Natka i magiczna gąsienica

Okładka książki Natka i magiczna gąsienica Ruth Quale
Okładka książki Natka i magiczna gąsienica
Ruth Quale Wydawnictwo: Wilga Cykl: Natka (tom 2) literatura dziecięca
2021-01-01
2021-01-01
Anna Błasiak
literatura dziecięca

Natka jest tak naprawdę wcieleniem kilkulatka, który jest niesforny, szczery do bólu, ma duże poczucie niesprawiedliwości, lekko pokręcone poczucie dobra i zła oraz spore pokłady niecierpliwości. Ale wszystko z najlepszymi intencjami i największym sercem. Czyli też cała moja Natka.

Dużym plusem serii są ilustracje Julii Christians. Dzieci uwielbiają takie przerwy na oddech, więc będą zadowolone. To książeczka dla każdego powyżej czwartego-piątego roku życia, który lubi się śmiać i chce osiągnąć jeszcze więcej świątecznego klimatu.
Więcej na: https://konfabula.pl/seria-o-natce-ruth-quayle/

Hej. Ja dziś znów wpadam z Natką i jej głową pełną wyobraźni. Ale co ja zrobię, że po prostu ją uwielbiam 🙈😁. Może dlatego, że po części widzę w niej trochę siebie🙈.

W tej części dziewczynka wierzy, że ich klasowa gąsienica jest magiczna. I nie przeszkadza jej, że inne dzieci się z niej śmieją. Ona w to wierzy...
Gdy przychodzi jej kolej by zabrać ją do domu i się nią zaopiekować ,staje się coś dziwnego... Coś co tylko potwierdziło jej tezę.

A kim jest Marcelina? Tajemnicza przyjaciółka naszej bohaterki, która broi i psoci? I czemu nikt prócz Natki jej nie widzi, nie rozumie? I czemu Marcelina nie lubi chłopca, który przychodzi do siostry Natki?

A okulary? Dlaczego nikt nie rozumie, że Natka ma słaby wzrok? Że potrzebuje okularów oraz takiego fajnego, klikającego etui by mogła je tam chować? Czemu wszyscy ranią jej uczucia?

Zawsze gdy sięgam po przygody tej małej dziewczynki bawię się świetnie. I ja jako dorosła jestem jej wielką fanką😄. Wam też polecam bo z nią dzień staje się lepszy.

Gdy przychodzi jej kolej by zabrać ją do domu i się nią...

"Natka i magiczna gąsienica" to nasze drugie już spotkanie z przygodami tej czarującej ale jednocześnie niesfornej dziewczynki. Oczywiście i tym razem nie obyło się bez ciekawych zdarzeń i sytuacji pełnych śmiechu.
W książce znajdziemy 3 opowiadania. W pierwszej tytułowa bohaterka marzy o tym, aby zabrać za szkoły do domu gąsienicę. Każdego dnia opiekuje się nią inne dziecko, a Natka nie może doczekać się swojej kolejki. W końcu nadeszła na nią pora! Oczywiście o magii gąsienicy musicie koniecznie przeczytać sami… W kolejnym zapoznamy się z siostrą Natki Niną, która nieustannie jest zajęta odrabianiem prac domowych i tym samym nie wystarcza jej czasu na wspólną zabawę. Z kolei w ostatnim przeczytamy o niezwykłym etui do okularów, który marzy się dziewczynce. Tylko jak sprawić, żeby rodzice zabrali ją do okulisty i kupili okulary właśnie w takim futerale?
Myślę, że zawarte tutaj historie wywołają uśmiech nie tylko na dziecięcej buzi. Do tego książka posiada urocze czarno - białe ilustracje i litery idealne dla młodych czytelników.
My pokochaliśmy główną bohaterkę i oczywiście czekamy na kolejne jej przygody.

RECENZJA
19\2021
Natka i magiczna gąsienica – Quayle Ruth, Christians Julia
Tom 2
Wydawnictwo: Wilga
Liczba stron: 128
Premiera: 25.02.2021 r.
Wiek: 6+

Natka i magiczna gąsienica to druga część przygód Natki. Pierwsza część Natka i zbuntowany królik, bardzo spodobała się moim dziewczynkom, dlatego chętnie wysłuchały nowych przygód charakternej bohaterki. Książka została wydana w poręcznym formacie A5 z czarno-białymi ilustracjami. Znajdziemy w niej trzy zabawne opowiadania o perypetiach tytułowych bohaterów: Natki i gąsienicy.

Styl w jakim została napisana ta książka, odbiega od standardowego opowiadania. Narracja jest prowadzona w pierwszoosobowej formie, pojawiają się celowe powtórzenia, rozmyślania i towarzyszące uczucia charakterystyczne w przemyśleniach małych dziewczynek. Stąd odbiór tej książki dla dzieci jest jak najbardziej zrozumiały, choć w pierwszym momencie te rzadko spotykane zabiegi w snuciu opowiadań bywają irytujące. Na uwagę zasługuje też duża czcionka i niewielka ilość tekstu na stronach, dodatkowo zachęcająca dzieci do samodzielnej lektury.
Natka to sympatyczna, ale też charakterna dziewczynka, która wytrwale dąży do spełnienia swoich marzeń. Ma niespożytkowaną energię, głowę pełną pomysłów i wybujałą wyobraźnię. Z tą dziewczynką nie można się nudzić, wręcz przeciwnie można spędzić zabawnie czas i przekonać się, że marzenia czasem się spełniają 😊

RECENZJA
19\2021
Natka i magiczna gąsienica – Quayle Ruth, Christians Julia
Tom 2
Wydawnictwo: Wilga
Liczba stron: 128
Premiera: 25.02.2021 r.
Wiek: 6+

„Natka i magiczna gąsienica” to ciekawa książeczka dla dzieci o niezwykłych przygodach Natalki Goniłło. Książeczka dedykowana jest dzieciom w wieku 6-8 lat, ja czytałam ją 4-latkom i dzieciom bardzo podobały się opowiadania i wzbudziły spore zainteresowanie.

