Sekrety Marianny

2021-06-16
literatura polska powieść historyczna

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Mocno przewidywalna, ale i tak miło się czyta.

Mocno przewidywalna, ale i tak miło się czyta.

"Tajemnice Marianny" to książka, którą "wypatrzyłam" sobie sama chodząc po księgarni - dla zachowania równowagi między czytanymi przeze mnie na potęgę w ostatnim czasie romansami historycznymi zagranicznych autorów, a książkami tego typu polskich autorów. Do tej pory, jeśli chodzi o naszych rodzimych autorów czytałam jedynie romanse historyczne autorstwa @melisa.bel.autorka
więc postanowiłam dać szansę kolejnej polskiej autorce 😉
Książkę korzystając z wolnego dnia przeczytałam na raz. Nie mogę powiedzieć, żeby jakoś mega mnie wciągnęła, ale przyjemnie spędziłam z nią czas.
Główna bohaterka na początku mnie irytowała, z czasem dała się polubić. Sven, Charlotte i jej mąż to postaci, które polubiłam najbardziej.
Na pewno książka trzymała się twardo typowej dla romansu historycznego zasady "nie rozmawiajmy ze sobą przez 3/4 książki tylko rozkminiajmy i się umartwiajmy"
Pozytywni bohaterowie dostali swoje szczęśliwe zakończenia, Ci mniej pozytywni dostali to na co zasłużyli.
Nie określiłabym w żadnym razie tej konkretnej pozycji jakąś wyróżniającą się spośród tych, które w ostatnim czasie przeczytałam, ale spędziłam z nią przyjemny czas i trochę się odstresowałam😊

Początek mnie zaciekawił, choć uważam, że Marianna sobie za dużo wkręcała. Generalnie jednak bardzo na plus, wątek z układem ze Swenem był ciekawy, intrygowało mnie, jak to się potoczy. Niestety po powrocie bohaterów z Saksonii oboje jakby stracili mózgi, ogarniać ich musiała Charlotte, a poziom kiepskiej erotyki zaczął mnie odrzucać. Szkoda, że od połowy książki ledwo dało się czytać, bo początek był bardzo obiecujący.

Książeczka ładnie wpisuje się w klimaty Jane Austen. Lekka historyjka o nieszczęsnym żywocie Pięknej Marianny , która każde niepowodzenie życiowe rozwiązywała...ucieczką . Zgrabnie napisane , "wchodzi" jak popcorn przy filmie - chrupiesz bo..chrupiesz :P
Jedno co mnie zaczyna dręczyć to opinie . I to nie tylko obecne tu , pod wspominaną pozycją ale zalewające większość świeżo wydanych polskojęzycznych romansów historycznych . Bardzo pozytywne opinie , od 6 gwiazdek do maksymalnych 10 . Czytałam te wysoko oceniane utwory i nie rozumiem tego zjawiska . Przy swoich 4 gwiazdkach z dnia dzisiejszego wychodzę na hejtera :P . A bywa że moim zdaniem książka zaledwie łapie się na 1 .Czyżbym była zgorzkniałą czepialską....?

Na półkach: , , , ,

„Sekrety Marianny” to moje drugie spotkanie z powieścią historyczną w wykonaniu Agnieszki Olejnik i także w tym wypadku uważam je za udane.

Autorka starała się w bardziej współczesny sposób opisać perypetie swoich bohaterów, których wzoruje na postaciach znanych z powieści Jane Austen. Mamy tu więc młodą Mariannę, prawnika Swena oraz szereg innych postaci poznanych w „Wyborze Charlotty”, których losy śledzimy w nieśpiesznym rytmie wyznaczanym przez kolejne życiowe dramaty, wyjazdy, przeprowadzki i listy. Książka jest romansem, ale spętanym przez XIX-wieczne konwenanse i zwyczaje, co w połączeniu z elementami erotyki dało rewelacyjny efekt.

Świetna powieść, lekka i przyjemna, akurat na letni wyjazd albo zimowy wieczór. Szukałam w niej czystej rozrywki i to właśnie otrzymałam. Polecam :)

Autorka ma lekkie pióro zatem czyta się jej książki lekko, miło i przyjemnie. To romans historyczny ale w mocnym otoczeniu obyczajówki. Ani główna bohaterka, ani zaistniałe okoliczności nie są naiwne jak często zdarza się to w tego typu powieściach. Miło spędziłam czas przy lekturze, polubiłam Mariannę i mocno jej kibicowałam aby zakończenie było dla niej szczęśliwe. Uważam, że na nie zasłużyła.

