Internet a prawo - jak się nie potknąć? Poradnik dla twórców

Okładka książki Internet a prawo - jak się nie potknąć? Poradnik dla twórców Tomasz Palak
Okładka książki Internet a prawo - jak się nie potknąć? Poradnik dla twórców
Tomasz Palak Wydawnictwo: Onepress poradniki
poradniki
Onepress
2021-11-30
2021-11-30
internet social media prawo

Autor zdecydowanie lepszy jest podczas wystąpień niż w pisaniu książek. Wydaje się, że chęć napisania z książki z „jajem” odstawiła na drugi plan konkrety i wartość, którą można z niej wyciągnąć.

W Internecie nic nie ginie. Możesz zostać surowo ukarany.

Ja tylko pożyczyłam. Ale to nie jest wszystkich? Jak jest w Google, to można brać. Otóż niekoniecznie. Internet nie funkcjonuje w próżni. Również w przestrzeni wirtualnej ma zastosowanie jak najbardziej realne prawo i wszystkie jego konsekwencje. „Internet a prawo” Tomasza Palaka od wydawnictwa OnePress to bardzo ciekawa, nowoczesna publikacja, która porusza temat bliski każdemu użytkownikowi Sieci.

Poradnik dla twórców
Taki podtytuł posiada owa niepozorna książka, która kryje w sobie całkiem sporo ciekawych przypadków, bo właśnie na przykładach bazuje. Pokazuje twórcom, zarówno tym bardziej profesjonalnym, jak i tym dopiero co raczkującym, że należy korzystać z zasobów Sieci bardzo ostrożnie i z poszanowaniem prawa. W Internecie prawo nas również obowiązuje – i co ważniejsze – tutaj nic nie ginie. Zaczynamy od bardzo ciekawej historii, która zamieniła się już w legendę. Chodzi o słynną rozlaną kawę w jednej z popularnych sieci fast foodów. Napis: uwaga, gorące! – nie wziął się znikąd, ale prawdziwa historia nie jest taka prosta, jak znamy ją z przekazów medialnych.

Zanim wrzucisz coś na fejsa
Bardzo łatwo przychodzi niektórym osobom „pożyczanie” cudzej twórczości w Internecie. Wiele razy spotkaliśmy się z tym z moim mężem w przypadku jego zdjęć. Skoro wyświetla się w Google, to przecież należy do wszystkich. No niestety nie tak to wygląda. Ryzykujesz złamaniem praw autorskich, często także naruszeniem czyjegoś wizerunku. Oprócz tego mamy kilka ciekawych analiz konkretnych przypadków, ten znany większości to kampania Tigera odnośnie Powstania Warszawskiego czy kłopoty firmy Apple z ich zastrzeganiem wszystkiego, co popadnie.

„Prawo prawem, ale internet ma też swoje nieformalne prawa, a jednym z nich jest efekt Streisand”.

Dobra ściąga
Zamiast wrzucać treści na oślep, warto się wcześniej nieco zastanowić. „Internet a prawo” to bardzo wartościowa publikacja, która jednocześnie napisana została przystępnym, lekkim językiem. Mamy tutaj sporą dawkę humoru i praktyczne wskazówki, dzięki którym zyskujemy cenne drogowskazy – must have dla każdego twórcy.

„…do społeczeństwa dotarł komunikat o możliwości kary pozbawienia wolności dla osoby wrzucającej”.

W Internecie nic nie ginie. Możesz zostać surowo ukarany.

Wiem, że na moim profilu jest wielu twórców tak naprawdę z różnych kategorii tematycznych. I tutaj właśnie mam pytanie przede wszystkim do Was - czy zastanawialiście się czy wszystko co publikujecie na swoich profilach jest zgodne z prawem? Zastanawialiście się jakie są wasze prawa, ale i obowiązki?
To właśnie z myślą o twórcach powstał poradnik Tomasza Palaka „Internet a prawo - jak się nie potknąć? Poradnik dla twórców”.
Autor jest radcą prawnym i blogerem zatem informacje jakie znajdziemy w książce są poparte nie tylko wiedzą, ale i doświadczeniem. W sposób prosty, przejrzysty, a nawet i momentami śmieszny pisze o pułapkach prawnych jakie czekają na nas - twórców - w sieci. Nie wiem jak Wy, ale ja najbardziej lubię jak autorzy posługują się przykładami z życia wziętymi. I tak właśnie robi pan Tomasz! W poradniku przytacza rozmaite historie, które przydarzyły się wielu twórcą, czy nawet marką. To na ich przykładzie wyjaśnia co poszło nie tak i jak można było tego uniknąć, czy temu zaradzić.

Jak dla mnie książka ta jest pozycją obowiązkową dla każdego twórcy. Nie ważne czy tworzycie regularnie, czy sporadycznie. Uwierzcie, że wiedza z tej książki może Wam się przydać i uratować przed niepotrzebnymi problemami (chociażby sprawami sądowymi i odszkodowaniami). Krótko, zwięźle i na temat! Polecam!

Instagram: @k.tomzynska

To właśnie z myślą o twórcach powstał poradnik Tomasza Palaka „Internet...

Dałem ocenę 9. Trochę brakuje do 10. Książka jest krótka. No właśnie, ale pytanie czy o jej wada? Nie chodzi o to by rozpisać się na 500 stron i używać skomplikowane języka.

Autor odpowiedział na moje pytania w prostym prosty i jasny. Idealna na twórców w internecie.

Prawnicza książka, a napisana prostym, momentami zabawnym językiem. Jeżeli ktoś tworzy treści do internetu (mogą to być nawet posty na facebooku) to polecam przeczytać.

Książka, która w prosty sposób pokazuje jak uniknąć niefajnych sytuacji. Szczególnie polecam dla osób działających w świecie online.

Świetny humor autora :)

Świetny humor autora :)

Pokaż mimo tovideo - opinia

Bardziej zbiór anegdot, niż poradnik.

Bardziej zbiór anegdot, niż poradnik.

• Poradniki, Popularnonaukowe
  • Ebookpoint.pl
  • MUST READ
  • Literatura faktu
  • Politologia i prawo
  • Posiadam w e-formacie

Dodaj cytat z książki Internet a prawo - jak się nie potknąć? Poradnik dla twórców