Freyja - Fałszywy książę tom 1

Okładka książki Freyja - Fałszywy książę tom 1 Ishihara Keiko
Okładka książki Freyja - Fałszywy książę tom 1
Ishihara Keiko Wydawnictwo: Waneko Cykl: Freyja - Fałszywy książę (tom 1) komiksy
komiksy
Freyja - Fałszywy książę (tom 1)
Itsuwari no Freya / 偽りのフレイヤ
Waneko
2021-02-25
2021-02-25
2020-04-07
Karolina Dwornik
Fantasy Przygodowe Romans Shoujo Świat alternatywny

Freyja Fałszywy Książę to przypadek mangi, gdzie okładka i ilustracje zniechęcały mnie do sięgnięcia po ten tytuł. Mamy piękne postacie i klimat typowego romansu. Dlatego też byłem nieźle zaskoczony, gdy manga autorstwa Keiko Ishihary okazała się dosyć krwawą i mroczną historią z elementami romantycznymi w tle. Freyja Fałszywy Książę wydawane jest w Polsce przez Waneko.

Księciem być

Główną bohaterką mangi jest młoda dziewczyna o imieniu Freyja. Nastolatka żyje w małej wiosce fikcyjnego państewka osadzonego gdzieś w fantastycznej wersji średniowiecznej Europy. Życie dziewczyny nie jest zbyt proste, bo jej mama jest schorowana, a przybrani bracia, których nie widziała od lat, są rycerzami w armii pewnego księcia. Życie bohaterki ulega gigantycznej przemianie w chwili, gdy ma wcielić się ona w rolę księcia.

Otóż w wyniku machinacji powiązanych z nadchodzącą wojna monarcha został otruty. Książę jest jednak wielką nadzieją swojego państewka i bez jego obecności armia szybko się podda. Dlatego grupa popleczników władcy wymyśliła plan, w ramach którego Freyja ma udawać władcę. Nie będzie to jednak proste zadanie, bo dziewczyna z ludu nie ma zadatków na monarchę.

Jak ktoś lubi motyw średniowiecza, to spoko. Ja tak średnio go lubię, więc skończę na pierwszym tomie.

To naprawdę konieczne?

Uwielbiam baśniowe mangi. Zresztą nie muszę długo szukać, żeby Wam to udowodnić, bo wystarczy wejść w zakładkę z mangami, aby zobaczyć po prostu jedną wielką baśniową serię „The Labyrinth of Magic: Magi”, z której światem za niedługo będę musiała się pożegnać, choć niekoniecznie mi się ten fakt podoba. Wydawnictwo Waneko nie ustępuje w staraniach, aby kolejne świetne tytuły wychodziły na nasz skromny mangowy rynek i tym oto sposobem mamy „Freyję. Fałszywego Księcia”, o którym w skrócie będę pisać po prostu „Freyja”.

FABUŁA

W niewielkim królestwie o nazwie Tyr mieszkańcy każdego dnia boją się o swoje życie, ponieważ armia Sigurdu podbija coraz więcej terenów. W wiosce znajdującej się obok granicy mieszka dziewczyna imieniem Freyja, która opiekuje się chorą matką i modli się o łaskę od bogów, aby armia nie weszła na ich tereny. Dwóch przybranych uratowanych przed transportem niewolników braci dziewczyny służy w stolicy księciu. Aaron, starszy z nich z racji swoich zasług został Czarnym Rycerzem będącym przy samym księciu, zaś młodszy Alexis jest jeszcze podrzędnym członkiem gwardii królewskiej. Pewnego dnia, który zaczyna się podobnie jak każdy inny bracia przybywają do wioski w odwiedziny. Ich cel jest jednak zupełnie inny. Aaron z Alexisem otrzymali rozkaz zabrania siostry do zamku, gdyż jest ona łudząco podobna do prawdziwego księcia Edvarda. Jakby tego było mało, Freyja jadąc do stolicy dowiaduje się, że książę został śmiertelnie otruty i w zasadzie jest już jedną nogą w grobie. Kiedy Freyja pojawia się przy Edvardzie ten ostatkami sił prosi ją jedynie o jedno, aby została nim i dała nadzieję ludowi Tyru na przetrwanie i spokój od wojny z Sigurdem.
Czy zwykła, nieobyta z królewskimi manierami dziewczyna będzie potrafiła nie tylko nauczyć się być księciem, ale też poprowadzić Tyr do zwycięstwa?

