Włącz światło! Nie daj się ciemności

Okładka książki Włącz światło! Nie daj się ciemności Piotr Pawlukiewicz
Okładka książki Włącz światło! Nie daj się ciemności
Piotr Pawlukiewicz Wydawnictwo: Znak religia
religia
Znak
2021-11-15
2021-11-15
literatura polska Bóg wiara

Ks. Pawlukiewicz - pionier jeśli chodzi o kaznodziejów internetowych. Bez wątpienia, bardzo go dzisiaj brakuje.

Kilka cytatów z książki:

1. "Samotność, relacje z męzem, dom, praca - i idziwią się, że Biblia nie odpowiada im wprost, co mają robić.

Do mnie też przyszła kiedyś jedna pani: "Proszę księdza, moja matka źle dzieli majątek. Ona bratu daje więcej". I zaczęła mi opowiadać różne zawiłe rodzinne sytuacje. Na szczęście w porę przypomniałem sobie cytat z samego Pana Jezusa: "Któż Mnie ustanowił nad wami sędzią albo rozjemcą?". "Proszę pani,to nie do księdza z takim problemem". Nie zadawj Biblii takich pytań. Ona odpowie ci dopiero, jak przyjdziesz do niej z zasadniczymi pytaniami. "Po co ja żyję?" "Jaki jest sens mojego życia?" "Czy ja naprawdę kocham Boga?" "Czy moja droga wiedzie do zbawienia?" Dopiero jeśli zadasz pytania tego typu, Biblia ci odpowie.

2. Chrześcijanin to człowiek, który żyje w świecie, ale nie pozwala, żeby świat wessał jego serce.

3. "Od lat bardzo mi pomagają w rachunku sumienia dwa zdania: "Boże, Ty masz upodobanie w ukrytej prawdzie" i drugie: "Strzeż mnie od grzechów przede mną ukrytych".

Zanim powiesz w czasie spowiedzi, że zjadłeś mięso w piątek, że pokłóciłeś się z żoną i że oglądałeś nieprzyzwoite zdjęcia, wyznaj księdzy, czy Bóg jest naprawdę dla ciebie ważny tak jak twoja praca, twoje studia, twoje magisterium lub znalezienie chłopaka? A jeśli nie, to powiedz księdzu szczerze, że Bóg nie jest dla ciebie ważny, że jest dużo rzeczy ważniejszych, bo to też jest problem, z którym można zacząć pracować w czasie spowiedzi Przestańmy o sakramencie pokuty myśleć jako o miejscu wyrzucania z siebie grzechów związanych z szóstym przykazeniem, jakichś tam "nie zmówiłem paciorka", "leniłem się w pracy". Oczywiście też trzeba je wzynać, ale zacznijmy myśleć o spowiedzi jako o miejscu bodwania i odnawiania swojej duchowości.

4. Bardzo mi się spodobała pewna definicja miłości. Byłem zaskoczony, kiedy po raz pierwszy w życiu ją usłyszałem: miłość to jest otwarcie. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że miłość to nie jest paplanie "kocham cię, kocham cię". Miłość to jest służba - mówimy. Miłość to poświęcenie. Miłość to jest praca. I wszystko pięknie, tylko żę praca i poświęcenie mogą wynikać z tego, że włąśnie nie potrafimy kochać O co mi chodzi? Niejedna mama tak bardzo boi się rozmowy z córką, że gotuje jej, sprząta, szyje, załatwia korepetycje, robi wszystko, byleby tylko nie porozmawiać i w oczy jej nie spojrzeć. Praca może być ucieczką od otwartości. Bóg nas kocha i Bóg się dla nas otworzył, chrześcijaństwo jest otwartością, a my się boimy otworzyć. Boimy się otworzyć jak kwiatek, myśląc, że ktoś nas wtedy zerwie. Wolimy więc pozostać zamkniętym pączkiem.

Kilka cytatów z książki:

Książki ks. Pawlukiewicza zawsze trafiają w serce. Ten tytuł można potraktować jako swoiste rekolekcje. Pomaga obrać dobry kierunek, może ten którego tak długo szukasz.

Wrażliwe, pełne miłości spojrzenie na każdy aspekt życia :)

Wrażliwe, pełne miłości spojrzenie na każdy aspekt życia :)

Książka bardzo dobra. Ksiądz Pawlukiewicz porusza trudne życiowe tematy i tłumaczy je w prosty sposob. Książka dodaje energii i mocy.

