Zdrajca i generałowa

Okładka książki Zdrajca i generałowa Joanna Wtulich Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Zdrajca i generałowa
Joanna Wtulich Wydawnictwo: Lira Cykl: Saga napoleońska (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna

Zdrajca i generałowa

przeczytanych książek 664 napisanych opinii 601

Zakończenie złamało mi serce 😭💔

Zakończenie złamało mi serce 😭💔

Joanna Wtulich ma talent do barwnych, niejednoznacznych bohaterów. W tej części Emilie i Antoni zostają rozdzieleni. Ona zostaje przy brutalnym mężu, który na każdym kroku upokarza ją i gnębi. Antoni będzie zmuszony walczyć o dobre imię. Jak potoczą się ich losy? Joanna Wtulich maluje niepokojące i ekscytujące obrazy, które układają się w niesamowitą fabułę. Książka porywa od pierwszych stron. Generał to postać odrażająca, ale jednocześnie z bolesną przeszłością, która pozwala spojrzeć na niego łaskawszym okiem. Brawo za znajomość realiów epoki, fascynującą fabułę i bohaterów z krwi i kości. Polecam!

Mam wrażenie, jakby w tej części było więcej brutalności, niż w poprzedniej :P Ale mimo to szybko mi się ją czytało, może dlatego, że byłam bardzo ciekawa losów głównych bohaterów, które przedstawiały się w sumie gorzej niż w jedynce :P No i oczywiście końcówka, dla jednych pomyślna, dla innych okrutna... :(

Dalsza opowieść naszych bohaterów. Oj autorka potrafi trzymać w napięciu, oj potrafi. Każdy kto przeczytał pierwszą część na pewno sięgnie po kolejny tom. Podziwiam lekkość pisania. Wyśmienita lektura.

Wojenna zawierucha, rozmaite intrygi, rozlew krwi, śmierć i dwa serca, które chcą się wreszcie ze sobą połączyć. Po piętach depcze im nieobliczalny drań. Dąży po trupach do upragnionego celu, nie zważając na nic i na nikogo, do tego bitwy, stawanie po różnych stronach barykady, by uniknąć końca własnej historii. Czas, który nieubłaganie się kurczy i pragnienie, by matka i córka mogły paść sobie wreszcie w ramiona.

Autor zawsze zakończy fabułę w takim momencie, by czytelnik szybko zabrał się za kontynuację losów ulubionych postaci i tak było w przypadku ,,Sagi napoleońskiej''. Gdy powieść została urwana w kulminacyjnym epizodzie, od razu musiałam zabrać się za drugą część, by poznać, jak potoczą się kolejne wydarzenia i na jakie przeszkody jeszcze natrafią postacie, nim będą mogli odetchnąć pełną piersią. Trzeba przyznać, że wiele się dzieje, włos jeży się na głowie, akcja stopniowo nabiera tempa, by później rozwinąć się do ogromnej szybkości. Emocje sięgają zenitu, strach o postacie wzrasta z każdym rozdziałem, a niepewność czy uda się zwyciężyć, jeszcze bardziej potęguje obawę, że nic się nie uda i nasi bohaterowie będą musieli się zmierzyć z nieuchronną klęską.

Kolejna fantastyczna opowieść, której akcja została osadzona na znanych wydarzeniach. Gdzie postacie fikcyjne mieszają się z tymi prawdziwymi i aż trudno uwierzyć, że niektórzy z nich w ogóle nie istnieli, bo tak zostali genialnie przedstawieni przez autorkę, iż ma się wrażenie, jakby żyli naprawdę w tamtym czasie. Pełna tajemnic, mocnych wrażeń, szalonych emocji, ciekawych smaczków, które zachęcają do głębszego zgłębienia faktów historycznych i nie tylko. Do tego uczucie, które wystawiane jest na wiele prób, czas, który stale się skraca, a do upragnionego celu wciąż daleko. Bitwy, wojenne zawierusze, zaskakujące zwroty, które ponoszą ciśnienie, niepewność, strach. Gdy raz człowiek zatopi się w ,,sadze napoleońskiej'' nie będzie w stanie się od niej oderwać, aż do samego końca. Wciąga bez reszty, ciekawość wzrasta po każdym rozdziale, czytelnik przeżywa z bohaterami ich niepowodzenia i radości, złość i szczęście. Kombinuje, wzrusza, złości na chichoty losu i bohaterów, którzy krzyżują plany głównych postaci. Dajcie się porwać tej sadze, a nie pożałujecie. Gorąco polecam!

