W pogoni za losem

Okładka książki W pogoni za losem Angelika Gawerska
Okładka książki W pogoni za losem
Angelika Gawerska Wydawnictwo: Novae Res literatura obyczajowa, romans
Novae Res
2022-09-20
2022-09-20
druga wojna światowa romans powieść historyczna literatura obyczajowa lgbt historyczna new adult lgbtq

Ariel nigdy by nie pomyślał, że kiedykolwiek zobaczy wojnę na własne oczy. Zwłaszcza taką która wydarzyła się zanim jego rodzice choćby pomyśleli o dziecku.
Czy podróżując w czasie uda mu się zapobiec okrutnym wydarzeniom?
Jedno jest pewne, Ariel ma talent do wpadania w nieciekawie okoliczności i czytania ludzkich zachowań.
___________________
Motyw podróży w czasie jest jednym z moich ulubionych. Queerowa książka z podróżami w czasie? Oczywiście, że musiałam ją przeczytać! Miałam ku temu okazję dzięki współpracy z autorką. Jeszcze raz dziękuję za okazję do zagłębienia się w umysł Ariela i zobaczenie przedwojennej Warszawy jego oczami.
Jest kilka drobiazgów, które wpłynęły na końcową ocenę...ALE! Jestem pewna, że tom 2 naprostuje wiele kwestii.
Jestem pod wrażeniem stylu autorki, przez książkę się dosłownie płynie. Zastosowanie końcowych momentów na samym początku sprawia, że zauważamy o wiele więcej detali!
Mam nadzieję, że książka zyska większą popularność byśmy mogli dostać 2 tom jak najszybciej :D Jeśli macie dość czytania typowych młodzieżówek i potrzebujecie czegoś mocniejszego to "W pogoni za losem" dostaniecie to czego potrzebujecie!

Czy podróżując w czasie uda mu się zapobiec okrutnym wydarzeniom?
___________________
Motyw podróży w czasie jest...

Od kilku dni mam TOP1 w kategorii #miłośćmojegożycia i oficjalnie zamykam challenge. Nic w tym roku już nie czytamy, bo moje serce dalej jest zniszczone, zapłakane i pragnie więcej historii Ariela. Gdybym miała policzyć ile razy zaliczyłam zgon emocjonalny to pewnie zabrakłoby mi palców. W życiu nic mnie tak od siebie nie uzależniło i sponiewierało jednocześnie. Emocje które czuję są jak burza, którą Ariel dostrzegł w oczach Hansa. Jestem jednoczenie liściem i wiatrem niosącym zamęt, ponieważ „W pogoni za losem” to najlepsza powieść historyczna, gejowski romans z równie emocjonalnym i pełnym napięcia (!) trójkątem miłosnym między mężczyznami. AAAAA KOCHAM TO!

To jak autorka operuje słowem, przedstawia perspektywę i manipuluje emocjami jest godne podziwu i pochwały. Nigdy nie sądziłam, że bez pamięci zakocham się w książce z motywem podróży w czasie, na dodatek osadzonej w czasie II wojny światowej. Jestem pod wrażeniem jej jakości, widać doskonale zrobiony research – działanie struktur polskiego podziemia, wprowadzenie bohaterów z „Kamieni na szaniec” czy opisanie akcji sabotażowych. Chylę czoła, przysięgam.
No dobrze, zanim odpłynę w głąb oceanu z łez na pontonie miłości i uwielbienia, to wskażę element, który ostudził mój początkowy zapał. Zaniepokoiło mnie trochę zachowanie jednego z bohaterów, który z zimną krwią zabił drugiego człowieka, chociaż wcześniej cierpiał na bezsenność po morderstwie w symulacji. Brak wyrzutów sumienia po zamordowaniu dwóch niemieckich żołnierzy, jego zachwyt przypadkowym kolesiem i frustracja spowodowana plamą krwi na swetrze wzbudziło mój niepokój. Jednak już na tym etapie byłam uzależniona od książki i nie wyobrażałam sobie jej porzucenia. I bardzo dobrze, bo przysięgam, że każda chwila przerwy, była dla mnie katorgą. Musiałam wiedzieć co kryje w sobie każdy kolejny akapit; mój umysł szalał.

