Dlaczego jemy rośliny? Sekrety owoców, warzyw i zbóż

Okładka książki Dlaczego jemy rośliny? Sekrety owoców, warzyw i zbóż Alberto Montt, Eduardo Iban Munoz
Okładka książki Dlaczego jemy rośliny? Sekrety owoców, warzyw i zbóż
Alberto MonttEduardo Iban Munoz Wydawnictwo: Harperkids Seria: Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć popularnonaukowa dziecięca
40 str. 40 min.
Kategoria:
popularnonaukowa dziecięca
Seria:
Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć
Tytuł oryginału:
Plantas domesticadas y otros mutantes
Wydawnictwo:
Harperkids
Data wydania:
2022-02-23
Data 1. wyd. pol.:
2022-02-23
Liczba stron:
40
Czas czytania
40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788327670649
Tłumacz:
Wojciech Grajkowski
Tagi:
jedzenie owoce warzywa
Średnia ocen

8,8 8,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,8 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
6142
3443

Na półkach:

Zawartości naszych talerzy są fascynujące. Kiedy jednak uświadomimy sobie, że świat roślin jest o wiele bogatszy i daje szersze pole na tworzenie potraw, eksperymentów ze smakami to zgłębianie wiedzy o zjadanych roślinach może stać się niekończącą się przygodą. Iban Eduardo Muñoz wykorzystuje jedzenie do pokazania sporego kawałka naszej historii, pokazuje świat roślin od strony, o której zwykle nie myślimy w czasie posiłków. Sporo tu wiedzy z dziedziny genetyki, rolnictwa, przemian kulturowych, różnorodności w obrębie gatunków. Do tego napisano ją w taki sposób, że może być gotowym scenariuszem kilku lekcji o żywieniu i nie tylko.
Do publikacji wprowadza nas proste ćwiczenie: czytelnik ma spisać lub pomyśleć o jadalnych roślinach, które zna lub kupuje. Kiedy już wie, ile warzyw i owoców potrafi nazwać i próbował dowiaduje się, że to ułamek w oceanie mnogości. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego nie wszystkie dary ziemi są dostępne w każdym miejscu na świecie? Jakie należą do popularnej dwunastki znanej wszędzie? Dalej dowiadujemy się w jaki sposób można odróżnić dzikie rośliny od udomowionej. Poznajemy różne strategie przetrwania: zarówno dostosowanie do warunków atmosferycznych, obrona przed zjadaczami, jak i sposoby na rozsiewanie. Sporo miejsca poświęcono tu genetyce, sposobach wpływania na wygląd roślin. Przy okazji poznamy też kluczowych odkrywców, wśród których znajdziemy Karola Darwina, Alfreda Russella Wallace’a, Grzegorza Mendela. Dowiemy się jak wiele zawdzięczamy ich obserwacjom oraz eksperymentom. Znajdziemy tu też hipotezę dotyczącą początków rolnictwa i w jaki sposób wpłynęło to na zmianę stylu życia.
Autor uchyli nam rąbka tajemnicy uprawy owoców bezpestkowych, przyczyn powstawania takich owoców, sposobów ich rozmnażania (jak nie z pestki, której nie ma to, z czego?). Tekst bardzo dobrze uzupełniają ilustracje pozwalające prześledzić zmiany wśród roślin. Szczególnie wyrazista jest w przypadku kukurydzy.
„Dlaczego jemy rośliny? Sekrety owoców, warzyw i zbóż” udowadnia, że jedzenie nie jest nudne, a poznawanie go, eksperymentowanie może być ciekawym zajęciem przynoszącym zaskakujące efekty. Wielkim plusem są tu zabawne, kolorowe ilustracje. Prosty język oraz obrazowe wyjaśnienie sprawia, że dzieci chętnie słuchają i czytają, dzięki czemu lepiej przyswajają sobie wiedzę oraz uświadamiają jak bardzo różne dziedziny nauki są ze sobą powiązane.
Prosta kreska i komiksowe podejście do strony graficznej sprawia, że publikacja zaskakuje, bawi i skutecznie przyciąga dziecięcą uwagę. A rodzice mogą mieć pewność, że przekazywana wiedza jest rzetelna, bo autor jest doktorem w dziedzinie biologii molekularnej i biochemii, pracuje w Centrum Badawczym Genomiki Rolnej, bada geny roślin i ich ewolucję z uwzględnieniem procesu udomowienia roślin hodowlanych, więc o roślinach wie wszystko.
Książka należy do serii „Akademia Mądrego Dziecka”, cyklu „Chcę wiedzieć”, w którym znajdziemy bardzo dużo ciekawych lektur dla młodych czytelników ciekawych świata, mających wiele pytań, ale też tych, u których chcemy rozbudzić zainteresowanie poznawaniem otoczenia. Świetne ilustracje, bardzo dobrze zszyte strony prawiono w solidną, kartonową okładkę, dzięki czemu publikacja jest estetyczna i trwała.

