Śledztwa Enoli Holmes - 5 - Tajemnica zaginionej wiadomości

Okładka książki Śledztwa Enoli Holmes - 5 - Tajemnica zaginionej wiadomości Serena Blasco
Okładka książki Śledztwa Enoli Holmes - 5 - Tajemnica zaginionej wiadomości
Serena Blasco Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Śledztwa Enoli Holmes (tom 5) komiksy
komiksy
Śledztwa Enoli Holmes (tom 5)
Les enquêtes d'Enola Holmes - L'égnime du message perdu
Egmont Polska
2021-08-11
2021-08-11
Maria Mosiewicz
kryminał tajemnica

Okładka książki Czarolina - 2 - Dziewczynka, która kochała zwierzołaki Paola Antista, Sylvia Douyé
Czarolina - 2 ... Paola Antista, Sylv...
Okładka książki Emma i Wioletta - 1 - Marzenia Jérôme Hamon, Lena Sayaphoum
Emma i Wiolett... Jérôme Hamon, Lena ...
Okładka książki Sabotaż w punkcie skupu i inne komiksy Martin Widmark, Helena Willis
Sabotaż w punk... Martin Widmark, Hel...
Okładka książki Czarolina - 3 - Tajemnica mojego pochodzenia Paola Antista, Sylvia Douyé
Czarolina - 3 ... Paola Antista, Sylv...

