My, ozdrowieńcy! Rozmowy z covidem w tle

Zielona Litera
2021-06-21
2021-06-21
covid pandemia ozdrowieniec

Trwająca pandemia wywróciła do góry nogami życie wielu z nas. Chwilowo żyjemy w pozorach normalności, choć trudno w tej chwili już stwierdzić, czym jest ta „normalność”. Zmienił się świat, zmieniliśmy się i my. Zmiana jest myślą przewodnią książki Ksawerego Janickiego „My, ozdrowieńcy. Rozmowy z covidem w tle”, którą otrzymałam od wydawnictwa Zielona Litera.

Jest to zbiór wywiadów przeprowadzonych od stycznia do kwietnia 2021 roku z przedstawicielami świata kultury, nauki, polityki i Kościoła, których łączy jedno – wygrana walka z covidem. Rozmowy te zmieniają się wraz z rosnącą liczbą osób zakażonych i zmarłych – początkowo miały charakter podsumowania wszystkiego, co się w związku z koronawirusem działo: wyzwania #hot16challenge, chaotycznych decyzji dotyczących ograniczeń w aktywności ludzi i działalności gospodarczej, spontanicznych aktów pomocniczości, by z czasem ewoluować w stronę analizy działania rządu w kwestiach kontrowersji wokół niezamykania kościołów, wydolności służby zdrowia, a następnie ostrożnego spoglądania w przyszłość.

Rozmówcy opowiadają o swoich doświadczeniach choroby, obserwacjach otoczenia związanego ze służbą ochrony zdrowia, reakcjach innych ludzi, koronasceptyków, rosnącej agresji i frustracji spowodowanej koniecznością zamknięcia w domu. Ci, którzy na co dzień przebywają poza granicami kraju, dzielą się opiniami o radzeniu sobie z pandemią w Stanach Zjednoczonych, czy tez Danii. Wszyscy skupiają się na skutkach choroby, nie tylko tych zdrowotnych, ale, mam wrażenie że o wiele bardziej, zawodowych, finansowych i społecznych. Mam wrażenie, że nie patrzą w przyszłość z optymizmem.

Wiele wywiadów dotyczy świata artystycznego i negatywnych skutków obostrzeń, jakich doświadczyli artyści i osoby związane z branżą rozrywkową, zwłaszcza muzyczną. Wielu zostało zmuszonych do zmiany zawodu. W mojej świadomości jednak istnieje przekonanie, że to restauratorzy doświadczyli wielkich strat i zabrakło mi w książce rozmowy z ich przedstawicielem albo chociaż małym czy średnim przedsiębiorcą działającym w branży zamkniętej na czas pandemii. Ponadto, po rozmowie z nauczycielem spodziewałam się oceny sytuacji w szkolnictwie, ale okazało się, że autor wybrał nauczyciela religii i tym samym przemycił do książki podwójnie treści dotyczące covidu w wymiarze religijnym, zaprzeczające postrzeganiu go jako kary boskiej. Zawiodłam się tez na rozmowie z psychologiem.

Pozytywnie odebrałam z kolei wywiad z premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem, który sporadycznie pojawia się ostatnio w przestrzeni publicznej. Z tej postaci bije dziś pozytywna energia. Poruszająca i otwierająca oczy była też dla mnie rozmowa z Katarzyną Śledziewską – ekonomistką i naukowcem, a jednocześnie matką autystycznego dziecka, która opowiada o swoim doświadczeniu lockdownu i braku pomocy ze strony państwa dla osób niepełnosprawnych. Choć sprzeciwiam się postrzeganiu autyzmu jako niepełnosprawności, to wnioski, a zwłaszcza emocje płynące z tej rozmowy są dla mnie wzbogacające.

Wspólnym mianownikiem doświadczeń ozdrowieńców jest weryfikacja listy znajomych, która została mocno skrócona po przechorowaniu covidu. Przede wszystkim o tych, którzy w covid nie wierzą. Choroba ograniczyła ich możliwości zawodowe, podróżnicze, wpłynęła na kondycję fizyczną. Uświadomiła, że życie może się wywrócić do góry nogami w jednej chwili i trzeba być na to przygotowanym.