Zawartości naszych talerzy są fascynujące. Kiedy jednak uświadomimy sobie, że świat roślin jest o wiele bogatszy i daje szersze pole na tworzenie potraw, eksperymentów ze smakami to zgłębianie wiedzy o zjadanych roślinach może stać się niekończącą się przygodą. Iban Eduardo Muñoz wykorzystuje jedzenie do pokazania sporego kawałka naszej historii, pokazuje świat roślin od...

więcej Pokaż mimo to

avatar
46
46

Na półkach:

Książeczki z ruchomymi elementami z serii Akademia Mądrego Dziecka towarzyszyły nam niemal od samego początku naszej czytelniczej drogi. Porzuciliśmy je jednak na rzecz książek dla starszych dzieci z serii Chcę wiedzieć!, które poruszają wiele ciekawych tematów. Jednym z nich są rośliny, które zjadamy. I wcale nie chodzi tutaj o tłumaczenie dzieciom dlaczego jedzenie roślin jest ważne ani o zachęcanie do ich spożywania.

„Dlaczego jemy rośliny. Sekrety owoców, warzyw i zbóż” to publikacja, która wyjaśnia małym czytelnikom jak na przestrzeni tysięcy lat zmienił się sposób zdobywania pożywienia przez ludzi, jakie mechanizmy wytworzyły rośliny w celu przetrwania w trudnych warunkach, jak w tym czasie zmieniły się rośliny, jak obserwowanie przyrody wpływa na rozwój rolnictwa. Książka udziela odpowiedzi na wiele pytań:
🌱 czym różnią się rośliny dzikie od udomowionych?
🌱 na czym polega udomowienie roślin?
🌱 czy rośliny, które obecnie spożywamy były zawsze jadalne?
🌱 jak krzyżować rośliny?
🌱 czym jest różnorodność i dlaczego należy o nią dbać?
🌱 czym jest Globalny Bank Nasion?

Wydaje Ci się, że Twoje dziecko nie zadałoby takich pytań? Być może! Jednak ta pozycja może rozbudzić ciekawość Twojej pociechy i sprawić, że będzie chciała zgłębiać wiedzę zdobytą podczas lektury tej książki. A ciekawostek i informacji jest tu ogrom!

Autor publikacji - Iban Eduardo Muñoz - jest doktorem w dziedzinie biologii molekularnej i biochemii, bada geny roślin i ich ewolucję. Wiedzę przekazuje w sposób zrozumiały, z nutką humoru i często zwraca się do czytelnika, wzbudzając jego zainteresowanie.

W kwestii strony graficznej - nie jestem fanką nadawania ludzkich cech przedmiotom, a w tym przypadku roślinom. Zdaję sobie jednak sprawę, że dla wielu dzieci może to zwiększać atrakcyjność. Niemniej Alberto Montt wiele zagadnień wyjaśnił w prosty sposób swoimi ilustracjami. Mnie szczególnie podobają się te o krzyżowania roślin.

Książeczki z ruchomymi elementami z serii Akademia Mądrego Dziecka towarzyszyły nam niemal od samego początku naszej czytelniczej drogi. Porzuciliśmy je jednak na rzecz książek dla starszych dzieci z serii Chcę wiedzieć!, które poruszają wiele ciekawych tematów. Jednym z nich są rośliny, które zjadamy. I wcale nie chodzi tutaj o tłumaczenie dzieciom dlaczego jedzenie roślin...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1217
1080

Na półkach: ,

Bardzo ciekawa książka poruszająca zagadnienia związane z uprawą roślin, udomowianiem gatunków jadalnych. Ciekawe ilustracje zachęcają do lektury. Myślę, że będzie to książka, do której będziemy wracać. W tej chwili niektóre jej części nie zainteresowały mojego czterolatka, na przykład ta o wykorzystaniu inżynierii genetycznej w celu uzyskania konkretnych cech u roślin (a strona o Mendlu i jego eksperymentach na groszku już tak:) ). Nawet rodzic może się tu dowiedzieć czegoś ciekawego, więc myślę, że warto przeczytać.

Bardzo ciekawa książka poruszająca zagadnienia związane z uprawą roślin, udomowianiem gatunków jadalnych. Ciekawe ilustracje zachęcają do lektury. Myślę, że będzie to książka, do której będziemy wracać. W tej chwili niektóre jej części nie zainteresowały mojego czterolatka, na przykład ta o wykorzystaniu inżynierii genetycznej w celu uzyskania konkretnych cech u roślin (a...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    11
  • Przeczytane
    6
  • Teraz czytam
    1
  • 6 lat
    1
  • DZIECI
    1
  • Popularnonaukowa
    1
  • Dziecko
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dlaczego jemy rośliny? Sekrety owoców, warzyw i zbóż


Podobne książki

Przeczytaj także