Porywający mówca. Jak brzmieć pewnie i przekonująco

Okładka książki Porywający mówca. Jak brzmieć pewnie i przekonująco Kozicka Ewa
Okładka książki Porywający mówca. Jak brzmieć pewnie i przekonująco
Kozicka Ewa Wydawnictwo: Twój Biznes od Podstaw biznes, finanse
biznes, finanse
Twój Biznes od Podstaw
2023-01-01
2023-01-01

"Porywający mówca. Jak brzmieć pewnie i przekonująco", autor: Ewa Kozicka.

Dzięki prezentowanemu poradnikowi dowiecie się m.in. jak wzmocnić swój głos, przyjąć właściwą postawę ciała podczas przemowy oraz wyeliminować nadmierne napięcia w ciele. Autorka jeden z rozdziałów poświęca również dykcji. W tym rozdziale dowiecie się dlaczego samogłoski są najważniejsze, jak mówić wyraźnie oraz czy zawsze wymawiamy tak jak zapisujemy. W książce nie zabraknie również informacji dotyczących tego jak podawać treści tak aby były zrozumiałe, jak wskazywać głosem główną myśl oraz jak budować napięcie i wzbudzać ciekawość. W prezentowanym tytule znajduje się również dużo świetnych ćwiczeń.

Polecam ten poradnik każdemu zainteresowanemu tematyką wystąpień publicznych bo jest naprawdę świetny 👍

#współpracarecenzencka

"Porywający mówca. Jak brzmieć pewnie i przekonująco", autor: Ewa Kozicka.

W książce "Porywający mówca" autor podkreśla, że choć dla większości z nas przemawianie publiczne może być trudne, istnieją metody, by skutecznie przekazywać swoje myśli i przekonania.

Nowoczesny mówca nie skupia się na wzniosłych przemówieniach, lecz na autentyczności i dzieleniu się wiedzą, co pozwala mu dotrzeć do szerokiej publiczności. Opanowanie technik poprawiających dykcję i wzmocnienie głosu może odmienić sposób, w jaki jesteśmy odbierani przez innych.

Książka oferuje ćwiczenia, które pomagają rozwijać umiejętności wyrażania siebie w sposób zarówno przekonujący, jak i autentyczny, co może być przydatne w różnych sferach życia, od debat po spotkania biznesowe.

Dzięki praktycznym wskazówkom zawartym w tej książce, mówienie do ludzi staje się mniej przerażające i bardziej efektywne, pozwalając wyrazić się w sposób, który zostanie usłyszany, zrozumiany i doceniony.

"Porywający mówca. Jak brzmieć pewnie i przekonująco" - książka, której bardzo potrzebowałam! Jest to cudowny zbiór metod i ćwiczeń, które mają na celu wzmocnić głos, poprawić dykcję, nauczyć jak wykorzystać ekspresję czytającego. Dla mnie ten tytuł okazał się strzałem w dziesiątkę! Autorka zrobiła naprawdę bardzo pomocny poradnik! Jako twórca TikToka (@Pani_Booktokowa) często wypowiadam się w internecie, zauważyłam po sobie, że mam problemy z dykcją, do tego mam akcent, często robię pauzy z dźwiękiem "YYYY" i mój największy problem — to, że mówię szybciej, niż pomyślę, dlatego często moja buzia nie nadąża za moimi myślami. Niekiedy nagrywam 1 filmik, przez 5-6 powtórzeń, a wszystko przez te problemy. Jest to uciążliwe, dlatego właśnie postanowiłam poćwiczyć i stać się lepszym mówcą. Już po 3 tygodniach zauważyłam pozytywne efekty! To również zauważyli moi obserwatorzy! Tak że z czystym sumieniem daję ocenę 10/10 i ogromnie polecam!!!