Marianna Johnson, piękna, inteligentna, oczytana, wydawać by się mogło kobieta ideał. Dlaczego więc znalezienie męża wydaje się być rzeczą wręcz niemożliwą? Mężczyźni nie bardzo lubią, kiedy ich żony są od nich mądrzejsze, bardziej bystre, a ich wiedza wykracza znacznie poza kuchnię i salony. A jeśli do tego panna cechuje się największą z możliwych wad – brakiem posagu, jej szanse maleją jeszcze bardziej.

Kiedy na horyzoncie pojawia się emerytowany wojskowy James Hint, wydaje się być dobrym kandydatem na męża, rozwiązaniem kłopotów finansowych i nadzieją na lepsze życie. Błąd, droga Marianno, straszny błąd! Kiedy w dodatku, po śmieci Jamesa, okazuje się, że została wdową bez pieniędzy i dachu nad głową, jej życie staje się nawet gorsze niż przed zamążpójściem.

Czy Swen, prawnik, który wyciąga do Marianny pomocną dłoń, da radę wyciągnąć ją z kłopotów? Czy układ, który zaproponuje młodej wdowie, sprawdzi się? Czy Marianna dostanie w prezencie życie, na które zasługuje?

Agnieszka Olejnik, nie pierwszy raz, dała mi odrobinę wytchnienia i dobrej zabawy. „Sekrety Marianny” to romans historyczny, który jak to w takich historiach bywa, musi zakończyć się happy endem. Tego oczekujemy, sięgając po romanse i to dostajemy. Nie chcemy płakać, nie chcemy przeżywać nerwowych rozstrojów, nie chcemy się bać. Sięgamy po nie kiedy potrzebna nam jest mała chwilka zapomnienia.

Jeśli też potrzebujecie wytchnienia od codzienności, zanurzenia się w klimat dziewiętnastowiecznej Anglii, a także jeśli chcecie dowiedzieć się co się dzieje u bohaterki poprzedniej książki „Wybór Charlotty”, dajcie się porwać opowieści snutej przez Agnieszkę Olejnik.

Polecam.

Polecam.

Bardzo przyjemna książka. Nie taka beznadziejnie naiwna jak większość romansów. Potrafiła zainteresować i wciągnąć. Zwłaszcza że polubiłam tytułową Mariannę .

„pomiędzy tym, kim się ktoś wydaje, a kim jest w istocie, może ziać prawdziwa przepaść”

Romanse, zwłaszcza w ostatnich latach, cieszą się niegasnącym powodzeniem. Są wśród nich lepsze lub gorsze, ale zawsze zabierają nas w wir wydarzeń opartych na emocjach. Z reguły ich akcja toczy się współcześnie i można mieć przesyt tego rodzaju okoliczności, dlatego z ciekawością sięgnęłam po romans historyczny, który wnosi w literaturę piękną świeżość i oryginalność. W lutym tego roku ukazała się pierwsza część serii romantycznej pt.: „Wybór Charlotty”, która zdobyła uznanie czytelniczek swoim klimatem, a kilka miesięcy później ukazał się tom drugi pt.: „Sekrety Marianny”.

Agnieszka Olejnik z wykształcenia jest polonistką i anglistką, prywatnie - mama trzech synów oraz właścicielka czterech psów. Odkąd zamieszkała w domu na skraju lasu, pod wielkimi dębami, codziennie budzi się z uczuciem spokoju w duszy i zwyczajnego szczęścia. Święcie wierzy, że to dzięki bliskości drzew. Uwielbia podróże, Tatry i las. Prowadzi bloga „Barwy i smaki mojego życia”, gdzie opowiada nie tylko o książkach, ale też o fotografowaniu przyrody, zdrowej kuchni i pysznych nalewkach. W 2014 roku ukazała się jej pierwsza powieść pt.: „Zabłądziłam”, uznana za jej debiut pisarski, mimo że już wcześniej, w 2013 roku, powstała książka dla dzieci „Droga na północ”. Na swoim koncie ma kilkanaście powieści różnych gatunkowo, wśród których przeważa literatura obyczajowa, ale są też kryminały, thrillery i romanse. Ja dodałabym jeszcze do tego zestawu romans historyczny, gdyż do takiej kategorii zaliczyłabym „Sekrety Marianny”.