Książka ma wiele braków, wśród których jest również podsumowanie, chyba że przyjmiemy, że jest nim uznanie zmiany za nieodłączny element ludzkiego życia. Natknęłam się na redaktorskie uchybienia – znienawidzone literówki. Niemniej nie skreślałabym tej publikacji. Dotyczy kwestii, które wciąż się dzieją, które ciągle na nas oddziałują, więc na wyciąganie wniosków jest jeszcze za wcześnie. W zdecydowanej większości nie jest odkrywcza, jednak uświadomiła mi, że w ciągu ostatniego, pandemicznego roku, naprawdę wiele się zmieniło.

Jest to zbiór...

Coraz częściej spoglądamy w przyszłość z niepokojem. Zastanawiamy się jaki będzie ten post pandemiczny świat. Autor Ksawery Krynicki w książce: „My ozdrowieńcy!” prowadzi rozmowy z bardzo ciekawymi osobistościami. Wśród nich znajdują się: premier, ksiądz, kompozytor, nauczyciel, senator, architekt, psycholog i muzyk.

Ozdrowieńcy, którzy zgodzili się porozmawiać z autorem książki to w większości osoby znane i rozpoznawane. Warto rozmawiać o osobach, które wyszły z ciężkiej choroby jaką jest covid, bo obalają mity związane z wirusem, a ich świadectwa stanowią namacalny dowód jego istnienia. Dlatego ich głos jest tak ważny dla nas, aby wyciągać wnioski, ale nie na przyszłość, lecz na teraz.

Pandemia spowodowała, że jesteśmy skazani na pracę zdalną. Ciągłe przebywanie ze sobą, brak zmiany przestrzeni, codzienna rutyna sprawiają, że w naszym życiu pojawia się nerwowość, która niekiedy zmienia się w agresję. Podobna sytuacja ma się z dziećmi. Uczniowie logują się w piżamie i kładą do łóżka z powrotem, bo przecież nie ma obowiązku włączania kamerki i nikt nie widzi ci robią.

Jednak jaka jest druga strona medalu, czego Bóg chce od ludzkości?

Odpowiada ksiądz Wojciech Nowicki: ”Widzę dwie drogi – pierwsza to taka, że Pan Bóg chciał poprzez chorobę pokazać coś samym chorym, a druga – ludziom wokół chorych, którzy bardzo zaangażowali się w pomoc potrzebującym, w opiekę nad starszymi”. Zdaniem duchownego pandemia na pewno nie jest karą, jak myślą niektórzy.

”Gdy więc mówi się o pandemii, o wszystkich katastrofach, jakie mają miejsce, to nie postrzegam tego w kategoriach kary tylko znaków od Boga. Chrystus mówi – Czas jest bliski, nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

Bohaterowie książki: „My ozdrowieńcy!” wiedzą doskonale, co to wykluczenie, izolacja, depresja czy samotność. Drogi Czytelniku poznaj ludzi, którzy pokonali covid. Sięgnij po tę książkę i poznaj ozdrowieńców i ich jakość życia po przebytej chorobie.

”Co przyniesie najbliższa przyszłość? Tego na razie nikt nie wie. Tak samo nikt nie wie, ile potrwa ta trzecia wojna światowa, bo tak właśnie postrzegam pandemię. Ludzie umierają, choć nikt do nikogo nie strzela” – mówi Marian Lichtman.
Polecamy: Dobre Recenzje

Ozdrowieńcy, którzy zgodzili się porozmawiać z autorem...

Książka ważna i potrzebna. Każe zatrzymać się, zastanowić nad życiem, nad "tu i teraz", nad relacjami z ludźmi. Uświadamia, że jedyną pewną rzeczą w naszym życiu jest zmiana. Dostaliśmy lekcję, z której trzeba wyciągnąć wnioski. Tych szesnastu bohaterów i opowiedziane przez nich historie pokazują, że covid nie wybiera, choroba może dotknąć każdego, i świat każdego z nas może się zawalić. Ozdrowieńców przybywa z każdym dniem, każdy może odnaleźć jakąś część swojej historii.

Dodaj cytat z książki My, ozdrowieńcy! Rozmowy z covidem w tle