Bez uważnej lektury tej książki (i wykonywania przedstawianych tu ćwiczeń) nikt nie powinien występować publicznie. Ewa Kozicka skupia się na tym, co najważniejsze, a często pomijane przez mówców-amatorów. Zapewnia odbiorcom potężne narzędzia warsztatowe: uczy, jak rozgrzać aparat mowy i jak pracować nad głosem, żeby brzmiał najpełniej. Podpowiada, jak zapanować nad tremą i zapewnić sobie chwilę regeneracji w skrajnie niesprzyjających warunkach. Ale nade wszystko skupia się na przekazie – i to nie słowa są tu najważniejsze (chociaż wymowa poszczególnych zbitek głoskowych ma kluczowe znaczenie dla czytelności). Autorka zajmuje się poprawną dykcją (ale nie hiperpoprawnością – zaznacza, że to zjawisko jest równie niedobre jak niewyraźne mówienie) i emisją głosu. Wytłumaczy między innymi, jak nadawać głosowi odpowiednią intonację, jak zaznaczać konkretne treści i akcentować odpowiednie fragmenty tekstu (a także – co się dzieje, kiedy z logicznych podziałów się zrezygnuje). Skupia się na kwestii zacierania końcówek (odpowiednie przykłady pozwolą i tę wadę wyeliminować). Tematów jest tu mnóstwo, a żaden nie pozostaje przedstawiony wyłącznie jako teoria. Ewa Kozicka bardzo dba o to, żeby odbiorcy z każdym zagadnieniem dostali garść przykładów do natychmiastowych ćwiczeń. Wprowadza – obok króciutkich tekstów do przeczytania – także uwagi co do przesłania, istoty przekazu dla odbiorców. Zachęca do refleksji, do sprawdzenia, które rozwiązania pasują lepiej, a które gorzej do przedstawianych kwestii. Nie da się wyliczyć wszystkich zagadnień, które porusza – pewne jest jednak, że chociaż nie stawia na porywającą lekturę, zapewnia czytelnikom znakomity poradnik, zestaw nieocenionych podpowiedzi i wskazówek pozwalających nie tylko opanować lęk przed mówieniem, ale też – rywalizować z najlepszymi w dziedzinie oratorstwa. Trzeba będzie włożyć sporo pracy i wysiłku w to, by odnieść sukces – ale dzięki tej publikacji wiadomo, na co zwracać uwagę, które elementy poprawiać, a które nie mogą być przesadnie dobrze wymawiane dla uzyskania jak największego zainteresowania słuchaczy. To nie jest książka wyłącznie dla tych, którzy nie wiedzą, jak występować. Nawet jeśli ktoś już ma za sobą stawanie przed grupą słuchaczy, może poprawić coś w swoich nawykach – autorka uczy pracy nad intonacją i nad emocjami w głosie, nad poprawianiem brzmienia i nad czytelnością. Przekonuje, że nie można mówić monotonnie, warto pozwolić sobie na ubarwianie opowieści – i zdradza sztuczki, które w takim wypadku bardzo się przydadzą. Przypomina o różnicach płynących z gatunkowych ograniczeń – i zachęca do zabawy prezentowanymi głosem stylami. Ćwiczenia z tomu nie będą tylko żmudną pracą. Ewa Kozicka zwraca uwagę na to, co zwykle autorzy poradników dotyczących wystąpień publicznych pomijają – skupia się na samym głosie. Słowo stawia na końcu – wcześniej przygotowuje do tego, jak je wygłosić, żeby przyniosło najlepszy efekt.

Ten poradnik ma za zadanie pomóc ludziom wyraźniej i pewniej mówić. Pokazuje też jak wzmocnić głos. Książka zawiera ćwiczenia, dzięki którym człowiek ćwiczy wymowę, dykcję i wiele innych ważnych w mówieniu czynników. Autorka posługuje się przyjemnym językiem, dlatego tekst jest zrozumiały dla czytelnika. Napisała wartościowy poradnik, który na pewno niektórym się przyda. W pierwszym rozdziale są obrazki, co niektórych może zachęcić do przeczytania tej książki.
Lubię, gdy w książkach są zawarte ćwiczenia. Wykonywanie niektórych z nich mnie śmieszyło, ponieważ niejedne słowa, zdania, przykłady było ciężko wymówić. Zapewne gdyby ktoś to usłyszał to byłoby to dla niego śmieszne. Nie wykonałam wszystkich zadań, gdyż uważam wykonywanie wszystkich za niepotrzebne. Nikt nie zapamięta co autorka poleca robić, a czego nie. Dlatego zostawiłam sobie kilka ćwiczeń na czas, w którym będę potrzebowała podpowiedzi na temat mówienia i występowania przed publicznością. Nie podobało mi się, że autorka pokazuje jak Polacy się wysławiają, a w rzeczywistości tak nie jest. Oczywiście na pewno są przypadki, gdy ludzi nie starają się mówić ładnie, ale są to tylko przypadki, a nie norma.
Jeśli ktoś jest lub planuje zostać mówcą to zdecydowanie polecam przeczytać ten poradnik. Można z jego pomocą wyćwiczyć głos, dykcję i ekspresję, a na sam koniec wykonać jeszcze więcej ćwiczeń.

