List do patomorfologa

Znak
2021-09-06
2021-09-06
literatura polska

Niezwykle intymny zbiór wierszy. Zawiera m.in. jedenaście tytułowych listów do patomorfologa, które są niezwykłym świadectwem córki w obliczu śmierci ojca. Poruszające. Polecam!

Reality

Gdy przestaje bić serce ojca, biorę matkę
i zanosimy dowód
do odpowiedniego urzędu.
Odcinają sobie z niego
lewy górny róg, jak pukiel włosów
na pamiątkę. Podobno w innych miastach tną
na pół.
Na pół? - nie dowierza matka.
Biorę resztę dowodu w dwa palce.
W kadr wciska się beżowe linoleum, kawałek
mojego buta. W nim przetarta na palcu skarpetka,
z tych tylko do biegania, gładko połyka stopę
aż do kostki. Do zobaczenia, mówi do nas
pani, która obcina.
Nie sądzę, odpowiada matka,
ale nie ma racji.

Bardzo intymne i zaskakująco bezpośrednie wiersze o śmierci, żałobie, życiu.
Odważne i poruszające, czuję się "rozjechana" emocjonalnie.

@wschod_bug

Reality

Gdy przestaje bić serce ojca, biorę matkę
i zanosimy dowód
do odpowiedniego urzędu.
Odcinają sobie z niego
lewy górny róg, jak pukiel włosów
na pamiątkę. Podobno w innych miastach tną
na pół.
Na pół? - nie dowierza matka.
Biorę resztę dowodu w dwa palce.
W kadr wciska się beżowe linoleum, kawałek
mojego buta. W nim przetarta na palcu skarpetka,
z tych tylko do...

List do patomorfologa to swoiste studium cierpienia oraz zapis procesu dojrzewania do akceptacji odejścia bliskiej osoby. Odważne tematy podjęła Justyna Tomska w swoim poetyckim debiucie.
(...)
Nie potrafię do końca określić sposobu, w jaki podmiot Listu… się ze mną komunikuje, ale sygnały, które do mnie chodzą trafiają tam, gdzie trzeba. Justyna Tomska ma ogromne wyczucie literackie, balansuje na granicy, ale umie utrzymać się po właściwej stronie. Trudno uwierzyć, że autorka – tak sprawnie poruszająca się po meandrach języka i najtrudniejszych uczuć – dopiero debiutuje!

„(…) poezja to przecież nie tylko

język. Uważa się, że coś jeszcze,

coś więcej”

(Formuła de Lux – fragm.)

I tego „czegoś” w Liście do patomorfologa jest bardzo dużo.

Więcej: http://dajprzeczytac.blogspot.com/2021/10/list-do-patomorfologa-justyna-tomska.html

(...)

Wspaniała poezja, prostota codzienności i radzenia sobie w życiu, w rodzinie po utracie ojca, ale równocześnie ogromny ładunek emocjonalny i pokłady sensów do rozszyfrowania. Mimo prostoty słów i zobrazowanych sytuacji, w całym tomiku dzieje się dużo. Polecam kilkukrotną lekturę. Dla mnie to najlepsza propozycja poetycka tego roku, bardzo zaskakująca i nieoczywista.

• Poezja
  • 2 0 2 2
  • Połezja & pokrewne rzeczy
  • Mam
  • Krakowskie polowanie biblioteczne

Dodaj cytat z książki List do patomorfologa