Skazany na porażkę

Okładka książki Skazany na porażkę Kasia Keller
Okładka książki Skazany na porażkę
Kasia Keller Wydawnictwo: Zielona Sowa Cykl: Tomasz Niefart (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Tomasz Niefart (tom 1)
Zielona Sowa
2021-04-14
2021-04-14

Książka z nieudaną próbą humorystycznej dozy. Opinia jednej z osób na LC: rozbawi do łez każdego czytelnika...no kurczę, chciałabym, lecz nie poleciała mi żadna łza...zerknęłam na syna, jemu również nie... jedynie mogłyby się lać łzy rozczarowania, jednak w tą stronę iść nie warto;-)
Mam wrażenie, że autorka, Kasia Keller, próbowała naśladować Francesce Simon i jej sławnego koszmarnego Karolka. Niestety przygody Tomasza nie są ani trochę tak wciągające jak przygody Karola.
Pierwszy rozdział o pojemności damskiej torebki i ni przypiął ni przyłatał jakieś życzenia do niej wypowiedziane. Na drugim się wyziewałam i mój język nie chciał już ze mną współpracować (poszedł spać). Kolejne nie lepsze...
Przypisywanie nazwisk nauczycielom - Grunwald, Potęga, Faul - to naprawdę nic wymyślnego... Nie dowiemy się też ile lat ma tytułowy bohater, ani do której klasy chodzi. Syn wziął sprawę na domysł...skoro Tomasz ma w szkole historię, to chodzi do klasy czwartej lub wyżej :)))
Tytuł obiecujący, mogłaby powstać naprawdę dobra książka, jednak...coś poszło nie tak, coś bardzo nie tak.

Była to bardzo fajna książka i naprawdę super się ją czytało ale moim zdaniem było tam trochę za bardzo przesadzone to nieszczęście i ten niefart, który spotykał Tomka.

Wysłuchałam audiobooka kilka dni wcześniej, gdyż chciałam sprawdzić, czy moje wnuki mogłyby tego posłuchać. Rewelacyjnie historię pechowego jedenastoletniego chłopca opowiada nam Jarosław Boberek.
Mając wnuki w różnym wieku (4-15 lat) i chcąc je niejako trochę uciszyć podczas Świąt, włączyłam im w pokoju gościnnym tę opowieść. Mieliśmy przez jakiś czas względny spokój, chociaż później dzieci zaczęły same przewidywać dalszą fabułę. Z tego słuchowiska były zadowolone i nawet poprosiły mnie o zdobycie następnych części. Zresztą myślę, że sama chętnie ich wysłucham.
Już sam tytuł zapowiada nam ciekawe przygody, bo zestawienie imienia Tomasz i nazwiska Niefart wychodzi nieźle inspirująco (to masz niefart).
A z pewnością każdy z nas miał w życiu pecha, czyli niefart, lub coś poszło nie po naszej myśli. Lecz jeśli komuś ciągle się to zdarza, to czuje się wielkim pechowcem. Tak czuje się również nasz bohater, bo wie, że już na samym starcie jest przegranym z racji imienia i nazwiska.
Tomek jest bardzo grzecznym i może zbyt poprawnie jak na te czasy, wyrażającym się chłopcem, chociaż znam też sama takie nastolatki, które nie lubią tego nowoczesnego slangu młodzieżowego i mówią czystym językiem ojczystym.
Tomasz chciałby być we wszystkim najlepszy, a przede wszystkim nie mieć pecha, lecz zawsze tak się dzieje, że im on bardziej się stara, tym bardziej mu nie wychodzi. I zawsze winę zwala na swoje nazwisko i imię. Przykładem może tu być dbanie o porządek w swoim pokoju. Tomek miał robić pracę domową z koleżanką, więc mama prosiła go, żeby trochę sprzątnął w pokoju. Lecz chłopiec tak się zagłębił w grę, że nie miał czasu na takie zwykłe rzeczy, więc gdy usłyszał, że dziewczyna wchodzi do domu, miał aż cztery sekundy na ogarnięcie bałaganu. Ciekawi Was jak to zrobił? Szybko, ale co z tego wynikło, to już sami musicie się dowiedzieć, ja nie pisnę ani słowa. Powiem tylko, że przyczyną katastrofy był jego nie fart, czyli imię i nazwisko...

Takich przykładów niepowodzeń jest tu sporo, mnie najbardziej rozśmieszyła sytuacja z siostrą Tomasza i misiem o imieniu Gabryś, tym bardziej, że jeden z moich wnuków też się tak nazywa i jemu również się to podobało.
Można się również dowiedzieć z tej książki sporo o damskich torebkach, przede wszystkim tego, że nie powinno się ignorować pod żadnym pozorem ich mocy. Bo takową z pewnością posiadają.

"Tomasz Niefart. Skazany na porażkę" to książka dla dużych i małych dzieci a także i dorosłych, można z niej wynieść sporo cennych informacji a także zapewnić dobrą zabawę dla całej rodziny. Świetnie napisana, słucha się z przyjemnością, ale myślę, że papierowa wersja również jest ciekawa, gdyż możemy znaleźć w niej ilustracje.
Warto tę książkę poznać.

