Odnaleźć i uwolnić Duce

Mireki
2020-11-23
2020-11-23

„Autopromocja”
Skorzeny był karierowiczem. Potrafił doskonale wypromować siebie, korzystając z cudzych zasług. Zdarzało mu się ryzykować powodzenie operacji, dla własnej sławy. Po wojnie nadal pielęgnował kult swojej osoby w licznych publikacjach.
„Odnaleźć i uwolnić Duce !” jest doskonałym przykładem tego typu działań. Jest to historia o Skorzenym, pisana „pod Skorzenego”, przez Skorzenego. Znajdziemy w niej barwnie opisane trzy najważniejsze operacje, w których uczestniczył „Naczelny Komandos III Rzeszy” – uwolnienie Mussoliniego, operacja Panzerfaust i Greif.
Oczywiście fakty zostały tak dobrane, żeby to Otto S. grał główne skrzypce. Na szczęście czujny tłumacz wyłapuje te przeinaczenia i prostuje w przypisach.
Kolejną wadą książki, jest umniejszanie zbrodni SS oraz bezkrytyczna gloryfikacja dokonań Hitlera. Dobrze, że wszystkie te nieścisłości zostały wyłuszczone w przedmowie.
Zaletą publikacji jest jej język, sprawna i ciekawa akcja oraz możliwość spojrzenia na to wszystko okiem Skorzenego.
Mając w głowie filtr na nazistowskie bzdury, można się dobrze bawić przy tej lekturze. Akcja rodem z powieści Alistaira Macleana – wciąga.
Wydanie ekonomiczne klejone. Na końcu kilkadziesiąt zdjęć (średnia jakość) a w tekście wiodącym kilka planów sytuacyjnych. Ich jakość też jest dyskusyjna ze względu na wielkość.
Podsumowując – książka dla osób myślących, potrafiących filtrować przekazywane informacje.

„Autopromocja”

Autor książki był dla Hitlera człowiekiem do zadań specjalnych. Jego największym sukcesem była opisana w tytule misja uwolnienia Benito Mussoliniego. Ponadto opisane są jeszcze inne misje w różnych zakątkach Europy, których się podjął. Ocena nieco w dół za próby wybielania oddziałów SS, co wynika również z tego, że autor do końca życia pozostał wierny ideologii Hitlera. Warto przeczytać, bo Otto Skorzeny miał bardzo ciekawy życiorys zarówno w trakcie, jak i po II wojnie światowej.

• Przeczytane na studia
  • Biblioteka