Świat w piżamie

MAC Edukacja
2016-07-04
2016-07-04

Okładka książki Szym Pansik. O, nie! Święta! Max Lang, Suzanne Lang
Szym Pansik. O... Max Lang, Suzanne L...
Okładka książki Amadeusz Foczka (ale z głową bobra) Justyna Sokołowska, Maria Sternicka-Urbanke
Amadeusz Foczk... Justyna Sokołowska,...
Okładka książki Nie lubię książek. Koniec kropka Sharon Davey, Emma Perry
Nie lubię ksią... Sharon Davey, Emma ...

Kapitalna. Tylko dziś czytaliśmy trzy razy. Ilustracje, walory edukacyjne, język. Na prawdę dobra robota. Choć my mamy tę książkę wydaną przez Wyd. Dwukropek.

“Świat w piżamie” Justyny Drobkiewicz z ilustracjami Anny Simeone od wydawnictwa Dwukropek to wspaniała książka dla dzieci 4+. Jest pełna odpowiedzi, jak i pięknych ilustracji. Wiadomym jest, że większośc dzieci w nocy śpi. Maluchy nie zdają sobie sprawy czasem, że życie toczy się dalej, mimo tego, że one same śpią i śnią piękne sny. “Świat w piżamie” to rewelacyjnie skonstruowana książka, zawiera 14 osobnych opowiadań, które rozpoczynają się sytuacjami, w których dziecko zadaje pytanie. Następnie uzyskuje odpowiedź, która dotyczy właśnie zawodów wykonywanych nocą, czynności, które dla nas są oczywiste, a jednocześnie od innych ludzi wymagają ciężkiej pracy. Bo skąd niby w piekarniach rano brałby się świeży chleb, gdyby nie piekarze, którzy wstają niezwykle wcześnie, by zarobić ciasto, uformować bochenki i włożyć je do pieca. Jak moglibyśmy rano zakupić świeże kwiaty, owoce i warzywa, gdyby nie osoby zajmujące się ich zbieraniem, przewozem i dostarczaniem na giełdę? Jak samoloty mogłyby latać również nocą, gdyby nie piloci, stewardesy oraz osoby obsługujące lotniska? Takich przykładów jest mnóstwo i znajdziecie je właśnie w tej świetnie skonstruowanej i wspaniale zilustrowanej książce. Choć wydaje się ona długa, czyta się ją bardzo szybko, a poszczególne historie można bez przeszkód podzielić sobie na kilka dni. Polecam, gdyż książka jest nie tylko ładna, ale odpowiada na liczne pytania dzieci i jest źródłem cennej wiedzy.

Mały Krzyś leży już w łóżku i słucha czytanej przez mamy opowieści o piekarzu. Ta historia sprawia, że chłopiec zaczyna się nad czymś intensywnie zastanawiać… Dlaczego piekarz piecze bułki nocą? Czy nie może tego zrobić rano? I z jakiego powodu od razu po upieczeniu smakołyków nie idzie spać?! Krzyś jest zafascynowany swoim odkryciem! Do tej pory był przekonany, że nocą wszyscy śpią, a okazało się, że mimo później pory wszędzie wokół dzieje się wiele ciekawych rzeczy!

Następnego dnia chłopiec nadal głowi się nad nocnym życiem. Przecież nie tylko pieczywo czeka na nas w sklepie od rana. Kto dba o to, by na sklepowych półkach były świeże warzywa, a w kwiaciarniach piękne kwiaty? I dlaczego jego tata, który jest pilotem, musi pracować w nocy? Mały Krzyś każdego dnia z pomocą rodziny odkrywa, że nocą dzieje się naprawdę wiele. Policjanci czuwają nad bezpieczeństwem, aptekarze pełnią dyżur, by pomóc chorującej na grypę Ance, strażacy gaszą pożar w sąsiednim bloku. Jakie jeszcze tajemnice skrywają się przed chłopcem w blasku księżyca? Sięgnijcie po „Świat w piżamie” i odkryjcie je sami!

„Świat w piżamie” to fascynująca opowieść o tym, czego dzieci na co dzień nie widzą. Dzięki dociekliwości Krzysia i jego ciekawym przygodom będziemy mieli szansę poznać przeróżne zawody, których przedstawiciele nie kładą się spać o tej samej porze, co wielu z nas. I choć pewnie większość dzieci wie, że policjanci, lekarze czy strażacy są całą dobę w gotowości, to z pewnością historia Justyny Dobkiewicz nie raz zaskoczy małych czytelników. Kto dba o dostawy świeżych kwiatów? Gdzie sklepikarze kupują owoce i warzywa? Dlaczego rybacy często łowią w nocy? I kto opowiada babci bajki na dobranoc? Odpowiedzi na te wszystkie pytania (a także wiele innych!) znajdziecie właśnie w tej książce.