Tytułowa Natka to kilkuletnia dziewczynka z głową pełną pomysłów, jednak nie wszystkie jej pomysły są dobre i godne naśladowania. Dzieci starsze zapewne same rozróżnią dobre zachowania od złych. Ja, na wszelki wypadek, w trakcie czytania zwracałam moim 4-latkom uwagę na to, czy nasza główna bohaterka zachowała się właściwie, czy nie. Było sporo momentów zabawnych i takich, które skupiały uwagę dzieci. W trakcie czytania irytowało mnie to, że za każdym razem (z drobnymi wyjątkami) postacie wymieniane były z imienia i nazwiska. Nie zauważyłam jednak, żeby moim słuchaczom to przeszkadzało.

Książeczka składa się z trzech rozdziałów, każdy poświęcony jest innym wydarzeniom. Pierwszy rozdział opowiada o magicznej gąsienicy, drugi o znikającym zadaniu domowym, a trzeci o badaniu wzroku. Co kilka stron pojawiają się zabawne ilustracje. Tekst napisany jest wyraźną i dużą czcionką, co bardzo ułatwi samodzielne czytanie początkującym czytelnikom.

Kolejna część przygód Natki, podobnie jak poprzednia, składa się z trzech opowiadań, których narratorką i główną bohaterką jest kilkuletnia Natalia Goniłło. Dziewczynka jest zabawną bohaterką, która ma mnóstwo pomysłów i chętnie je realizuje, ale jest też po prostu niegrzeczna.

Piszę o tym wprost, że książka przeznaczona dla początkującego czytelnika (ewentualnie do czytania głośnego) jest bardzo atrakcyjna w formie i języku dla odbiorcy, zwłaszcza dziewczynki, ale główna bohaterka nie jest postacią godną naśladowania. Opisane przygody są zaaranżowane na kanwie zarówno jej bujnej wyobraźni i nieposkromionej ciekawości, jak również złośliwości, zazdrości i nieposłuszeństwa. O tym, czy to lektura odpowiednia dla dziecka, niech każdy zadecyduje sam, oceniając odporność dziecka na takie wzorce. Można je przecież potraktować wyłącznie jak zabawną opowieść, nie naśladując zachowań.

Postać Natki jest pomyślana w taki sposób, żeby mogła stać się taką bohaterką-przyjaciółką dziewczynki między 7. a 9. rokiem życia. W omawianej części, rozpoczynającej się opowiadaniem Natka i magiczna gąsienica, otwierające opowiadanie jest najlepsze w tym krótkim zbiorze. Natka nie tylko bierze na siebie odpowiedzialność za zgubienie klasowej gąsienicy, ale także dowiaduje się, co stało się ze zwierzakiem i jak wygląda kokon. Niestety tylko to opowiadanie ma taką formę.

Drugie - Natka i znikające zadanie domowe, jest opowieścią o tym, że dziewczynka nie tylko wymyśla sobie przyjaciółkę, ale wyobraża sobie, że to ta wyimaginowana postać zachowuje się niegrzecznie. Tłumaczy tym swoje zachowanie. Przeniesienie winy na zmyśloną postać sprawia, że Natka wyobraża sobie siebie jako grzeczną dziewczynkę z niesforną przyjaciółką, która rzuca jej kłody pod nogi. Mam wątpliwości co do tej fabuły. Pomijając to, że Natkę nie spotykają żadne konsekwencje z powodu obcięcia kosmyka włosów kolegi siostry czy zmazania jego pracy domowej razem z pognieceniem zeszytu. Emanacja zazdrości o uwagę siostry przyjęła tutaj dość niepokojącą formę

I wreszcie trzecie opowiadanie Natka i badanie wzroku, nieco mniej kontrowersyjne od poprzedniego, pokazuje, że warto mówić rodzicom o swoich potrzebach. Skoro Natce podoba się przedmiot, który jest własnością koleżanki z klasy, powinna po prostu powiedzieć rodzicom, a nie wymyślać historię zdrowotną. Tak przynajmniej ja tłumaczyłabym córce tę fabułę.

Podsumowując: to dobrze napisana dziecięca książka, w której krótkie opowiadania są ciekawe i angażujące, a forma pozwala łatwo podzielić na etapy czytania. Do tego duża czcionka, obrazki (niekolorowe) i konkretni bohaterowie - te cechy mają szansę sprawić, że książki spodobają się małej czytelniczce. Tylko, jak to ja, zawsze mam wątpliwości, czy taka książka powinna być czytana bez sugestii rodzica i rozmowy na temat zachowania.

Ta książka mi się bardzo spodobała. Jest odpowiednia dla początkujących czytelników.

• Książki dla dzieci

Dodaj cytat z książki Natka i magiczna gąsienica