Baśnie czterech królestw

Okładka książki Baśnie czterech królestw Katarzyna Pająk-Zjawińska, Miłka Zjawińska
Okładka książki Baśnie czterech królestw
Katarzyna Pająk-ZjawińskaMiłka Zjawińska Wydawnictwo: Novae Res literatura dziecięca
literatura dziecięca
Novae Res
2021-03-31
2021-03-31
9788382192926

Okładka książki Lamamania Anne-Hélène Dubray, Francoise de Guibert
Lamamania Anne-Hélène Dubray,...
Okładka książki Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie. 35 historii o tym, jak pielęgnować poczucie własnej wartości Francesc Miralles Contijoch, Alex Rovira Celma
Opowieści dla ... Francesc Miralles C...
Okładka książki Nierozłączki. Lilka i Pestka ratują świat Annie Barrows, Sophie Blackall
Nierozłączki. ... Annie Barrows, Soph...
Okładka książki Kepler62. Część piąta: Wirus Timo Parvela, Bjørn Sortland
Kepler62. Częś... Timo Parvela, Bjørn...

Książka pt.: „Baśnie czterech królestw”, to zbiór niedługich opowiadań. Nie są to jednak przypadkowe opowiadania, a wszystkie łączy z sobą pewna klątwa, która została rzucona, na ród Miran po tym, jak zabił królową Kruków. Jaka była klątwa? Mijają lata, a my poznajemy losy potomków Miran. Co przeżyją? Jaki los ich czeka?

Każde z opowiadań jest dość ciekawe i wciągające, a przy tym czegoś uczy, przekazuje ważną wartość. Wraz z książętami i księżniczkami przeżywamy niezapomniane przygody, poznajemy siłę przyjaźni, szacunek do zwierząt oraz przyrody i wiele więcej. Przyznam szczerze, że nie wiedziałam, że ta pozycja będzie aż tak wartościowa.

W książce znajdziemy dość ciekawe, czarno – białe ilustracje, które zdecydowanie ją uatrakcyjniają.

Według mnie książka jest ciekawa i wiele przekazuje ważnych wartości. Z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2021/05/wydawnictwo-novae-res-ksiazka-pt-basnie.html

Każde z opowiadań jest dość ciekawe i wciągające, a...

"Baśnie czterech królestw" autorstwa Katarzyny Pająk-Zjawińskiej oraz Miłki Zjawińskiej to bardzo sympatyczna historia która oprócz dostarczenia rozrywki z ciekawych przygód, zaszczepi w młodym czytelniku szacunek do zwierząt i natury.
__
Historia zaczyna się od klątwy rzuconej na ród pewnego królewicza. W następnych rozdziałach przenosimy się kilka pokoleń do przodu, gdzie przygody przeżywają księżniczki i książęta wywodzące się z tego rodu. Każda przygoda to osobna opowieść, przypisana jednemu dziecku. Każde z nich przeżyje niezapomniane chwile, a przy tym nauczy się czegoś ważnego. Dopiero ostatni rozdział, a zarazem ostatnia opowieść z tego świata przyniesie finał klątwy.
__
Choć początek był dla mnie trochę chaotyczny, a sam sposób pisania nie do końca mi leży, to całościowo fabuła i nauka oraz morały jakie płyną z każdej opowieści bardzo przypadły mi do gustu. Szacunek dla pszczół, pająków i innych zwierząt, dobre serce, odwaga, miłość i poznanie wartości książki - to wszystko i jeszcze więcej znajdziecie w tej niepozornej gabarytowo książce.
__
Na wspomnienie zasługują też przepiękne ilustracje Agnieszki Błachuty, zdobiące każdą opowieść 😍
__
Świetne dla młodszych czytelników, tak 6+ do czytania na dobranoc po jednej opowiastce 😊 Nie są długie, więc idealnie nadają się do krótkiego czytania. Fajne też do samodzielnego czytania dla dzieci pierwszych klas podstawówki 😊

