Kosmos jest super! 101 faktów, o których trzeba wiedzieć

Okładka książki Kosmos jest super! 101 faktów, o których trzeba wiedzieć Alice Harman
Okładka książki Kosmos jest super! 101 faktów, o których trzeba wiedzieć
Alice Harman Wydawnictwo: Jedność Seria: 101 faktów, o których trzeba wiedzieć interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
101 faktów, o których trzeba wiedzieć
Jedność
2021-03-10
2021-03-10
Krzysztof Kietzman
Wiek czytelnika: 7+ kosmos

Ogromnie ciekawa książka, która ze swadą przybliża młodym czytelnikom, choć starszym także, bardzo dużo informacji z szeroko pojętego kosmosu. Książka zachęca do poznawania świata ciekawymi, skondensowanymi informacjami i ilustracyjną formą ich zaprezentowania. Choć autorka pozostawia swobodny sposób jej odbioru, wiele informacji wiąże się ze sobą, albo wynika i nawiązuje do siebie, swoisty zespół naczyń połączonych.

Z najważniejszych tematów mamy wszystko co związane jest z najbliższym otoczeniem Ziemi, z Układem Słonecznym, omówione zostały najważniejsze ciała niebieskie, możliwości życia pozaziemskiego, zmiany jakie zachodzą w organizmie człowieka w przestrzeni pozaziemskiej i innych aspektów ludzkiego funkcjonowania poza ziemią. Kosmici, gwiazdy, planetoidy, statki i stacje kosmiczne, „śmieci” pozostawione w kosmosie i wiele, wiele innych treści.

Książka skutecznie wciągnęła nas w swoje wnętrza dlatego uważam, że zdecydowanie warto po nią sięgnąć.

Kosmos jest super i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Fascynujący jest również fakt, że im więcej książek, tym więcej nowych ciekawostek. Publikacje świetnie się uzupełniają, udowadniając nam, iż wszechświat ma w zanadrzu jeszcze wiele tajemnic.

Oprócz obowiązkowych informacji o planetach, gwiazdach czy galaktykach dzięki lekturze będziemy bogatsi aż o 101 faktów prosto z przestrzeni pozaziemskiej!

Czy wiecie, czym pachnie kosmos? Kosmos ma swój swoisty zapach, który nie jest zbyt przyjemny. Jesteście ciekawi, do czego jest porównywany?
Ile dni po powrocie z kosmosu wystarczy, by wrócić do swojego wzrostu sprzed wylotu z Ziemi? Przez brak grawitacji ciało człowieka nieco się zmienia, a wzrost to tylko jeden przykład.
Które zwierzęta jako pierwsze wyleciały w kosmos? Myślę, że będziecie zdziwieni tą ciekawostką, jak również faktem ile różnych gatunków zwierząt dotychczas brało udział w misjach kosmicznych.
A może chcecie dowiedzieć się, jak wygląda cykl życia gwiazdy? Dlaczego na Marsie są niebieskie zachody słońca? Gdzie w waszych domach kryją się fragmenty spalonych meteorytów?

Myślę, że te nowinki wystarczająco Was zaintrygują, a to przecież tylko część smaczków, jakie oferuje publikacja.

Dodam jeszcze, że na końcu książki znajduje się indeks ułatwiający odnalezienie konkretnego tematu oraz słownik wyjaśniający najważniejsze zagadnienia. W popularnonaukowych książkach te elementy wydają się niezbędne.

Grafika nie specjalnie przypadła mi do gustu. Momentami jest chaotyczna i troszkę pstrokata, biorąc pod uwagę fakt, że tło na każdej rozkładówce samo w sobie jest już kolorowe. Pojawia się sporo dymków, barwnych obrazków, rozmawiających planet i całe mnóstwo ludzi, których obecność najbardziej doskwierała mi podczas lektury. Bardzo cenię sobie natomiast rzeczywiste fotografie, zdecydowanie przykuwające uwagę czytelnika. Robią wrażenie! Myślę, że książka nieco traci właśnie przez graficzny przesyt, bo wielu potencjalnych czytelników może "odstraszyć", ale jestem tu po to, by zapewnić Was, że treść jest naprawdę zaskakująca, a wasza wiedza o kosmosie zostanie mocno pogłębiona.

