Sztuka odpoczynku. Jak znaleźć wytchnienie w dzisiejszych czasach

Okładka książki Sztuka odpoczynku. Jak znaleźć wytchnienie w dzisiejszych czasach Claudia Hammond
Claudia Hammond Wydawnictwo: Czarna Owca poradniki
poradniki
The Art of Rest: How to Find Respite in the Modern Age
Czarna Owca
2021-09-01
2021-09-01
Elżbieta Smoleńska
odpoczynek

Męcząca. Czytanie jej nie stanowiło odpoczynku. Zbiór mało rzetelnych badań z wieloma ograniczeniami i luźne wnioski autorki przeplatane z jej kiepskim poczuciem humoru.

Polecam każdemu, kto zmaga się z poczuciem przeciążenia. Myślę, że również coś dla siebie odnajdą osoby, które nie wiedzą, co robić w wolnych chwilach.
Książka zawiera poparcie naukowe, jest pigułką wiedzy na temat myślenia o czasie wolnym.

Myślę, że będzie to dobra książka na prezent dla każdego. Pisana w lekkim tonie, trochę humorystycznie i zrozumiale.

Przyjemny przegląd najpopularniejszych form odpoczynku. Przedstawiając płynące z nich korzyści, podparte badaniami, autorka zachęca do wypróbowania obcych nam sposobów na odpoczynek, udowadnia że te już nam znane, a często źle postrzegane, mają swoje plusy, i to wszystko w książce która sama w sobie niesie sporą dawkę relaksu.

C. Hammond “Sztuka odpoczynku”
W dzisiejszych, bardzo zabieganych czasach autorka książki pt. “Sztuka odpoczynku” Claudia Hammond, która jest nie tylko pisarką, ale również dziennikarką radiową, radzi jak znaleźć wytchnienie oraz przedstawia najbardziej popularne sposoby na odpoczynek. Temat na pierwszy rzut oka wydaje się błahy, jednak po dokładnym przeanalizowaniu różnych statystyk możemy dojść do wniosku, że tak naprawdę nie potrafimy poprawnie odpoczywać, tak aby zregenerować się, odzyskać siły witalne, chęci oraz motywację do pracy, nowych wyzwań czy aby pokonywać trudności życia codziennego. Co warto zaznaczyć “Sztuka odpoczynku” została nominowana do nagrody Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego dla najlepszej książki popularnonaukowej. Brzmi dobrze i zachęca do przeczytania.
Ważną częścią publikacji jest ankieta, w której zostały zebrane wyniki na temat tytułowej sztuki odpoczynku. Wyniki obrazują sposoby na relaks i jak ludzie odpoczywają w wolnym czasie. Książka jest tak skonstruowana, że rozdziały stanowią jednocześnie formy odpoczynku - od najmniej popularnego mindfulness (miejsce dziesiąte) do najbardziej relaksującej czynności według ankietowanych jaką jest… czytanie (zaszczytne miejsce pierwsze). “Nic tak nie odpręża jak czytanie, a czy może być coś bardziej odprężające niż książka o odpoczynku?”. Po drodze (między tymi skrajnymi powyżej) są jeszcze: oglądanie telewizji, marzenia na jawie, rozkoszna gorąca kąpiel, długi spacer, zwykłe nicnierobienie, słuchanie muzyki, samotność, oraz przebywanie na łonie natury. Hammond na wstępie definiuje czym jest odpoczynek, przedstawia również do czego może doprowadzić brak odpowiedniej regeneracji, deficyt relaksu - choć często nie jesteśmy tego świadomi. Autorka bazuję w dużej mierze na różnego rodzaju badaniach, jednak moim zdaniem jest tego za dużo i dlatego też książkę czytało mi się opornie. Muszę przyznać, że niektóre fragmenty były ciekawie napisane, ale były również fragmenty zwyczajnie nudne i za bardzo rozwlekłe.Hammond wysuwa hipotezę, że aktualnie to, że jesteśmy zestresowani, zapracowani, nie mamy odpowiedniej ilości czasu na odpoczynek jest niejako powodem do dumy. Nie ma miejsca na nudę, jesteśmy zajęci i tym samym akceptujemy zmęczenie czy rozdrażnienie.
Ciekawą kwestią poruszoną w ramach rozdziału “Marzenia na jawie” była wzmianka o myśleniu perseweracyjnym - czyli do ciągłenia wracania do przykrych wspomnień, zamartwianiu się i analizowaniu co zrobiliśmy źle. Oczywiście i w tej części przytoczone są badania - jest mowa o tym, że ludzie którzy mieli skłonności do rozpamiętywania tych niemiłych wydarzeń, roztrząsania ich to po dziesięciu latach byli w dużo gorszym stanie zdrowia. Autorka ma również ciekawe spostrzeżenia na temat samotności. Postuluje, że jeśli mamy z kimś silną, bliską więź, nie mamy potrzeby aby być z tą osobą cały czas. Wystarczy nam poczucie, że zawsze możemy się do tej osoby zwrócić i otrzymamy upragnione, potrzebne wsparcie. Wtedy wówczas czas spędzony samotnie nie będziemy odczuwać jako przykrość.
Przechodząc do podsumowania to moim zdaniem książka porusza niezwykle ważne kwestie i cieszę się, że coraz więcej pojawia się książek na temat podobnych kwestii. Są jak widać bardzo potrzebne naszemu społeczeństwu. Ciekawy pomysł na publikacje i badanie (ankieta) jednak samo przedstawienie niektórych tematów trochę nudne i nietrafione. Za dużo zostało przytoczonych badań, suchych omówień a szkoda bo myślę, że książka tego typu powinna być skierowana do szerokiego grona odbiorów. Kończąc swoje wywody przytoczę ciekawy cytat z książki: “Mamy potrzebę poznawania, odkrywania, szukania sensu. Ciekawość była kluczem do naszego przetrwania i przewagi gatunkowej. Jednak jej wadą jest to, że nie pozwala nam odpocząć”. Jak to w takim razie jest u Was z tą tytułową sztuką odpoczynku?

