Okładka książki Tajniki Bankowości. Fundamenty pieniądza, bankowości depozytowej, kredytowej i centralnej Murray Newton Rothbard
Murray Newton Rothbard Wydawnictwo: Fijorr Publishing biznes, finanse
biznes, finanse
The Mystery of Banking
Fijorr Publishing
2016-10-10
2016-10-10
Rafał Rudowski

Krótko i merytorycznie o współczesnej bankowości i jej roli w kształtowaniu podaży pieniądza. Punktem wyjścia jest tu prezentacja podstaw ekonomii, później następuje wyjaśnienie elementarnych zagadnień dotyczących wpływu instytucji finansowych na funkcjonowanie gospodarki. Podtytuł "podręcznik akademicki" nie powinien odstraszać głodnych wiedzy laików, bowiem treść w mojej ocenie jest możliwa do zrozumienia również dla nich. Jedyne, do czego można się przyczepić, to niewiarygodnie nudne rozdziały poświęcone historii amerykańskiego sektora bankowego. Stanowią one jednak osobny segment książki i w sumie można je pominąć bez obaw o przegapienie najważniejszych aspektów omawianej problematyki. Dla zainteresowanych poruszaną tematyką jest to pozycja obowiązkowa.

Bardzo ważne dzieło o bankowości. Prócz bankowości, na samym początku są małe przypomnienia z podstaw ekonomii. Poza tym, że czasami zdarzają się małe niezrozumienia, to wracając do wcześniejszego akapitu, można znowu kontynuować w miarę płynne czytanie. Polecam.

Rothbard to wspaniały nauczyciel, dla mnie wymarzony. Każde zagadnienie cierpliwie tłumaczy od samego początku, do samego końca, zamiast pędzić posługując się skrótami myślowymi, jak to czyni większość wykładowców -autorów. Kluczowe (jak mi się wydaje) zagadnienie tajników bankowości, a więc ekspansja kredytowa banków na bazie rezerw cząstkowych jest tutaj krok po kroku bardzo klarownie wytłumaczona. Jednakże, trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że Rothbard (pewnie po to, aby nie komplikować sprawy) zupełnie pomija kwestię części udzielonych pożyczek jaka uśredniając pozostaje na koncie pożyczkobiorców w banku i ma wpływ na mnożnik ekspansji kredytowej. Zanim autor przeszedł w ogóle do powyższego tematu, przerobił "wzdłuż i wszerz" podstawowe kwestie związane z podażą i popytem na pieniądz. Mnie szczególnie podobał się rozdział piąty i wspaniale w nim opisane oczekiwania inflacyjne, a następnie poszczególne fazy inflacji. W ostatnich rozdziałach omówione jest zagadnienie bankowości centralnej, a w ostatnich słowach Rothbard porusza temat denacjonalizacji pieniądza:) Tajniki bankowości to unikatowo jasno napisany podręcznik.

Bardzo polecam, merytorycznie poprawna pozycja

Bardzo polecam, merytorycznie poprawna pozycja

O ile zgadzam się z obiegową opinią, że Rothbarda się dobrze czyta, czego dowodem jest chociażby "Etyka wolności", tak ta książka jest tym słynnym, nielogicznym "wyjątkiem potwierdzającym regułę". "Tajniki" są przegadane i momentami dosyć mętne. Ale nawet warto.

Marian najpierw krótko opisuje czym jest pieniądz i przedstawia jego historię (po dłuższą wersję paradoksalnie należy się udać do tytułu "Złoto, banki, ludzie - krótka historia pieniądza"),a potem omawia wzdłuż i wszerz (dosłownie i w przenośni) kwestię popytu i podaży. Następnie wchodzi poziom wyżej i miesza ze sobą te kwestie.
Popyt i podaż pieniądza? Jesteśmy w banku - oznajmia nasz przewodnik Rothbard.

Po błyskawicznym zapoznaniu się z pierwotnymi formami banków i opisem wolnej bankowości, następuje długa trasa przez dzieje bankowości centralnej wraz z jej konsekwencjami w postaci kryzysów gospodarczych. Najpierw od strony czysto technicznej, a następnie politycznej.

Miłośnicy filmów z żółtymi napisami też znajdą coś dla siebie - Rothbard wspomina o słynnych Morganach i Rockefellerach (ale wcale nie wynika z tych wzmianek, że rządzą światem, więc pewnie będą woleli sięgnąć po kolejną książkę chciwego Chińczyka) w kontekście ich roli przy powołaniu FEDu oraz o tym jak Rezerwa Federalna w ogóle funkcjonuje i czy jest prywatna.

Książka kończy się krótkim rozważaniem o tym jak wyglądałoby potencjalne porzucenie centralnej bankowości na rzecz tej wolnej. A teraz zignoruję konieczność napisania jakiegoś podsumowania i poskarżę się na Fijora - moje wydanie z 2007 roku ma tyle literówek, że wstyd jest w ogóle taki produkt do sklepu wprowadzać.

Bardzo dobra książka, świetnie i przystępnie tłumaczy preferencję czasową oraz jak funkcjonuje system rezerw cząstkowych, a także podaje pewne rozwiązanie na wyjście z obecnego systemu bankowego i zaprowadzenie wolnej bankowości.

Książka w prosty sposób tłumaczy kluczowe dziedziny funkcjonowania obrotu pieniądza w gospodarce. Rothbard nie owija tych kwestii w pseudonaukowy żargon, który ma na celu jedynie usprawiedliwić proceder kreowania pustego pieniądza.

Jego pracę warto porównać z Song Hongbing'iem "Wojna o pieniądz". Tematyka ta sama lecz o ile Rothbard główną winą obarcza państwo i bank centralny, tak chiński ekonomista dostrzega tutaj działanie światowej finansjery (Rotchildowie, Rockefellerowie, Morrow, Morgan itd) a państwo jest tu jedynie zakładnikiem i narzędziem do konfiskaty mienia (podatków).

Profesor Rothbard wprowadza w świat ekonomii od koniecznych podstaw. Można śmiało sięgać do tego tytułu jedynie z podstawowymi, a nawet szczątkowymi wiadomościami z dziedziny ekonomii.
Ciekawie zostaje przeprowadzona analiza instytucji pieniądza, jego charakteru i cech. Dalej Rothbard przedstawia uproszczoną historię pieniądza oraz jego podaży. Cały czas pokazuje jaki wpływ na pieniądz i gospodarkę miały różne rodzaje bankowości, czego zresztą należy wymagać po tytule.

Jest to książka, którą z pewnością warto przeczytać i z czasem do niej wracać.

Podtytuł książki brzmi "Podręcznik akademicki". Jednak nie jest to podręcznik, a raczej elementarz, bo informacji w nim nie jest wiele, ale są kluczowe. Rothbard zaczyna od omówienia bankowości kredytowej jako jedynego słusznego i uczciwego wzorca bankowości. Potem skupia się na wypaczeniach jakim został on poddany, przechodzi przez bankowość depozytową i bankowość centralną. Ilustruje elementarne operacje i oszustwa banków związane z podażą pieniądza. Na koniec przedstawia historię bankowości w Stanach Zjednoczonych.
Całość zaprezentowana w jasny i klarowny sposób, poparta przykładami i uzupełniona dawką historii.

• Ekonomia
  • Do kupienia