rozwińzwiń

Biblioteki. Krucha historia

Okładka książki Biblioteki. Krucha historia Andrew Pettegree, Arthur der Weduwen
Okładka książki Biblioteki. Krucha historia
Andrew PettegreeArthur der Weduwen Wydawnictwo: Smak Słowa językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
The Library: A Fragile History
Smak Słowa
2022-11-25
2022-11-25
9788366420878
Agnieszka Nowak-Młynikowska
historia biblioteka nauka o literaturze książki o książkach kolekcje

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 10 (58) / 2022 Justyna Dąbrowska, Zosia Dzierżawska, Daniel Gutowski, Marcin Jacoby, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Wojciech Kuczok, Andrzej Leder, Karolina Lewestam, Edouard Louis, Charlotte Malterre-Barthes, Paweł Marczewski, Andrew Pettegree, Kinga Piotrowiak-Junkiert, Ada Rączka, Redakcja magazynu Pismo, Bryan Washington
Ocena 7,2
Pismo. Magazyn... Justyna Dąbrowska,&...

Mogą Cię zainteresować

Miejscem, które kocham miłością bezgraniczną jest biblioteka. Od momentu gdy jako sześcio- lub siedmiolatka po raz pierwszy zostałam tam zabrana przez mamę, po dziś dzień. Zmieniały się biblioteki, zmieniały się miejscowości ale jedno pozostaje niezmienne. Zawsze jest jakaś biblioteka w moim życiu. I co zaskakujące, nawet gdy jestem w obcym mieście, w obcym kraju - bibliotekę zawsze znajdę i MUSZĘ odwiedzić. Więc chyba oczywistym jest, że praca ,,Biblioteki. Krucha historia" (oczywiście wypożyczona z biblioteki) to pozycja, którą musiałam przeczytać.

Autorzy zabierają nas w fascynującą podróż przez tysiąclecia by pokazać cały proces kształtowania się instytucji, którą znamy obecnie jako bibliotekę. Od Sumerów i Biblioteki Aleksandryjskiej po współczesne zbiory książek. Pokazują, że nie wszystko było tak oczywiste jak nam się dziś wydaje. Biblioteka Aleksandryjska wcale nie była tak wielka jak głosi legenda, Rzymianie niekoniecznie tworzyli biblioteki chociaż wymieniali się ,,książkami". Paradoksalnie średniowiecze i klasztory przyczyniły się do przechowania kultury antycznej. Historia książek i bibliotek to lustro w którym odbija się cała historia świata. Zależne od polityki, nastrojów społecznych i religijnych były zbierane, rozbudowywane, kradzione i niszczone. Miały większą siłę oddziaływania niż możemy sobie w ogóle wyobrazić. Pokazywały nie tylko wiedzę, mądrość czy erudycję ale także pożądliwość, chciwość, małostkowość. Zaskakujące ale historia bibliotek nie jest do końca historią czytania. Książki i biblioteki miały być symbolem statusu społecznego, ich obecność w domu czy gabinecie podnosiła pozycję właściciela, więcej mówiła o jego statusie ekonomicznym niż intelektualnym. A gdzie pieniądze tak też i zbrodnie, wojny i dramaty. Absolutnie nie można powiedzieć, że jest to opowieść pokryta kurzem, wręcz przeciwnie to dynamiczny, zaskakujący obraz dziejów opowiedziany z perspektywy, której nikt się nie spodziewał.

,,Biblioteki. Krucha historia" to uczta dla bibliofilów i wszystkich zakochanych w bibliotekach. Pasjonująca, pełna zaskoczeń opowieść pokazująca jak żywym i ciągle podlegającym zmianom organizmem jest biblioteka. Wydawałoby się, że nie ma nic bardziej stałego i niezmiennego, natomiast jest to instytucja, której trybiki są w wiecznym ruchu i dopasowują się do świata i potrzeb czytelników. Myślę, że każdy będzie zaskoczony tym jak burzliwe i dramatyczne są dzieje wielu księgozbiorów i co zadecydowało, że wiele wygląda tak a nie inaczej. Dla mnie osobiście ta praca to idealne podsumowanie wiedzy, którą kiedyś wyniosłam ze studiów bibliotekoznawczych. Cała najważniejsza wiedza przekazana jest w formie opowieści, którą czyta się jak najlepszą powieść. Polecam!