Świadomość, że bohater zwiedza miejsca, które wkrótce miały zostać zbombardowane było dla mnie wstrząsającym doznaniem. Zazdrościłam mu możliwości poznania ówczesnego budownictwa, zachowań ludzi i tego klimatu. Nie byłam tylko czytelniczką, ale częścią tej opowieści. Widziałam wojnę, ból i śmierć, ale również swego rodzaju nadzieję. Czułam dreszcze za każdym razem, gdy wpadały opisy okupacji, kibicowałam bohaterom podczas akcji i zachwycałam się widokami Warszawy z lat 40, mimo, że żaden że mnie znawca architektury. Książka obudziła we mnie chęć pogłębienia swojej historycznej wiedzy. Naprawdę w trakcie czytania miałam ochotę odpalić sobie jakiś dokument dotyczący II wojny światowej.

Podobało mi się to, że bohater z jednej strony wzbrania się od emocjonalnego zaangażowania, z drugiej zaś wykorzystuje przywileje do tego, aby pomagać Polakom. Ubóstwiam moment, gdy wszystko w tej historii się wyjaśnia.

Jestem bezgranicznie zakochana i obiecuję, że będę rzewnie płakać, jeśli nie dostanę drugiego tomu. Na dzień dzisiejszy, wciąż wiele we mnie adrenaliny, strachu, niepewności i uważam, że „W pogoni za losem” to pozycja, którą każdy powinien przeczytać!

Recenzja

[…] Słowa zawsze ranią bardziej niż jakakolwiek broń. Mógłby dostać milion ciosów od niego i nie przejąłby się tym. Mógłby dostać kulą albo nożem- to nic. Jednak słowa zabijały od środka. Rana fizyczna się zagoi, serce jednak może krwawić całe życie[…]

Zgadzacie się z tymi słowami?

Alek bohater tej powieści, dostaje ważne zadanie. Zostaje przeniesiony do lat 40. aby moc zmienić losy Polski i wszystkich Polaków w tym czasie. W czasie w którym strach o własne życie i strach o bliskich był niewyobrażalny. Gdy zostaje przeniesiony do Warszawy od razu stara się wypełnić zadanie, robiąc błędy. Przez jeden błąd poznaje chłopka. Przez kolejny Niemca, który staje się jego… Czy uda się ta misja Alkowi? Co dalej się stanie? Tego musicie się sami przekonać.

Szczerze nie wiem sama jak mam ocenić tą powieść. Miałam bardzo duże problemy z wkręceniem się w całą historię, fabułę, zrozumienie akcji. Wątków było tak bardzo wiele, że kilka razy wracałam kilka kartek wstecz, aby tak naprawdę wiedzieć o co chodziło. Kolejna rzecz, która mnie męczyła to przeskakiwanie pomiędzy tymi latami. Ja wiem, że ten zabieg był potrzebny, ale wybijało to z rytmu czytania. Poza tym w pewnych momentach nie wiedziałam jaki bohater jest na tapecie, kto teraz przedstawia swoje uczucia lub myśli. Trochę taki misz masz. Jednakże z pozytywnych rzeczy, które sprawiły, że nie odłożyłam książki po pierwszym rozdziale, to znakomicie ujęte krajobrazy lat 40. Stara Warszawa w tym okresie, walkę Polaków o wolność, łapanki, getta. Widać, że autorka zrobiła mocny research w tej sprawie. A i jeszcze te wszystkie stroje, sprawiały że lektura była przyjemna.

„W pogoni za losem” ukazuje prawdziwa oblicza wojny, której my jako ludzie urodzeni w latach 20 XX wieku nie znamy. Pokazuje, że dla Niemców w tamtym okresie, my jako Polacy byliśmy „świniami”, „nieczystymi”. Że pod byle pretekstem mogli nas rozstrzelać lub wywieźć do obozu. To były smutne i straszne czasy. Ja byłam tym wszystkim przerażona. I dziękuję, że mogłam przeczytać o tym czasie.

Szczerze nie wiem czy polecam. Niech każdy sam przeczyta i oceni.

Recenzja

Zgadzacie się z tymi słowami?

