Sprawa szyfru na krynolinie

Okładka książki Sprawa szyfru na krynolinie Nancy Springer Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Sprawa szyfru na krynolinie
Nancy Springer Wydawnictwo: Poradnia K Cykl: Enola Holmes (tom 5) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Elżbieta Gałązka

Wyróżniona opinia i

Sprawa szyfru na krynolinie

przeczytanych książek 3463 napisanych opinii 141

Ciekawe tło historyczne, łącznie z postaciami. Koniec nieco fantastyczny, ale nie wadzi na odbiorze całości, kolejnyvtom trzyma poziom całości cyklu.

,,Enola Holmes. Sprawa szyfru na krynolinie" to książka, przy której wylałam mnóstwo łez. Smutna, piękna, ale i wstrząsająca historia uroczej pani Tupper sprawiła, że płakałam przez dobrą godzinę. Relacja Enoli z tą przekochaną starowinką również sprawiła, że wielokrotnie się wzruszyłam. Bardzo spodobał mi się też wątek historyczny. Brutalna wojna krymska nie jest czymś, co często spotyka się w książkach adresowanych do młodszej młodzieży, a niektóre opisy fajnych i chorych żołnierzy, zapadły mi w pamięci do tego tego stopnia, i tak mną wstrząsnęły, że zapewne bedą mi się śnić po nocach. Kolejny raz więc polewam Wam serię o Enoli Holmes. ,,Sprawa szyfru na krynolinie" to kolejny zestaw brawurowych akcji i niesamowitych pomysłów tej dziewczyny. To takimi bohaterkami powinny inspirować się młode czytelniczki!

Ocena: 1000000/10

Za egzemplarz bardzo dziękuję @poradnia_k_wydawnictwo

mega wciągnęłam się w zagadkę muszę przyznać i naprawdę dobrze się bawiłam, mimo że historyczne wątki nigdy nie były moją broszką.
Zostaje tu porwana gospodyni Enoli, czyli taka sherlockowa pani Hudson, ale dostajemy też retrospekcje z czasów wojny krymskiej i to wszystko zgrabnie nam się połączy. Akcja skupia się raczej na kombinowaniu, skradaniu, rozkminianiu, co komu można powiedzieć, niż na walkach i ucieczkach (chociaż i ich pod koniec nie zabraknie).
No i ej, coraz bardziej widać, jak Sherlockowi otwierają się oczy na to, że, być może, los panien w tych czasach nie jest taki usłany różami i nie ma co się dziwić Enoli, że zaczyna się buntować.

Bardzo podoba mi się wykorzystanie historii wojny krymskiej jako wspornika dla fabuły.

Im Enola starsza, tym lepsza.

Im Enola starsza, tym lepsza.

Cudowna książka zresztą tak samo jak poprzednie z tej serii. Wciągnęła mnie, więc przeczytałem ją za jednym zamachem w trochę ponad dwie godziny.
Tym razem sama zagadka nie jest aż tak bardzo ekscytująca, a związane z nią wydarzenia nie są tak niebezpieczne, jak w poprzednich tomach. Mimo to wyższy poziom trudności samej sprawy oraz wplecienie w nią wątku postaci, która naprawdę kiedyś istniała, sprawia że czyta się ją z taką samą ekscytacją, co poprzedniczki.
Dodatkowo ciekawym faktem jest to, że czytałem około rok temu komiks oparty na tym samym tomie, a mimo to fabuła mnie nie znudziła, ani nie była wcale aż tak bardzo przewidywalna. Zapewne wynikało to z okrojonej formy, jaką jest komiks oraz możliwe, że z mojej niepamięci, ale mimo to idzie to na plus. Także, jeśli ktoś czytał wcześniej komiksy z tej serii, a nie przeczytał książek to zapewniam, że warto. Na odwrót zapewne też. W każdym razie, serdecznie polecam.