Rzeczywiście krucha historia. Ile tu było zwrotów akcji. Zależności od pieniędzy, religii, aktualnej polityki i propagandy, koncepcji społecznych, ambicji poszczególnych propagatorów nauki, kolekcjonerów, antykwariuszy, królów (i małżonek ;-). Ile razy zawieruchy historyczne niszczyły księgozbiory, a biblioteki odradzały się, ale już inne, dla innego odbiorcy. Zabrakło mi najbardziej współczesnej mozaiki roli bibliotek współcześnie. Niby jest o tym rozdział, ale w porównaniu do poprzednich rozdziałów jest to tylko muśnięcie tematu. Może autorzy zakładali, że po tę pozycję będą sięgać ludzie z branży wobec czego nie trzeba im współczesnych realiów przybliżać, ale ja pozostaję wciąż z niedosytem. Czekam na "Biblioteki vol.2" ;-)

Tytaniczny wysiłek badawczy opisany lekko i ciekawie

Tytaniczny wysiłek badawczy opisany lekko i ciekawie

Jestem w trakcie czytania ale już pod ogromnym wrażeniem. Mrówcza praca autorów, każdy kto kocha biblioteki i historię będzie zachwycony.

Ciekawa książka. Tylko, że śmiertelnie nudna. Do końca dotrwają tylko najbardziej zainteresowani tematem. Autorzy zebrali (i przedstawili) takie ilości danych, że wystarczyłoby ich na rozprawę habiltacyjną.
Wiele się z niej dowiedziałem i każdy bibliofil znajdzie w niej cos co go zainteresuje. Jak to, że „…Godzinki były najbardziej popularną książką w Europie czasów późnego średniowiecza…”, a w związku z rozpowszechnianiem beletrystyki: „…Wypożyczalnie książek często porównywano do domów publicznych i pijalni dżinu…” . Dowiecie się z niej, że obecny format książki (folio) i regały z półkami nie były kiedyś jej oczywistymi atrybutami.
Pomimo tego, musiałem zrobić sobie kilka przerw przytłoczony suchością tego monologu. Bo bez wątpienia, autorzy zebrali ogromne ilości danych, ale samemu dziełu, właśnie jako beletrystyce brakuje tej iskry, która przyciąga czytelnika.

Przez miłość do książek, przez to jaki skończyłam kierunek i jaką pracę wykonuję. Wszystko związane z książkami, jak tylko zobaczyłam w zapowiedziach "Biblioteki", wiedziałam że będę musiała ją mieć i przeczytać.

Co w tej książce się działo. Myślałam, że po tylu przeczytach pozycji o książkach i bibliotekach nic mnie nie zaskoczy! A tu niespodzianka. Autorzy wykonali kawał dobrej roboty. Niby czytamy o historii książek i bibliotek, a tu zwroty akcji niczym w kryminale ;)

Każda osoba, która kocha czytać i książki zajmują w jej życiu special place, powinna obowiązkowo przeczytać "Biblioteki".na pewno nie pożałuje.