⭐RECENZJA⭐

"Baśnie czterech królestw" to zbiór różnych opowiadań. Wszystkie baśnie są ze sobą powiązane i dają wiele do myślenia. Co naprawdę jest dobre, patrząc na obecne czasy. Poznajemy losy postaci i ich dalsze życie. Mamy tutaj czterech władców, którzy się przyjaźnią, jednak do czasu. I tak jak w życiu bywa, jedna przyjaźń zostaje, inna się kończy. Te opowiadania pokazują nam, czytelnikom, że nasze zachowania niosą za sobą szereg konsekwencji. Konsekwencje, które naprawdę są chwilami straszne. W tej lekturze ukazane jest prawdziwe życie. Życie w nienawiści, w poczuciu żalu, ale też momentami w radości i szczęściu. Tylko trzeba zadać sobie pytanie czy warto jest stwarzać konflikty, jeśli one nie są tak naprawdę potrzebne?! W świecie baśni, jak i w prawdziwym świecie, musimy żyć według jakichś zasad i reguł. Nie możemy być ponad to, bo może nastać "klątwa" i tak stało się w tej powieści. Błędy z przeszłości niosą za sobą konsekwencje w teraźniejszości i przyszłości. Lecz tak jak w baśniach - wszystko kończy się dobrze. I z tego właśnie zakończenie trzeba czerpać najwięcej, bo coś dzieje się po coś 😉
Moim zdaniem dzieci, jak i dorośli, dużo wyniosą z tego zbioru opowiadań. Jest to świetna lektura na jeden wieczór do poduszki. Muszę wspomnieć też o ilustracjach, które są piękne. Uwielbiam kiedy w książkach dla dzieci, tekst "przerwany" jest za sprawą przeróżnych obrazków i ilustracji. To daje troszkę realizmu tym powieściom. Polecam z całego serca! 😃
🤴🏻👸🏻
Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję @wydawnictwo_novaeres 🖤
👸🏻🤴🏻

⭐RECENZJA⭐

Jak wskazuje na to tytuł są to baśnie dla dzieci. Ale mówi się, że jeśli literatura dziecięca nie podoba się dorosłym to znaczy, że nie jest dobra! Ta książka bardzo mi się podobała 👍
Opowiada o przygodach rodziny, która zamieszkuje cztery królestwa. Od kilku pokoleń zmaga się z klątwą.
Każda z baśni opowiada inną historię, ale łączą się one w całość. Do tego jeśli będziemy czytać je dzieciom to wiele dzięki nim się nauczą, np. szacunku do przyrody a nawet zdrowego jedzenia!
„Baśnie Czterech Królestw” z pewnością przeczytam kiedyś swoim siostrzeńcom lub dzieciom, kiedy się pojawią. ☺️

"Dawno, dawno temu istniała kraina, którą władali czterej przyjaciele." Tak zaczyna się ta baśń, która szybko pokaże, że losy czterech przyjaciół nie będą mocne jak stal, ale ich drogi wkrótce się połączą pomimo konfliktu.

"Baśnie czterech królestw" to zbiór dziesięciu baśni, które są ze sobą mocno powiązane. Każda kolejna baśń jest w zasadzie sagą, w której dalsze losy mają wpływ na wybór czterech królów, których czytelnik poznaje w pierwszym rozdziale.

Czterech władców, których połączyła przyjaźń, niestety dosięgła klątwa kruka. Pewnego dnia na polowaniu najmłodszy z królów - Mirian zobaczył czarnego kruka. Pycha zwyciężyła nad zdrowym rozsądkiem i młodzieniec zabił kruka, mierząc do niego z łuku. Na polanie pokazał się inny kruk, który przekazał królom wieść, że zabity ptak to ich królowa. Nie przebierając w słowach rzucił na królów przekleństwo.

Przez wiele lat nie działo się nic złego. Zdawało się, że klątwa kruka przestała mieć słowo sprawcze. Jednak, gdy minęło kilka lat czterej królowie zakochali się w pięknej dziewczynie Sannie. Wszyscy obrali sobie za cel zdobyć piękną dziewczynę, ale tylko jeden z nich odczuwał niesamowitą żądzę. Jego pragnienie poślubienia dziewczyny stało się priorytet ważniejszym niż przyjaźń. Mirian wypowiedział wojnę pozostałym trzem królom.

