Przygody Sindbada Żeglarza

Okładka książki Przygody Sindbada Żeglarza Bolesław Leśmian
Okładka książki Przygody Sindbada Żeglarza
Bolesław Leśmian Wydawnictwo: Bellona Seria: Perły Literatury Młodzieżowej baśnie, legendy, podania
baśnie, legendy, podania
Perły Literatury Młodzieżowej
Bellona
2019-01-01
1957-01-01

Książka mojego dzieciństwa. Najpiękniejsza i ukochana, czytałam milion razy a i tak nadal mnie bawi i wzrusza. Z ilustracjami Stannego, na zawsze pozostanie w mojej pamięci i w sercu. :)

Ponadczasowa książka z równie ponadczasową piękną polszczyzną. Jeden z moich ulubionych utworów B. Leśmiana napisanych prozą. W dzieciństwie uwielbiałem nagrane na jej podstawie słuchowisko w którym w rolę Sindbada wcielił się Wojciech Malajkat, wujem Tarabukiem był Lech Ordon, a diabłem morskim Jerzy Kryszak. Żaden współczesny audiobook nie może się z nim równać.

Absolutnie genialne, czytałem w dzieciństwie, była to chyba moja ulubiona książka wtedy. Do tej pory zostały ze mną cytaty, tak jak zostają teksty z najlepszych polskich komedii.
Język, jak to u Leśmiana, niesamowity. Twórcze przetworzenie klasycznych baśni na niebotycznym poziomie. Humor najwyższej
próby.
Księżniczka o imieniu Najdroższa, która jada wyłącznie diamenty. Inna, która przeznaczyła mnóstwo uderzeń swojego serca dla pięknego nieznajomego a tylko 3 uderzenia dla swojego męża, czarnoksiężnika. Wuj Tarabuk, który na rozkaz kapitana "naprzód" odwraca się plecami, bo tam ma wytatuowany swój poemat pod tytułem "Naprzód" właśnie. I tak dalej i tak dalej...

próby.
Księżniczka o imieniu Najdroższa, która jada wyłącznie diamenty....

Ta książka raczej nie była napisana dla dzieci, chociaż ostatecznie wylądowała w literaturze dziecięcej. Osią historii są perypetie Sindbada z kolejnymi pięknymi kobietami, jest ich w sumie 6 czy 7. Sindbad jest jak przysłowiowy marynarz, który w każdym porcie znajdzie kogoś, w kim może się zakochać. Całość jest obficie zaopatrzona w przeróżne baśniowe atrybuty, jednak przy ponownym czytaniu już jako dojrzałej osobie trudno przeoczyć przeróżne nazbyt dorosłe uwagi autora dotyczące relacji damsko-męskich.

Ponieważ są to jedynie aluzje, książki nie można zakwalifikować jak oryginalnych "Baśni z tysiąca i jednej nocy", które mają wyraźnie pornograficzny charakter, jednak widać, że Leśmian nawiązywał do tej konwencji.

Książka nieco nieco przypomina "Dawno, dawno temu" A.A. Milne'a , które ma większy ładunek humorystyczny, niż "Przygody Sindbada..." i z tego względu lepiej wspominam tamtą lekturę.

• Przygodowe
  • W Taciewie