RECENZJA

⌛️"W POGONI ZA LOSEM"⏳️

AUTOR: ANGELIKA GAWERSKA

WYDAWNICTWO: NOVAE RES

Gotowi jesteście razem z bohaterem książki przeżyć przygodę swojego życia?

Czy przeszłość można zmienić i jakie będą tego konsekwencje?

"Wyobraź sobie, że to, co robisz, jest tylko grą. Zasady są proste, a ty je znasz. A najgorszym wyzwaniem jest fakt, że masz tylko jedno życie."

"W POGONI ZA LOSEM" to historia, w której cofamy się w czasie do czasów II wojny światowej do 1941 r. i zobaczymy oczami wyobraźni Warszawę z tamtych lat. To niezwykła opowieść napisana w bardzo autentyczny sposób. Autorka stworzyła niepowtarzalną fabułę, w której dosłownie przeniesiemy się razem z głównym bohaterem Arielem w czasie, to było bardzo ciekawe doświadczenie. Akcja książki dzieje się dwutorowo w latach 2020/21, po czym przeskakujemy do lat 1941.
Historia, w której zasady gry zmieniają się jak w kalejdoskopie. Przepełniona emocjami, bólem, cierpieniem, tajemnicami, pełna niebezpiecznych momentów. Przeżyjemy przyjaźnie, porywy serca, które trzeba trzymać w ryzach. W tej opowieści autorka wybornie pokazuje emocje, uczucia,  jakie wypełniają postacie.
 To samo z klimatem tamtych czasów, myślę,  że pisarka bardzo dobrze nadała i  nakreśliła.
Wątek miłosny niezwykle subtelny, nienachalny i czekasz, obserwujesz, jak rozwijają się relacje pomiędzy bohaterami. Świetnie stworzony trójkąt miłosny.
Wszystko płynie swoim rytmem, niczego nie było na siłę, za to bardzo płynnie i z wielkim zainteresowaniem czytałam każdą kolejną stronę, ciesząc się doskonałe nakreśloną fabułą. Całość dopracowana  dobrze przemyślana i pokazana. Dostajemy wiele  ciekawych plot twistów, dużo akcji.
Znajdziecie w tej książce takie wątki jak:

-Podróż w czasie
-Druga wojna światowa
-Queerowa reprezentacja
-Klimat lat 40.
-Zakazany romans
-Rasizm, śmierć,
-New Adult
-trójkąt miłosny

Bohaterowie naprawdę świetnie wykreowani,  wyraziści, różnorodni, bardzo realnie nakreśleni. To postacie, które zwrócą waszą uwagę na dłużej, ponieważ intrygują, swoją odwagą, wielką potrzebą wykonania swojej misji dla dobra ludzkości, nawet narażając swoje życie dla dobra ogółu.
Poznamy postacie, które obdarzymy sympatią, na nie, które spojrzymy z przymrużeniem oka, ponieważ podejmują bardzo głupie decyzje, które ściągają niebezpieczeństwo.

"Nie rozumiem. Mówiłem tyle razy, że kogoś kocham. Nie jestem jednak w stanie cię zrozumieć, Arielu. Mówisz, jakbyś pisał powieść, jakby to uczucie było wyjątkowe, cudowne, niewinne. A ja tego nie widzę. Nie widziałem tego w żadnym związku, więc naprawdę trudno uwierzyć mi w miłość i w dobre intencje."