📚PORYWAJĄCY MÓWCA. JAK BRZMIEĆ PEWNIE I PRZEKONUJĄCO 🖋Ewa Kozicka @wydawnictwo_onepress
🔸🔹🔸🔹🔸🔹
Odkryj tajniki pewnego i przekonującego przemawiania z książką ‚Porywający mówca’! 💼🎙️ Znajdziesz tu 85 praktycznych ćwiczeń, które odmienią Twoje wystąpienia! 💪📚
„Porywający mówca. Jak brzmieć pewnie i przekonująco” to publikacja, która rzeczywiście stoi na wysokim poziomie i wyróżnia się spośród wielu innych poradników dotyczących sztuki mówienia. Autorka, Ewa Kozicka nie tylko udziela cennych wskazówek, ale także oferuje czytelnikom konkretne ćwiczenia, które pozwalają skutecznie poprawić emisję głosu, dykcję oraz ekspresję.

Książka została podzielona na cztery części, co ułatwia czytelnikom systematyczne doskonalenie swoich umiejętności. Kozicka nie tylko skupia się na aspektach technicznych, takich jak praca nad głosem czy dykcją, ale również zwraca uwagę na ważność postawy ciała, oddechu oraz sposobu wyrażania emocji podczas przemówień. Dzięki temu czytelnik otrzymuje kompleksową wiedzę, która pozwala na skuteczne przemawianie przed publicznością lub kamerą.

Jednym z największych atutów tej książki są liczne praktyczne ćwiczenia, których autorstwo zostało dobrze opisane i zrozumiałe. Dodatkowo autorka wykorzystuje różnorodne teksty literackie do treningu, co sprawia, że nauka staje się bardziej interesująca i angażująca.

Nie bez znaczenia jest także przystępny język, w jakim napisana została książka oraz czytelne podsumowania zawarte na końcu każdej części. To sprawia, że nawet osoby początkujące w dziedzinie publicznego przemawiania będą mogły łatwo przyswoić prezentowaną wiedzę i zacząć ją wykorzystywać w praktyce.

Dodatkowo, autorka nie ogranicza się jedynie do aspektów technicznych mówienia, lecz porusza również kwestie związane z przekazem niewerbalnym oraz kreowaniem własnego wizerunku przed publicznością. To sprawia, że książka staje się kompletnym przewodnikiem dla wszystkich, którzy pragną doskonalić swoje umiejętności w komunikacji werbalnej i niewerbalnej.

Dlatego też książka „Porywający mówca. Jak brzmieć pewnie i przekonująco" to niezwykle wartościowy przewodnik dla wszystkich, którzy chcą stać się bardziej pewnymi i przekonującymi mówcami. Dzięki klarownej strukturze, praktycznym ćwiczeniom oraz cennym wskazówkom zawartym w tej książce, czytelnik ma szansę znacząco poprawić swoje umiejętności w komunikacji oraz zyskać większą pewność siebie w publicznych wystąpieniach. Gorąco polecamy tę książkę każdemu, kto pragnie rozwijać się w tej dziedzinie. Za egzemplarz dziękujemy wydawnictwu.

🔸🔹🔸🔹🔸🔹

Niezależnie jaki zawód wykonujesz - zapewne mówisz do ludzi. Udzielasz wywiadu, przekazujesz zalecenia pacjentowi lub wiedzę uczniom, sprzedajesz usługi, prezentujesz projekt, nagrywasz wideo...
Mówienie do ludzi dla większości z nas jest trudne. Nie trzeba się tego obawiać, wystarczy odpowiednio się przygotować. W książce 'Porywający mówca. Jak brzmieć pewnie i przekonująco' znajdziesz odpowiednie metody - 85 ćwiczeń służących wzmocnieniu głosu, poprawieniu dykcji i wymowy oraz uczących, jak w ekspresyjny sposób wyrazić siebie i swoje przekonania. Dzięki temu ludzie lepiej Cię zrozumieją i przyjmą siłę Twoich argumentów.

Pierwsze kilka sekund rozmowy pozwola nam na podstawie głosu i sposobie mówienia zorientować się, z kim mamy do czynienia - jaki ma nastrój, temperament, wiek czy kompetencje. Ważna jest także postawa ciała i oddech. Porady z książki dotyczą każdego aspektu wpływającego na to, jak brzmieć przekonująco.

