Licho nie śpi

Okładka książki Licho nie śpi Emilia Szelest
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Licho nie śpi
Emilia Szelest Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece, Niegrzeczne książki Cykl: Bieszczadzkie demony (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Bieszczadzkie demony (tom 1)
Wydawnictwo Kobiece, Niegrzeczne książki
2021-03-24
2021-03-24
literatura polska

Wyróżniona opinia i

Licho nie śpi

przeczytanych książek 1368 napisanych opinii 776

Z pewną dozą nieśmiałości :) sięgałam po książkę autorki, której książek jeszcze nie czytałam. Nie powiem, zachęciło mnie przede wszystkim miejsce akcji oraz okładka książki - jestem wzrokowcem i w pierwszej kolejności "czytam" oczami :) Sama książka podobała mi się, a w szczególności dialogi pomiędzy głównymi bohaterami. I jeśli ktoś pisze, że są one na poziomie liceum, to może sobie tak uważać, ale znam wielu ludzi grubo po trzydziestce, którzy nie mają kija w d...pie i nie nabierają ogłady i literackiego języka przekraczając 30-stkę... Być może jestem Grażynką przed menopauzą (ktoś napisał w swojej opinii, że jest to książka właśnie dla takich Grażynek),ale mi się podobało i polecam dla odstresowania się i spędzenia kilku chwil z bohaterami. Wiem też, że na pewno wrócę do p. Emilii Szelest by przeczytać jeszcze jej inne pozycje.

Czyta się szybko, by nie powiedzieć ekspresowo. Książka krótka, do tego spore marginesy, dużo dialogów. W sam raz na jeden letni wieczór lub dzień na plaży.

Sama zagadka nawet ciekawa, zakończenie zaskakujące. Przeszkadzały mi sceny erotyczne, wplecione jakby na siłę, powtarzalne i grubiańskie. Główny bohater, mimo wszystkich wad, jakoś do polubienia.

Pani asesor to zdecydowanie negatywna postać. Gdyby wymiar sprawiedliwości działał w ten sposób to aż boję się myśleć. Jak nie pije to śpi, jak nie śpi to się boi, jak się nie boi to je, a jak nie je to pije. I tak w koło. Szkoda słów.

Nie jest to zachwycający czy odkrywczy kryminał. Można jednak przeczytać - dla rozrywki.

Pani asesor to...

Jak dla mnie spoko podobnie jak pozostałe 2 części, aczkolwiek początek wstępnie mnie zniechęcił. Pierwsze skojarzenie "o nie tylko nie Grey", ale dalej już ok.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Historia kryminalna jest dobra tylko zbyt mało jest klimatu Bieszczad i zbyt mało jest historii bieszczadzkich.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wow! Swojski styl autorki wywarl na mnie bardzo pozytywne wrazenie jak i cala historia i ciekawy watek kryminalny polaczony ze slow burn. Polknelam pierwsza czesc na raz, i od razu zabralam sie za druga i w ogole nie zaluje, ba! Uwazam, ze pod niektorymi wzledami druga czesc byla nawet lepsza od pierwszej.
Jesli jestes typem osoby, ktora czasem mysli zeby pieprzyc to wszystko i wyjechac w Bieszczady, to polecam :) A noz, widelec, lyzka, stol wlasnie ta ksiazka Cie do tego przekona? :D

Jesli jestes typem osoby, ktora czasem mysli zeby pieprzyc to...

Jakim cudem to ma tak wysokie oceny? Pomysł może niezły i bohaterowie wzbudzający sympatię, ale na tym koniec plusów... zachowania i dialogi rodem z gimnazjum, język bardzo prosty, zachowania bohaterów niejednokrotnie absurdalne, do tego jeszcze lektor-może gdybym czytała bolałoby mniej...Czy kolejne części są na podobnym poziomie?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Koniec roku się zbliża to trzeba pewne rzeczy nadrobić. Nic nie jest inaczej i tym razem. Emilia Szelest powieścią „Licho nie śpi” otwiera cykl „Bieszczadzkie demony”. Jest były gliniarz, który ucieka w Bieszczady aby zgubić swoją przeszłość i uzależnienie. Ale to takie nie jest proste, nie wystarczy tylko zmiana otoczenia. Zatrudnia się w miejscowym tartaku. Młoda pani asesor prokuratury dostaje sprawę z rodzaju tych co idą do umorzenia. W okolicy giną młode kobiety a podejrzany siedzi w pierdlu. Do tego przepiękne, zaśnieżone Bieszczady. To i jest też budzące się uczucie bo podobno przeciwieństwa się przyciągają. Pani Szelest stworzyła duet idealny, może niezbyt grzeczni ale warci siebie. Ciekawie przedstawiona historia, błyskotliwe i żywe dialogi.

Główna bohaterka- początkująca Pani prokurator, mieszka i pracuje w małej wiosce w Bieszczadach gdzie życie codzienne to nudna rutyna.
Główny bohater-profesor policjant śledczy z Krakowa, który tak bardzo chciał rozgryźć "podziemie Krakowa" że nawet nienzauwazyl kiedy to podziemie wciagnelo jego. Po jeden z akcji przez swoje nieodpowiedzialne zachowanie naraził swojego partnera na śmierć. Po tej sytuacji został z niczym, a ktoś, kto ucieka przed przeszłością i nie ma nic-zawsze planuje się ukryć w Bieszczadach.
Ta dwojka początkowo dogryza sobie niczym dzieci w podstawówce. Ale kiedy w wiosce zaczynają ginąć mlode kobiety-łączą siły,żeby schwytac mordercę.
Mloda Pani prokurator na szanse się dużo nauczyć od doświadczonego, byłego policjanta. Wspólnie próbują rozwiązać zagadkę morderstw oraz uczą się życia jedno od drugiego. Nie wiadomo kiedy początkowa niechec przeradza się w szczere społeczeństwo A nawet przyjaźń.
Wartka akcja, ciekawy motyw główny, nieszablonowe myślenie-milo spędziłam czas zaczynając te serie.

Wiele Pań świetnie opisało już o czym jest seria, to ja juz nie będę się rozpisywać. Wg mnie książki luźne i bardzo przyjemnie się je czytało. Takie książki "na raz" w kategorii rozrywki. I muszę przyznać że są moje ulubione elementy: sielskie górskie miasteczko, romans /związek z popapranym policjantem I wątek kryminalny. Jeśli ktoś zna tytuły w podobnym klimacie, to będę bardzo wdzięczna. Jak dla mnie dobre historia na jesienne dni.

Na półkach: , , , , , , ,

Mam dziwny stosunek do tej pozycji. I trudność w jej ocenie. Po pierwsze - to nie jest literatura wyższych lotów, ani ambitna, ani nawet poprawna. Ale kurde, czytałam ją i czytałam. I w ciągu kilku godzin przeczytałam wszystkie 3 części. Takie guilty pleasure.
Erotyki są słabe, wątek kryminalny kuleje, opisy i dialogi kiepskie, postacie płytkie, za dużo wulgaryzmów, picia bimbru niż historii właściwej.
I kurde wiem, że nie dostanę niczego lepszego od tej autorki, a mimo wszystko sięgnę dalej, bo jednak sprawiło mi frajdę czytanie na urlopie :)