Ariel Kwiatkowski ma dwadzieścia dwa lata, żyje w 2020 r. Znalazł ogłoszenie pracy, która zdawała się bardzo intrygująca i niezwykle tajemnicza. Idzie na rozmowę kwalifikacyjną, potem przechodzi kilkumiesięczne szkolenie, pełne testów i kolejnych etapów do przejścia, które jest obowiązkowe, aby podjąć tam  pracę. Tajna agencja, która prowadzi super tajny projekt.
Na samym końcu tego wszystkiego czeka go praca marzeń i największa przygoda życia. Dostaje niezwykle ważne zadanie i musi się przenieść się w czasie do 1941 r. do Warszawy. Nowa tożsamość,
Tylko jak sprawić, aby wróg stał się przyjacielem, ma stać się częścią ciebie od początku do samego końca. Poznać jego wady, zalety, ma stać się przyjacielem, a nawet kimś więcej.
Musi wykonać zadanie, do którego został wyszkolony, przygotowany, chociaż dobrze wiedział, że wszystko może pójść nie tak jak trzeba. Ma cofnąć się w przeszłość i odmienić wojenne losy Polski.
Przeszłość może się zmienić i to niekoniecznie na lepsze.
Gdy nadchodzi, upragniony dzień i cofa się w czasie, od razu Ariel trafia w sam środek strzelaniny. Razem z młodą kobietą musi walczyć o przeżycie. Tak poznaje Zosię i Aleksandra, dzięki czemu zostaje wprowadzony do podziemia. Bardzo szybko nawiązuje znajomość z Hansem Engelem.
Zasady gry zmieniają się, a on wcale nie był na to przygotowany, a sprawy przybierają rozpędu i nieoczekiwany obrót sprawy. Do gry wkracza nieoczekiwanie miłość, przyjaźń, Arielowi ciężko emocje, które wdzierają się i

-Czy Ariel poświęci  swojej dotychczasowe życie, i poświęcić się tajemniczej i jedynej pracy?
-Czy cofnie się w czasie i co go tam czeka?
-Czy odnajdzie się w nowej rzeczywistości?
-Czy uda mu się osiągnąć swój cel i odmienić wojenne losy Polski?
-Czy wykona misję idealnie?
-Czy to jedynie niebezpieczna i ryzykowna zabawa, czy wręcz przeciwnie?
-Komu będzie mógł zaufać?
-Czy Hans zostanie sojusznikiem Ariela i znajdą wspólny język i wzajemne zaufanie?
-Czy jego wybory były trafne?
-Czy Ariela wykorzystania sytuację jak najlepiej?
-Czy Ariel będzie mógł sobie pozwolić na miłość?
-Czy miłość zmienić Ariela?

POLECAM 🥰🧡🧡🧡
Książka doskonale wpisała się w moje gusta czytelnicze.

Dziękuję bardzo autorce za egzemplarz do recenzji, współpraca barterowa.

RECENZJA

⌛️"W POGONI ZA LOSEM"⏳️

AUTOR: ANGELIKA GAWERSKA

WYDAWNICTWO: NOVAE RES

Gotowi jesteście razem z bohaterem książki przeżyć przygodę swojego życia?

Czy przeszłość można zmienić i jakie będą tego konsekwencje?

Czy chcielibyście się cofnąć w czasie? Do jakich czasów? A może wolelibyście podróż w przyszłość?

Tutaj Ariel dostał pewną misję do wykonania.. A musi ją wykonać.. W przeszłości.. A dokładniej, w czasach II wojny światowej. Czy taki nagły przeskok z 2021 roku do roku 1941 to dobry pomysł?
A jak do tego doszło? Otóż przyszedł na rozmowę kwalifikacyjną do pewnej firmy, która w dosyć nietypowy sposób przeprowadzała rozmowę. Kiedy pozytywnie przeszedł testy, zaczęły się przygotowania go do owej misji. Mimo rocznego przygotowania może się różnie okazać. Już pierwszego "dnia przeskoku" Ariel zostaje lekko ranny. Błąd nowicjusza, za co gani się w myślach. Jednak im więcej czasu spędza w tamtych czasach, tym lepiej zaczyna sobie radzić. Już tego pierwszego dnia spotyka dwóch ważnych dla jego misji mężczyzn, którzy okażą się mu pomocni. Pomocni, ale również mogą być dla niego w pewien sposób zagrożeniem? Dlaczego? Bo miłość nie idzie w parze z rozumem..
Z jednej strony było mi szkoda Ariela, że nie mógł pozwolić sobie na okazanie uczuć. Chociaż z drugiej trochę mnie irytował, że nie był zdecydowany do którego czuje większe uczucie. Jako, że jego "postać" po przeniesieniu była pół Polakiem pół Niemcem, to i jego uczucia osadziły się i w Polaku i w Niemcu. Zarówno Alek jak i Hans mieli dla niego duże znaczenie, i obaj mu pomagali jak mogli.

