The Dark Descent of Elizabeth Frankenstein

horror
Delacorte Press
2018-09-25
2018-09-25

"Frankenstein" Mary Shelley zalicza się do największych klasyków z gatunku grozy. Kiersten White, w swoim retellingu, przedstawia nam znane postaci z zupełnie innej perspektywy. Narratorką oraz główną bohaterką jest Elizabeth, dziewczyna z drastyczną przeszłością, która zrobi wszystko, aby utrzymać się w świecie Frankensteinów. Bardzo podobało mi się to, że kobieta miała w pewnym sensie dwie twarze: tę przyjazną i wrażliwą, która towarzyszyła jej na co dzień oraz tę ukrytą - odważną i zdeterminowaną. Choć miała ona wiele, naprawdę wspaniałych cech, nie potrafiłam jej do końca polubić. Bywały momenty, gdy bohaterka naprawdę mnie irytowała, a w jej działaniach brakowało mi większych emocji. Postacią, która utrzymywała książkę w mrocznym klimacie, był zdecydowanie Victor. Dzięki niemu dało się odczuć pewien rodzaj napięcia i niepokoju. Jego psychika i sposób, w jaki pokazuje go White, sprawia, że jest on najbardziej interesującą postacią w całej powieści. Muszę przyznać, że na początku nie byłam przekonana co do książki i gdyby nie liczne, interesujące retrospekcje, na pewno bardzo długo bym się nudziła. Akcja potrzebuje chwili na rozkręcenie, jednak warto się przemęczyć, bo pewien zwrot akcji był... po prostu niesamowity! Dedykacja mówi "for everyone made to feel like a side character in their own story". Myślę, że Elizabeth pokazała, że może być główną bohaterką. Może walczyć, bo jest wystarczająco silna. "Mroczne dzieje Elizabeth Frankenstein" to książka, która szczególnie dobrze sprawdzi się na początek przygody z literaturą grozy. Nie zapomnijcie tylko uzbroić się w cierpliwość (moim zdaniem warto!). A mnie nie pozostaje nic innego, jak sięgnąć po oryginalnego "Frankensteina".

Dodaj cytat z książki The Dark Descent of Elizabeth Frankenstein