Blankets (wyd. III)

Okładka książki Blankets (wyd. III)
Craig Thompson Wydawnictwo: timof i cisi wspólnicy komiksy
komiksy
timof i cisi wspólnicy
2019-03-01
2019-03-01
Joanna Kniaź-Hawrot

Bardzo przyjemna historia. Czytałam z zaangażowaniem, mimo że po wstępie spodziewałam się chyba większych emocji. Ale też nie mi oceniać samą historię skoro jest oparta na życiu autora.

Jako osoba wychowywana w katolickiej rodzinie odnalazłam siebie w głównym bohaterze. Chociaż mój okres skrytego buntu zaczął się o wiele wcześniej za sprawą internetu, a co za tym idzie, większa otwartością na świat i inne poglądy. Podobała mi się końcowa rozmowa z bratem, kiedy główny bohater postanawia nie informować rodziców o swoim odejściu z kościoła by „nie łamać ich serc”, bo sama odczuwałam coś podobnego.

Jedyne do czego się przyczepię to scena pierwszego seksu między dwójką bohaterów, która została pokazana bardziej jako fantazja młodego mężczyzny, a nie prawdziwy akt cielesny. Racja, że każdy może opisywać to jak chce, ale ja preferuję jednej te bardziej realne, bez pomijania obrzydliwych aspektów, które przecież są czymś normalnym.

"Maybe I'm sad about wanting you. I'm not too comfortable with wanting someone"
~~~
W ostatnim czasie bardzo polubiłam się z komiksami. Są świetną alternatywą do zwykłej prozy, a tak samo dokładnie jak ona mogą przedstawiać różne historie. "Blankets" Craiga Thompsona to powieść graficzna, która często przewijała się na książkowej stronie social mediów. Widywałam ją bardzo często i sama byłam ciekawa, dlaczego tak wiele ludzi o niej mówi. W końcu przyszedł czas, aby się o tym przekonać.
"Blankets" to ogromny komiks, który opowiada o życiu jego autora, a konkretniej o okresie dorastania. Tym, w którym wiele się dzieje. Pierwsze miłości, przyjaźnie, dziecięce zabawy ale i rozprawianie się ze swoją wiarą. To wszystko co dotykało Craiga, zostało zebrane na prawie sześciuset stronach. Przedstawione w subtelny sposób doświadczenia sprawiają, że każdy może znaleźć w niektórych scenach siebie i swoje własne pierwsze razy i dylematy.
Rozumiem dlaczego komiks cieszy się tak wielką sławą. Jest potężny pod kątem swojej objętości jak i ilości akcji, z którymi czytelnik może się utożsamić, a co za tym idzie, odbiera to wszystko pozytywniej. Z racji, że jest to swego rodzaju autobiografia, nie zamierzam oceniać wydarzeń jakie miały miejsce. Jest to życie autora i nie mnie oceniać jak ono wyglądało. Sam zamysł zebrania wspomnień w jedno miejsce i właśnie w takiej formie uważam za bardzo udane. Dlaczego warto po tą książkę sięgnąć? Główne wątki są bardzo bliskie każdemu z nas. Znajdują się tu takie tematy, które nakreślają drogę jaką przebywamy przez okres dojrzewania. Może nie robimy tego dokładnie tak, jak autor. Może rożni nas wiara, zachowanie jako dziecko albo wiek kiedy po raz pierwszy znaleźliśmy miłość, ale mimo to, komiks ten nam po prostu o tym wszystkim przypomina. Wywołuje to bardzo pozytywne odczucia i pozwala znaleźć pozytywną stronę nawet tych nieco mniej sympatycznych wspomnień. Kreska jest całkiem przyjemna. Autor momentami się nią bawi i bardziej lub mniej ją zaznacza, jednak nie wpływa to na komfort czytania. Jest to sympatyczna pozycja na jakiś spokojniejszy moment, jednak nie jest bardzo odkrywcza ani angażująca. Przeżywamy życie autora na nowo i to tak naprawdę tyle. Nie mamy tu celowego dodawania wątków na potrzeby poruszenia jakiś szczególnych tematów, dlatego nie jest to pozycja obowiązkowa. Nie wniesie ona nic większego do życia czytelnika. Jest dobra na zajęcie czasu i chwilę nostalgii, ale nic więcej. Oceniam ją pozytywnie, jednak raczej do niej już po prostu nie wrócę.

"Maybe I'm sad about wanting you. I'm not too comfortable with wanting someone"
~~~