Ależ się działo!
Odbyłam fascynującą, burzliwą, pełną zwrotów akcji, pachnącą papierem, skórą i farbą drukarską, ale i kurzem, pleśnią, prochem i krwią, podróż „przez dwa tysiące lat tworzenia, katastrof i destrukcji, złej woli i poświęcenia, a czasem po prostu skrajnej głupoty”.
Przez czas, w którym norma historyczna wyznaczała sinusoidalny „cykl tworzenia i rozproszenia, rozpadu i odbudowy” bibliotek i nierozerwalnie z nimi związanych księgozbiorów. Kondycja książki została ukazana przez autorów jako odporny artefakt, który przetrwał „upadek Cesarstwa Rzymskiego, wynalezienie druku, reformacje i oświecenie, naloty dywanowe i nieliczone próby ograniczenia dostępu do niepożądanych tekstów”. Również „wiele nowinek technicznych, które miały wpędzić ją do grobu: mikrofilm, CD-ROM, a ostatnio czytniki e-booków”. Tę niezniszczalność i trwałość autorzy powiązali z kondycją bibliotek, dzielącą z książką jej wielorakość.
Ostatnie pojęcie odnosiło się tym samym do charakteru całej publikacji.
Autorzy, obaj historycy i wykładowcy na szkockim Uniwersytecie w St. Andrews, połączyli swoją rozległą wiedzę i mobilność w dotarciu do ponad 300 bibliotek i archiwów na całym świecie, by stworzyć obszerną i ważną monografię licznie ilustrowaną zdjęciami.
Nie użyłabym jednak pojęcia „monumentalną”.
O ile jej zakres tematyczny był bardzo rozległy, a w niektórych zagadnieniach szczegółowy, skupiający się na wielu wątkach głównych, jak historia książki, bibliotek i księgozbiorów, oraz okołotematycznych, jak dychotomia funkcji książki jako „pochodnie wiary albo źródło skażenia” lub roli od ofiary (recykling, niszczenie, palenie, grabieże, kradzieże) do broni jako narzędzia w ustanawianiu lub umacnianiu władzy (kolonizacja, biblioteki narodowe),o tyle każdy rozdział można było uzupełnić dodatkowymi informacjami.
Tym samym autorzy nie wyczerpali tematu.
Niemniej z założenia do monumentu nie aspirowała. Nie takie było założenie autorów, którzy chcieli zwrócić uwagę na zagadnienia pomijane lub traktowane pobieżnie w tym zakresie w historii powszechnej. Czego skutkiem jest wiele nadinterpretacji lub utrwalonych mitów w świadomości ludzkiej. Chociażby powszechne przekonanie, że księgozbiory najbardziej ucierpiały w wyniku działań wojennych, do którego przyczyniły się losy spalonej Biblioteki Aleksandryjskiej. Otóż autorzy wyraźnie podkreślali – „Zaniedbanie było dużo potężniejszym wrogiem niż wojny i zła wola”. Wynikało to z „historii kolekcjonowania książek, od Aleksandrii aż do dziś: nikomu nie zależy na kolekcji bibliotecznej tak bardzo, jak osobie, która ją stworzyła”. Tym samym największym wrogiem książki były „pożary, zaniedbanie, napaści piratów, niewdzięczni spadkobiercy, niedbali bratankowie”. Autorzy przytaczali mnóstwo brutalnych, ale i przeciekawych wydarzeń obrazujących tę kruchą historię, jak głosi podtytuł, książki i bibliotek.
Z drugiej strony paradoksalnie historię spiżową.
Myśli spisanej, która przeżyła niejedno książkobójstwo. To pojęcie, którego użyli autorzy, odnieśli do największego zamachu na kulturę i planu zniszczenia „pisanego dziedzictwa grup skazanych na unicestwienie” w Polsce przez nazistów, którzy mieli świadomość jednego - „czytanie sprawia, że stajesz się człowiekiem”. Również myśli pogardzanej od zawsze przez krytykę literacką do dziś jako szkodliwą, a ujętą w formie beletrystyki czytanej przez kobiety, zadając pytanie – „W jakim stopniu czytelnicy powinni się oddawać przyjemnościom, zamiast sięgać po książki, które są dla nich dobre?” Jednak paradoksalnie to ona i jej czytelniczki stanowiły „wielki tryumf kobiecej sprawczości – dążeń realizowanych z wytrwałością i poświęceniem godnym dzielnych bohaterek tych powieści, w obliczu ostrej krytyki i jawnej pogardy”. Tak potępiany gatunek - romans, ostatecznie pozwolił przetrwać bibliotekom publicznym, w których miliony czytelników poszukują „szybkiej, przyjemnej lektury, a biblioteki drżące z obawy przed kolejnymi cięciami budżetowymi, z wdzięcznością witają wszystkich klientów, którzy przekraczają ich progi”.
I coś w tym jest.
W tym kontekście ukazana historia cenzury ośmieszała tylko tych, którzy ją z wielu powodów wprowadzali i nadal wprowadzają – religijnych, moralnych, obyczajowych czy doktrynalnych, ferując wyroki, dzisiaj wzbudzające co najmniej zdziwienie, jeśli nie śmiech – „czytanie powieści jest »jedną z głównych przyczyn szaleństwa«, powołując się na »doniesienia z kilku francuskich szpitali dla obłąkanych«”. Podobnie jak próby narzucenia młodzieży, co czytać powinna, a czego nie, ujęte w rozdziale „Zmagania z nowoczesnością”, próbując odpowiedzieć na pytanie - „Jak nadążyć za dzieciakami?”
Publikację autorzy zakończyli rozdziałem pod wiele mówiącym tytułem – „Czytelnictwo bez książek”.
Obaj są pewni, a ja razem z nimi po tak obszernej dawce wiedzy, że książka i związana z nią biblioteka, przetrwa, argumentując – „Aby zostać idealnymi konsumentami usług cyfrowych, ludzie musieliby się upodobnić do robotów – musieliby stać się dużo bardziej przewidywalni, ograniczeni i posłuszni”. Człowiek zawsze będzie się tym ograniczeniom wymykał, a wraz z nimi trwała forma jego myśli – książka.
Pozornie krucha, a jednak ze spiżu.
naostrzuksiazki.pl

Ależ się działo!