Lubię, kiedy w komiksach i książkach pokazywane są problemy, z jakimi musiały borykać się kobiety w przeszłości. Wykluczenie kulturowe z różnych dziedzin życia, pokazanie otoczki tych mechanizmów oraz uświadomienie, że kiedy jest się upartą można wiele osiągnąć. Oczywiście wtedy bardzo przyda się wsparcie bliskich. Bez tego nie da się przeciwstawić całemu społeczeństwu. Właśnie z tego powodu z dużym sentymentem sięgam po publikacje zabierające czytelnika w XIX wieczne klimaty, w których spotykamy buntownicze i samodzielne bohaterki walczące z genderem, poszukujące własnej drogi, dążące do samodzielności. Do tego kocham powieści detektywistyczne i w pewien sposób wychowałam się na kultowej postaci Sherlocka Holmesa. Właśnie z tego powodu sięgnęłam po cykl „Śledztwa Enoli Holmes” przenoszący czytelników do realiów wiktoriańskiej Anglii. Jak możecie się domyślać kobiety nie mają wówczas łatwego życia. Ich los zależy od wpływów męskich członków rodziny. O przyszłości decydują opiekunowie. Płeć piękna traktowana jest jak ozdobna żywa własność ojców, mężów i braci (w zależności, kto sprawuje nad nimi opiekę). W zależności od ich intencji życie kobiet bywa różne. Paradoks polega na tym, że w tym czasie na tronie zasiada kobieta, ale niestety o bardzo konserwatywnych poglądach, przez co za czasów jej panowania los przedstawicielek płci pięknej pogarsza się. W takie klimaty przenosi nas Serena Blasco, absolwentka sztuki użytkowej i coraz bardziej znana rysowniczka, autorka komiksów demaskujących kulturowe kajdany nakładane kobietom. Cykl przenoszący nas do XIX wieku pozwala na pokazanie przeszłości, ale też poruszenie wielu aktualnych problemów. Można powiedzieć, że jest opowieścią detektywistyczną z efektem Matyldy w tle.
Akcję cyklu otwiera zaginięcie mamy Enoli w dnu jej czternastych urodzin. Nastolatka zaczyna poszukiwania i ściąga do Londynu swoich braci: Sherloka i Mycrofta, którzy chcą wysłać ją na pensję dla panien z wyższych sfer, aby zapewnić jej opiekę i przyuczenie do bycia dobrą żoną. Wyemancypowana przez kontakt z ekscentryczną matką dziewczyna nie zamierza ulegać i robi wszystko, aby zachować niezależność. Przy okazji wplątuje się w różne niebezpieczne sytuacje. Każdy tom to kolejna zagadka do rozwikłania oraz osoba do uratowania. Oczywiście sukces rozwiązania zagadek spada na jej brata będącego detektywem, ale Enoli to nie przeszkadza, bo ważniejsze jest dla niej osiągnięcie celu, czyli bardzo często ratowanie kobiet. Główny cel to oczywiście poszukiwanie matki. Ten wątek będzie ciągnął się przez kilka tomów. A przy okazji bohaterka będzie rozwiązywała inne sprawy i przy okazji autorki poruszą wiele ważnych problemów społecznych.
W pierwszym tomie akcja toczy się wokół tajemniczego porwania młodego wicehrabiego, w drugim postanawia rozwikłać sprawę zaginionej córki sir Eustachego Alistaira, w trzecim sprawa będzie bardzo osobista, ponieważ bohaterka będzie musiała odnaleźć doktora Warsona, który jest dla niej niesamowicie ważny. Czwarty to powrót Cecily Alistair. Tym razem Enola musi znaleźć właścicielkę wachlarza u uratować ją przed niechcianym małżeństwem. W piątym spotkamy legendarną Florence Nightingale, która zreformowała pielęgniarstwo, wywalczyła lepsze warunki dla chorych i wykształcenie dla opiekujących się nimi kobiet. Do tego pojawi się temat szyfrowania i klubów w XIX-wiecznej Anglii. W szóstym przy okazji śledztwa przyjrzymy się absurdalnym wymaganiom wobec kobiet. Poruszone są kwestie stroju, wyglądu i zachowania. Siódmy podsuwa temat zamykania niewygodnych żon w zakładach dla osób psychicznie chorych.
„Czarny powóz” otwiera wiadomość od Johna Watsona. Dowiemy się, że słynny detektyw przeżywa kryzys i nie chce mu się nic robić. Do tego do Enoli trafia sprawa zaginionej bliźniaczki. Letitia Glover dostała wiadomość od męża siostry, że ta zmarła i została pochowana. Jest jednak przekonana, że bliźniaczka żyje i chce ją odnaleźć. W czasie śledztwa okazuje się, że to nie jedyna żona hrabiego, która zmarła dość szybko po ślubie. Śledztwo Enoli zaprowadzi ją do zakładu osób psychicznie chorych. Co z tego wyniknie? Przekonajcie się sami.
Każdy z tomów prezentuje się bardzo interesująco. Piękne ilustracje, dobrze rozplanowane dialogi, w które wpleciono też prawdziwe znaczenie pewnych zwrotów sprawiają, że stworzona przez Nancy Springer postać ożywa, a same opowieści dostają tchnienia świeżości, żywotności. Serena Blasco adaptując powieści umiejętnie prowadzi fabułę, stopniowo odsłania przed czytelnikami nowe fakty.
Bohaterka komiksu to przebojowa i wyemancypowana dziewczyna pragnąca uniknięcia wychowania na posłuszną i niemającą zdania żonę. Nastolatka jest buntownicza i po ucieczce z domu radzi sobie sama, a przy okazji wciela się w różne role, aby rozwiązać zagadki. Spostrzegawcza i sprytna kobieta często prześciga swoich braci intelektem, przez co ich pouczenia na temat roli przedstawicielek płci pięknej wyglądają śmiesznie.
Pomysł Nancy Springer na postać nawiązującą do książek sir Arthur Conan Doyle sprawił, że na wiele spraw możemy spojrzeć z perspektywy ówczesnych szans dawanych kobietom. Wchodzimy w czasy postępu, kiedy ludzie mogą przemieszczać się pociągami, fabryki pracują pełną parą, istnieje prasa codzienna donosząca o życiu ważnych osób oraz modowych ciekawostkach, a jednocześnie stajemy się świadkami jak niewiele mogły kobiety oraz w jaki sposób starsze przedstawicielki płci pięknej konspirowały z przedstawicielami patriarchalnej dyskryminacji zabraniającej dziewczętom na naukę pozwalającą na finansową niezależność. Kiedy przypomnimy sobie, że był to czas, gdy kobiet było więcej w społeczeństwie, a ich status zależał od tego, czy odpowiednio wcześnie znalazły męża, czy były wykluczane ze społeczności jako „kobiety upadłe” (od samotnych, przez nauczycielki po prostytutki) to widzimy tragizm sytuacji bohaterek komiksu, którego oczywiście można czytać bez otoczki historycznej, ale tylko z nią wiele sytuacji będzie bardziej zrozumiałych dla czytelnika. Myślę, że ten cykl to dobry punkt wyjścia do tego, aby zainteresować młodych czytelników zmianami, jakie zaszły w ciągu dwóch wieków, oswajania z historią, pokazywania jak niezwykle ciekawe może być zgłębianie przeszłości także z wykorzystaniem powieści napisanych przez osoby żyjące w określonych warunkach. Zaproponowane przez Nancy Springer spojrzenie pomaga na uwypuklenie spraw, które przemilczał w swoich dziełach sir Arthur Conan Doyle. Do tego w fabułę wplata wątki historyczne. Polecam.