Muszę przyznać, że książkę czytało się bardzo przyjemnie, wbrew tym wszystkim zabójstwom, które miały miejsce, bo została dobrze napisana. Historia pochłania od pierwszych stron i chce się wiedzieć jak to się zakończy. Jak doszłam do sceny, która została przedstawiona na obwolucie, to się uśmiechnęłam. Nie ma to jak starszy brat, który chce mieć oko na "chłopaka" swojej młodszej siostry 🤭. To co miało miejsce później, niestety było przykre i było mi szkoda Ariela, bo mimo krótkiej znajomości, był z tą osobą bardzo zżyty, a przez jedną z bliskich osób nie został potraktowany odpowiednio. Wiadomo, emocje wzięły górę, ale jednak..
Fajne też było to, że historia była napisana z punktu widzenia każdej ze stron. Dzięki temu można było jeszcze lepiej wczuć się w historię i poznać myśli i uczucia pozostałych bohaterów.
Cieszę się, że ro nie jest koniec przygody z tymi bohaterami i z ogromną ciekawością czekam na ich dalsze losy. Teraz też lepiej już rozumiem tik toki nagrywane przez Autorkę 🤭.
Gratuluję bardzo dobrego debiutu 👏.

⌛⌛⌛⌛⌛⌛ Recenzja ⌛⌛⌛⌛⌛⌛

Angelika Gawerska " W pogoni za losem "
@angelikagawerska_author

Wydawnictwo : Novae Res
@wydawnictwo_novaeres

⌚⌚⌚⌚⌚⌚⌚⌚⌚⌚⌚⌚⌚⌚⌚

" - Nie poddawaj się, a niedługo przeżyjesz największą przygodę swojego życia. Jeżeli kiedykolwiek będziesz miał wątpliwości, powiedz, że chcesz rozmawiać z panem Jankowskim. A wtedy cię znajdę i pomogę na tyle, na ile będę potrafił..."

" W pogoni za losem " to niesamowita fabuła, która wciąga czytelnika od pierwszej strony. Historia opowiada o Arielu i jego niezwykłej podróży, pełnej przygód, emocji i odkryć.. Autorka stworzyła fascynujący świat, w którym miłość i przyjaźń są kluczowymi motywami.. Bohaterowie są dobrze wykreowani i łatwo się z nimi utożsamić..
Zwroty akcji i niespodziewane momenty trzymają czytelnika w napięciu, sprawiając, że trudno oderwać się od lektury..
To naprawdę emocjonująca i wciągająca powieść , którą polecam każdemu!

" W pogoni za losem " to powieść pełna zwrotów akcji, emocji i niebezpieczeństw wojny, która porusza również temat wewnętrznych konfliktów bohatera..
Ariel musi stawić czoła nie tylko niebezpieczeństwom wojny, ale także własnym wewnętrznym konfliktom..
Czy wybierze lojalność wobec swojego narodu czy też będzie dążyć do pokoju i pojednania? Przez całą historię towarzyszymy Arielowi w jego trudnych decyzjach i śledzimy, jak wpływają one na jego życie i relacje z innymi bohaterami..
To prawdziwie wciągająca opowieść o miłości, przyjaźni i odwadze w czasach wojny..

" W pogoni za losem " oprócz Ariel'a, poznajemy także innych ciekawych bohaterów, którzy wpływają na jego życie i decyzje.. Ich relacje, konflikty i wzajemne wsparcie tworzą bogaty i wielowątkowy świat opowieści.. Przez całą historię towarzyszymy bohaterom w ich podróży pełnej przygód..
Fabuła skupia się na Arielu i jego próbie zmienienia biegu historii..
To naprawdę fascynująca opowieść, która porusza wiele ważnych tematów..
Wątek LGBT może dodać nową i interesującą perspektywę do historii II wojny światowej.

" Jeżeli miał zginąć, chciałby zginąć w walce, a nie stojąc jak słup soli, patrząc na swojego kata i oczekując wybawienia, które nigdy nie nadejdzie. Powinien spróbować uciec, może dzięki temu byłby w stanie spełnić choć cześć swojego przeznaczenia. Może pokazałbym, że walczył o wolność do końca... "

Ariel Kwiatkowski, główny bohater, trafia na intrygującą ofertę pracy, która zmienia jego życie.. Przez szkolenie staje się specjalnym agentem w czasach II wojny światowej..
Jego nowa tożsamość, Ariel von Winterfeld, pozwala mu działać zarówno po stronie Polaków, jak i Niemców..

