty Danek wszystkim osobom, które jak ja lubią zagłębiać się w psychikę wielkich artystów.
Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu słowo/obraz terytoria

Jak było, wszyscy (a...

• Wyzwanie LC 2024
  • Romantyczny romantyzm
  • Psychologia
  • Polski

Dodaj cytat z książki Tajemnica miłości romantycznej. Zygmunt Krasiński i Delfina Potocka