Pewnie wypadałoby przeczytać cztery poprzednie części zanim się wzięłam za piątą, ale niestety nie mam ich pod ręką a ten tytuł kusił mnie od dawna. Jako nastolatka miałam fazę na przygody Sherlocka, teraz mam tak samo z Enolą a jest to jeszcze bardziej podkręcone przez Netlixowy film.

Historia fajna, ciekawa i wciągająca. Bardzo podoba mi się kreska i kolorystyka. No i na plus tekst, którym uraczyła Sherlocka jedna z bohaterek o tym, że pensje dla dziewcząt to koszmar, którego ogrom ciężko mu pojąć bo sam tego nie doświadczył i nie ma o tym pojęcia.

Aż zarzucę fragmentem:
Ta osoba* (TO):,,(...) Cierpienia, jakie znoszą dziewczęta na pensji, są tak straszliwe, że czasem doprowadzają do śmierci. Zastanawiał się pan kiedyś, dlaczego eleganckie kobiety mdleją? Albo dlaczego zwykłe kichnięcie może wywołać nieodwracalne zmiany w ich organizmie? (...) Boi się pan o siostrę, lecz na ulicach Londynu nie grozi jej większe niebezpieczeństwo niż na pensji."
SH:,,Ależ tam nie może być tak strasznie jak pani! Wiele pokoleń kobiet wychowało się na pensji..."
TO:,,Tak samo jak wiele pokoleń żołnierzy jakoś zdołało przeżyć wojnę."

Moja reakcja po przeczytaniu tego fragmentu: https://tiny.pl/935hs

Jeśli ktoś lubi przygody Enoli albo szuka czegoś do przeczytania za jednym zamachem to polecam.

* nie wiem czy to jest spoiler czy nie więc na wszelki wypadek nie napiszę wprost kto to powiedział xD

Piąty tom serii o przygodach Enoli Holmes zdradza troszkę informacji o matce głównej bohaterki. Co prawda jest tego niewiele, ale składając wszystko w całość z wiedzą zdobytą we wcześniejszych albumach, zaczynają nam się klarować jasno powody, dlaczego matka Enoli nie zabrała jej ze sobą. Tym razem główna oś fabularna krąży wokoło postaci żyjącej naprawdę w XIX wieku, a konkretniej Florence Nightingale. Kobiety zamożnej i wysokiego stanu, aktywnie działającej na rzecz praw kobiet oraz poprawy warunków w szpitalach czy sierocińcach. Te bowiem w XIX wieku były często prawdziwym piekłem, gdzie stosowano nieraz archaiczne metody, nawet jak na swoje czasy.