Ariel nawiązuje bliskie relacje z dwoma ważnymi postaciami.. Aleksander Wiśniewski wprowadza go do polskiego podziemia, a Hans Engel pomaga mu przetrwać w obliczu nazistowskich trudności.. Jednak misja staje się coraz trudniejsza, gdy uczucia i przyjaźń wkraczają na drogę realizacji ambitnych planów.. Ariel musi zdecydować, czy poświęcić emocje dla sukcesu misji..

Czy uda mu się zakończyć misję z sukcesem, czy kolejny błąd przekreśli jego szanse?
Czy Ariel zdoła znaleźć równowagę między swoimi ambicjami a wartościami, które mu są bliskie?

⌛⌛⌛⌛⌛⌛ Recenzja ⌛⌛⌛⌛⌛⌛

Angelika Gawerska " W pogoni za losem "
@angelikagawerska_author

Wydawnictwo : Novae Res
@wydawnictwo_novaeres

⌚⌚⌚⌚⌚⌚⌚⌚⌚⌚⌚⌚⌚⌚⌚

Po jej przeczytaniu nadal jestem w małym szoku. Nie spodziewałam się spotkać tutaj pomieszania tylu wątków i dziedzin literackich. Historia, fantastyka, obyczajówka i romans oraz homoseksualizm. Ktoś powie, że nic nowego go tu nie spotka, ale to nie prawda. Sam wątek postaci Ariela mnie bardzo zainteresował. Poznajemy go jako mężczyznę, który szuka dobrze płatnej pracy, a wychodzi na to, że pod koniec treningów i kursów, będąc gotową maszyną do zabijania, przejdzie podróż w czasie, by dokonać wyroku na wielu osobach. W momencie, kiedy wchodząc już w ten dawny czas poznaje pewną kobietę. Ukazana jest w sposób jakby to ona miała namieszać w życiu Ariela, jakby uczucie miało za jej pomocą się ukazać. Nic bardziej mylnego. Autorka zaserwowała nam tu zestaw zdziwienia i wiecznego zaskakiwania. Bardzo lubi iść drogą wyboistą i podsuwać nam tropy, które są jedynie zmyłką. Jeśli już bowiem jesteście pewni, że to się tutaj nie wydarzy, to jednak stanie się prawie napewno.
Autorka potrafi władać rozbieżnością stylów. W czasie współczesnym, postacie rozmawiają tak jak teraz. W przejściu do przeszłości widzimy, że porozumiewają się stylem i klimatem z dawnych lat. Tylko sam Ariel, choć wyszkolony, to nadal był nieco zbyt pewnym siebie współcześniakiem, który choć zakamuflowany, to bardzo odbiegał od dawnego klimatu. Miał zwracać na siebie naszą uwagę i mu się to udawało. Spodobała mi się też tutaj fascynacja Ariela innym mężczyzną, który od początku go we wszystkim podziwiał. Opowiadał nam o swoich myślach i spostrzeżeniach. Wiele rzeczy kalkulował, a nam to podejście się podobało. Nie było tu niczego na siłę. Bez przepychu, nerwowych wstawników, czy sytuacji, które dla nas wydawały by się nie na miejscu. Oczywiście jeśli lubi się wątki fascynacji osób tej samej płci. Napisana naprawdę lekko z nutką wyczekiwania i smakiem czegoś nowego. Jak nie lubię poruszania tematu hitlerowców, tak tutaj to podejście mi się podobało. Myślę, że nie zgrzeszę jeśli ją polecę:-) Chętnie przeczytam wszystko, co wyjdzie spod pióra autorki:-)

Czytałam tą książkę bardzo długo, ponieważ wprowadziła mnie w zastój czytelniczy. Nie była zła, lecz miałam do niej większe oczekiwania przez to że jest to romans z wątkiem wojennym, a ja uwielbiam romanse. Nigdy wcześniej nie czytałam takiej książki. Nie przepadam za książkami homoseksualnymi, ale ta mi się podobała. Dziękuje bardzo autorce za możliwość jej zrecenzowania.

