Dlaczego jemy rośliny? Sekrety owoców, warzyw i zbóż

Okładka książki Dlaczego jemy rośliny? Sekrety owoców, warzyw i zbóż Alberto Montt, Eduardo Iban Munoz
Okładka książki Dlaczego jemy rośliny? Sekrety owoców, warzyw i zbóż
Alberto MonttEduardo Iban Munoz Wydawnictwo: Harperkids Seria: Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć popularnonaukowa dziecięca
40 str. 40 min.
popularnonaukowa dziecięca
Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć
Plantas domesticadas y otros mutantes
Harperkids
2022-02-23
2022-02-23
40 min.
Wojciech Grajkowski
jedzenie owoce warzywa

Zawartości naszych talerzy są fascynujące. Kiedy jednak uświadomimy sobie, że świat roślin jest o wiele bogatszy i daje szersze pole na tworzenie potraw, eksperymentów ze smakami to zgłębianie wiedzy o zjadanych roślinach może stać się niekończącą się przygodą. Iban Eduardo Muñoz wykorzystuje jedzenie do pokazania sporego kawałka naszej historii, pokazuje świat roślin od strony, o której zwykle nie myślimy w czasie posiłków. Sporo tu wiedzy z dziedziny genetyki, rolnictwa, przemian kulturowych, różnorodności w obrębie gatunków. Do tego napisano ją w taki sposób, że może być gotowym scenariuszem kilku lekcji o żywieniu i nie tylko.
Do publikacji wprowadza nas proste ćwiczenie: czytelnik ma spisać lub pomyśleć o jadalnych roślinach, które zna lub kupuje. Kiedy już wie, ile warzyw i owoców potrafi nazwać i próbował dowiaduje się, że to ułamek w oceanie mnogości. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego nie wszystkie dary ziemi są dostępne w każdym miejscu na świecie? Jakie należą do popularnej dwunastki znanej wszędzie? Dalej dowiadujemy się w jaki sposób można odróżnić dzikie rośliny od udomowionej. Poznajemy różne strategie przetrwania: zarówno dostosowanie do warunków atmosferycznych, obrona przed zjadaczami, jak i sposoby na rozsiewanie. Sporo miejsca poświęcono tu genetyce, sposobach wpływania na wygląd roślin. Przy okazji poznamy też kluczowych odkrywców, wśród których znajdziemy Karola Darwina, Alfreda Russella Wallace’a, Grzegorza Mendela. Dowiemy się jak wiele zawdzięczamy ich obserwacjom oraz eksperymentom. Znajdziemy tu też hipotezę dotyczącą początków rolnictwa i w jaki sposób wpłynęło to na zmianę stylu życia.
Autor uchyli nam rąbka tajemnicy uprawy owoców bezpestkowych, przyczyn powstawania takich owoców, sposobów ich rozmnażania (jak nie z pestki, której nie ma to, z czego?). Tekst bardzo dobrze uzupełniają ilustracje pozwalające prześledzić zmiany wśród roślin. Szczególnie wyrazista jest w przypadku kukurydzy.
„Dlaczego jemy rośliny? Sekrety owoców, warzyw i zbóż” udowadnia, że jedzenie nie jest nudne, a poznawanie go, eksperymentowanie może być ciekawym zajęciem przynoszącym zaskakujące efekty. Wielkim plusem są tu zabawne, kolorowe ilustracje. Prosty język oraz obrazowe wyjaśnienie sprawia, że dzieci chętnie słuchają i czytają, dzięki czemu lepiej przyswajają sobie wiedzę oraz uświadamiają jak bardzo różne dziedziny nauki są ze sobą powiązane.
Prosta kreska i komiksowe podejście do strony graficznej sprawia, że publikacja zaskakuje, bawi i skutecznie przyciąga dziecięcą uwagę. A rodzice mogą mieć pewność, że przekazywana wiedza jest rzetelna, bo autor jest doktorem w dziedzinie biologii molekularnej i biochemii, pracuje w Centrum Badawczym Genomiki Rolnej, bada geny roślin i ich ewolucję z uwzględnieniem procesu udomowienia roślin hodowlanych, więc o roślinach wie wszystko.
Książka należy do serii „Akademia Mądrego Dziecka”, cyklu „Chcę wiedzieć”, w którym znajdziemy bardzo dużo ciekawych lektur dla młodych czytelników ciekawych świata, mających wiele pytań, ale też tych, u których chcemy rozbudzić zainteresowanie poznawaniem otoczenia. Świetne ilustracje, bardzo dobrze zszyte strony prawiono w solidną, kartonową okładkę, dzięki czemu publikacja jest estetyczna i trwała.