Akcja powieści zaczyna się od wspomnień Wojny Krymskiej (lata 1853-1856) oraz wydarzeń w mieście Skutari, gdzie znajdował się szpital polowy dla żołnierzy Angielskich. To właśnie w nim zmarł mąż Mrs Tupper, gospodyni u której Enola wynajmuje pokój. Wracamy do czasów obecnych, czyli koniec XIX wieku. Mrs Tupper dostaje dziwny list z pogróżka i zaszyfrowaną wiadomością. Nie ma pojęcia o co chodzi, zatem prosi Enolę o pomoc, a niedługo potem zostaje porwana. Sprawa szybko się komplikuje, gdy nasza nastoletnia detektyw natrafia na wątek sięgający elit angielskich oraz pewnych reform, które mają zostać niedługo wprowadzone.

Oprócz głównego wątku komiks porusza też nowe obyczaje w Londynie, czy zmiany zachodzące w społeczeństwie. Pierwsze publiczne toalety dla kobiet ukazano w poprzednim albumie, w tym natomiast skupiono się na klubach dla dam czy poruszono temat gorsetów, które były prawdziwą torturą. Co rusz przewija się też temat swobody wypowiedzi czy samodzielnego podejmowania decyzji przez kobiety stanu średniego oraz wyższego. Warto tutaj nadmienić, że Anglia była, a w niektórych kręgach nadal jest, bardzo konserwatywna. Sporo praw czy przywilejów zostało tam ustanowionych dopiero po II Wojnie Światowej i to nie tylko wobec kobiet, ale też np. mniejszości wyznaniowych lub rasowych.

Właśnie dlatego tak lubię tą serię. Pokazuje ona w prosty sposób, jak mocno Anglia w XIX wieku wyzyskiwała wiele grup społecznych oraz klasowych. Kobiety, nawet wyższego stanu, były w zasadzie przedmiotami. Powszechna pogarda dla osób nie będących białymi Anglikami (przy czym mowa o Anglikach, a nie mieszkańcach wysp, np. Walijczykach),która dotykała nawet rodzin królewskich z innych krajów czy kolonii brytyjskich. To obraz tamtego społeczeństwa, które przechodziło wyjątkowo powolną oraz bolesną transformację. A raczej - nadal ją przechodzi. Jestem zatem ciekaw, jak potoczą się dalsze losy Enoli Holmes i czekam z niecierpliwością na nowy album tej serii.

Jak zaciekawić młodego czytelnika historią wojen krymskich i reformy brytyjskiej służby zdrowia? Nic prostszego. Wystarczy dobrze napisany, a może narysowany komiks. Tym razem Emila w trakcie zbierania informacji w sprawie porwania sąsiadki spotyka legendarną Florence Nightingale. Kobietę, która zreformowała pielęgniarstwo, wywalczyła lepsze warunki dla chorych i wykształcenie dla opiekujących się nimi kobiet. Dowiemy się również jak stworzyć własny szyfr oraz czym były kluby w XIX-wiecznej Anglii. Komiks czyta się szybko, akcja jest wciągająca a podłoże konfliktów między głównymi bohaterami zrozumiałe. Kreska nie spotkała się z moim uznaniem a młodego miłośnika komiksów zachwyciła do tego stopnia, iż podtykał mi pod nos konkretne ilustracje, abym mogła docenić ich pieczołowitość. Już nie mogę się doczekać chwili, gdy rozpocznę lekturę kolejnego tomu.  Gdyby nie ten feminizm atakujący z każdej strony byłoby wręcz świetnie.

