rozwińzwiń

Chorzy ze stresu 2. Problemy psychosomatyczne

Okładka książki Chorzy ze stresu 2. Problemy psychosomatyczne Ewa Kempisty-Jeznach
Okładka książki Chorzy ze stresu 2. Problemy psychosomatyczne
Ewa Kempisty-Jeznach Wydawnictwo: Prószyński i S-ka zdrowie, medycyna
290 str. 4 godz. 50 min.
Kategoria:
zdrowie, medycyna
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2023-03-21
Data 1. wyd. pol.:
2023-03-21
Liczba stron:
290
Czas czytania
4 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
9788382952919
Tagi:
psychologia stres
Średnia ocen

6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Kod płodności Ewa Kempisty-Jeznach, Ireneusz Marek Salata
Ocena 7,0
Kod płodności Ewa Kempisty-Jeznac...
Okładka książki Pytania o męskość. Kamil Pawelski w rozmowie z dr Ewą Kempisty-Jeznach Ewa Kempisty-Jeznach, Kamil Pawelski
Ocena 5,9
Pytania o męsk... Ewa Kempisty-Jeznac...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
47 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
99
44

Na półkach:

Druga część Chorych ze stresu. Kolejne ciekawe przypadki chorób i ich omówienie oraz wyleczenie przez autorkę. Trochę za dużo medycznych określeń i opisów.

Druga część Chorych ze stresu. Kolejne ciekawe przypadki chorób i ich omówienie oraz wyleczenie przez autorkę. Trochę za dużo medycznych określeń i opisów.

Pokaż mimo to

avatar
274
129

Na półkach:

Podobnie jak w części pierwszej czegoś mi brakowało, za dużo nudnych opisów, nierealni pacjenci, język miejscami jak podręcznik medyczny, styl pisania taki, że przy czytaniu nieraz wyłączałam uwagę. Tematyka zdecydowanie warta szerszego spojrzenia

Podobnie jak w części pierwszej czegoś mi brakowało, za dużo nudnych opisów, nierealni pacjenci, język miejscami jak podręcznik medyczny, styl pisania taki, że przy czytaniu nieraz wyłączałam uwagę. Tematyka zdecydowanie warta szerszego spojrzenia

Pokaż mimo to

avatar
303
298

Na półkach:

Gdy zobaczyłam tę książkę w księgarni nie mogłam jej nie kupić. Byłam bardzo zadowolona z pierwszego poradnika tej autorki i czułam, że drugi może być równie dobry. Ewa Kempisty-Jeznach przygląda się w nim kolejnym chorobom i ukazuje, jakie zachowania, nawyki i czynniki wpłynęły na ich rozwinięcie się. Po raz kolejny lekarka wskazuje, że nasze ciało jest połączone z naszą psychiką, która odpowiada za nasze samopoczucie i występujące w organizmie choroby. Jednocześnie zaznacza, że coraz więcej pacjentów doświadcza ataków paniki, stanów lękowych i depresji, których przyczyną może być m.in. pandemia. Stara się znaleźć odpowiedź na to, w jaki sposób leczyć ludzi, by nie musieli już chodzić od gabinetu do gabinetu.

Gdy zobaczyłam tę książkę w księgarni nie mogłam jej nie kupić. Byłam bardzo zadowolona z pierwszego poradnika tej autorki i czułam, że drugi może być równie dobry. Ewa Kempisty-Jeznach przygląda się w nim kolejnym chorobom i ukazuje, jakie zachowania, nawyki i czynniki wpłynęły na ich rozwinięcie się. Po raz kolejny lekarka wskazuje, że nasze ciało jest połączone z naszą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
299
297

Na półkach:

Dzisiaj przychodzę do Was z recenzją książki Chorzy ze stresu 2. Problemy psychosomatyczne autorstwa Ewy Kempisty-Jeznach. Przed przystąpieniem do lektury przeczytałam pierwszą część i zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Podobnie było w przypadku drugiej książki pani doktor. Przyznam szczerze, że życzyłabym wszystkim pacjentom lekarza, który patrzy na człowieka holistycznie. Potrafi ocenić każdy aspekt objawów, które często w przypadku chorób z autoagresji i chorób psychosomatycznych są niespecyficzne. Lekarze zazwyczaj skupiają się na diagnozowaniu chorób organicznych, co jest jak najbardziej właściwe. Niestety często jak nie znajdują wyraźnej przyczyny rozkładają ręce z bezradności, a pacjenci pozostają ze swoimi problemami bez pomocy i bez diagnozy. W ostatnich latach trochę się to zmienia, ale za mało. Takie książki potrzebne są wszystkim - również medykom. Zdaję sobie sprawę, że pacjent często nie chce przyjąć do wiadomości, że za jego dolegliwości bólowe, problemy skórne czy zwykłe chrząkanie odpowiada stres i napięcie, ale zdarza się, że właśnie tak jest. W swojej najnowszej książce Pani doktor przytacza kolejne przykłady, które są tego najlepszym dowodem. Mało tego. Dokonuje pewnego uzupełnienia wobec tego co napisała w części pierwszej. Zdaniem Ewy Kempisty-Jeznach lista chorób psychosomatycznych w wyniku najnowszych wyzwań takich jak pandemia Covid-19, wojna na Ukrainie czy światowy kryzys gospodarczy wymaga aktualizacji. Co więcej należy wiele uwagi poświęcić ich oddziaływaniu na neuroprzekaźniki w mózgu, które przeciążone mogą prowadzić do poważnych problemów psychicznych. Podsumowując książka (a w zasadzie obie) to bardzo ważne pozycje dla współczesnego człowieka. Stanowią przystępnie napisane kompendium wiedzy. Polecam bo sama będę do nich wracać.

