Male Colors The Construction of Homosexuality in Tokugawa Japan

Okładka książki Male Colors The Construction of Homosexuality in Tokugawa Japan Gary Leupp
Okładka książki Male Colors The Construction of Homosexuality in Tokugawa Japan
Gary Leupp Wydawnictwo: University of California Press nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
University of California Press
1997-05-15
1997-05-15
0520209001
japonia homoseksualizm tokugawa edo lgbtq+

Wymagająca, ale bardzo rzetelnie i kompetentnie napisana. Najbardziej podobało mi się to, jak autor przedstawia nanshoku jako zjawisko kulturowe - bada kulturowe, społeczne i ekonomiczne przyczyny jego powstania, portretuje jego barwny rozkwit, śledzi ówczesny dyskurs na temat męsko-męskich relacji, analizuje ich postrzeganie i swoisty kodeks obowiązujący partnerów, aż dociera do zmierzchu tego zjawiska.

Poza tym, że jest to monografia siłą rzeczy opisująca wycinek barwnego świata XVII-wiecznego Edo i jako taka oczywiście działa na wyobraźnię, warto zaznaczyć, że autor nie jest w swoim portrecie zjawiska jednostronny. Inaczej niż wszystkie popularne książeczki piejące nad pięknem Yoshiwary, Leupp nie daje nam ani na chwilę zapomnieć, że ten piękny obraz jest piękny z punktu widzenia klientów - i że jak każdy seksbiznes ma swoje ofiary i niezmierzony ogrom cierpienia, które się w nim kryje.

• LGBT - G
  • Japonia - kultura i życie codzienne

Dodaj cytat z książki Male Colors The Construction of Homosexuality in Tokugawa Japan