OPRAWA GRAFICZNA

„Freyja” to manga, gdzie oczy błądzą dosłownie wszędzie. Szczególnie, kiedy na stronach pojawia się Aaron i Alexis (nie wiem, który jest lepszy). Obaj bracia są dla młodej dziewczyny wielkim wsparciem, chociaż to, co zostało poczynione już na początku zamroziło mi krew w żyłach. Nie napiszę Wam, o co konkretnie chodzi, bo ten zawał każdy z sięgający po „Freyję” powinien przeżyć sam. Historia o dziewczynie, która awansowała na księcia jest niezwykle baśniowa, o czym wspominałam już na początku. Kresk subtelna, delikatna, wręcz niewinna, nie zwiastuje brutalności, z jaką będziemy mieli okazję się spotkać podczas lektury. Postaci, jakie stworzyła Keiko Ishihaa są dopracowane, jedyne w swoim rodzaju. Kolorowe obwoluty, których barwy wpadają lekko w pastele rzucają się w oczy już z góry mówią, z czym będziemy mieć do czynienia. A to wszystko to jedynie wstęp do wspaniałej przygody, której chce się więcej i więcej.

OPINIA OGÓLNA

„Freyja. Fałszywy Książę” to manga, którą polecam każdemu. Być może nie jest to manga, dla najmłodszych, bo walka między Tyrem, a Sigurdem to nie słowa rzucone na wiatr. Zdecydowanie jest to manga dla nastolatków, chociaż osobiście także się dobrze bawiłam podczas jej lektury i zdecydowanie chcę kolejne tomiki, aby razem z Freyja zobaczyć, czy dziewczyna godnie zastąpi zmarłego księcia. Mamy tutaj wszystko to, co w mangach dla młodych, szukających siebie ludzi: rozterki, wątpliwości i problemy. Sama Freyja poniekąd jest odpowiedniczką młodych dziewczyn, rzuconych na głęboką wodę, która stara się ogarnąć wszystko na raz, aby nie zatonąć, ale pomoc innych jest potrzebna bardziej, niż się spodziewała. Mamy też przystojnych braci, który nie są braćmi biologicznymi, co nasuwa na myśl tylko jedno rozwinięcie tego wątku. I na koniec mamy sprawę życia i śmierci setek mieszkańców Tyru. Czy Freyja da sobie z tym wszystkim radę? Sprawdźcie sami!

To naprawdę konieczne?

Dziś z przyjemnością zapraszamy Was do rozpoczęcia wspólnej przygody z nową serią fantasy od wydawnictwa Waneko. Przedstawiamy Wam pierwsze dwa tomy serii ,,Fałszywy książę Freyja” autorstwa Keiko Ishihary.

Freyja to z pozoru prosta dziewczyna, której dni mijały na spokojnym wiejskim życiu, wypełnionym opieką nad schorowaną matką i wypatrywaniem wizyt ukochanych przyjaciół z dzieciństwa – Aarona i Alexisa. Niestety królestwo w którym żyją staje na skraju wojny, a co gorsza młody książę, będący jedyną nadzieją Tyru, zostaje zamordowany. By ukryć ten fakt i zapobiec panice i rozpadowi królestwa borykającego się z i tak już poważnymi kłopotami, pada decyzja na podstawieniu sobowtóra, mającego od tej pory podszywać się pod zmarłego księcia. Pech chciał iż właśnie nasza Freyja okazuje się być podobna niczym dwie krople wody do zmarłego księcia.

Nasza bohaterka już od samego początku zostaje rzucona w wir wydarzeń, które całkowicie odmieniają jej życie. Widmo wojny zakłóca spokojne dotychczas życie, a chwilę później Freyja nie tylko zmuszona jest udawać mężczyznę, ale także odnaleźć się w dworskim życiu, pełnym nie tylko obcych jej zasad, ale także przepełnionym knowaniami i intrygami. Jakby tego było mało młoda i niedoświadczona przez życie dziewczyna ma poprowadzić cały kraj ku wojnie, stając się zarówno nadzieją ludzi którzy na nią liczą, ale także gwarantem ich bezpieczeństwa.