Książkę przeczytałem dzięki Stowarzyszeniu Sztukater, za co bardzo dziękuję.

C. Hammond “Sztuka odpoczynku”

Przez wiele lat towarzyszyło mi uczucie, że nie mogę odpocząć dopóki nie zrobię wszystkiego, co mam zaplanowane. W efekcie spędzając czas w towarzystwie rodziny czy znajomych miałam poczucie, że tracę czas, który mogłabym wykorzystać na pracę czy naukę. Co więcej, będąc na wakacjach zdarzyło mi się myśleć, że niepotrzebnie się zdecydowałam na tak długi wyjazd, przecież mógł być o połowę krótszy.
Kiedy decydowałam się wreszcie na obejrzenie filmu, w tym samym czasie robiłam coś dodatkowego, byle tylko bezczynnie nie leżeć. Nawet czytając książkę starałam się robić to w miarę szybko, żeby przeczytać ich jak najwiecej, skoro już poświęcam temu czas.

Jaki tego efekt? Zaczęłam się męczyć znacznie szybciej, przestałam lubić to, co robię i potrzebowałam zmian. Częstych.

•••
„Sztuka odpoczynku” skupia się na różnych formach odpoczynku- dla jednych to bezczynne oglądanie telewizji, dla innych coś bardziej aktywnego. Ważne jest, aby sobie na to pozwolić. Pozbyć się wyrzutów sumienia, odstawić pracę na bok. Odpoczynek jest jednym z ważniejszych naszych „obowiązków”. Polecam tę książkę wszystkim, którzy uważają, że to, co robią w wolnym czasie jest jego stratą.

