Małe wielkie sekrety

Okładka książki Małe wielkie sekrety Magdalena Majcher
Okładka książki Małe wielkie sekrety
Magdalena Majcher Wydawnictwo: Pascal Cykl: Osiedle Pogodne (tom 4) literatura obyczajowa, romans
Osiedle Pogodne (tom 4)
Pascal
2021-03-24
2021-03-24
literatura polska

To już czwarta część serii Osiedle Pogodne i ciepła,urocza historia,a zarazem smutna wycisnęłam łzy z tej książki.
Bardzo zżyta jestem z bohaterami ciekawymi,barwnymi,pokochałam ich zaskarbili u mnie sympatię.
Kocham tę cudowną powieść.
Magdalena Majcher jest jedną z ukochanych moich pisarek,którą bardzo cenię i wielki szacunek mam do niej,nie zawiodła mnie.
Sięgnę chętnie po kolejne jej książki.

Kocham tę cudowną powieść.
Sięgnę chętnie...

Bardzo wciągająca powieść. Porusza problem odrzucenia w dzieciństwie i jego konsekwencji- potrzeby bycia ciągle "otuloną" oraz niezdolności do zaopiekowania się innymi. Serdecznie polecam.

Ciekawy pomysł na fabułę. Książka trochę rozwleczona poprzez dialogi i opisy które nie wnoszą nic wartościowego. zakończenie natomiast zaskakuje czytelnika.. Myślę, że książka pomimo kilku niedociągnięć jest godna polecenia.

Nie jestem fanką Magdaleny Majcher. Wolę styl Edyty Świętek. Jednak regularnie czytam książki pani Majcher, bo są o życiu i nie trącą bajkami o królewnie i księciu na białym koniu. Ale ta powieść, kolokwialnie mówiąc, wyrwała mnie z butów.
Marcin i Monika wychowują niepełnosprawną Zosię. Mieszkają na strzeżonym, ekskluzywnym Osiedlu Pogodnym. Rytm ich życia wyznacza rehabilitacja niepełnosprawnej dziewczynki. Kochają się, tak to przynajmniej wygląda na pierwszy rzut oka. Niestety w ciągu jednego dnia wszystko się zmienia. Monika nie odbiera Zosi ze szkoły, choć to była jej kolej, na konto Marcina wpływa kwota stu tysięcy złotych. Przelew robi Monika, a potem znika. Dosłownie rozpływa się w powietrzu. Jej telefon nie odpowiada. Abonent czasowo niedostępny. Marcin nie rozumie, co się właściwie stało. Od tego momentu poszukuje Moniki, poszukuje też odpowiedzi na pytanie, dlaczego ich zostawiła? Dlaczego opuściła niepełnosprawną córkę.
Powoli odkrywa wszystkie tajemnice swojej partnerki - bo żoną nie była. Nie chciała. Czemu? Marcin nie ma pojęcia.
Szczerze mówiąc, uwielbiam takie powieści. Tym razem autorka porusza ważny problem społeczny, jakim jest depresja poporodowa, a w następstwie brak instynktu macierzyńskiego. W naszej kulturze wymaga się, aby każda kobieta go miała, bo... jest matką. A czy ma? Niekoniecznie. A jak nie ma i jeszcze jest na tyle odważna by o tym mówić, to już jest tą złą. Egoistką. Nienormalną. Bo kto to widział, żeby kobieta nie kochała swego dziecka? Żeby je porzuciła! My "normalni" mamy tendencję do oceny, nie próbując wczuć się w sytuację tej osoby. To znaczy może i się wczuwamy, ale nie potrafimy naprawdę tego poczuć. W nas maleńkie dziecko wzbudza tkliwość, czułość, a w nich - tych kobietach bez instynktu nie wzbudza niczego. Patrzą na te dzieci i może ich nawet wcale nie widzą.
Monika dawała sygnały Marcinowi. Mówiła, że nie daje rady, że ma dość. I co on na to? Bagatelizował sprawę. Uważał, że każda kobieta jest zmęczona, gdy zajmuje się malutkim dzieckiem. I to jest normalne. Nie słuchał Moniki. Założył, że jest taka jak wszystkie kobiety i matki, że to po prostu przejdzie.
Był typowym facetem, który ma zwyczajne marzenia. Chciał mieć rodzinę, jeździć na wakacje, cieszyć się wspólnym życiem. Na swoje nieszczęście na kobietę swego życia wybrał Monikę, która była po prostu inna. Chciała czego zupełnie odmiennego. Nie pasowała do stereotypów.
Polecam z całego serca wszystkim czytelnikom, ale szczególnie kobietom, które są podobne do Moniki, by poczuły, że nie są same...

Kolejna pozycja z cyklu "Osiedle Pogodne." Ostatnia część cyklu. Poznajemy losy kolejnej rodziny z bielskiego osiedla. Ciekawa historia dobrze opowiedziana.

niezła, choć ja poprzednich książkach z cyklu brak odwagi do mocnego zakończenia

Tak jak w wierszu W.Broniewskiego "Ulica Miła wcale nie jest miła", tak też w powieściach M.Majcher Osiedle Pogodne wcale do pogodnych nie należy. Luksusowe wille skrywają ludzkie dramaty, których dałoby się uniknąć gdyby nie kłamstwa, sekrety, niedomówienia. Cykl powieściowy składa się z czterech-moim zdaniem bardzo nierównych-części: pierwsza ("Prawda przychodzi nieproszona") i ostatnia ("Małe wielkie sekrety") to godne polecenia współczesne powieści obyczajowe, część drugą i trzecią pominę milczeniem...
"Małe wielkie sekrety" oceniłam wysoko nie ze względu na walory literackie tej książki (umówmy się -szału nie ma),ale ważkość problemów społecznych w niej poruszanych, prawdę psychologiczną oraz ładunek emocjonalny. Okładka prowokuje pytaniem: "Czy każda kobieta ma instynkt macierzyński i jest stworzona do bycia matką?". Ja zapytałabym raczej: "Dlaczego niektóre kobiety nie są w stanie cieszyć się instynktem macierzyńskim i (przede wszystkim dla własnego dobra) nie powinny być matkami?". Powieść M.Majcher zawiera cenne, skłaniające do refleksji wskazówki, lecz pełną odpowiedź kryją jedynie zaciszne gabinety psychoterapii...

Poprzednie trzy książki z tej serii czytało mi się dobrze, ale przy tej wynudzilam się jak mops! Akcja kompletnie się nie toczy, w sumie nic zaskakującego, bardzo przewidywalne sytuację, a do tego mnóstwo takich zapchajdziur jak np. dialog Marcina z siostrą, gdzie ona prosi o cukier, on zapomniał, że słodzi, ona dostaje cukier, sypie obficie do filiżanki.. naprswde mogliśmy się spokojnie obyć bez tej scenki :)

Historia dość wciągająca, prosty język, zaskakujące zakończenie. Duża czcionka, szybko się czyta. Zeskanowania przeze mnie wzrokiem w jeden dzień.

Czytałam tę historię w wielkim napięciu , zestresowana . Bardzo dobra książka , porusza ważne problemy .

• Przeczytane 2021

Dodaj cytat z książki Małe wielkie sekrety