Autorka, Ewa Kozicka, to trenerka emisji głosu i logopedka medialna. Zna się na temacie i ma wieloletnie i różnorodne doświadczenie - możecie jej zaufać. Dzieli się swoją wiedzą o mówieniu w przystępny sposób, od razu proponując udoskonalanie umiejętności w praktyce. Każde ćwiczenie jest opisane w dokładny i zrozumiały sposób. Każda część kończy się krótkim podsumowaniem. Na zakończenie autorka wymienia 10 subiektywnych przykazań sztuki mówienia oraz 5 sposób na samodzielną pracę nad publicznym mówieniem.

To znakomity przewodnik dla każdego z nas.

Dobry wieczór, kochane Moliki 🤎

dziś podzielę się z Wami recenzją niezwykłej publikacji. Na początku zaznaczę, że zgadzam się z Autorką - Ewą Kozicką, która pisze, że wszyscy jesteśmy mówcami, jednakże nie każdy został obdarzony talentem w posługiwaniu się żywym słowem. Niemniej jednak wychodzę z założenia, że warto szkolić swój warsztat oratorski, zwłaszcza, że udzielam się publicznie, chociażby opowiadając Wam na Instagramie o naszej codzienności.

Tytuł: „Porywający mówca. Jak brzmieć pewnie i przekonująco"
Autorka: Ewa Kozicka
Wydawnictwo: @wydawnictwo_onepress
Moja ocena: 9/10

„Porywający mówca. Jak brzmieć pewnie i przekonująco", to wartościowa i jednocześnie merytoryczna książka, która przybrała postać podręcznika zawierającego zestaw praktycznych i potrzebnych ćwiczeń. Nie wiem jak Wy, ale ja lubię takie połączenie: teorii oraz nauki z praktyką. Nie jest to jednak kompendium z tych, w których zawarte są zawiłe i skomplikowane definicje, wręcz przeciwnie - tutaj wiedza poruszająca kwestie retoryki została przekazana w przystępny, zrozumiały dla każdego sposób. Autorka jako specjalista w tej dziedzinie dzieli się swoim zawodowym doświadczeniem, świadomie nas przeprowadzając przez proces należytego wysławiania się, zwracając przy tym uwagę na różne ważne elementy, takie jak: emocje, ekspresja mowy, intencja przekazu, emisja głosu czy dykcja.
Autorka zawarła w publikacji ilustracje prezentujące to, w jaki sposób należy wykonać konkretne ćwiczenie. W moim przekonaniu niezwykle pomocne jest to, że oprócz praktyki dotyczącej stricte wymowy i dykcji, otrzymujemy również serię ćwiczeń mających na celu wyćwiczenie sposobu mówienia.
Na koniec podzielę się z Wami pewną anegdotą: pamiętam jak odbywałam praktyki w Radiu Kraków i w ramach ćwiczeń nagrywaliśmy serwis informacyjny - swoją drogą - genialne ćwiczenie. Przyszła moja kolej i zestresowana czytam: „Narciarz wspinał się na wysokości czystu metrów" - trzystu metrów, ale moja dykcja wymagała tego, abym nad nią pracowała.
Kończąc, polecam Wam serdecznie tę pozycję!

Dobry wieczór, kochane Moliki 🤎

Budowanie perswazyjnej wypowiedzi ustnej oraz sugestywne mówienie do ludzi jest sztuką, choć zdawać by się mogło, że niekoniecznie, wszak wszyscy codziennie posługujemy się mową, wypowiadamy setki zdań, by się porozumieć, nie każdy jednak ma okazję wygłaszać mowy przed szerszą publicznością czy przed kamerą. Jak podkreśla Ewa Kozicka, trenerka emisji głosu i logopeda medialny: „wszyscy jesteśmy mówcami” lecz „nie każdy ma wybitny talent w posługiwaniu się żywym słowem”. Można biegle czytać, sprawnie porozumiewać się z najbliższymi i współpracownikami w pracy lecz przy okazji oratorskich wystąpień przed publicznością lub kamerą palić wypowiedź. Technikami wzmacniającymi siłę głosu, poprawiającymi dykcję i pozwalającymi zadbać o poprawną wymowę, można poprawić emisję głosu, co na pewno ułatwi wydawanie jasnych i oddziałujących na odbiorcę komunikatów.

