Różnia i inne opowieści ze wsi obok

Okładka książki Różnia i inne opowieści ze wsi obok Mirosław Miniszewski
Okładka książki Różnia i inne opowieści ze wsi obok
Mirosław Miniszewski Wydawnictwo: Dzikie Siedlisko literatura piękna
Dzikie Siedlisko
2020-01-01
2020-01-01
Podlasie opowiadania legendy

Kontynuacja "Opowieści ze wsi obok". Klimat groteskowo-mrocznych, pełnych specyficznego humoru opowiadań o Podlasiu ten sam. Przy obydwu częściach się dobrze bawiłem, choć jedynkę stawiam nieco wyżej. Tu trudno się oprzeć wrażeniu, że to sequel pisany nieco na siłę, na zamówienie wydawcy.

Niewiele się zmieniło od pierwszej części osadzonych na Podlasiu historii, mieszających absurd, czarny humor i groteskę. Nowa książka M. Miniszewskiego to kontynuacja "Opowieści ze wsi obok".
Opowieści są nieco dłuższe niż w poprzednim tomie, dzięki czemu mniej drażni wrażenie czytania w kółko tego samego, ale wciąż to rubaszno-groteskowa karykatura, bliższa absurdalnemu kabaretowi niż czarnemu realizmowi magicznemu jaki reprezentuje choćby Adam Bodor w pięknych i strasznych opowieściach karpackich.
Jak dla mnie - strata czasu, ale co kto lubi. Czyta się szybko;)

Magiczne zdolności strażniczek podlaskich lasów i moczar bronią tę krainę poczciwych, ale i do zabawy skłonnych mieszkańców przed niecnymi wybrykami faszystów, myśliwych i urzędników....

Druga część Opowieści ze wsi obok, wciąż bawi a zarazem przeraża. Pastiż polskiego społeczeństwa, świata polityki i religii. Polecam

Książka fest ogarnia wszystko, trucicielstwem okrutnym się para i kraft straszliwy po bagnach czyni. Polecam.

Świetna zabawa

Świetna zabawa

Absurd i abstrakcja na wysokim poziomie

Absurd i abstrakcja na wysokim poziomie

Fantastyczna rozrywka dla osób ze specyficznym poczuciem humoru! Uwielbiam wyobraźnię Pana Miniszewskiego, jego życzliwe zrozumienie i szacunek dla współmieszkańców Podlasia. Przygody naszych rodzimych "faszystów" nie są dla uszu ani oczu osób młodych, wrażliwych czy "patriotycznych" - krew i flaki fruwają tu na wszystkie strony, robactwo zżera każde zło, a wszelka głupota zostanie piekielnie ukarana. Ale jaki przy tym jest ubaw!!! :D

Uwielbiam.

Uwielbiam.

Kontynuacja "Opowieści..." > Podobny klimat, podobnie nierówne, podobnie polecam słuchanie w wersji Audio w interpretacji, genialnej, Macieja Stuhra. Co jeszcze? Pasuje na półkę z Redlińskim, Myśliwskim z "Drzewa" (bo z książkami raczej już nie). Działa jak sole trzeźwiące na ździebko odrętwiały umysł.

Mirosław Miniszewski został gwiazdą. Jego Opowieści ze wsi obok, zostały odkryte szerzej, czego efektem jest między innymi audiobook czytany przez Macieja Stuhra. Ale o tym dowiedziałem się dopiero wtedy, gdy nagle statystyki mojej niszowej stronki wyskoczyły w górę, i okazało się, że najpopularniejszym wpisem jest właśnie ten z opowiadaniami Miniszewskiego.

Postanowiłem więc idąc za ciosem wrócić do tych powiastek, bo wówczas w grudniu kupiłem oba zbiory opowiadań. Drugi w tej serii to Różnia i inne opowieści ze wsi obok.

O tego rodzaju twórczości (zarówno literackiej, jak i muzycznej),pewnej dziwności, zakręconej, a może nawet pokręconej wyobraźni, zwykło się mówić, że “nie było to wymyślane na trzeźwo”. Oczywiście nie mamy zwykle pojęcia o tym, w jakim stanie tworzył twórca, chodzi jednak o pewną przekraczającą granicę wyobraźnię.
[...]
całość:

Postanowiłem...

• Audio
  • Audiobooki
  • Podlasie

Dodaj cytat z książki Różnia i inne opowieści ze wsi obok