Rosnące tempo życia, coraz większy wymagania wobec nas (i nasze wobec samego siebie),nieustanne przekonanie, że coś nas ominie i ból wynikający z poniesionych kosztów utraconych korzyści sprawiają, że z każdym rokiem jesteśmy coraz bardziej zestresowani, zmęczeni i wypaleni. Już od poniedziałku marzymy o weekendowym relaksie, już od stycznia planujemy urlop i odliczamy dni do niego. A mimo tego, kiedy już te wolne dni nadejdą wcale nie odpoczywamy. Dlaczego? Dlatego, że w pewnym momencie odpoczynek stał się passé, a my wszyscy ponosimy konsekwencje tej dziwnej i szkodliwej mody na wielozadaniowość i bycie wciąż zajętym.
Dla tych, którzy pragnąć w końcu rzeczywiście odpocząć, dla tych, którzy mają dość udawania, dla tych wszystkich, którzy nareszcie chcą odzyskać w życiu równowagę, Wydawnictwo Czarna Owca opublikowało książkę. Przy której (i po lekturze której) możemy wreszcie odpocząć. Książka pt. „Sztuka odpoczynku. Jak znaleźć wytchnienie w dzisiejszych czasach”, autorstwa Claudii Hammond, to pozycja oparta na niepokojących wynikach badań autorki. Przeanalizowała ona odpowiedzi blisko dwudziestu tysięcy osób z różnych krajów, a z odpowiedzi respondentów wynika, że mają oni zbyt mało odpoczynku, że chcieliby odpoczywać więcej. Tak naprawdę, w porównaniu do osób z poprzedniego pokolenia, zapewne odpoczywamy więcej, mając chociażby wolne wynikające z kodeksów pracy. Jednocześnie wcale nie czujemy się wypoczęci, a nasza kondycja – zarówno psychiczna, jak i fizyczna – jest coraz gorsza. Jak zatem odpoczywać?
Autorka, wychodząc od pytania, czym tak naprawdę odpoczynek jest, omawia różne sposoby odpoczywania, zarówno te tradycyjne, jak i te, które w niektórych kulturach stały się modne dopiero ostatnio, mimo iż są głęboko zakorzenione w określonej filozofii. Te sposoby odpoczynku, podane w książce, zostały uznane przez respondentów najbardziej odprężające, a autorka analizując je, posługuje się m.in. wynikami badań naukowych. Jednocześnie Hammond podkreśla, że różnym ludziom mogą służyć różne rzeczy, dlatego warto spróbować różnych form odpoczynku i zastanowić się, co najlepiej nam służy.
Na stronach książki przeczytamy o mindfulness, jedzeniu rodzynek i o tym, czy trening uważności jest naprawdę skuteczny. Dla tych, którzy po pracy lubią położyć się na kanapie i zasnąć w trakcie oglądania programu telewizyjnego wiadomość jest taka, że nie są w tym sposobie odpoczywania odosobnieni. Autorka pisze, że przyczyną popularności telewizji jako metody odpoczynku, jest wywoływanie stanu odprężenia i to niemal natychmiast. Dlatego może zamiast głosić teorię, że to mało wartościowy sposób spędzania wolnego czasu, spróbujemy w ten sposób odpocząć?
Zamiast oglądać telewizję wolisz marzyć na jawie? A może siedzieć w gorącej kąpieli? Jeśli w ten sposób się relaksujesz, to korzystaj jak najbardziej z tych form spędzania wolnego czasu. Możesz także iść na spacer, a odpoczywanie w ten sposób wiąże się z usunięciem dwóch największych problemów, na które napotykamy, usiłując nic nie robić: poczuciem winy i lękiem przed nudą. Ostatecznie możemy jeszcze oddać się słodkiemu „nicnierobieniu”, pod warunkiem, że brak aktywności nie wywołuje w nas mieszanych uczuć. Pozostałe sposoby na odpoczynek, to: słuchanie muzyki, delektowanie się samotnością, przybywanie na łonie przyrody czy czytanie. Tak naprawdę, pragnąc odpocząć, możemy stosować kombinację tych sposobów, albo… odnaleźć swoją metodę na relaks!

Przegląd najpopularniejszych sposobów na odpoczywanie z kilkoma ciekawymi badaniami psychologicznymi. Napisana prostym językiem, bardzo życiowa i kojąca książka. Nie odkryłam w niej wielu nowych informacji, ale myślę, że warto po nią sięgnąć, gdy mamy problem z odpoczywaniem lub sprezentować ją komuś.