„Porywający mówca. Jak brzmieć pewnie i przekonująco” to książka-podręcznik oraz zeszyt ćwiczeń w jednym, w którym autorka kładzie nacisk nie tylko na ćwiczenia samej dykcji, ale przede wszystkim proponuje serię ćwiczeń nad sposobem mówienia, który z założenia ma być logiczny i ekspresyjny, a jednocześnie nie przejaskrawiony. Podręcznik podzielony został na cztery części, w których, po krótkim teoretycznym wstępie znajdziemy serię ćwiczeń mających na celu poprawić sposób mówienia. Autorka wychodzi tutaj od rzeczy podstawowych, takich jak praca nad podstawą ciała, świadomym oddechem oraz kontrolą emocji, by z każdą kolejną częścią intensyfikować trening.

W części drugiej, poświęconej dykcji odnaleźć można zatem ćwiczenia usprawniające wargi, język czy podniebienie miękkie, poprawiające wyraźną artykulację, wymawianie końcówek wyrazów oraz akcent, wszystko skoncentrowane na tym, by poprawnie wymawiać nie tylko pojedyncze wyrazy, ale całe serie wypowiedzi. Trening ów, z pozoru prosty, w rzeczywistości staje się nie lada wyzwaniem, gdyż Kozicka bazuje również na tekstach poetyckich (tekstach Barańczaka przykładowo),nie zapominając jednocześnie o regionalizmach czy wyrazach pochodzenia obcego.

Część trzecia w całości poświęcona została sposobom wyrażania myśli i emocji, czyli szeroko pojętą ekspresją. Praca nad intonacją, rytmem, znaczenie pauzy i świadome akcentowanie – to tylko niektóre sposoby na to, by zbudować napięcie wypowiedzi i wzbudzić ciekawość odbiorcy, jakie proponuje Ewa Kozicka w swoim poradniku. Nie brakuje tutaj pracy nad wyobraźnią i konstruowania wypowiedzi obrazem. Autorka poświęca tutaj również miejsce nad budowaniem spójnego wizerunku, co również ma niebagatelny wpływ na skuteczność komunikacji. Całość dopełnia część czwarta, czyli zbiór ćwiczeń łączących wszystkie treści z poprzednich rozdziałów, będąca ich uzupełnieniem i rozszerzeniem.

„Porywający mówca. Jak brzmieć pewnie i przekonująco” to podręcznik o przejrzystym i logicznym układzie, z czytelnym wstępem, zrozumiałymi ćwiczeniami oraz konkretnym podsumowaniem po każdym rozdziale, pozwalającym usystematyzowanie prezentowanej wiedzy. Ważniejsze kwestie zostały uwypuklone, graficznie wyeksponowane lub wyodrębnione na marginesach, co, szczególnie wzrokowcom, ułatwi przyswojenie treści. Kozicka bazuje na czytelnych przykładach z życia wziętych, stawia na posługiwanie się żywym słowem, proponuje jednocześnie konkretny trening.

W pozycji tej próżno szukać górnolotnych definicji czy sztywnych reguł retoryki. To przystępna i konkretna dawka wiedzy, mająca szansę trafić do każdego, książka z różnicowanymi ćwiczeniami, które nie tylko wpłyną na sposób, jakość i atrakcyjność mówienia, ale jednocześnie poprawią świadomość myślenia o nim.

www.bookiecik.pl

Fantastyczny podręcznik mówienia! Wydaje nam się, że przecież mówić każdy umie - a to nie do końca prawda. Jeśli mówienie jest naszą pracą, jeśli nagrywamy, przemawiamy albo nawet działamy na IG kręcąc rolki - mówienie na olbrzymie znaczenie. Autorka przeprowadza nas przez cały proces - pokazuje czym jest głos, jak go kształtować i jak nim pracować. Dowiadujemy się, że nasze mówienie to nie tylko dźwięki jakie wydajemy, ale również nasza postawa, gesty jakie wykonujemy itd.

W środku znajdziecie 85 ćwiczeń - bardzo polecam je wszystkie przerobić - można się naprawdę w wielu miejscach zaskoczyć i zdziwić :D

• Kupione
  • Chcę przeczytać, nie posiadam
  • Biznesowe
  • Samodzielne
  • Popularnonaukowe
  • 52 / 2023

Dodaj cytat z książki Porywający mówca. Jak brzmieć pewnie i przekonująco