Czytając przygody Freyji nie mogłam się pozbyć mimowolnych skojarzeń z ,,Czarodziejką z Księżyca”. W tym tytule spotykamy bardzo podobny typ bohaterki, tylko, że tutaj nasza nieporadna dziewczyna nie broni świata jako magiczna obrończyni sprawiedliwości, a musi się odnaleźć się w roli sobowtóra księcia i poprowadzić kraj stojący na skraju wojny. Tak więc z beksy musi przeobrazić się w klasycznego bohatera, tudzież tutaj tytułowego fałszywego księcia. Przemiana ta następuje rzecz jasna dość szybko, a dramatyczne wydarzenia wymuszają by Freyja zamiast płakać, wzięła się w garść oraz sprawy w swoje ręce. W pierwszych dwóch tomach widzimy wyraźnie ową zmianę w bohaterce i choć tempo akcji jest dość szybkie cała historia wypada jak na razie zgrabnie i sensownie, a co najważniejsze wciąga czytelnika.

Pod względem wizualnym manga prezentuje się naprawdę ładnie. Może i kreska nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale jest przyjemna dla oka. Mamy tu ładne bohaterki, sporą porcję przystojnych wojowników, co z pewnością przypadnie do gustu żeńskiej części odbiorców. Warto także dodać, że nie brak też emocjonujących scen walk, a to przecież też ważne w przypadku tego typu pozycji.

,,Fałszywy książę Freyja” to typowa historia fantasty z wszystkimi tego zaletami i wadami jednocześnie. To nie jest opowieść która Was w jakikolwiek sposób zaskoczy. Mamy tu klasyczne typy postaci, wrzucone w klasyczne już dla fantastyki wydarzenia, mamy tu motyw przemiany od zera do bohatera (choć na razie widzimy wyłącznie zaczątki tego iż Freyja przestaje być beksą 😉 ),a wszystko to zamknięte w dość ładnej oprawie. Fani gatunku będą z tej pozycji na pewno zadowoleni, bo muszę przyznać, że przygody naszej młodej i niedoświadczonej jeszcze bohaterki czyta się naprawdę przyjemnie, a lektura dwóch pierwszych tomów zaostrzyła mój apetyt na ciąg dalszy. Jeżeli więc lubicie tego typu historie manga z pewnością trafi w Wasze gusta i spędzicie przy dziele Keiko Ishihary kilka przyjemnych chwil. Ja z pewnością będę kontynuowała swoją przygodę z Freyją.

Recenzja dostępna na stronie Kosz z Książkami.

Manga nie należy do ambitnych, ale bardzo miło się czyta. Fabuła jest w miarę płynna, postacie są ciekawie, mają swoje drobnostki. Emocje i uczucia są wyraziste, ale nie uciążliwe.
Pochłonęłam tomik w godzinę, nawet jestem ciekawa kontynuacji, mimo prostoty opowieści.
W skrócie i bez grubszych spojlerów, pospolitość głównej bohaterki nie przeszkadza, zwroty akcji trochę kłują w serduszko, a bohaterowie poboczni są w miarę interesujący.
Na jeden spokojny wieczór, albo jako odmóżdżacz, jak najbardziej odpowiednia lekturka.

Manga opowiada historię tytułowej Freyji, mieszkanki królestwa Tyru. Aby chronić rodzinną wioskę, razem w Aaronem i Alekiem (przyjaciółmi z dzieciństwa) wyrusza do zamku w stolicy. To właśnie w tym zamku zaczyna się wszystko komplikować...
Postać Freyji choć może denerwować, jest wykreowana znakomicie. Jej charakter, płaczliwa natura i wrażliwość kontrastuje z zachowaniem księcia. Nie jest silną, waleczną kobietą, a w każdym razie sama nie odnalazła w sobie jeszcze tych cech. Przez to jestem bardzo ciekawa kolejnych tomów. To jak bohaterka postąpi, dostosuje się czy może nie da rady sprostać nowym wyzwaniom?
Natomiast Aaron był moją ulubioną postacią. Choć jest go stosunkowo niewiele, to jego relacja z Freyją jest po prostu urocza. W pewnym momencie bałam się, że Alek zostanie pominięty i będzie do końca grał cień Aarona. Na szczęście tak się nie stało i Alek otrzymał swoje pięć minut, które spełniły moje oczekiwania.
"Freyja. Fałszywy książę" to przyjemny pierwszy tom dobrze zapowiadającej się serii. Zarówno fabuła jak i kreska podobały mi się i z chęcią sięgnę po kolejne tomy. Jeśli lubicie klimat rycerzy, podbojów i zamkowych intryg to polecam wam tą mangę serdecznie.