Co ciekawe, „Świat w piżamie” to nie tylko opowieść o nocnym życiu. To także historia pełna niezwykłych ciekawostek. Dzieci będą miały okazję dowiedzieć się, czym są linie papilarne i dlaczego interesują się nimi policjanci. Przygody Krzysia pokażą czytelnikom także jak wygląda studio nagraniowe oraz drukarnia. Nie zabraknie nawet ciekawych faktów o pracy strażaka, farmaceuty czy nocnego stróża! Przede wszystkim jednak książka Anny Simeone jest ciekawą opowieścią o codziennym życiu, także tym, które toczy się za dnia. Poznacie tam całą rodzinę Krzysia i przeczytacie o ich przygodach, opisanych z humorem i niezwykłą lekkością.

Na sam koniec pozwólcie, że wspomnę parę słów o ilustracjach. W książce znajdziecie prace Anny Simeone, którą my bardzo cenimy. W jej grafikach jest pewna miękkość, która idealnie wpasowuje się w temat nocnego życia. Jej obrazki świetnie pokazują kontrast pomiędzy nocą, która toczy się w zaciszu domowego ogniska, a tą, która dzieje się dalej, za naszymi oknami. Na ilustracjach nie zabraknie ciekawych szczegółów, emocji i dynamiki, które sprawiają, że „Świat w piżamie” jest lekturą nie tylko wciągającą, ale także bardzo przyjemną dla oka.

Gorąco polecam „Świat w piżamie” wszystkim dzieciom od 4. roku życia.
Czytelnicze Podwórko

Kiedy jedni zasypiają, inni pracują. Dla bohatera książki, Krzysia to rzecz bardzo interesująca i niezwykła.

Dlaczego właśnie w nocy piekarz gniecie ciasto? I czemu pilot samolotu lata w nocy? Na te oraz inne nurtujące przedszkolaków pytania odpowiada ta książka. Ciekawe opowieści o zawodach, które wykonuje się wtedy, gdy dzieciaki smacznie śpią :)
zachęcam do odwiedzenia witryny wopisie.pl

Zapraszam do wysłuchania opinii Natalki o książce :)

zachęcam do odwiedzenia...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Jakiś czas temu moją Córkę zaczęła intrygować noc. Pierwsze było oglądanie księżyca i gwiazd codziennie przed snem, później pojawiły sie rozmowy o tym, że w nocy się śpi. I tu pojawił się zgrzyt bo Maja doskonale wie, że jej Dziadek chodzi czasem do pracy w nocy. Więc nie śpi. Z pomocą przyszła nam książka od @wydawnictwo_dwukropek "Świat w piżamie" 😍❤ Główny bohater książeczki, Krzyś tak jak moja Maja zastanawia się co się dzieje nocą, kiedy małe dzieci śpią. Bo miasto wcale nie zasypia. Chłopczyk zadaje wiele pytań mamie, tacie, starszej siostrze, a w trakcie ich rozmów i sytuacji w jakich się znaleźli poznajemy osoby, które nocą nie śpią: policjanta, lekarza, pilota, strażaka, taksówkarza i wielu innych. Wszystko przedstawione w bardzo przyjemny i prosty sposób, a w dodatku naprawdę wyczerpujacy temat bo Krzyś jest bardzo ciekawskim dzieckiem 😉 Opowiadania są w sam raz. Ani za długie ani za krótkie. Do każdej z historii mamy przejrzystą ilustrację w delikatnej, pastelowo- nocnej kolorystyce 😊

Maja przed zaśnięciem wybiera sobie kilka historii, które czytamy lub oglądamy obrazki i opowiadamy co się na nich dzieje. Książka jest też ulubieńcem na noce podczas których Maja z jakiegoś powodu sie obudzi i nie potrafi zasnąć. Zawsze poprawia jej humor słuchanie, że ktoś tak jak ona teraz nie śpi 😉

• Dla dzieci
  • Przeczytane 2023 Iga
  • Alonka do kupienia TERAZ
  • Dziecionkowe
  • Dziecięce - (3) na przyszłość
  • Łucja - do zakupu

Dodaj cytat z książki Świat w piżamie