Gender Queer. Autobiografia

2021-01-01
Data 1. wydania:
2019-05-28
Hubert Brychczyński
lgbt niebinarność aseksualność seksualność tożsamość płciowa autoandrofilia

Wyróżniona opinia i

Gender Queer. Autobiografia

przeczytanych książek 791 napisanych opinii 68

Super ważna książka o niebinarności i aseksualności. Mierzwią mnie jedynie zaimki ona/jej przez 90% książki...

Bardzo potrzebna pozycja. ❤️

Bardzo potrzebna pozycja. ❤️

Bardzo przyjemny komiks w którym osoba autorska opisuje swoje przemyślenia na temat tożsamości płciowej i seksualnej na przestrzeni całego życia. Na pewno pomaga lepiej zrozumieć nie tylko samą Maię, ale też inne osoby LGBT+ bo pewne przeżycia na pewno dzielą między sobą. Od siebie dodam, że przyjemnie czytało mi się momenty w których opisywału swoje nastoletnie zainteresowania, bo przeżyłam mocny throwback XD

Świetnie napisana, przetłumaczona i zilustrowana powieść graficzna/komiks. Bardzo potrzebna. Koniecznie przeczytajcie!

It was such a good and important book! I did not expect it to make such an impression on me.

Before I started reading, I didn't know it was an autobiography, but this awareness made me feel all the emotions so much more! There is a lot of sadness and confusion in this novel, but there is also a lot of hope in it. This story helps to realize how queer people feel and what they struggle with. It made me understand non-binary people much better.

This graphic novel should be read by every young person - especially those who are looking for themselves! I highly recommend it.

bardzo miłe, ale miejscami dziwne (np. czemu narratorka nauczyła się czytać dopiero jak miała 11-12 lat? nie ogarniam tego wątku). super otwierające jeśli chodzi o poszukiwanie swojej tożsamości. nie do końca rozumiem tłumaczenie i czemu przez 80% ksiazki są zaimki żeńskie tho?

8,5/10
Genialny komiks o odkrywaniu siebie i swojej tożsamości płciowej.

8,5/10
Genialny komiks o odkrywaniu siebie i swojej tożsamości płciowej.

Sielankowa dość wizja dochodzenia do własnej nieheteronormatywnej i niebinarnej tożsamości, pełna wewnętrznych bojów, ale też zewnętrznego wsparcia: rodziny, przyjaciół, systemu szkolnego i rynku pracy. W dużej amerykańskiej metropolii dziś, więc jakże daleko stąd. Nie mniej trzeba nam też takich budujących obrazków.

Komiks bardzo fajnie obrazuje i opowiada historię osoby, która próbuje odnaleźć się w swoim świecie, ciele i psychice. Widać, jak długą i ciężką drogę muszą przejść niektóre osoby, zanim będą się czuć bezpiecznie z tym, kim są, co czują, czemu, i jak przekazać to innym ludziom w zrozumiały sposób. Warto zdać sobie sprawę, z czym mogą zmagać się niektórzy, zanim kogoś się oceni lub powie coś, czego potem będzie się żałować.
Sama nie jestem tęczowa, ale szanuję i wspieram osoby LGBTQ+, ponieważ mam wielu takich znajomych i ich zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie jest dla mnie ważne.

Cieszę się, że ta książka powstała, że została wydana, że trafiła do Polski i że dostałam ją w swojej bibliotece.

Jest queerowo i inkluzywnie, w wielu miejscach boleśnie, ale i pokrzepiająco. Porusza różne aspekty bycia osobą niebinarną i aseksualną - od poczucia, że jest się pozbawionym jakiejś ogólnej wiedzy, z którą rówieśnicy się urodzili, poprzez wyboistą drogę określania swojej tożsamości, aż do codziennych, nierzadko traumatycznych sytuacji, takich jak badanie ginekologiczne czy zakup bielizny. Coś, o czym człowiek niby wie, ale zaczyna lepiej rozumieć, gdy mu się to konkretnie przedstawi, dlatego takie pozycje są potrzebne. I oby pojawiało się ich więcej.

Jedynym moim zastrzeżeniem byłoby tylko wydanie. Jest ładne, ale połączenie klejona oprawa + gruby papier + tak małe marginesy wewnętrzne jest upierdliwe przy czytaniu. Ale to skrzywienie zawodowe. Proszę czytać.

Dodaj cytat z książki Gender Queer. Autobiografia