Kilka prostych prawd (czytanie, odpoczynek, nicnierobienie, słuchanie muzyki),o których często człowiek zapomina, a które powodują, że nasz organizm odpoczywa. Może warto spojrzeć przez okno na widok parku. A jeśli nie ma takiej możliwości, można spojrzeć na fotografię lasu. Przyjemnego czytania.

„(…) mózg nigdy nie pozostaje w spoczynku, dlatego niektórzy naukowcy wolą mówić o obszarach mózgu, które są aktywne nawet wtedy, gdy pozornie nie wykonujemy żadnej aktywności umysłowej.”

👉 Zapracowanie stało się dzisiaj powodem do dumy. Chwalimy się, jak bardzo jesteśmy zajęci, a jednocześnie jesteśmy przemęczeni. Dlatego powinniśmy potraktować wypoczynek jako przejaw troski o siebie. Ta książka, oparta na wielu rzetelnych badaniach naukowych, podpowie nam, jak to zrobić.
Jak się relaksujemy? Co uspokaja nasz umysł? Dzięki czemu nasze ciało otrzymuje nową energię?

Przyznam szczerze, że decydując się na recenzje tej książki, nie do końca chyba zrozumiałam jej opis. Myślałam, że będzie to książka opisujące jakieś techniki relaksacyjne, może znajdę coś, co pomoże mi uporać się z moim permanentnym zmęczeniem.
Ale niestety się rozczarowałam…

Książka jest podsumowaniem ogólnoświatowej ankiety na temat odpoczynku, w której wzięło udział 18000 osób ze 130 krajów. Przedstawia ona dziesięć najpopularniejszych form odpoczynku, ich historię, fakty oraz rady, jak najlepiej wykorzystać tą formę. I naprawdę mogłoby się wydawać, że brzmi całkiem interesująco i będzie to miła lektura do odpoczynku.

Jednak była to kolejna z tych książek, które strasznie męczą podczas czytania. I to nawet nie wiem, dlaczego. Może tu chodzi o kwestię, że wskazane przez innych formy odpoczynku, dla mnie po prostu nim nie są? Może dlatego, że czytanie o odpoczynku wcale nie jest sposobem na odpoczynek?
Nie wiem.
Wiem tyle, że książka naprawdę mnie zmęczyła i przebrnęłam przez nią dosłownie na siłę. Największy plus jaki mogę wskazać, to rozdział o kąpielach wodnych. Ale to chyba tylko dlatego, że autorka przytacza historię Gregów i Rzymian, która dla mnie nigdy nie będzie męcząca 🙈

Nie odradzam Wam tej książki, żebyście mnie źle nie zrozumieli. Może kogoś zainteresuje. Np moja koleżanka już spytała, czy mogę jej pożyczyć, więc jednak temat jest intrygujący. Ja jednak na chwilę obecną chyba odpuszczę poradniki, bo moja głowa chyba już ich nie przyswaja.

Czy w dzisiejszych czasach jakie mamy da sie odpocząć? Czy wy macie czas na odpoczynek i zregenerować organizm? Czy jest możliwość odpowiedzenia na pytanie Czym tak naprawdę jest odpoczynek? W dzisiejszych czasach kazdy sie do czegos spieszy. Wszystko robimy w biegu, ale nie patrzymy na to co sie dzieje z naszym organizmem. My tez musimy odpoczywać. Bez odpoczynku tak na prawdę nie ma nas. Nie funkcjonujemy. Ta książka przedstawia porady gdzie możemy 12 krokach przejść do perfekcyjnego odpoczynku.
Sztuka odpoczynku” to zarówno książka popularnonaukowa, jak i również poradnik, z którego możemy czerpać wiedzę do wydłużenia naszego odpoczynku. Książka jest bardzo bogata w wiele interesujących ciekawostek. Książkę czytalo mi sie swietnie. Z kazda przewracana strona byla pod wrażeniem. Polecam czytelnikom ta pozycje.

• Rozwój
  • Kupić
  • Filozofia i Polityka

Dodaj cytat z książki Sztuka odpoczynku. Jak znaleźć wytchnienie w dzisiejszych czasach