Dzisiaj przychodzę do Was z recenzją książki Chorzy ze stresu 2. Problemy psychosomatyczne autorstwa Ewy Kempisty-Jeznach. Przed przystąpieniem do lektury przeczytałam pierwszą część i zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Podobnie było w przypadku drugiej książki pani doktor. Przyznam szczerze, że życzyłabym wszystkim pacjentom lekarza, który patrzy na człowieka holistycznie....

więcej Pokaż mimo to

avatar
115
17

Na półkach:

Wartościowa książka, jednak jak dla mnie, trochę zbyt chaotyczna. Z jednej strony forma popularnonaukowa, z drugiej mnóstwo terminologii, którą celowo pominąłem, bo nie będąc lekarzem czy farmaceutą i tak nie miałem szans na przyswojenie. To co jednak istotne, książka opisuje bardzo życiowe przypadki, myślę, że każdy znajdzie to trochę siebie. Daje też fajną motywacje do zgłębienia wiedzy w interesujących nas aspektach.

Wartościowa książka, jednak jak dla mnie, trochę zbyt chaotyczna. Z jednej strony forma popularnonaukowa, z drugiej mnóstwo terminologii, którą celowo pominąłem, bo nie będąc lekarzem czy farmaceutą i tak nie miałem szans na przyswojenie. To co jednak istotne, książka opisuje bardzo życiowe przypadki, myślę, że każdy znajdzie to trochę siebie. Daje też fajną motywacje do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
323
300

Na półkach:

Jak grom z jasnego nieba.
Choroby, które mnożą się w tempie zawrotnym. Wojna w Ukrainie. Inflacja rosnąca w tempie zawrotnym. Pracoholizm, który jawi się niczym jedyna słuszna droga, a nawet zabić może (w Japonii odnotowuje się coraz więcej przypadków śmierci z przepracowania). Uzależnienia, które pod pozorem wolności nakładają pęta. Wirtualny świat, który przytłacza i kotłujące się złe wiadomości. Tak dużo. Za. I stajemy się niczym usychające drzewo, a nasza psychika krzyczy przez ciało. Bo gdy cierpi psyche, konsekwencje odczuwa i soma. Dotkliwie.

Tony listów, wiadomości email i ludzkich problemów wylały się po pierwszej książce pt. "Chorzy ze stresu". Publikacja trafiała do gabinetów lekarskich, placówek, domów, a jej autorka była zapraszana do licznych programów radiowych, telewizyjnych oraz na spotkania za pośrednictwem Internetu. Czytelnicy przejrzeli się w niej jak w zwierciadle, dostrzegają siebie tak wyraźnie. Ta popularność to namacalny znak, że stres, nieustanne napięcie i pęd stały się syndromem naszych czasów. Niełatwych czasów.

Pandemia Covid-19 pokazała dobitnie, że lista schorzeń psychosomatycznych zdezaktualizowała się. Że przyszły nowe, które zbierają żniwo i trzeba je wziąć pod lupę, by spustoszenia nie siały. Stąd pojawiła się część II, którą chłonie się na wdechu. Dlaczego tak lekko, bez oporów? Bo jest przystępnie napisanym, ale i zatrważającym obrazem aktualnej kondycji człowieka XXI wieku, od którego nie mogłam się oderwać.

Jest pan zdrowym jak ryba wrakiem człowieka, powiedział lekarz. Realne, tak bardzo. Zastanawiam się dokąd więc zmierzamy i co jest jeszcze w naszej mocy?

