Małe wielkie sekrety

Okładka książki Małe wielkie sekrety
Magdalena Majcher Wydawnictwo: Pascal Cykl: Osiedle Pogodne (tom 4) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Osiedle Pogodne (tom 4)
Pascal
2021-03-24
2021-03-24
literatura polska

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Kolejna pozycja z cyklu "Osiedle Pogodne." Ostatnia część cyklu. Poznajemy losy kolejnej rodziny z bielskiego osiedla. Ciekawa historia dobrze opowiedziana.

niezła, choć ja poprzednich książkach z cyklu brak odwagi do mocnego zakończenia

Tak jak w wierszu W.Broniewskiego "Ulica Miła wcale nie jest miła", tak też w powieściach M.Majcher Osiedle Pogodne wcale do pogodnych nie należy. Luksusowe wille skrywają ludzkie dramaty, których dałoby się uniknąć gdyby nie kłamstwa, sekrety, niedomówienia. Cykl powieściowy składa się z czterech-moim zdaniem bardzo nierównych-części: pierwsza ("Prawda przychodzi nieproszona") i ostatnia ("Małe wielkie sekrety") to godne polecenia współczesne powieści obyczajowe, część drugą i trzecią pominę milczeniem...
"Małe wielkie sekrety" oceniłam wysoko nie ze względu na walory literackie tej książki (umówmy się -szału nie ma), ale ważkość problemów społecznych w niej poruszanych, prawdę psychologiczną oraz ładunek emocjonalny. Okładka prowokuje pytaniem: "Czy każda kobieta ma instynkt macierzyński i jest stworzona do bycia matką?". Ja zapytałabym raczej: "Dlaczego niektóre kobiety nie są w stanie cieszyć się instynktem macierzyńskim i (przede wszystkim dla własnego dobra) nie powinny być matkami?". Powieść M.Majcher zawiera cenne, skłaniające do refleksji wskazówki, lecz pełną odpowiedź kryją jedynie zaciszne gabinety psychoterapii...

Poprzednie trzy książki z tej serii czytało mi się dobrze, ale przy tej wynudzilam się jak mops! Akcja kompletnie się nie toczy, w sumie nic zaskakującego, bardzo przewidywalne sytuację, a do tego mnóstwo takich zapchajdziur jak np. dialog Marcina z siostrą, gdzie ona prosi o cukier, on zapomniał, że słodzi, ona dostaje cukier, sypie obficie do filiżanki.. naprswde mogliśmy się spokojnie obyć bez tej scenki :)

Historia dość wciągająca, prosty język, zaskakujące zakończenie. Duża czcionka, szybko się czyta. Zeskanowania przeze mnie wzrokiem w jeden dzień.

Czytałam tę historię w wielkim napięciu , zestresowana . Bardzo dobra książka , porusza ważne problemy .

Choć cały cykl Osiedla Pogodnego oceniam bardzo wysoko,to jednak ta ostatnia może nie tyle,że mi się nie podobała,ale po prostu do mnie nie przemówiła.
Poznajemy jak zwykle na pozór szczęśliwych rodziców niepełnosprawnej Zosi.
Pewnego dnia matka dziewczynki znika.Ojciec za wszelką cenę próbuję ją odnaleźć i dowiedzieć się czemu to zrobiła.Małymi krokami dowiaduje się,że tak do końca nie znał swojej partnerki.
Jest to bardzo poruszająca i pełna emocji powieść o problemach i trudach macierzyństwa.Pokazuje ,że nie każda kobieta czuje instynkt macierzyństwa.

Poznajemy jak zwykle na pozór szczęśliwych rodziców niepełnosprawnej Zosi.

Bardzo ciekawa historia, która porusza ważne tematy. Brawa dla autorki, która potrafiła mnie zaciekawić. Rzadko podobają mi się obyczajówki, a w tym przypadku było sporo zaskoczeń. Polecam.

Książka stanowi czwartą część cyklu o mieszkańcach luksusowego „Osiedla Pogodne” w Bielsku Białej autorstwa Magdaleny Majcher.
Tym razem bohaterami jest para Monika i Marcin. Oboje pracują i wychowują niepełnosprawną poruszającą się na wózku inwalidzkim córkę Zosię. Pewnego dnia Monika bez żadnego słowa wyjaśnień nie odbiera Zosi ze szkoły. Poinformowany o zajściu Marcin jest zszokowany gdy okazuje się, że to dopiero początek jego problemów. Okazuje się, że żona zniknęła i nikt nie wie co się stało. Marcin zaczyna prowadzić swoje prywatne śledztwo. Powoli zaczyna odkrywać tajemnice żony. Okazuje się, że zupełnie nie znał kobiety z którą mieszkał przez lata. Czy Monika wróci do domu oraz co było powodem jej zniknięcia powoli dowiadujemy się na kolejnych stronach książki.

Książka jest dobra, lecz muszę przyznać że z całego cyklu podobała mi się najmniej. Chyba dla tej autorki ustawiłam wysoką poprzeczkę, którą nie jest łatwo przeskoczyć. Na pewno wątek opisany przez autorkę nie jest banalny i tuzinkowy. Często się zdarza, że widzimy drugą osobę w takiej odsłonie, w jakiej chcemy ją widzieć i nie zauważamy, bądź ignorujemy subtelne znaki, że coś może być nie tak. Z drugiej strony działa efekt przyzwyczajenia się do partnera i jego słabości. W książce poruszone są również problemy, z którymi borykają się rodzice niepełnosprawnych dzieci. Pokonanie barier wcale nie jest proste i wymaga pełnego zaangażowania obojgu rodziców.
Książkę oceniam na 6,5 punktu.

Dodaj cytat z książki Małe wielkie sekrety