Książeczki z ruchomymi elementami z serii Akademia Mądrego Dziecka towarzyszyły nam niemal od samego początku naszej czytelniczej drogi. Porzuciliśmy je jednak na rzecz książek dla starszych dzieci z serii Chcę wiedzieć!, które poruszają wiele ciekawych tematów. Jednym z nich są rośliny, które zjadamy. I wcale nie chodzi tutaj o tłumaczenie dzieciom dlaczego jedzenie roślin jest ważne ani o zachęcanie do ich spożywania.

„Dlaczego jemy rośliny. Sekrety owoców, warzyw i zbóż” to publikacja, która wyjaśnia małym czytelnikom jak na przestrzeni tysięcy lat zmienił się sposób zdobywania pożywienia przez ludzi, jakie mechanizmy wytworzyły rośliny w celu przetrwania w trudnych warunkach, jak w tym czasie zmieniły się rośliny, jak obserwowanie przyrody wpływa na rozwój rolnictwa. Książka udziela odpowiedzi na wiele pytań:
🌱 czym różnią się rośliny dzikie od udomowionych?
🌱 na czym polega udomowienie roślin?
🌱 czy rośliny, które obecnie spożywamy były zawsze jadalne?
🌱 jak krzyżować rośliny?
🌱 czym jest różnorodność i dlaczego należy o nią dbać?
🌱 czym jest Globalny Bank Nasion?

Wydaje Ci się, że Twoje dziecko nie zadałoby takich pytań? Być może! Jednak ta pozycja może rozbudzić ciekawość Twojej pociechy i sprawić, że będzie chciała zgłębiać wiedzę zdobytą podczas lektury tej książki. A ciekawostek i informacji jest tu ogrom!

Autor publikacji - Iban Eduardo Muñoz - jest doktorem w dziedzinie biologii molekularnej i biochemii, bada geny roślin i ich ewolucję. Wiedzę przekazuje w sposób zrozumiały, z nutką humoru i często zwraca się do czytelnika, wzbudzając jego zainteresowanie.

W kwestii strony graficznej - nie jestem fanką nadawania ludzkich cech przedmiotom, a w tym przypadku roślinom. Zdaję sobie jednak sprawę, że dla wielu dzieci może to zwiększać atrakcyjność. Niemniej Alberto Montt wiele zagadnień wyjaśnił w prosty sposób swoimi ilustracjami. Mnie szczególnie podobają się te o krzyżowania roślin.

Bardzo ciekawa książka poruszająca zagadnienia związane z uprawą roślin, udomowianiem gatunków jadalnych. Ciekawe ilustracje zachęcają do lektury. Myślę, że będzie to książka, do której będziemy wracać. W tej chwili niektóre jej części nie zainteresowały mojego czterolatka, na przykład ta o wykorzystaniu inżynierii genetycznej w celu uzyskania konkretnych cech u roślin (a strona o Mendlu i jego eksperymentach na groszku już tak:) ). Nawet rodzic może się tu dowiedzieć czegoś ciekawego, więc myślę, że warto przeczytać.

• 6 lat
  • DZIECI
  • Popularnonaukowa
  • Dziecko

Dodaj cytat z książki Dlaczego jemy rośliny? Sekrety owoców, warzyw i zbóż