Ciekawa gra słów w tytule. Książka była ciekawa, miło się ją czytało.

Ciekawa gra słów w tytule. Książka była ciekawa, miło się ją czytało.

WCIĄGAJĄCE PRZYGODY TOMKA CIEKAWE INERPRETOWANE PRZEZ JAROSŁAWA BOBEREK😊😂

WCIĄGAJĄCE PRZYGODY TOMKA CIEKAWE INERPRETOWANE PRZEZ JAROSŁAWA BOBEREK😊😂

Raz jeden w życiu chyba każdy czuł to uczucie, kiedy jego występek otrzymał miano totalnej kompromitacji. Jedni takich wpadek mieli mniej, inni trochę więcej. A co jeśli nieszczęścia chodzą stadami i masowo spotykają nas niepowodzenia? W takiej sytuacji jest Tomasz Niefart, niezwykle zabawny chłopak, który każdego dnia musi walczyć o przetrwanie, a pasmo porażek zrzuca na klątwę nazwiska. Kiedy w pośpiechu pakuje torbę z ubraniami na trening, kiedy próbuje sprzątnąć pokój w 4 sekundy czy też chce stać się dorosłych, bo wtedy będzie mógł wszystko. Zawsze ma nie fart. Przeczytajcie, co z tego wyniknie.

Kasia Keller stworzyła świetną powieść poruszającą tematy bliskie każdemu dziecku. A i rodzic może sobie zrobić mały powrót do przeszłość, przypomnieć sobie swoje młodzieńcze szaleństwa i spojrzeć na problemy dzieci z innego punktu widzenia. To książka, która rozwija poczucie humoru u dzieci. Łobuzerski humor, lekki styl, szalone pomysły bohatera sprawiają, że książka jest śmieszna i trudno ją odłożyć. Całości dopełniają zabawne ilustracje Tomasza Kopki. Autorka umiejętnie wplata w historie dużo znanych przysłów i powiedzonek. "Tomasz Niefart. Skazany na porażkę." to książka, z której można wynieść kilka cennych lekcji i taka, która może przekonać niejednego młodego człowieka, że książki są fajnie i warto je czytać.

"Tomasz Niefart. Skazany na porażkę." to książka, która zapewni dobrą zabawę całej rodzinie. Czytajcie! Polecam.

🍒Tomasz Niefart to zabawny chłopiec, któremu się wydaje, że przez swoje nazwisko ma ciągle pecha. Morał jest inny, ale do niego trzeba samemu dotrzeć, ja nie podpowiem 😋. Nie zawsze jest w jego życiu wesoło, jednak nic nie dzieje się bez przyczyny. Jego problemy, przygody, sytuacje z życia rodziny, szkoły i spotkań z przyjaciółmi to cała paleta emocji.
🍒Książka, która bawi, uczy i rozwija. Cóż chcieć więcej? Świetnym zabiegiem jest ukazanie sensu polskich przysłów, przestróg, nakazów zakazów poprzez historię głównego bohatera. Porażki i niepowodzenia są wpisane w nasze życie i o tym też się tu przekonujemy.
🍒Kunsztowne rysunki, duża czcionka, ciekawe dialogi i komiksowe chmurki nadają jej wyjątkowego wyglądu. Warto zwrócić uwagę na wiek, ja myślę, że od 8 roku życia spokojnie można po nią sięgnąć.
🍒Polecam świetną lekturę Waszym dzieciom, ale też i Wam, ponieważ ja się przy niej wspaniale bawiłam, a pamiętajmy, że wspólne czytanie tworzy więzi.

🍒Książka, która bawi,...

Nie tylko dla dzieci :) Syn przy czytaniu tej książki ubawił się i ja również. Bardzo mi się podobała historia z torebką mamy Tomasza, jaka to była prawdziwa i przewrotna historia.

To moje drugie spotkanie z Tomaszem Niefartem. Swoją przygodę z tym bohaterem rozpocząłem od drugiej części, więc sięgnąłem po wcześniejsze przygody tego pechowego nastolatka. Wszystko co robi kończy się tak samo. Wielką klapą lub ośmieszeniem się na całej linii. Nastolatek zakładając przez przypadek koszulkę swojej siostry, stal się pośmiewiskiem podczas finałowego meczu piłki nożnej. Co było narysowane na bluzce? Innym razem chciał uniknąć kompromitacji podczas przedstawienia. Czy jego plan wypalił i uniknął publicznego występu? To tylko część jego wyjątkowego życia. Dowiecie się jeszcze, czy dopisało mu szczęście na zajęciach o ułamkach zwykłych? Jak zaprosił kolegów i koleżanki na lody nie mając pieniędzy? Czy porządki w ostatniej chwili przez wizytą gości to dobry pomysł? Jak zakończyła się zamiana z rodzicami rolami i bycie dorosłym?
Kolejne spotkanie z tym młodzieńcem uważam za bardzo udane. Uśmiałem się do łez i polecam dzieciom w wieku 9+. To jest sugestia od wydawcy.

Krótka, ciekawa i bardzo humorystyczna książka. Śmieszne historie na poprawę humoru. Nada się dla każdego.

• Dla dzieci i młodzieży
  • Przeczytane 2023

Dodaj cytat z książki Skazany na porażkę