Książka opisuje życie Ariela Kwiatkowskiego, który trafia na intrygującą ofertę pracy i wciela się w rolę agenta z czasów II wojny światowej. W czasie bezdusznej wojny rodzi się miłość między dwoma mężczyznami. Kiedy czytałam książkę łzy same płynęły mi z oczu poprzez okrucieństwo oraz przemoc w tych trudnych dla ludzi czasach.

Ariel Kwiatkowski przechodzi skomplikowane szkolenie. Musi umieć strzelać, walczyć wręcz, musi być dobrym szpiegiem, świetnym strategiem i kreatywnym… agentem specjalnym. Sprawa nie jest prosta, bo chłopak ma przenieść się w przeszłość, do czasów II Wojny Światowej i swoimi działaniami uratować jak najwięcej osób, a także sprawić by niektóre ze zdarzeń się nie wydarzyły albo miały łagodniejszy dla Polaków przebieg.

Jednym z jego głównych zadań jest przekonać do siebie niemieckiego oficera Hansa Engela. Jak mówią karty historii, Hans miał dobre serce, warto byłoby go zatem mieć po swojej stronie. Mężczyzna jest również gejem, co w ówczesnych czasach groziło śmiercią. Zanim jednak Ariel zbliży się do Hansa, musi wykaraskać się z problemów, w które władował się przenosząc się w czasie. Trafia bowiem w sam środek strzelaniny, zostaje ranny i mdleje u swoich wybawców. Tam poznaje Aleksandra… który za grosz mu nie ufa.

Kiedy tylko przeczytałam opis „W pogoni za losem”, wiedziałam, że jest to książka, którą chcę przeczytać. Pomysł z przenoszeniem się w czasie totalnie mnie kupił, a romans męsko-męski w czasach, kiedy miłość homoseksualna karana była śmiercią wywoływał pomieszanie ekscytacji i ogromną ciekawością, jak potoczą się losy bohaterów.

Troszkę śmieję się, że mamy tutaj odczynienia z miłosnym wężem (bo trudno mówić o trójkącie). Ariel ma bowiem trudne zadanie - z jednej strony musi rozkochać w sobie Hansa, z drugiej sam walczy z uczuciem, które rodzi się do Aleksandra. Podobało mi się to swoiste rozdarcie bohatera, odsuwanie od siebie emocji, żeby tylko nie narazić na szwank misji, która jest najważniejsza.

Książkę czytało mi się bardzo szybko, akcja jest wartka i ciągle coś się dzieje. Rozdziały są dosyć krótkie i często przeskakujemy w czasie o kilka dni bądź tygodni. Podobały mi się również małe smaczki, które autorka wrzuciła na karty książki. Mamy tutaj na przykład informację o pogodzie (nie było globalnego ocieplenia, więc temperatury znacząco się różniły),wzmianki, kiedy to Ariel mówi coś, czego jego nowi znajomi nie rozumieją, bo to nowomowa, czy wprowadzenie do powieści bohaterów Kamieni na szaniec (swoją drogą ta scena była super zabawna).

To co mnie rozczarowało, to fakt, że autorka prawie nie wraca do wątku przenosin w czasie. Mamy tutaj początkowe szkolenie Ariela, przenosiny… i właściwie tyle. Czasem pojawiają się jakieś wzmianki z czasów szkolenia, bądź informacja, że Ariel nie może liczyć na kontakt ze swoimi czasami, ale to właściwie tyle. W tym wątku liczyłam na trochę więcej.

Kolejną niepotrzebną rzeczą były dla mnie… powtórzone sceny. Poznajemy bowiem dane wydarzenie najpierw z perspektywy Ariela a później Aleksandra. Pierwszy raz spotkałam się z tego typu zabiegiem w książce i ta podwójna perspektywa wydała mi się po prostu czymś zbędnym.

Zakończenie książki jest otwarte - z całą pewnością wiemy, że pojawi się drugi tom. Nie jestem jakąś wielką fanką cliffhangerów, bo przerywają mi zabawę w najlepszym momencie, chętnie jednak sięgnę po drugi tom, żeby zobaczyć jak potoczyły się losy chłopaków.

• Mlm
  • Współpraca 2023