Poznajemy konkretne medyczne przypadki, które swym przebiegiem były tak mylące, że niejednych zwiodły i na manowce zwiodły. I nie mam tu na myśli wyłącznie laików, ale przede wszystkim lekarzy, którzy zlekceważyli przyczyny pozaorganiczne. Są konkretni ludzie, życia, historie. Czytamy o chorobie Lady Gagi, kiedy całe ciało boli czy fibromalgii, którą rodzą nerwy. Okazuje się, że Polacy są uzależnieni od leków przeciwbólowych i w niechlubnej pierwszej piątce widnieją. Alkohol czy marihuanę stosują jako plaster na rany, ale rana wciąż się nie goi. Spotkamy 142 kilogramy, które mogą łamać krzesła, ale czy przeciwstawić się genetyce zdołają? Jest i bolerioza słynna, a jakże, jednak bez ukłucia kleszcza, za to z atakami paniki. Są szumy w uszach, które udają problemy z aparatem słuchowym, skutecznie. Dowiemy się, że bez Asów - z zespołem Aspergera nie byłoby Doliny Krzemowej i co ma z nimi wspólnego Einstein, Mozart czy Steve Jobs. A także o naprawianiu mózgu po depresji, chorobie złamanego serca, przewlekłym zmęczeniu, psychoneuroimmunologii czy związku między higieną cyfrową, a nowotworami, wiedzę zgłębimy. Kolejny raz uświadomimy sobie, że przekaz medialny, który nieustanną gratyfikacją kusi, zmienia mózgi nasze, ale i naszych pociech, co wymaga nie lada czujności. Do tego nadpobudliwość psychoruchowa ADHD staje się codziennością w psychologicznych gabinetach, co ma swoje przyczyny. Będzie o życie w bańce mydlanej, która w każdej chwili może pęknąć i sferze intymnej, która pytania stawia. Bo czy można kochać i deficytów libido doświadczać? Bez tabu, upokorzeń i wstydu, dotykamy ważnego, o którym ludzie boją się mówić. Przecież nie wypada. Naprawdę?

Współczesna do granic. Dostajemy przekrój społeczeństwa, bo okazuje się, że nie ma tu wyjątków czy grup uprzywilejowanych. Można pojmować największe tajniki fizyki kwantowej, ale być laikiem w kwestii samoświadomości własnego ciała. Psychosomatyczne trudności mogą dotknąć każdego i czas przestać je bagatelizować, zrzucając na hipochondrię czy przesadę, a w Polsce wciąż leczy się objawy a nie człowieka. A na problemy psychosomatyczne nie pomogą leki na choroby organiczne. Wpaść w błędne koło jest więc łatwo. Zbyt.

Napisana przez specjalistkę z dziedziny medycyny z naukowymi nawiązaniami, z podpieraniem się badaniami i specjalistyczną nomenklaturą, choć językiem zaskakująco prostym i dostępnym. Znajdziemy tu liczne ciekawostki, które oczy otwierają i konteksty, jak choćby różnorodne aspekty z życia celebrytów, filozofii, socjologii, kultury, a nawet mitologii, co czyni z niej nie abstrakcyjny podręcznik dla profesjonalistów, ale publikację dla każdego.

Jednak by nie popaść w zgorzknienie i tunel bez światła otrzymujemy także pięć literek S - uniwersalny program dla wszystkich chorób o podłożu psychosomatycznym. Jest więc o stresie, śnie, sposobie odżywiania, sporcie i seksie, które całokształt tworzą.
Biorę ze sobą także dwa zdania. Jedno Kanta: "Niebo ofiarowało ludziom trzy rzeczy, które pomagają nam dźwigać życiowe ciężary, a są to: nadzieja, sen i śmiech", bo podpisuję się obiema rękoma, a drugie Marylin Monroe: "Kariera to piękna rzecz, ale nie przytulisz się do niej w zimną noc", bo to dobre relacje są naszym fundamentem i nic tego zmienić nie zdoła. Nic nie zastąpi.

I nie, stresu uniknąć się nie da, choćbyśmy bronili się z sił wszelkich, ale możemy nie dać się zwariować. Balans zachować, zamiast nieustannie na krawędzi funkcjonować. Tłumacząc samych siebie, usprawiedliwień usilnie szukając, bo reszcie może być za późno. Na życie.

Na koniec poproszę o receptę, pani Doktor.
Jedź na urlop i oddychaj głęboko!
Dziękuję, zastosuję się.

Jak grom z jasnego nieba.
Choroby, które mnożą się w tempie zawrotnym. Wojna w Ukrainie. Inflacja rosnąca w tempie zawrotnym. Pracoholizm, który jawi się niczym jedyna słuszna droga, a nawet zabić może (w Japonii odnotowuje się coraz więcej przypadków śmierci z przepracowania). Uzależnienia, które pod pozorem wolności nakładają pęta. Wirtualny świat, który przytłacza i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
739
218

Na półkach: ,

Ojojoj. Ale autorka tutaj popłynęła. Czyżby niedawno była na Bali u jakiegoś szamana?

Ojojoj. Ale autorka tutaj popłynęła. Czyżby niedawno była na Bali u jakiegoś szamana?

Pokaż mimo to

avatar
492
68

Na półkach:

Autorka twierdzi żeby Boga w to nie mieszać, ale też nie ma nic przeciwko traktowaniu jej jak boga.

Autorka twierdzi żeby Boga w to nie mieszać, ale też nie ma nic przeciwko traktowaniu jej jak boga.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    62
  • Przeczytane
    55
  • 2023
    9
  • Teraz czytam
    5
  • Posiadam
    4
  • Legimi
    3
  • Zdrowie
    2
  • 2023 :)
    1
  • Przeczytane 2023
    1
  • Kupione
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Chorzy ze stresu 2. Problemy psychosomatyczne


Podobne książki

Przeczytaj także