Blankets: Pod śnieżną kołderką

komiksy
83-922963-7-0
Joanna Kniaź-Hawrot
komiks autobiografia

Craig Thompson stworzył historię opartą na osobistych przeżyciach. Wspomina swoje dzieciństwo w ewangelickiej rodzinie, relacje z młodszym bratem, ciężkie, szkolne czasy i pierwszą miłość. Wszystko to, zostało przedstawione w dosyć intymny sposób, dzięki czemu z bliska przyglądamy się odczuciom chłopca, który dojrzewa i powoli wchodzi w dorosłość. Poznajemy jego wyrzuty...

Niezwykle uroczy komiks o mlodym chlopaku przezywajacym swoja pierwsza milosc. Historia niezwykle ciepla, ktora czta sie z usmiechem na twarzy.
Kreska, mimo ze jest czarno-biala, jest niezwykle ladna i tak naprawde w ogole nie potrzebuje kolorow.
Komiks bardzo serdecznie polecam.

Tematyka powieści graficznej może zainteresować młodzież oraz osoby wierzące. Co prawda w mój gust nie trafiła, ale wynika to przede wszystkim z tego, że jestem osobą dorosłą o określonych poglądach. Nie mniej uważam, że ze wględu na tematykę powieść jest warta lektury.

Przerost formy nad treścią.

Świetny komiks o odkrywaniu swojego własnego ja, o trudach życia, o wspomnieniach i o pierwszej miłości. A także doskonale oddana trudna relacja z bogiem i religia w której nie się nie tłumaczy, ale zmusza. Idealny portret dorastającego człowieka

Niby nie dzieje się tu nic specjalnego. Ot autobiograficzna intymna rozprawka nad życiem i boleściami związanymi z dorastaniem. Problemami z wiarą. Jej sensem. A także o otulającej niczym tytułowy "Blankets"- miłości. Czystej jak płatki śniegu, którymi tak się zachwyca. Aż tu nagle bang! Umysł zmuszał mnie do powrotu do wspomnień. Trudów jakie miałam gdy budowałam...

Świetny. Wrażliwy chłopiec w niewrażliwym świecie. Religia która jest bardziej karą niż nadzieją, dorośli, którzy krzywdzą, dzieciaki zresztą też. Wyrzuty sumienia i miłość. Zachwyt śniegiem, ciszą. Polecam.

Jeden z najlepszych komiksów jakie czytałem. Grafika najwyższej klasy. Historia to przejmujące autobiograficzne studium alienacji, wywoływanego przez kościół poczucia winy, pierwszej miłości (która jest osią fabuły) i relacji z bratem. Całość prawie pozbawiona słabych stron. Gdybym miał się czegoś czepiać, to może lekkiego nadmiaru mieszanki psychoanalizy, symbolizmu i...

Przeczytałam "Blankets" w jeden dzień. Właśnie skończyłam i nie mogę przestać myśleć o tej książce. Bardzo emocjonalna, intymna, melancholijna, prawdziwa. Wspomnienia głównego bohatera przywołały wspomnienia z mojej przeszłości, może dlatego tak mocno na mnie wpłynęły.

"Blankets" to dowód na to, że komiks może być równie ambitny i prowokujący do przemyśleń, co klasyczna...

Piękna alchemia obrazu i tekstu. Takiego dzieła nie da się stworzyć nawet w najlepszym duecie scenarzysta - rysownik.

Dyskusje

• Komiksy