komiksowe perypetie siostry Sherlocka – Enoli skradły nasze serca już od pierwszego tomu. Niezwykle oryginalna i piękna oprawa graficzna, w połączeniu z pierwszoosobową narracją budują wokół opowiadanej historii niesamowite napięcie, jednocześnie tworząc silną więź między bohaterem, a czytelnikiem. Co należy podkreślić: nie jest to propozycja dla najmłodszych czytelników. Tak jak w przypadku powieści Nancy Springer (twórczyni postaci Enoli) mamy do czynienia z niebezpiecznym, XIX-wiecznym Londynem, gdzie przemoc i zło czai się w każdym ciemnym zaułku. Tym razem młoda detektyw stara się pomóc pani Tupper, właścicielce kamienicy, w której mieszka Enola. Kobieta otrzymuje bowiem list z pogróżkami, mający powiązania z wydarzeniami sprzed ponad trzydziestu lat. Porwanie szantażowanej kobiety jedynie utwierdza Enolę w przekonaniu, że podjęła właściwy trop. Tylko czy zdąży ocalić panią Tupper? I co ma z tym wszystkim wspólnego osławiona Dama z Lampą? Kolejna zagadka godna bystrego umysłu młodej panny Holmes. Lektura obowiązkowa dla miłośników brytyjskich kryminałów spod znaku fajki i szkła powiększającego. Nic tylko czytać!
więcej na blogu Zwykłej Matki

1986

W albumie Śledztwa Enoli Holmes #5: Tajemnica zaginionej wiadomości na nastoletnią bohaterkę czekają nowe wyzwania i sprawa o mocnym zabarwieniu osobistym. Pani Tupper, właścicielka kamienicy, w której mieszka Enola, otrzymuje bowiem listowne pogróżki. Sytuacja robi się na tyle poważna, że prosi ona swoją lokatorkę o pomoc. Próba odkrycia nadawcy nie jest taka łatwa, jakby tego było mało, pani Tupper zostaje uprowadzona. Rozpoczyna się więc walka z czasem, aby odkryć sprawcę tej zbrodni i uratować kobietę. Każda kolejna poszlaka prowadzi młodą detektyw do tajemnic, które nigdy nie powinny wypłynąć na światło dzienne. Prominentne osoby z wyższych sfer, zaangażowane mocno w politykę, są gotowe na wszystko, aby tylko ich tajemnice nie zostały odkryte. Na Enolę czeka więc sporo niebezpieczeństw, z którymi będzie musiała sobie jakoś poradzić.

Każda kolejna część serii pokazuje mocną ewolucję bohaterki, która wraz z kolejnymi rozwiązanymi sprawami staje się naprawdę godna nazwiska Holmes. Jej analityczny umysł, zdolność dostrzegania najdrobniejszych detali i łączenia odkrytych poszlak jest już na poziomie jej starszego i bardziej znanego brata Sherlocka. Nancy Springer jako autorka książkowego pierwowzoru, na podstawie którego stworzono wierną komiksową adaptację, naprawdę udanie miesza tutaj typową detektywistyczną historię (rodem z kart książek Doyle’a) z treściami dedykowanymi nastoletniemu czytelnikowi.

Cała recenzja na:

Jak świat długi i szeroki od zawsze pociągały mnie sprawy kryminalne jednego z najbardziej elokwentnych, a zarazem tajemniczych detektywów wszech czasów. Mowa oczywiście o Sherlocku Holmesie.

Tym razem to dzieci w świat komiksu zaprasza nie kto inny, jak siostra znanego kryminalistyka, aby zachęcić nie tylko do czytania i oglądania, lecz przede wszystkim do wspólnego poszukiwania odpowiedzi na trudne pytania i rozwiązywania tajemniczych łamigłówek.

Polecamy!
www.wopisie.pl - tu dzieci mają głos!

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Komiks kryminał przyznam że ciekawe połączenie bardzo mi się podobał .

Komiks kryminał przyznam że ciekawe połączenie bardzo mi się podobał .

Śliczne ilustracje, ale trochę niesmak, że wiadomość morsem została w języku francuskim.

Fajny komiks. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajny komiks. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

• Komiks
  • Komiksy
  • Biblioteka
  • PRZECZYTANE 2021

Dodaj cytat z książki Śledztwa Enoli Holmes - 5 - Tajemnica zaginionej wiadomości