Publikacja bardzo ciekawa i w sposób dość angażujący prezentująca temat. Nie brak tu dłużyzn i pustosłowia, płytkich analiz i pochopnego wnioskowania. Największą jednak wadą jest jej warstwa edytorska. Pełno tu błędów składu, literówek i urwanych zdań. Miałem też wrażenie, że tłumaczka pogubiła się miejscami w narracji, w efekcie powstały dziwne konstrukcje zdaniowe. Z pewnością warto, choć z powodu błędów nie czyta się łatwo.

"Biblioteki. Krucha historia" - to książka koncentrująca się nie na samym tekście pisanym, ale na próbach składowania tego tekstu czyli na tytułowych bibliotekach. Nasze wyobrażenia to pomieszczenie z półkami jest oparte na bibliotekach, które powstały niedawno. Pierwsze biblioteki nie miały półek, ale raczej skrzynie.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

"Nieuchronnie za każdym razem, gdy zmieniała się równowaga sił, biblioteki stawały się naturalnymi celami ataków. Grabiono je lub niszczono, aby delegitymizować roszczenia przeciwnika, bądź też wywożono jako łup, który miał stać się ozdobą innej biblioteki, położonej w ojczyźnie zdobywcy. Wszystko to, choć bolesne, było świadectwem uznania dla potęgi książek."

"Biblioteki nigdy nie były tylko niewinnymi ofiarami wojen, lecz same służyły w nich jako broń."

Czy historia bibliotek może być pasjonująca? Andrew Pettegree i Arthur der Weduwen udowadniają, że tak i co więcej - dowodzą również tego, że książki i księgozbiory od zarania wieków miały ogromny wpływ na dzieje ludzkości, rozwój nauki, kultury i społeczeństw. Wpływ, o niepojętej dotąd przeze mnie skali.

Biblioteki odgrywały i wciąż odgrywają ogromną rolę w kształtowaniu naszej wiedzy i społeczeństwa. Autorzy wykonali wręcz gargantuiczną pracę, odkrywając przed czytelnikiem sieć wzajemnych powiązań, często bardzo nieoczywistych a jednocześnie szalenie istotnych, pomiędzy wydarzeniami, których katalizatorami było pragnienie gromadzenia dzieł pisanych, ale też zdobycia, zniszczenia, posiadania i wykorzystania wiedzy zgromadzonej w książnicach wiedzy.

Księgozbiory były często przedmiotem rywalizacji między władzami, a ich posiadanie i niszczenie było uważane za symbol dominacji, potęgi i władzy. Wiele bibliotek padło ofiarą działań wojennych i propagandy, która służyła do promowania ideologii i zwalczania innych kultur czy religii.

Zgodnie z podtytułem - "Krucha historia" - autorzy uzmysławiają dlaczego, mimo doniosłej roli jaką pełniły książki i ich zbiory - "kolosy na glinianych nogach" - były one jednym z najbardziej delikatnych i wymagających szczególnej ochrony celów a ich zniszczenie stanowiło najgłębiej zadane rany w trakcie bezrozumnych lub przemyślanych ataków w trakcie konfliktów.

Książka skupia się nie tylko na samej historii bibliotek, ale również na ludziach, którzy tworzyli i kształtowali te instytucje na przestrzeni wieków. Autorzy opisują, jakie wyzwania i zagrożenia stały na drodze bibliotekarzom, jak radzili sobie z różnymi problemami oraz jakie sukcesy i porażki odnosili w swoich działaniach.

Jest też w pewnym sensie kompleksowa i interdyscyplinarna książka o historii rozwoju pisma, historii literatury i - szerzej - jest to wręcz cała historia ludzkości ukazana właśnie przez - jeśli można powiedzieć - bibliofilski i biblioteczny pryzmat dziejowy.

Wspaniałe źródło wiedzy, które przypomina nam - zwłaszcza teraz, w epoce "weryfikowania" i "poprawiania" - jak ważne jest zachowanie i ochrona dziedzictwa literatury i nauki, które przechowują biblioteki i znakomita pozycja nie tylko dla każdego wielbiciela książek, ale też osób pasjonujących się historią, której nieznane szerzej karty odkrywają Andrew Pettegree i Arthur der Weduwen. Polecam gorąco!

"Biblioteki...

• Chcę w prezencie