Tymon w tarapatach

Martel
2020-01-01
2020-01-01
35 min.

Okładka książki Miłość na czterech łapach Roksana Barwińska (ilustratorka), Jakub Tylman
Miłość na czte... Roksana Barwińska (...
Okładka książki Misja Leona Jakub Tylman, Daniel Włodarski
Misja Leona Jakub Tylman, Danie...

Prześliczna książeczka dla dzieci . Duży format, twarda oprawa.
Autorem jest Jakub Tylman , który zasłużył się m. in. jako nauczyciel, aktywista, kreator nowoczesnych metod edukacji, mecenas sztuki , jeden z twórców kampanii społecznej ,, szkoły bez zadań domowych’’.

Książeczka składa się z dwóch części. Pierwsza część napisana wierszem, dużą czcionką.
Ilustracje Daniela Włodarskiego składają się po części z czarno-białych rycin jak i kolorowych. Obrazeczki namalowane prostą kreską, trafne do treści , zrozumiałe dla młodszego grona czytelników.

Przedstawiono nam małego tygryska Tymona, który został porwany do cyrku. Męczony w okrutny sposób w wozie transportowym dla koni, gdzie widział tylko metalowe kraty. Słońce tam nie dochodziło. Dusił się w ciasnocie ,nie mając znikąd ratunku. Pokazano jego smutne i nudne życie, wesołe tylko dla odbiorców spektakli cyrkowych czyli ludzi, zabawiających się kosztem zwierząt. Ludzie zapominają ,że ziemia jest dla wszystkich , nie tylko dla istot ludzkich ale dla zwierząt i całej przyrody też. Wszyscy chcą z niej korzystać.

Jak się potoczą dalsze losy tygryska ?
Czy znajdzie się ktoś kto stanie w jego obronie?
Czy Tymon jeszcze zobaczy za życia słońce?

Przekonacie się czytając dzieciom tę książeczkę.

Druga część jest już znacznie poważniejsza skierowana do szerszego spektrum odbiorców, gdyż zaznajomiono nas z prawdziwymi losami pięciu tygrysów: Softi, Samsona, Topha, Meridy i Aquy. To one były inspiracją do napisania tej książeczki przez Jakuba Tylmana. To są te tygrysy, znane z telewizji , które zostały zatrzymane na granicy, gdy podróżowały w strasznych warunkach by ostatecznie trafić do azylu Primadomus w Villenie, prowadzonego przez holenderską fundację. Autor wraz z ekipą SUPERHERO miał okazję odwiedzić je po 5 miesiącach w Hiszpanii. Wyjątkowo został wpuszczony do ośrodka, gdyż nie ma tam odwiedzin , po to by zwierzęta miały spokój i czuły się komfortowo. Umieścił w tej części samodzielnie wykonane piękne kolorowe zdjęcia tych tygrysów oraz całego schroniska. Opisał w jakich warunkach dochodzą do zdrowia i jak wygląda kwarantanna.

Piękna, mądra książka dla wszystkich , nad wyraz empatyczna i uwrażliwiająca na losy zwierząt jak i na wspomożenie całej przyrody na naszej planecie.

Polecam z całego serca!

Prześliczna książeczka dla dzieci . Duży format, twarda oprawa.

Ilustracje Daniela...

Historia świetna i warta przybliżenia najmłodszym czytelnikom. Doceniam każdą książkę dla dzieci, która uczy szacunku dla zwierząt i przyrody i za to ogromny plus dla Jakuba Tylmana i oby pisał takich książek więcej. Ilustracje bez rewelacji, ale w porządku dla docelowego odbiorcy. Jedyne zastrzeżenia mam do tekstu - czasami kuleje, a szkoda - można było trochę popracować nad warsztatem.

• Podróżnicze
  • Dla szkrabów
  • Zwierzęta
  • Książki
  • Lit. dziecięca
  • Na faktach
  • Przyrodnicze

Dodaj cytat z książki Tymon w tarapatach