Pewnie już zauważyliście, że książki pełne ciekawostek cieszą się w naszym domu dużym powodzeniem. Powód jest prosty: córka bardzo lubi dowiadywać się nowych rzeczy o świecie. Sama nie potrafi zadawać pytań, więc bazuje na tym, co podsuwają jej autorzy. A na tych zdecydowanie można polegać, bo każda książka popularnonaukowa to kolejne nowości, ale też utrwalanie zdobytej wiedzy tylko w innej formie, odmiennej odsłonie oraz możliwość przekonania, że to już się wie. Uwielbiam, kiedy w czasie lektury Ola kiwa głową i mówi „uhm” lub „tak” świadczące o tym, że pamięta takie informacje. W przypadku takich lektur zawsze zaskoczeniem jest dla mnie to jak wiele z czytania pozostaje w jej głowie. I właśnie z tego powodu sięgamy po kolejne i kolejne książki, bo właśnie w ten sposób mogę przybliżyć jej wiedzę, którą powinna posiadać. I tym sposobem naszą kolejną lekturą stała się książka „Kosmos jest super! 101 faktów, o których trzeba wiedzieć” wydanej przez Wydawnictwo Jedność.
Na początek poznajemy tu nasze najbliższe otoczenie, czy Układ Słoneczny, zobaczymy, w jaki sposób działa pole magnetyczne naszej gwiazdy, jak szybko poruszamy się w czasie ruchu obrotowego i kołowego Ziemi. Nie zabraknie porównania wielkości planet, poznanie ich temperatur, teorii na temat powstania Księżyca, informacji o planetoidach, a także planecie chroniącej Ziemię przez niebezpiecznymi kometami. Pojawia się tez temat życia pozaziemskiego, funkcjonowania naszego ciała, zapachu Układu Słonecznego, mutacji DNA pod wpływem podróży w kosmos, wpływu przebywania na orbicie okołoziemskiej na czas, poziomu obecnej technologii. Przy okazji poznamy ważnych programistów, dzięki którym loty w kosmos były możliwe. Dowiemy się też o pomnikach pozostawionych w kosmosie, próbie nawiązania kontaktu z kosmitami, problemów wynikających z jedzeniem w kosmosie, strachu przed chorobami przywożonymi z takich dalekich podróży, sposobach oglądania początków powstawania Wszechświata. Pojawią się też zwierzęta wysyłane na misje, problem zdobywania informacji o teraźniejszym stanie kosmosu, sposoby narodzin gwiazd. Dużo informacji? A to nawet nie połowa!
Każdemu tematowi poświęcono dwie sąsiadujące strony, ale jeśli myślicie, że publikacja ma 202 strony to niestety nie, ponieważ niektóre cyfry pominięto z bardzo prostego powodu: na podwójnej stronie pod jednym hasłem kryły się dwa fakty, bo drugi wynikał z pierwszego. I w ten sposób niby zniknęło nam parę faktów, ale jednocześnie dobrze schowały się przy innych.
Plusem tej publikacji jest to, że nie trzeba czytać jej całej ani też w przewidzianej przez autorów i wydawcę kolejności. Można sięgać po nią na wyrywki, czytać tylko jeden dymek z informacją, ale zapewniam Was, że są one tak podane, że naprawdę trudno będzie się oderwać, bo tu nie ma nudnej nauki (zresztą nauka nie jest nudna) tylko naprawdę ciekawe informacje podane w przystępny i interesujący sposób. Do tego całość wzbogacona licznymi zdjęciami i rysunkami, które oddziałują na wyobraźnię czytelnika. Uważam, że to publikacja nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale dla każdego, kto chce rozpocząć przygodę z Kosmosem i potrzebuje przypomnieć sobie całe mnóstwo podstawowych informacji ze szkoły bez sięgania po nudne podręczniki. Solidna oprawa, śliskie strony oraz dobrze zszyte kartki dopełniają całość i dzięki temu książka jest trwała i estetyczna. Zdecydowanie polecam.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Podążając za zainteresowaniami moich dzieci, chętnie zbieram wszelkie publikacje o kosmosie. Choć mają oni dopiero pięć lat, znają mnóstwo faktów o wszechświecie, układ słoneczny w małym palcu, a do tego wiele ciekawostek. Wydawnictwo Jedność dla Dzieci również podjęło temat wydając książkę Alice Harman „Kosmos jest super! 101 faktów, o których trzeba wiedzieć”. Jest to książka przygotowana dla dzieci wczesnoszkolnych i szkolnych, nie zawiera już podstawowych informacji, ale ciekawostki, które znacznie rozszerzają wiedzę o przestrzeni kosmicznej.
Książka została podzielona w ten sposób, że każda rozkładówka, dotyczy jednego lub dwóch faktów, które na pierwszy rzut oka wydają się dziwne, śmieszne, nieprawdopodobne. Następnie w kilku akapitach zapisane są wyjaśnienia, dlaczego dzieje się tak, jak to zostało napisane, jakieś ciekawostki i uzupełniające informacje. Na przykład zaskakujące może okazać się to, że odciski stóp pozostawione na Księżycu pozostaną tam na zawsze. Albo zachowanie cieczy i gazów w stanie nieważkości, które powodują różne dziwne i śmieszne sytuacje, np. to, że z bąbelki z napoju gazowanego nigdy się nie ulatniają. Albo że niektóre planety mają po dwa słońca. Książka jest pełna takich stwierdzeń, nieoczekiwanych, a jednak prawdziwych i możliwych w Kosmosie, zgodnych z prawami fizyki.
Książka jest młodzieżowa zarówno pod względem graficznym, jak i językowym. Została napisana w sposób zrozumiały, ale też dowcipny. Zawiera informacje wykraczające poza podstawową wiedzę o wszechświecie, nadal jednak nie zagłębia się zbytnio w prawa fizyki i naukowe pojęcia. Zawiera również zabawne grafiki, chmurki, w których zamieszczono śmieszne teksty wypowiadane przez planety i inne obiekty kosmiczne. Pokazuje wyobrażenia kosmitów. Przede wszystkim jednak mnóstwo, mnóstwo wiedzy, obok której nie da się przejść obojętnie. Zarówno forma, jak i jakość dostosowane są do młodego czytelnika i jestem pewna, że rozbudzą ciekawość młodych astronautów i astronomów. Udowadnia, że nauka nie musi być nudna, może być wspaniałą przygodą, pełną niespodzianek.
Jakość tej książki sprawia, że świetnie będzie się nadawała na prezent dla każdego młodego fascynata Kosmosu, a i dorosłym dostarczy wiele frajdy. Biorąc pod uwagę, że jest częścią większego cyklu o dziedzinach, które są super!, ma szansę stać się zarzewiem wielkiej przygody w świecie nauk ścisłych i biologii. Entuzjazm wyrażony wykrzyknikiem w tytule, jest obecny na każdej stronie tej książki. W moje gusta trafia bezbłędnie.

• Książki Michała
  • Samodzielne