„Włącz światło! Nie daj się ciemności” to pozycja religijna napisana przez znakomitego księdza Piotra Pawlukiewicza. Książka zawiera osiem rozdziałów skłaniających do refleksji, zatrzymania się w codziennym pędzie - zastanowieniu się nad "własnym ja" w chrześcijaństwie. Każdy z nas powinien określić się w jakim momencie wiary się znajduje i uświadomić sobie, że niezależnie od położenia możemy liczyć na Jezusa. Bardzo podobały mi się fragmenty z Pisma Świętego, które otwierały każdy rozdział i zostały obrazowo objaśnione w dalszych częściach. Ksiądz Pawlukiewicz był wyjątkowym mówcą, wspaniałym kapłanem z powołania, który pozostawił po sobie inspirujące treści i kazania.

Śp. Ks. Piotr Pawlukiewicz, mówił tak, że jego słowa rozjaśniały mroki duszy. Zawsze potrafił trafić w sedno problemu i w prosty sposób tłumaczyć najbardziej zawiłe sprawy, z jakimi się borykamy. Kiedyś wspomniałam, że tytuł książki, która ukazała się, już po jego śmierci jest moim mottem na ten rok – Włącz światło i nie daj się ciemności. Trudno tak po ludzku ocenić, co jest prawdziwym światłem, a co tylko światłem sztucznym. Nie wszystko w naszym życiu dzieje się tak, jak sobie to wymarzyliśmy. Często Bóg prowadzi nas zupełnie innymi drogami, nie zawsze błogosławi naszym oczekiwaniom i pragnieniom.

W tej książce znajdziemy piękne, głębokie rozważania na czas adwentu - bardzo w stylu ks. Pawlukiewicza - proste, oparte na przykładach, ale porażająco autentyczne.
Tylko ks. Pawlukiewicz mógł powiedzieć, że Adwent to stacja benzynowa, na której zatrzymujemy się z naszym życiem, sprawdzając, czy jedziemy we właściwym kierunku i dolewając paliwa.
Adwent to starsza kobieta, która bardzo chce przed przyjściem księdza po kolędzie zapalić świece. Jezus - niczym ksiądz 'nasłuchuje pod drzwiami, czy już znaleźliśmy zapałki, czy już płoną nasze świece, czy wszystko już u nas gotowe, czy może już wejść...
Adwent jest jak atmosfera na Dworcu Centralnym, gdzie każdy z napięciem wypatruje bliskiej osoby, a kolejny komunikat o opóźnieniu oznacza katastrofę.
Urzekły mnie słowa ks. Pawlukiewicza, że Bóg jest zawsze 15 minut za późno, a nigdy się nie spóźnia.

Może my jesteśmy tacy niecierpliwi, nie umiemy czekać, chcemy mieć wszystko natychmiast i bez dyskusji. Ale nie jesteśmy gotowi, jeszcze nie płoną nasze świece...

Na czas adwentu i nie tylko, polecam Wam gorąco tę wspaniałą lekturę.

Adwent to starsza kobieta,...

Jest to kolejna książka ks. Pawlukiewicza, którą przeczytałam, jednak tym razem nie czuję tego zachwytu co poprzednio. Czytało się szybko i całkiem przyjemnie, jednak nie zrobiła ona na mnie ogromnego wrażenia, i nie mam potrzeby wracania do tej książki.

Pamiętajcie, że w życiu religijnym, w życiu duchowym mamy za zadanie nie tylko poznawać Boga, ale również poznawać siebie. Kto poznał siebie naprawdę, poznał i Boga. Nie można znać Boga, nie znając siebie. To jest właśnie problem wielu chrześcijan. Ludzie nie znają siebie, przez co w życiu duchowym towarzyszą im ogromne cierpienia."

Przedstawiam Wam kolejną książkę słynnego kaznodziei ks. Piotra Pawlukiewicza. To zbiór nie publikowanych wcześniej konferencji, wygłoszonych w okresie Adwentu ale dzięki swojemu uniwersalnemu przesłaniu, warto ją czytać w każdym momencie. Szczególnie gdy borykamy się różnymi problemami, doskwiera nam smutek czy po prostu potrzebujemy pocieszenia. To swoisty balsam dla duszy, koi, uspokaja ale także skłania do głębszej refleksji. Jak pisze ks. Piotr ,,Kiedy przeżywamy coś trudnego, gdy spotyka nas jakieś nieszczęście, pomyślmy nie tylko, jak sobie z nim poradzić, sprawić aby jak najmniej bolało, ale też co Bóg chce nam przez nie pokazać. Albo jak znaleźć wiarę, by mimo nieszczęścia wytrwać przy Bogu. Jak wykorzystać to co nas spotkało do zbawienia - to nieszczęście może być wbrew pozorom wielkim darem od Pana Boga".
Zachęcam do przeczytania tej książki, to prawdziwa skarbnica mądrych i ubogacających słów, które trafiają prosto w nasze serce.

Przedstawiam Wam kolejną książkę...

• Religia
  • Religijne