Pozory mylą, spodziewałam się po tej mandze bardziej, że będzie sztampową i w pełni przewidywalną historią a tutaj miłe zaskoczenie. OK nie jest to wybitna powieść psychologiczna, ale przyznam, że zostałam miło zaskoczona rozwojem fabuły w niektórych momentach :) Sama kreska jest ładna, Kadrowanie to połączenie shoujo z prostymi okienkami, acz kompozycje czasem bardzo ładne. Rastrowanie rozwinięte tam, gdzie jest bardziej kluczowe dzięki czemu nastrojowe kadry nabierają więcej głębi wyrazu. Widać również, że im dalej w las, tym warsztaty bardziej się rozwija. Historia mimo swojej prostoty zainteresowała mnie na tyle, że sięgnę po kolejny tom, bo jestem ciekawa rozwoju postaci :) Trochę razi mnie motyw wiary, ale jest on zrozumiały z perspektywy autorki, ponieważ zgodnie z zamieszczoną od Niej informacją, starała się stworzyć historię osadzoną mocno w średniowiecznej Europie a jak wiemy, większość opisów tamtych czasu kładzie nacisk na chrystianizację europejczyków, przez co autorka w swojej mandze również położyła pewien nacisk na ten aspekt.

2021

Tytułowa Freyja to prosta i niebywale urodziwa wiejska dziewczyna, która przez większość swojego życia mogła cieszyć się spokojem i ochroną dwójki dobrych przyjaciół (Arona i Alexisa). Niestety nic nie trwa wiecznie, a świat wokół niej zaczyna przeżywać poważny kryzys. Mieszkańcy niegdyś spokojnej wioski, coraz częściej obawiają się o swój los. Wszystko to związane jest z mocarstwem Sigurd i jego militarnym podporządkowywaniem sobie sąsiednich krain. Prędzej czy później uwagę tej potęgi musiało zwrócić małe państewko Tyr, które wydawało się być łakomym kąskiem do zdobycia. Miejsce zamieszkania bohaterki jako część wspomnianego królestwa jest więc w bardzo dużym niebezpieczeństwie. Całe jej dotychczasowe życie uległa wielkiej przemianie w momencie, kiedy staje się ona świadkiem zdradzieckiego spisku, który ma na celu zabicie księcia Edvarda. Freyja mimowolnie wplątuje się w sytuację, z której nie ma już odwrotu, a każda podjęta przez nią decyzja będzie miała wpływ na przyszłość zarówno jej, jak i całego kraju.

Pierwszy tom serii pod względem treści na pewno spełnia podstawowe oczekiwania miłośników gatunku shoujo, jednocześnie dając nadzieję na solidniejszą dawkę rozrywki. Już końcówka pierwszego tomiku pokazuje, że sam pomysł ma pewien potencjał i jeśli tylko zostanie odpowiednio wykorzystany, to możemy liczyć na coś naprawdę dobrego.
Sam początek tytułu korzysta ze sprawdzonych schematów, aby wprowadzić czytelnika do wykreowanego świata. Kraina fantasy wzorowana na średniowieczu, mocno płaczliwa główna bohaterka wydająca się nieustannie potrzebować męskiej ochrony i nutka romantycznej treści przewijająca się przez kolejne kadry (odwrócony harem). Wszystko to być może jest pod wieloma względami sztampowe, jednak nadal dobrze się sprawdza i staje się tutaj podwaliną do dalszego rozwinięcia opowieści.

Cała recenzja na:

NA KSIĄŻĘCYM DWORZE

„Freyja: Fałszywy książę” to najnowsza seria od Waneko. Po tytule już możecie domyślić się, co tu na Was czeka, ale jeśli jeszcze jakimś cudem nie wiecie, to w Wasze recę trafia właśnie rasowa seria fantasy. Rasowa, typowa, ale całkiem udana, więc jeśli należycie do miłośników gatunku i bardziej kobiecych mang, ten tytuł to coś dla Was.

Freyja jest dziewczyną, jakich wiele pospolitą można by rzec. Mieszka w królestwie Tyru i jakoś toczy się to jej życie, aż do dnia, kiedy okazuje się, że ościenny kraj chce zagarnąć ich wieś. Czy da się temu zapobiec? Być może, a by to zrobić, Freyja wraz z przyjaciółmi rusza w drogę do zamku. Nie wie jednak, co ją tam czeka. Gdy okazuje się, że książę Edvard jest do niej podobny, jak dwie krople wody, a na dodatek zagraża mu wielkie niebezpieczeństwo, wszystko się zmienia…

NA KSIĄŻĘCYM DWORZE

Freyja jest...