Mistrzowie skalowania biznesu

Okładka książki Mistrzowie skalowania biznesu Reid Hoffman, Cohen June, Deron Triff
Okładka książki Mistrzowie skalowania biznesu
Reid HoffmanCohen June Wydawnictwo: Mtbiznes.pl biznes, finanse
biznes, finanse
Mtbiznes.pl
2022-09-16
2022-09-16
Marcin Kowalczyk

Okładka książki Blitzscaling. Ścieżka błyskawicznej ekspansji firm Gates (Foreword) Bill, Reid Hoffman, Chris Yeh
Blitzscaling. ... Gates (Foreword) Bi...
Okładka książki Blitzscaling Reid Hoffman, Chris Yeh
Blitzscaling Reid Hoffman, Chris...
Okładka książki Jesteś start-upem. Buduj swoją przyszłość, inwestuj w siebie i realizuj się Ben Casnocha, Reid Hoffman
Jesteś start-u... Ben Casnocha, Reid ...

Głównym autorem książki jest Reid Hoffman, założyciel i były CEO serwisu LinkedIn, a obecnie inwestor finansowy. Ponadto autor prowadzi od kilku lat serwis internetowy / podcast o nazwie Masters of Scale, promujący i dokumentujący na konkretnych przykładach zagadnienia skalowania biznesu. Po polsku ukazały się trzy książki jego autorstwa / współautorstwa: „Rozmowa z chatem GPT o przyszłości ludzi i świata”, „Jesteś start-upem” oraz „Blitzscaling. Ścieżka błyskawicznej ekspansji firm”.

Można powiedzieć, że książka jest „odpryskiem” serwisu Masters of Scale w tym sensie, że wykorzystuje bogaty materiał informacyjny zgromadzony w trakcie jego kilkuletniego działania.

Tematem książki jest skalowanie biznesu (ang. scaling a business). Termin „skalowanie biznesu” przyjął się już w polskim języku biznesowym. Zgodnie z definicją podaną w książce, skalowanie to zwiększanie przychodów firmy bez zwiększania kosztów wytworzenia, które powinno wykorzystywać dźwignię operacyjną. W innym wypadku mówimy nie o skalowaniu, ale po prostu o wzroście (ang. growth).

Można powiedzieć, że skalowanie to Święty Graal biznesu: jaka firma nie chciałaby szybko zwiększać przychodów bez wzrostu kosztów?!

Książka ma dwa główne wątki.

Pierwszy z nich to błyskotliwa, bogata w szczegóły i przykłady narracja o firmach, którym z sukcesem udało się osiągnąć skalowanie. Czytelnik poznaje historię i zagląda za kulisy zarówno wielkich i znanych, jak i mniejszych i mniej znanych firm. Zwłaszcza te drugie z oczywistych powodów powinny być interesujące dla polskiego czytelnika. Ta narracyjna warstwa książki stanowi świetne czytadło i nie stawia czytelnikowi żadnych barier ani wymagań pod względem biznesowego, branżowego, koncepcyjnego, czy terminologicznego przygotowania do lektury.

Drugi wątek to liczne, dwojakiego rodzaju komentarze Reida Hoffmana: w formie „analiz Reida” oraz „teorii Reida”. Te pierwsze stanowią rodzaj uogólnionej analizy informacji przekazywanych w warstwie narracyjnej. Z kolei te drugie to rodzaj skrótowo sformułowanych teorii na temat tego, jak następuje lub może następować przejście od fazy start-upu poprzez skalowanie do fazy rozwoju, w której firma osiąga wysokie i szybko rosnące przychody przy jednoczesnym osiąganiu wysokich zysków. Komentarze są wyróżnione za pomocą ramek, dzięki czemu łatwo odróżniają się od narracji.

To jest jedna z ciekawszych i lepiej napisanych książek biznesowych, jakie ostatnio czytałem. Książka udanie łączy świetnie czytającą się narrację z pogłębioną analizą biznesu zawartą w komentarzach. Dzięki temu zainteresuje zarówno młodego przedsiębiorcę, jak i profesora / wykładowcę biznesu.

Książka napisana typowo po amerykańsku, czyli piękne historie sukcesu bez praktycznie żadnych merytorycznych szczegółów. Dużo ogólników, pięknych frazesów i banałów z którymi ciężko cokolwiek zrobić. Niektóre historie były inspirujące dlatego daje aż 4 gwiazdki, inaczej byłoby jeszcze niżej

Książka dobra na początek, gdy chcemy w pigułce dowiedzieć się pewnych informacji o firmach i ich przygodach. Dla mnie książka trochę za późno wpadła w ręce przeczytałam już kilka biografii/reportaży o tej tematyce, więc powtarzanie pewnych informacji było dla mnie nużące. Ale sądzę, że wiele osób powinno jej spróbować 🙂

Reid Hoffman to założyciel serwisu LinkedIn, ponadto doradca liderów najwiekszych światowych firm i państw, a przy tym twórca podcastu Master of Scale. W swojej książce przedstawił wiele historii usłyszanych podczas nagrywania podcastów wraz z analizą i wnioskami.🎙️

Wiele osób myśli, że największe firmy na świecie powstały bez najmniejszych problemów i przeciwności. Nic bardziej mylnego - niejednokrotnie właściciele aktualnie ogromnych przedsiębiorstw byli odsyłani z kwitkiem i nikt nie pokładał żadnych szans w powodzeniu ich pomysłu.

Autor przedstawia Czytelnikowi:
▪️różne oblicza słowa „Nie”,
▪️jak zachowywać się na początkowym etapie rozkręcania biznesu,
▪️jak zadbać o pierwszych klientów,
▪️jak dostrzec potencjał drobnej zmiany w czymś co już istnieje,
▪️że bardzo ważne jest szybkie podejmowanie decyzji,
▪️zwraca uwagę, że czasem trzeba ignorować małe pożary pojawiające się po drodze a skupić się na działaniu,
▪️że warto korzystać z wiedzy i doświadczenia innych liderów.

To idealna pozycja dla każdego kto jest przedsiębiorcą lub zamierza otworzyć swój biznes. W tej pozycji poznajemy mnóstwo strategii, które okazały się zwycięskie. Wszystkie historie okraszone są anegdotami, z których dowiadujemy się o popełnionych błędach i chwilach porażki. Natomiast to wszystko dokładnie obrazuje rozwój i to jak osiągać wysokie przychody w firmie💰

Ogrom przydatnej wiedzy, jednakże skierowane do konkretnej grupy odbiorców. Natomiast na pewno warto poznać z czym mierzyli się najwięksi światowi liderzy.
Ja na pewno postaram się odszukać odcinki podcastów gdzie gośćmi byli założyciele znanych firm jak Netflix, Apple, Instagram czy Starbucks.☕️
Jeśli jesteście zainteresowani tematem to warto sięgnąć po tę pozycje.

• Legimi audio
  • Legimi rozwój
  • Rozwój/Start-up
  • BIZNES
  • Do kupienia
  • Business

Dodaj cytat z książki Mistrzowie skalowania biznesu