Od tamtej pory królestwo, w którym rządzili czterej przyjaciele przestało istnieć, a każdy z nich założył własne królestwo. Zdawało się, że klątwa znów przestała mieć znaczenie.

Baśnie czterech królestw uczą czytelnika i pokazują, że każde nieprawe zachowanie ma swoje konsekwencje. Każda z tych opowieści niesie za sobą jasne przesłanie. Pokazuje czytelnikowi, że świat wartości został stworzony po to, by żyć według pewnych ogólnoprzyjętych a także własnych zasad. Postępowanie zgodnie z własnym sumieniem jest niezwykle ważne. Należy mieć w sobie świadomość, że obecność klątwy jest konsekwencją wcześniej popełnionych błędów.

Baśnie w przyjemny sposób pokazują, jak ważna jest przyjaźń, do czego może przyczynić się niezdrowa rywalizacja. Pokazują, jak ważne jest życie zgodnie z przyrodą a także, że czasem błędy przodków mogą mieć konsekwencje na długie lata.

W opowieściach poznajemy córki i synów królewskich. Historie te łączą się w spójną całość, choć każda z nich opowiada zupełnie inną opowieść i niesie za sobą własne przesłanie.

Zastanawiam się, dla jakiej grupy wiekowej będą odpowiednie. Myślę, że już pięciolatek wyniesie z nich solidną lekcję. Ponadto książka zilustrowana jest czarno-białymi rysunkami autorstwa Agnieszki Błachuty, które dopełniają sensu. Na zakończenie powiem Wam, że tak jak we wszystkich baśniach, tak także w tej wszystko dobrze się kończy.

Baśnie czterech królestw sprawiły, że miło spędziłam wieczór. Uwielbiam wracać do przesłania, jakie za sobą niosą. A te naprawę są przestawione od ciekawej strony. Wnoszą powiew świeżości do znanych już wszystkim baśni z dzieciństwa. Wiem, że jeszcze kiedyś do nich wrócę.

Baśnie czterech królestw,
Jest to zdecydowanie taka typowa baśń, w stylu staropolskim bym powiedziała. Pojawia się tutaj motyw zabójstwa, mamy przez śmierć ustanowioną karę w postaci klątwy.
W naszej baśni pojawia się czterech królów i jedynie jedna przestrzeń do rządzenia, można by powiedzieć, że to jednak za mała przestrzeń jak na czterech dziedziców.
Motyw klątwy ściąga na królestwo długoletnią klątwę, którą potem z biegiem czasu bohaterowie mogą dzięki swojemu męstwu i ogromnej sile ściągnąć z królestwa. Nie jest to jednak takie proste jakby się mogło wydawać.
Bohaterowie mają jednak szansę aby ściągnąć klątwę z królestwa. Znowu mamy tutaj pokazane, że wartości są niezwykle ważne w życiu: takie jak miłość, braterstwo, przyjaźń. Bez nich nikt nic nie osiągnie.
Tak naprawdę nie jest to jedna historia, to tak jakby dziesięć opowiadań ale pięknie ze sobą połączonych tematycznie. W każdej z tych historii królewiczowie, księżniczki muszą się zmierzyć z trudnościami życiowymi. Opowiadania są niezwykle heroiczne.
Dodatkowo, każde z opowiadań opatrzone jest pięknymi ilustracjami, które idealnie wpasowują się w pełnię historii.
Zbiór dziesięciu baśni to jedna z najpiękniejszych historii dla dzieci, pięknie ubrana w słowa i przedstawiona. Zdecydowanie polecam.
8/10

Baśnie czterech królestw,
Motyw klątwy...

• Audiobooki
  • 📋 2021
  • Przeczytane w 2021
  • ✳️ LGM
  • Dla starszaka

Dodaj cytat z książki Baśnie czterech królestw