Polska. 70 pomysłów na niezapomniany weekend

Okładka książki Polska. 70 pomysłów na niezapomniany weekend Anna i Marcin Nowakowie
Okładka książki Polska. 70 pomysłów na niezapomniany weekend
Anna i Marcin Nowakowie Wydawnictwo: Dla bystrzaków turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Dla bystrzaków
2022-07-14
2022-07-14

"Polska. 70 pomysłów na niezapomniany weekend" to podróżniczy klejnot, który zabiera nas w fascynującą podróż po 70 wyjątkowych zakątkach Polski. Autorzy, znani z popularnego bloga GdzieWyjechać.pl oraz kanału na YouTube Wędrowne Motyle, zebrało w jednym miejscu inspirujące propozycje na intensywne weekendy lub wymarzone krótkie urlopy w Polsce.

Książka została podzielona na siedem części, tematycznie uporządkowanych, co ułatwia czytelnikowi odnalezienie interesujących go miejsc. Od cudów techniki po skarby natury, od romantycznych miasteczek po zachwycające krajobrazy - każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zamek, pałac, chatka kryta strzechą, postindustrialne przestrzenie i modernistyczne perełki - to tylko niektóre z propozycji, które czekają na odkrycie.

Opisy poszczególnych miejsc są konkretne i rzetelne, co sprawia, że czytelnik otrzymuje klarowne informacje na temat atrakcji danego miejsca. Dodatkowo, po każdym opisie znajduje się graficzne podsumowanie, zawierające kilka pytań dotyczących np. przyjazności dla zwierząt, czy infrastruktury turystycznej, co ułatwia wybór odpowiedniego miejsca na wypad. Jednakże, niektóre oceny mogą być niejasne, co może wprowadzić pewne zamieszanie u czytelników.

Co więcej, książka została wyposażona w mapki, na których naniesione są wszystkie opisane miejsca, co ułatwia planowanie podróży. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które umożliwia szybkie sprawdzenie, co ciekawego znajduje się w danym regionie Polski.

Autorzy, Anna i Marcin Nowakowie, udowadniają swoją pasję do podróży i troskę o czytelnika, dostarczając mu inspirujące propozycje na wyjątkowe weekendowe eskapady. Ich praca jest widoczna w każdym szczególe książki, a zdjęcia, wskazówki i praktyczne informacje sprawiają, że "Polska. 70 pomysłów na niezapomniany weekend" staje się niezbędnym kompendium dla każdego podróżnika.

Książka ta, to nie tylko zbiór miejsc wartych odwiedzenia, to także manifestacja miłości do ojczyzny i zachęta do odkrywania jej uroków. Dlatego też, "Polska. 70 pomysłów na niezapomniany weekend" powinna znaleźć się na półce każdego miłośnika podróży, gotowego na odkrywanie nowych miejsc i przeżywanie niezapomnianych przygód. To niezastąpiony przewodnik po polskich skarbach, który czeka, byś wyruszył w podróż i odkrył ich wszystkie.

Książka została podzielona...

Jakiś czas temu prezentowałam książkę państwa Pomykalskich „Polska z pomysłem”. Została bardzo ciepło przyjęta przez czytelników moich opinii, dlatego postanowiłam zwrócić uwagę na podobne publikacje. Długo nie musiałam szukać. Anna i Marcin Nowakowie napisali przewodnik pt.: „Polska. 70 pomysłów na niezapomniany weekend”. Jest to subiektywny zbiór miejsc i atrakcji, które ich zdaniem warto zobaczyć. Sprawdźmy co ta książka ma nam do zaoferowania.

Miejsca zostały posegregowane tematycznie: „Blisko dzikiej natury”, „Romantyczne i kameralne miasteczka”, „Ikony architektury”, „Współczesne arkadie”, „Z tradycją za pan brat”, „Widoki i krajobrazy”, „Cuda inżynierii i techniki”. Bardzo rozsądny pomysł. Skoro książka ma być dla nas skarbnicą podróżniczych inspiracji, można założyć, że nazwy miejscowości, regionów, obiektów nie muszą nam wiele mówić. Ktoś zadbał, żeby tytuły rozdziałów były lekko fikuśne, ale wszystko w granicach normy. Myślę, że bez problemu domyślicie się na jakim typie atrakcji autorzy skupili się w każdym z nich.