Nie jestem pewna czy zrozumiałam do końca, co autor miał na myśli. Komiks jest autobiograficzny, co mocno podziwiam, bo niełatwo jest opowiedzieć całemu światu swoją historię. Kadry są naprawdę piękne, kreska i płynność dialogów przyjemna. Płynie się przez ten komiks i pomimo iż ma prawie 600 str., można bardzo szybko go przeczytać.
Wracając jednak do samej historii - powiedziałabym, że jest specyficzna. Jest tu bardzo dużo religii, młodzieńczych emocji, pierwszej miłości, relacji z rodziną i niepewności co do siebie i własnej tożsamości. Nie przepadam za tematami religijnymi, szczególnie jeśli są one "wpychane do gardła", a tutaj jest ich naprawdę wiele.
Jestem z natury osobą empatyczną i spodziewałam się, że coś mnie poruszy, ale nie stało się nic takiego. Nie rozumiałam niektórych decyzji podjętych przez bohaterów i współczułam jednej z bohaterek, ale to tak naprawdę wszystko. Nie sądzę, że komiks jest zły. Po prostu nie jest w moim typie, ale na pewno nie marnuje się przy nim czasu.

Wracając jednak do samej historii -...

ładna kreska, ale po co jest ta cała historia? Nie do końca wiadomo jakie są motywy głównego bohatera przy zerwaniu, jak molestowanie wpłynęło na jego życie, skąd wzięła się przemiana, że od osoby, która rozważa pójście do seminarium - przestał chodzić do kościoła. To są ciekawe tematy, które zupełnie nie zostały pociągnięte - jedynie wspomniane i zostawione - po co w takim razie? Zakończenie nic nie wnosi.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Craig Thompson stworzył historię opartą na osobistych przeżyciach. Wspomina swoje dzieciństwo w ewangelickiej rodzinie, relacje z młodszym bratem, ciężkie, szkolne czasy i pierwszą miłość. Wszystko to, zostało przedstawione w dosyć intymny sposób, dzięki czemu z bliska przyglądamy się odczuciom chłopca, który dojrzewa i powoli wchodzi w dorosłość. Poznajemy jego wyrzuty sumienia, problemy z wiarą, dylematy życiowe i stopniową przemianę. Autor ukazał jak szara, nieidealna codzienność wpływa na kształtowanie się naszej tożsamości. Postać wrażliwego chłopca, który walczy z trudami życia i religią, będącą częstą karą, zachęca do refleksji nad własnymi przeżyciami. Otwiera także oczy na małe rzeczy, które warto doceniać każdego, kolejnego dnia. Nieprzeciętne ilustracje cieszą oko czytelnika i w doskonały sposób oddają emocje bohaterów. Jak dla mnie wszystko doskonale współgra, tworząc całość z którą warto się zapoznać.

Niezwykle uroczy komiks o mlodym chlopaku przezywajacym swoja pierwsza milosc. Historia niezwykle ciepla, ktora czta sie z usmiechem na twarzy.
Kreska, mimo ze jest czarno-biala, jest niezwykle ladna i tak naprawde w ogole nie potrzebuje kolorow.
Komiks bardzo serdecznie polecam.

Komiks bardzo serdecznie polecam.

Tematyka powieści graficznej może zainteresować młodzież oraz osoby wierzące. Co prawda w mój gust nie trafiła, ale wynika to przede wszystkim z tego, że jestem osobą dorosłą o określonych poglądach. Nie mniej uważam, że ze wględu na tematykę powieść jest warta lektury.

Przerost formy nad treścią.

Przerost formy nad treścią.

Świetny komiks o odkrywaniu swojego własnego ja, o trudach życia, o wspomnieniach i o pierwszej miłości. A także doskonale oddana trudna relacja z bogiem i religia w której nie się nie tłumaczy, ale zmusza. Idealny portret dorastającego człowieka

Dodaj cytat z książki Blankets (wyd. III)