14-letnia Enola jest sprytną, błyskotliwą dziewczyną, niezbyt wpasowującą się w "normy" wiktoriańskiego Londynu. Wychowywana przez postępową matkę artystkę, od zawsze wręcz zachęcano ją do rozmaitych eskapad na terenie rodzinnej posiadłości. Enola biega po terenie, wspina się po drzewach, jeździ na rowerze, chodzi w spodniach. Na dodatek bawią ją łamigłówki i rozwiązywanie szyfrów. Ma to chyba po bracie, sławnym Sherlocku Holmesie. Enola lubi słuchać o przygodach brata detektywa, choć osobiście praktycznie go nie zna. Sherlock i ich brat Mycroft jedynie przesyłają pieniądze na wydatki związane z domem i kształceniem Enoli. Nie mają pojęcia, że siostra nie ma nawet guwernantki, a cały ogród jest dziko porośnięty. Dowiadują się o tym dopiero, gdy mama Enoli znika. Sherlock i Mycroft nie wydają się jednak zainteresowani odszukaniem kobiety, bardziej obchodzi ich szybkie "przerobienie" Enoli na porządną pannę. Decyduje się więc ona na szalone posunięcie i ucieka aż do Londynu, gdzie dzięki rozmaitym przebraniom i wybitności swojego umysłu przybiera różne postacie, od zakonnicy po genialnego perdytorystę. Poszukując zaginionych osób, Enola rozwiązuje zagadki na miarę swojego brata Sherlocka, musi jednak stale uważać, by on i Mycroft jej nie odnaleźli. Jednocześnie zamierza też dowiedzieć się, dokąd wyruszyła jej matka.
Tak można opisać serię książek spod pióra pisarki Nancy Springer. "Enola Holmes" to prawdziwy fenomen - ten "retelling" opowiadań o Sherlocku Holmesie sprzedaje się w milionach egzemplarzy, a Netflix podjął się realizacji serii filmów przygodowych na podstawie książek. Cykl jest chwalony również za feministyczne przedstawienie bohaterki, która sprzeciwia się obrazowi tego jak powinna żyć kobieta w ówczesnej epoce. Choć powieści o Enoli warto czytać po kolei, bo dorastają one z czytelnikiem i stają się coraz mroczniejsze, każda z książek opowiada o innej sprawie.

W "Sprawie szyfru na krynolinie", czytelnicy w końcu poznają bliżej historię pani Tupper - przygłuchej gospodyni Enoli, która stała się jej z czasem bardzo bliska i w pewien sposób zastąpiła jej nieobecną matkę. Gdy pani Tupper otrzymuje tajemniczą wiadomość, zasięga rady u Enoli. Opowiada jej swoją przeszłość, wzruszającą i dramatyczną. Enola uważa sprawę za bardzo tajemniczą, nie spodziewa się jednak, że pani Tupper zostanie uprowadzona! Dziewczyna ma do rozwiązania kolejną, tym razem bardzo osobistą zagadkę.

W mojej opinii "Sprawa szyfru na krynolinie" nieco odstępuje od pozostałych tomów serii. Po pierwsze, mamy tu dużo więcej podłoża historycznego. Po drugie, miałem wrażenie, że element kryminału pochłonął tę przygodową część fabuły. Nieustannie czuło się tą atmosferę grozy i niebezpieczeństwa. Miło w sumie, że tytuł wyróżnia się, ma swoje własne cechy, ale przy kolejnych książkach liczę na powrót do nieco "jaśniejszego" klimatu. Tu zamieszczono nawet ostrzeżenie o drastycznych opisach. Poza tym jednak, była to "Enola Holmes" którą uwielbiamy. Ciekawa, wypełniona złożonymi postaciami i wybitnymi zwrotami akcji, mistrzowsko napisana.

Powieści o Enoli nigdy nie rozczarowują. Pozostawiają jedynie z niezaspokojonym apetytem na kolejne przygody młodej detektyw.

Ciekawa ale i tak filmy zrobione z innych jej tomów ciekawsze

Ciekawa ale i tak filmy zrobione z innych jej tomów ciekawsze

Dzielna Enola znów rozwiązuje sprawę zagadkowego zniknięcia, przechytrza swojego jakże mądrego brata i sprzeciwia się konwenansom :) Fabuła dosyć prosta i przewidywalna, odpowiednia dla młodszego czytelnika - dla jakiego zresztą jest napisana :)

Tym razem książka skupia się bardziej na sprawie, niż dorastaniu Enoli, a przynajmniej mam takie wrazenie. A biorąc pod uwagę jak ważna jest sprawa, to wcale się nie dziwie.
Mam wrazenie, ze z każda częścią sprawy, którymi zajmuje się Enola są trudniejsze. Może rozwiązania nie są tak dramatyczne jak w pierwszych tomach, jednak samo dojście do rozwiązania zagadki jest tego warte.
Tutaj jednak nie ma zbyt dużo o samej Enoli, w sensie dorastania, rozterek itp. Jest trochę o matce, ale mam wrazenie, ze nawet ona odeszła na drugi tor. Z jednej strony jest to minus, jednak z drugiej to plus, ponieważ ile można skoro matka zostawiła ja sama? Wiem, ze może jestem niesprawiedliwa, ale fragmenty w których Enola mówi, ze pani Tupper zajmuje się nia lepiej niż jej rodzona matka… to o czymś świadczy. I tylko o tym, ze nie przepadam za matka Enoli i tyle.

Udało się autorce, ten tom jest ciekawszy niż poprzedni. Wciągnął mnie od pierwszych stron. Akcja toczy się dużo lepiej niż poprzednio miało to miejsce.
W tej części ktoś porywa gosposie, u której bohaterka wynajmuje pokój. Czy Enoli uda się wyjaśnić sprawę porwania oraz odszukać panią Tupper?

Nancy Springer Sprawa szyfru na krynolinie Zobacz więcej