Zbuntowana szlachcianka

Okładka książki Zbuntowana szlachcianka Urszula Gajdowska
Okładka książki Zbuntowana szlachcianka
Urszula Gajdowska Wydawnictwo: Szara Godzina Cykl: W dolinie Narwi (tom 5) literatura obyczajowa, romans
W dolinie Narwi (tom 5)
Szara Godzina
2022-09-26
2022-09-26
romans intryga historia przygoga

2045

Ostatnia część cyklu w dolinie Narwi, którego akcja dzieje się w XIX wieku w kręgach arystokracji.
Muszę przyznać, że ta część podobała mi się najmniej. Nie było tu zbyt dużo przygody, kryminału, a głównie wątki miłosne, a romans to nie jest literatura za którą przepadam. Poza tym główna bohaterka Hanna Królikiewicz nie była wcale tak zbuntowana jakby sugerował tytuł, a raczej niezdecydowana i wielokrotnie jej zachowanie irytowało mnie. Niemniej jednak cały cykl oceniam bardzo pozytywnie, bo świetnie się przy nim bawiłam. Polecam jako odskocznię od poważniejszych pozycji.

2081

Ciut inna niż wcześniejsze tomy i wg mnie słabsza.
Zmiana lektorki bardzo mnie rozczarowała.

Ciut inna niż wcześniejsze tomy i wg mnie słabsza.
Zmiana lektorki bardzo mnie rozczarowała.

Ostatnia część sagi i chyba najlepiej się ją czytało.
Najzabawniejsza? Lżejsza od opisów? Może.
Poznajemy kuzynów i sąsiadów Ostrowskich. Para bohaterów tym razem znała się wcześniej ale ......
Do tego wyjaśnia się kilka innych spraw z poprzednich części.
Polecam.

Ostatnia część sagi i chyba najlepiej się ją czytało.
Najzabawniejsza? Lżejsza od opisów? Może.
Do tego wyjaśnia się kilka innych spraw z poprzednich części.
Polecam.

Świetne zakończenie serii. Ciekawy wątek masonerii, wplecione w fabułę ciekawostki regionalne i obyczajowe, np. sposobów antykoncepcji i aborcji przed dwustu laty. Powieść napisana zgrabnie, intryga wielowątkowa i wciągająca, bohaterowie pełnokrwiści i barwni.

Podobały mi się perypetie głodnej pary i nie tylko. Przy niektórych scenach można było się pośmiać, przy innych pomyśleć. Poruszone zostały poważne tematy, jak aborcja i aranżowanie małżeństw. Sporo ciekawostek obyczajowych i historycznych. Ciekawa pozycja obyczajowo-romansowa.

Dobre zakończenie serii. Ciekawy wątek masonerii i aborcji, sprawnie wplecione w fabułę ciekawostki regionalne i dający do myślenia choć niezbyt rozbudowany wątek romansu markizy. Muszę przyznać, że naprawdę interesujące spojrzenie na kwestię rezygnacji z czegoś w imię czegoś innego - wiem, że brzmi dziwnie, ale nie chcę spolerować. A główni bohaterowie - zabawni, niedenerwujący, momentami można było się pośmiać. Na końcu rysunki i przypomnienie wszystkich głodnych postaci. Można było w każdym tomie dać po parze rysunków, ale to szczegół, a pomysł ciekawy.

Świetne zakończenie serii. Mamy nową parę bohaterów, ale poznajemy losy poprzednich duetów i jeszcze coś o innych bohaterach w tle. Zaintrygowała mnie historia ciotki Gertrudy. To materiał na osobną książkę. Przygody bohaterów ciekawe, motyw aborcji, obrzędów okultystycznych, tajemnic sprzed lat i to co lubię czyli garść informacji o bursztynach, tradycjach Kurpi, ciekawostkach z historii Królestwa Polskiego. Tu mamy tez odważniejszy romans. A na końcu niespodzianka, rysunki bohaterów od autorki. Bardzo ładne.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Zawsze z chęcią zapoznaje się z nowymi tytułami z gatunku romansów historycznych. Tym razem padło na książkę pt.: „Zbuntowana szlachcianka” autorstwa Urszuli Gajdowskiej. Jest to piąty tom cyklu „W dolinie Narwi”. Być może pamiętacie, że już kiedyś miałam okazję omawiać powieść należącą do tej serii.

Hania nie chce wychodzić za mąż. Znaczy może i chce, ale zdecydowanie nie za kandydata, którego wybrała jej matka. Dziewczyna próbuje wszelkich sposobów, aby sprzeciwić się woli rodziców, za co zostaje zamknięta przez nich w swoim pokoju. Postanawia więc uciec. Niestety utyka w dość nieprzyjemnej pozycji. Wtem niczym rycerz na białym koniu pojawia się Adrian Garenwill i ratuje dziewczynę z opresji. Jednak…co sprowadza młodego lorda z Anglii do Polski?

Cała powieść jest lekka w odbiorze, dzięki czemu szybko się ją czyta. Podobała mi się relacja głównych bohaterów. Nie jest ani trochę przesłodzona. Oboje potrafią sobie odpyskować, kiedy któreś z nich trochę się zagalopuje w swoich docinkach. Jest też tu trochę tajemnic i motyw śledztwa.

Książki z serii „W dolinie Narwi” warto czytać w kolejności ich wydania, ponieważ inaczej można się trochę pogubić. Jeżeli jesteście fanami romansów historycznych, to polecam zapoznać się z tym cyklem.

Hania nie chce wychodzić za mąż. Znaczy może i chce, ale zdecydowanie...

Wysłuchane jako audiobook
Książka 10/10
Lektor 9/10 (Ilona Chojnowska)
Romans, masoneria, aborcja, aranżowanie małżeństw.
Każdy znajdzie dla siebie coś interesującego
Sama scena z początku jak Adrian widzi zwisającą z okna Hanię, te dialogi i metody pomocy - bajka.
I na dokładkę znakomita lektorka - Ilona Chojnowska
Gorąco polecam
PS Nie piszcie że to ostatnia książka z cyklu. Zasada nigdy nie mów nigdy

Wysłuchane jako audiobook
Książka 10/10
Lektor 9/10 (Ilona Chojnowska)
Romans, masoneria, aborcja, aranżowanie małżeństw.
Każdy znajdzie dla siebie coś interesującego
I na dokładkę znakomita lektorka - Ilona Chojnowska
Gorąco polecam
PS Nie piszcie że to ostatnia książka z...

• Egzemplarz recenzencki
  • Romans

Dodaj cytat z książki Zbuntowana szlachcianka