Narodziny czyśćca
- Kategoria:
- religia
- Tytuł oryginału:
- La Naissance du Purgatoire
- Wydawnictwo:
- Aletheia
- Data wydania:
- 2021-01-30
- Data 1. wyd. pol.:
- 1997-01-01
- Liczba stron:
- 590
- Czas czytania
- 9 godz. 50 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788365680839
- Tłumacz:
- Krzysztof Kocjan
- Tagi:
- średniowiecze kultura czyściec kultura europejska
Jacques Le Goff (1924–2014),jeden z kilku najwybitniejszych mediewistów francuskich, przeprowadził prawdziwe śledztwo w kwestii prapoczątków chrześcijańskiej koncepcji czyśćca. Z tych fascynujących poszukiwań wyrosło dzieło, które wraz z Historią raju Jeana Delumeau (Wydawnictwo Aletheia, Warszawa 2017) i Historią piekła Georges’a Minois składa się na francuski „tryptyk” opisujący „zaświaty”. Wynik badań Le Goffa odbiega od rozpowszechnionych przekonań, w myśl których z jednej strony o czyśćcu pisał już św. Augustyn, a przynajmniej Grzegorz Wielki w VI wieku, a z drugiej zaistniał w Kościele katolickim dopiero na soborze florenckim w XV wieku. O „ogniu oczyszczającym”, ignis purgatorius, istotnie pisano już wcześnie, lecz, jak ustalił Le Goff, czyściec-rzeczownik, purgatorium, jako „trzecie miejsce” zaświatów wszedł w obieg dopiero (już) w latach 70. XII wieku. Choć nie ma o nim mowy w Biblii ani nie uznają go inne religie poza katolicką, jako koncepcja wyrósł z zapotrzebowania epoki, dawał bowiem nadzieję żyjącym na zmianę losu ich zmarłych i zwiększał rolę Kościoła jako pośrednika w tej mierze. Idea czyśćca „zhumanizowała” ludzki los wobec perspektywy wiecznego potępienia, ale jednocześnie doprowadziła do kryzysu w Kościele jako ideowa podstawa nadużyć aż po proceder płatnych odpustów. Le Goff kończy badania na Boskiej komedii Dantego, lecz sensem swych poszukiwań czyni aktualne do dziś pytanie, czy czyściec miał łagodzić okrucieństwo piekła, czy raczej uczłowieczać absolut abstrakcyjnego raju.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 145
- 41
- 15
- 9
- 6
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Muszę przyznać, że mimo objętości i krążenia wokół jednego, książka ta nie była nużąca. Autor dogłębnie ukazuje proces odkrywania/kształtowania „trzeciego świata”, między Piekłem i Niebem.
Czyściec początkowo był raczej samym typem ognia (oczyszczającego). Później jawił się jako część Piekła, później część Nieba, by stać się oddzielnym obszarem pomiędzy. Choć nadal nie ustały dysputy, do którego świata mu bliżej, z którym światem łączy się bezpośrednio.
Głównym celem Le Goffa było ustalenie, od kiedy "czyściec" (purgatorium) zaczął pojawiać się jako rzeczownik, a miało to miejsce około XII wieku.
Co widać przy okazji, tak jak w „Historii piekła” i „Historii Raju”, wiele wizji i argumentów pojawiało się już wcześniej, jednak historię tworzy zbiorowa świadomość ludzka, a nie świadomość pojedynczego człowieka.
Wątpliwe jest podejrzewanie hierarchów Kościoła o interesowność i popieranie tego co się opłaca. W rzeczywistości wielu mądrych ludzi głęboko rozważa różne argumenty, a dopiero później, w wyniku odrzucenia jednych i przyjęcia drugich, pojawiają się konsekwencje. Wpierw filozoficznie odkryto zasadność wspierania zmarłych w zaświatach, a dopiero w konsekwencji pojawia się „taca” i płatne odpusty, które dalej przeobrażają się w absurd wykupywania zbawienia pieniędzmi – ale to już wina ludzi, a nie odkrycia. W masie roztapia się rozum, a ster przejmują instynkty.
Le Goff zatrzymuje się na „Boskiej komedii” Dantego, którą postrzega jako jeden z najpiękniejszych i spójniejszych obrazów Czyśćca.
Zabrakło mi na końcu lepszego podsumowania czasów współczesnych. Autor ubolewa nad odchodzeniem ludzkości od idei czyśćca, ale wyraża nadzieję na zrozumienie konieczności powrotu do tej pięknej i potrzebnej wizji.
Polecam cały „tryptyk”.
Muszę przyznać, że mimo objętości i krążenia wokół jednego, książka ta nie była nużąca. Autor dogłębnie ukazuje proces odkrywania/kształtowania „trzeciego świata”, między Piekłem i Niebem.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toCzyściec początkowo był raczej samym typem ognia (oczyszczającego). Później jawił się jako część Piekła, później część Nieba, by stać się oddzielnym obszarem pomiędzy. Choć nadal nie...