Mój dwudziesty wiek

Okładka książki Mój dwudziesty wiek Władysław Okoń
Okładka książki Mój dwudziesty wiek
Władysław Okoń Wydawnictwo: Ossolineum biografia, autobiografia, pamiętnik
254 str. 4 godz. 14 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
1990-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1990-01-01
Liczba stron:
254
Czas czytania
4 godz. 14 min.
Język:
polski
ISBN:
8304036169
Tagi:
wspomnienia Galicja I wojna światowa rewolucja komunizm Rosja las okupacja Hubal
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1048
1000

Na półkach: , , , ,

Obyś żył w ciekawych czasach – to podobno chińskie przekleństwo. Było ono udziałem kilku pokoleń naszych rodaków, szczególnie tych, które przeżyły dwie wojny światowe.
Leśnik Władysław Okoń był jednym z nich. Urodzony i wychowany w Galicji, ukończył Akademię Rolniczo-Leśną w Wiedniu. Już przed pierwszą wojną światową był m.in.. świadkiem narastającej świadomości narodowej Ukraińców i ich konfliktu ze społecznością polską.
Udział w I wojnie światowej i niewola w Rosji z kolei pozwoliły mu obserwować przemiany rewolucyjne w tym kraju. Tym razem nie w ówczesnej stolicy, ani w Moskwie, lecz w Carycynie (późniejszy Stalingrad, obecnie Wołgograd) i Kijowie. Gdy wydawało się, że wreszcie dostąpił stabilizacji w II Rzeczpospolitej, pracując w swoim zawodzie nastała II wojna światowa. Tu autor opowiada nam m.in. O losach oddziału majora Hubala, tłumacząc – jako leśnik - np. dlaczego powinien on było pozostać w Puszczy Świętokrzyskiej.
Oddzielny fragment wspomnień poświęcony jest zagładzie Żydów w czasie II wojny światowej. Przytacza nazwiska powszechnie nieznanych mieszkańców świętokrzyskiego, którzy bezinteresownie nieśli pomoc Hubalowi, AK, jeńcom radzieckim, Żydom i innym potrzebującym.
Autor nie był osobą powszechnie znaną, co tym bardziej uwiarygadnia jego wspomnienia i czyni ważnym i ciekawym źródłem historycznym.

Obyś żył w ciekawych czasach – to podobno chińskie przekleństwo. Było ono udziałem kilku pokoleń naszych rodaków, szczególnie tych, które przeżyły dwie wojny światowe.
Leśnik Władysław Okoń był jednym z nich. Urodzony i wychowany w Galicji, ukończył Akademię Rolniczo-Leśną w Wiedniu. Już przed pierwszą wojną światową był m.in.. świadkiem narastającej świadomości narodowej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3
  • Posiadam książkę
    1
  • Wspomnienia
    1
  • Wojna
    1
  • Przeczytane
    1
  • Rosja
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Mój dwudziesty wiek


Podobne książki

Przeczytaj także