Jeżeli chodzi o opisy poszczególnych miejsc, są raczej konkretne, może nawet podręcznikowe. Jednak po tego typu publikacji nikt nie oczekuje poetyckości, a krótkiej, rzetelnej informacji i taką serwują Anna i Marcin Nowakowie. Po prezentacji każdego miejsca znajduje się graficzne podsumowanie. Jest to kilka pytań, np. „Mogę zabrać psa?”, „Dla rodzin z dziećmi”, „Infrastruktura turystyczna?” itp. W odpowiedzi na nie autorzy przyznają od jednej do pięciu kropek. Nie zawsze rozumiem te oceny. Po pierwsze nie ma do nich legendy. Czy 2 kropki znaczą, że raczej nie zabierać psa, czy może, że nie jest mile widziany w danym miejscu? A jak jest pięć, a nie mam psa to pożyczać od sąsiadów? Po drugie, nie wiem jak autorzy oceniali pewne zagadnienia. O ile można jakoś stwierdzić, czy infrastruktura turystyczna lub komunikacja miejsca jest dobra, to jak ocenić, że będzie to dobry/niedobry kierunek na wyjazd dla pary. Jedni lubią podróżować we dwójkę, inni w grupie. Jedni wolą daną aktywność, inni inną. Wydaje mi się, że w tym przypadku za bardzo wchodzimy w indywidualne preferencje czytelników.

W książce znaleziono również rozwiązanie, dla osób, które interesuje dany region. Wszystkie miejsca są ponumerowane i naniesione na mapki – na początku rozdziałów oraz po wewnętrznej stronie tylnej okładki. Bardzo mnie cieszy, że o tym pomyślano. Skoro w podtytule widnieje „niezapomniany weekend”, jednak liczy się też czas podróży. Albo np. wiemy, że będziemy w danym terminie w konkretnym rejonie Polski. Możemy szybko sprawdzić, co ciekawego tam zobaczymy. Do tego mapki te zachęcają do nanoszenia własnych odkryć, własnych cudownych miejsc. Po prostu to zróbmy, Może kiedyś spojrzymy i zapragniemy tam wrócić.

Polska chce być przez turystów odkryta. Czasami wystarczy odjechać kilka kilometrów od miejsca zamieszkania i znajdziemy zapierające dech w piersiach miejsce. Bywa też tak, ze brakuje nam pomysłów. Wtedy możemy zainspirować się właśnie taką książką. Anna i Marcin Nowakowie chętnie dzielą się tym, co uznali za interesujące. Skoro widzieli, sprawdzili to może warto zapoznać się z ich rekomendacjami.

Książka "Polska. 70 pomysłów na niezapomniany weekend” towarzyszyła mi przez całe wakacje 2022 roku. Bez niej nie zobaczyłabym tych wszystkich pięknych miejsc, a jeszcze tyle do zobaczenia przede mną, więc jestem pewna, że ta książka będzie ze mną przez kolejne lata. Anna i Marcin Nowakowie to twórcy bloga GdzieWyjechać.pl, których śledzę od długiego czasu, a tym razem postanowili zabrać mnie w krótsze, jak i dłuższe podróże po 70 zachwycających miejscach w Polsce. Książka podzielona jest na 7 części, m.in. romantyczne i kameralne miasteczka, blisko dzikiej natury, czy krajobrazy. Pozwolę sobie w tym miejscu wymienić moje ulubione miejsca: Dolina Chochołowska, Kazimierz Dolny (cudo!),Suwalski Park Krajobrazowy. Do każdej wycieczki zostały dołączone najważniejsze informacje, wskazówki, a także cudowne zdjęcia, które już przez samo patrzenie inspirują do zaplanowania podróży. W sekcji informacje znajdują się nawet takie wskazówki jak: czy wycieczkę warto odbyć w brzydką pogodę ? czy to miejsce nadaje się dla rodzin z dziećmi? Jeśli jednak nadal ktoś czuje się nie przekonamy to istnieje możliwość kliknięcia w kod QR, który przeniesie nas do dedykowanej strony.
Widać ogrom pracy włożony przez autorów tej książki i mam nadzieję, że nie ich ostatniej. Uważam, że każdy powinien mieć tę książkę w domu i zobaczyć co Polska ma do zaoferowania.

• Podróże
  • Z pamiętnika podróżnika