Pierwsza część „Sagi napoleońskiej” - „Uciekinierka i ułan” urzekła mnie wątkami miłosnymi i tłem historycznym. Dlatego też, jak tylko mogłam najszybciej, sięgnęłam po jej drugą część - „Zdrajcę i generałową”. I nie żałuję tej decyzji, kontynuacja serii Joanny Wtulich zapewniła mi niesamowitą czytelniczą przygodę oraz wiele wzruszeń.
Głównymi bohaterami powieści w dalszym ciągu pozostali Émilie de Berier i Antoni Podolski. I tak jak w poprzedniej części los niestety nie sprzyja ich szczęściu i realizacji planów. Ona po bardzo traumatycznych przeżyciach trafia ponownie pod kontrolę generała Treillarda – męża i tyrana. Bez ustanku, z poświęceniem i determinacją walczy o odzyskanie córki, która przetrzymywana jest przez księcia Józefa Poniatowskiego. Antoniemu również wiatr wieje w oczy. Co prawda, powoli dochodzi do zdrowia po dotkliwym pobiciu, ale zostaje uznany z rozkazu samego Napoleona za zdrajcę i jest ścigany. Drogi generałowej i pułkownika Podolskiego niestety znów się rozchodzą i trudno dostrzec iskierkę nadziei na ich wspólne szczęście...
Joannie Wtulich udało się po raz kolejny wspaniale ukazać klimat opisywanej epoki historycznej, a do grona autentycznych postaci czasów kampanii napoleońskiej autorka dołączyła hrabinę Marię Walewską. Jest ona przedstawiona tu jako kobieta nieszczęśliwa, która do romansu z Napoleonem Bonaparte została zmuszona ze względów politycznych. Serce skradł mi romantyczny, a jednocześnie tragiczny wątek drugoplanowy – budząca się miłość siostry Antoniego - Krysi i Michała Śniadeckiego (przyjaciela pułkownika Podolskiego)
Całość książki jest bardzo dynamiczna i pełna emocji, akcja coraz bardziej zaskakująca, a intryga goni intrygę. Czytelnikowi towarzyszy ciągły dreszcz niepokoju o losy bohaterów i pomyślność ich poczynań. Dużo tu scen dramatycznych – od bitew po pojedynki, niebezpieczne potyczki, brawurowe ucieczki. A na tle tej scenerii rozkwitają wzruszające wątki miłosne.
„Zdrajcę i generałową” śmiem szczerze polecić. Jest to moim zdaniem doskonały romans historyczny, ale również powieść przygodowo - kostiumowa, którą można się delektować. Przy niej nie będziecie się nudzić, bowiem jej fabuła zapiera dech w piersiach i każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Głównymi bohaterami powieści w dalszym...

Bardzo ciekawa, wzruszająca historia. Sięgnęłam po nią z obawa, jednak nie zawiodłam się.

Z czystym sumieniem mogę polecić sagę napoleońską. Są to bardzo ciekawe książki, nie nudzą zbyt wieloma opisami historycznymi, fabuła jest ciekawa.

dostępne empikgo #reklama

dostępne empikgo #reklama

Interesująca, ale nie porywająca miłosna historia na tle wydarzeń historycznych. Wojna napoleońska, zdrady, intrygi i drobny epizod Pani Walewskiej. Książka na jesienny wieczór,

• Egzemplarz recenzencki
  • Sagi/babskie