Teatr Marionetek

Okładka książki Teatr Marionetek
Marta Pędzieszczak Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychoskok Sp. z o. o. opowieści dla młodszych dzieci
opowieści dla młodszych dzieci
Wydawnictwo Psychoskok Sp. z o. o.
2021-02-01
2021-02-01
9788381197458
bajka dla dzieci bajka z morałem bajki dla dzieci książki psychologiczne opowiadania dla dzieci terapia

Bianca-Beata Kotoro: – 14 stycznia 2021

Bianca-Beata Kotoro: psycholog, terapeuta, psychoseksuolog, psychoonkolog, autorka wielu książek, redaktor naczelna magazynu „Po Prostu Żyj”

Zrozumienie problemów emocjonalnych naszych dzieci, oraz dziecka, które jest w każdym z nas, bez względu, ile wiosen mamy za sobą, to nie lada wyzwanie… Ale dzięki tym cudow­nym opowiadaniom otworzy się w nas ta wrażliwa, twórcza i często zapomniana przestrzeń, która pomoże i przyjdzie nam z odsieczą, zatrzyma, pokaże inne strony… Zapewniam! Sym­bolika, metafora ma to do siebie, że zawsze zależy od indy­widualnych potrzeb. Potrzeb i małego, i dużego człowieka. A więc wejdźmy z otwartością w świat, który daje nam wspa­niałe pióro Marty Pędzieszczak. Gorąco polecam zatracić się w jej słowach!

Bianca-Beata Kotoro: – 14 stycznia 2021

Terapeutyczne bajki znalazły swoje miejsce w literaturze i chętnie sięgają po nie zarówno rodzice, jak i pedagodzy czy terapeuci. Marta Pędzieszczak zaproponowała nieco inną formę – opowieści psychoedukacyjne.

Niekiedy niełatwo dotrzeć do dzieci lub młodzieży, czasem człowiek zastanawia się, w jaki sposób rozpocząć rozmowę lub jak obrazowo, ale jednak nie dosłownie, przedstawić zarówno problem, jak i jego potencjalne rozwiązanie. Bohaterowie opowieści ze zbioru „Teatr Marionetek” borykają się z różnymi problemami. Każdy z nich przeżywa jakieś rozterki i każdy jakoś próbuje zmienić swoje życie – w tych zmianach i metamorfozach często uczestniczą ich najbliżsi, ale również przypadkowo poznane postaci – tak jak w życiu. Często potrzebny jest ktoś, kto wskaże odpowiedni kierunek, wysłucha, pomoże dostrzec nowe możliwości…

W życiu dzieci i młodzieży codziennie pojawiają się problemy, podobnie jak w życiu dorosłych, bywa jednak, że ludzie z otoczenia bagatelizują te dziecięce rozterki, zbywając zagubionych młodych ludzi. Najgorsza rada jaką można usłyszeć, kiedy ktoś przyzna się do swoich lęków, problemów lub kompleksów, to stwierdzenie, że inni mają gorzej, albo że należy się cieszyć, bo przecież jest się zdrowym. Młody człowiek często zamyka się wówczas w swoim świecie i nie próbuje więcej szukać pomocy, co powoduje, że jego problemy zaczynają się nawarstwiać, nastrój zaczyna się obniżać, podobnie jak poczucie własnej wartości – to wszystko prowadzi często do różnych tragedii, bo psychika każdego człowieka jest inna. Każdy z nas potrzebuje akceptacji, wsparcia i kogoś bliskiego, kto czasem wskaże nam możliwe wyjścia z sytuacji, która nas przerasta.

Zaprezentowane tu opowieści dotyczą różnych stanów, uczuć, kompleksów, które utożsamiają wymyślone przez autorkę postaci, jednak w miejscu tych postaci może znaleźć się każdy człowiek. Opowieści psychoedukacyjne, jak sama nazwa wskazuje, mają dwa zadania – mają działać terapeutycznie i uczyć… Nauka w tym przypadku może polegać na odkrywaniu własnych możliwości, budowaniu poczucia własnej wartości, przezwyciężaniu lęków, odkrywaniu własnej drogi.

To opowiadania, które można czytać dzieciom i samemu na tym skorzystać, zatrzymując się na chwilę i zastanawiając nad własnym życiem, bo pewnie nie tylko strach na wróble tkwi w jednym miejscu i boi się pójść dalej, i niejedna Skrobula siedzi za szafą i trzęsie się ze strachu przed wyjściem na kolorową łąkę…