Wraz z tą powieścią przenosimy się do dziewiętnastowiecznej Anglii, gdzie razem ze swoim ojcem mieszka Marianna Johnson, dziewczyna, której na pozór niczego nie brakuje. Jest osobą inteligentną, oczytaną, wrażliwą, skromną a przy tym piękną. Brakuje jej tylko jednego: posagu. Bez tego ostatniego elementu trudno jej znaleźć męża, co w tamtym czasie dla kobiety przyjemnością przeczytają one kolejną historię najważniejszym celem. Sytuacja finansowa zmusza Mariannę do podjęcia kroków poczynionych wbrew sobie. Decyduje się wyjść za mąż z rozsądku, za emerytowanego wojskowego, pułkownika Jamesa Hinta, który był znajomym jej ojca. Nie przewidziała jednak, że ślub wiąże się nie tylko z kwestią materialną, ale też z obowiązkami, o których ona nie miała żadnego pojęcia. W ciągu dnia wypełniała różne czynności związane z prowadzeniem majątku, ale najgorsze dla niej były noce, które przerażały niedoświadczoną Mariannę, gdy mąż egzekwował swoje niepisane prawa bez skrupułów. A robił to w niezbyt subtelny sposób, więc młoda żona szybko zraziła się do tego rodzaju powinności. Pewnego dnia wyzwala ją z tych obowiązków śmierć męża, ale wówczas okazuje się, że jej sytuacja jest niewesoła, gdyż James Hint przetrwonił swój majątek i nie ujął swojej żony w testamencie.

Czytając tę historię, musimy pamiętać, że w XIX wieku sytuacja kobiet była nie do pozazdroszczenia, jeżeli nie miały majątku czy bogatego męża. To czasy, gdy słyszy się już o prawach kobiet, ale w rzeczywistości ich rola ograniczała się głównie do roli matki, żony, ewentualnie kochanki. Zwiastunem nadchodzących zmian jest chociażby książka Mary Wolff „Wołania o prawa kobiety”, którą Marianna otrzymuje od Charlotty Rushwood, której historię opisała Pani Agnieszka Olejnik w pierwszej części serii romantycznej pt.: „Wybór Charlotty.” Teraz ponownie spotykamy ją, gdy los łączy ją z Marianną a przy okazji dowiadujemy się, co się u niej dzieje.

W powieści mamy kilka portretów kobiet, które pochodzą z różnych sfer społecznych a tym samym o mają różną sytuację materialnej. Marianna ma złe doświadczenia po nieudanym związku małżeńskim, więc nie zamierza wiązać się więcej z żadnym mężczyzną, gdyż przeraża ją sfera intymna, która jest nieunikniona z związku. Nie potrafi cieszyć się życiem, w przeciwieństwie do Charlotty, która pomimo trudnych doświadczeń z przeszłości, czerpie z życia pełnymi garściami. Jest też Eleonora, kuzynka Marianny, która nie została obdarzona urodą, ale za to posiada bogaty posag. Poznajemy też Konstancję, znudzoną małżeństwem z dużo starszym od siebie panem Lawsonem, która rozkochuje w sobie młodego prawnika i manipuluje jego uczuciami przez wiele lat. Ich portrety uświadamiają, jak bardzo zmieniła się sytuacja kobiet w ciągu około 150 lat a jednocześnie pokazuje, że niektóre problemy są aktualne przez cały czas.

„Sekrety Marianny” to bardzo udana powieść z doskonale poprowadzoną fabułą, napisana lekkim, stylem przywołującym romanse dziewiętnastowiecznych autorek. W opisie redakcyjnym przeczytałam, że spodoba się ona miłośnikom takich książek, jak „Duma i uprzedzenia” czy „Dziwne losy Jane Eyre”, którą całkiem niedawno przeczytałam, i faktycznie takie skojarzenia pojawiły się u mnie w trakcie czytania, z tą różnicą, że pani Olejnik ma bardziej optymistyczny i radośniejszy sposób snucia opowieści. Dzięki narracji trzecioosobowej poznajemy sytuacje z każdej strony, uczestnicząc w życiu poszczególnych bohaterów, przeżywając ich rozterki oraz śledząc ich pogmatwane ścieżki, czasami przypominające komedię omyłek.

Mam nadzieję, że jeszcze spotkamy się z tymi bohaterami w kolejnej odsłonie serii romantycznej i poznamy kolejną, fascynującą historię przenoszącą nas w czasie i dające satysfakcję z przeczytanej lektury.

Egzemplarz książki otrzymałam od portalu: Sztukater

Dodaj cytat z książki Sekrety Marianny