Algorytmiczny lider

Wydawnictwo Poznańskie
2020-09-30
2020-09-30
Michał Romanek

Dobry materiał systematyzujący wiedzę na temat funkcjonowania w algorytmicznym świecie, niezależnie od branży czy pełnionej funkcji. Wiedza zebrana w tej książce może być w mojej ocenie wartościową wskazówką jak wykorzystać potencjał algorytmicznego świata do tworzenia i rozwijania efektywnego środowiska pracy.

Nie wciągnęła mnie ta książka. Pomimo struktury i przykładów, ciągle miałem wrażenie lania wody i czekałem na "efekt wow". Aż doczytałem do końca. Warto przeczytać dla kilku ciekawych kwestii i opowieści, ale bez tej książki też można być menedżerem w XXI wieku.

Żyjemy w świecie, gdzie niewątpliwie rządzi technologia i nowoczesne rozwiązania. Autonomiczne samochody, urządzenia, które przewidują nasze potrzeby czy też roboty zdolne do niemal wszystkiego. Automatyzacja, algorytmy i sztuczna inteligencja zmienią każdy aspekt codziennego życia. Ale czy jesteśmy świadomi tego, co to oznacza dla przyszłości pracy, przywództwa i ludzkiej kreatywności?

. . .

Czy zastanawialiście się nad tym co będzie, gdy roboty przejmą nasze obowiązki? Piorą za nas pralki, suszą suszarki... - może za chwilę nie będą potrzebne niektóre zawody bo wszystko da się zastąpić sztuczną inteligencją.

. . .

Może nie jest to temat który szczególnie mnie interesuje, jednak gdy zaczęłam wnikać w poradnik, książka bardzo zaczęła mnie intrygować. Autor analizuje futurystyczną przyszłość, zmuszając do tego samego czytelnika. Książka jest poradnikiem, przepełniona przykładami, zasadami czy też pytaniami pod koniec omawianego tematu. Można ją odebrać jako przewodnik biznesowy czy też świetną książkę która stawia założenia co do przyszłości, wcale nie tak bardzo od nas oddalonej. Jest to niezwykle ciekawy temat. Z pewnością każdy w tej książce znajdzie coś dla siebie, każdego coś w tej książce zaskoczy, pomimo, że temat może nie być dla każdego atrakcyjny. Jest to naprawdę inspirująca książka.

Kierunek zmian w rzeczywistości korporacyjnej to faktycznie automatyzacja procesów biznesowych. Manualne fakturowanie czy przygotowanie umów zniknie całkowicie. Zadaniem ludzi będzie kontrola robotów, skupienie się na wyjątkach od reguły zapisanej w "głowie robota". Nie spodziewałem się wiele po tej książce ale zaskoczyła mnie pozytywnie. Dla osób pracujących w korporacjach, które automatyzują bądź planują robotyzację procesów - będzie to ciekawa lektura dotycząca ich przyszłej pracy.

"Żyjemy w epoce cudów: autonomiczne samochody, urządzenia, które przewidują nasze potrzeby, i roboty zdolne do wszystkiego - od zaawansowanej produkcji po skomplikowane operacje medyczne. Automatyzacja, algorytmy i sztuczna inteligencja zmienią każdy aspekt codziennego życia".

Nie jestem miłośniczką poradników, ale zdarzają się pozycje, które wzbudzą moje zainteresowanie.
To jedna z nich i choć dość długo mi przy niej zeszło, to przez pryzmat mojej pracy zawodowej uważam tę pozycję za coś godnego uwagi.⁣

Nie jestem do końca przekonana, czy maszyny są od nas inteligentniejsze.⁣
Na pewno automatyzacja pomaga, pozwala zaoszczędzić czas i obniża koszty. Dla jednych jest zbawieniem, dla innych staje się groźbą utraty pracy.⁣
Jednak nie ma co uprawiać czarnowidztwa, bo żeby te maszyny działały, to wciąż do ich obsługi potrzebny jest człowiek.⁣

Autor w swoim wywodzie podpartym latami badań i rozmów z liderami biznesu zauważa inne zagrożenia stojące przed nami, mianowicie to, że ciągle postępujący rozwój technologii może spowodować obniżenie kreatywności w nas samych.⁣
To nadal człowiek będzie podejmował decyzje i to na liderze ciąży odpowiedzialność by zmienić nie tylko swoje myślenie, które podąży za zmieniającą się rzeczywistością, ale i ludzi mu podległych.
Co oczywiście nie oznacza, że Ci, którzy tymi liderami nie są mają czekać, aż ktoś im pokaże paluchem.⁣
Rola lidera się zmienia, ale zmiany nie są dane na zawsze.⁣

Co zatem radzi Autor?⁣
Odpowiedzi znajdziecie w tej pozycji pod hasłami:⁣
1️⃣ Zmień sposób myślenia⁣
2️⃣ Zmień sposób pracy⁣
3️⃣ Zmień świat⁣

Zmiany będą nam towarzyszyć przez całe nasze życie. Nie należy się zatem ich bać, trzeba je oswoić!⁣
Z pewnością może w tym pomóc 10 zasad, o których tutaj przeczytacie.⁣

Jesteście ciekawi wizji na temat tego, jakie zmiany nas czekają?⁣
Chcecie poznać sposoby, jak się z nimi zmierzyć?⁣

Nie ważne czy jesteś liderem, czy też kandydatem, by nim zostać, a może chcesz tylko poznać jakie zadania powinien przydzielić Ci twój przełożony biorąc pod uwagę twoje talenty i możliwości.⁣

Polecam 🙂⁣

"Kiedy człowiek przegrywa z maszyną, czyż prawdziwym zwycięzcą nie są ludzie, którzy ją zbudowali?"

Książka może być odebrana na różne sposoby, jako cudowny przepis na każdy biznes, jako spotkanie z coach-em w wersji papierowej, a moim zdaniem jest to genialna analiza futurystycznej przyszłości przedstawiona na przykładach z teraźniejszości.

Tematyka książki nie jest uniwersalna, ale forma w jakiej autor ją prezentuje jest moim zdaniem przystępna nawet dla laika.
Wiadomo, nie wszystko jest całkowicie zrozumiałe, ale na szczęście żyjemy w dobie internetu co pozwala na szybkie sprawdzenie potrzebnych informacji.

Nie jest to książka, którą można streścić w kilku zdaniach, porusza zbyt wiele tematów, można natomiast wymienić kilka najbardziej nurtujących pytań, tylko czy odpowiedzi, które podałam są właściwe? Aby się o tym przekonać należy samemu sięgnąć po Algorytmicznego Lidera i dokonać własnej interpretacji.

Czy jesteśmy gotowi na nadejście sztucznej inteligencji?
"Filozoficznie, intelektualnie - pod każdym względem - społeczeństwo ludzkie nie jest przygotowane do pojawienia się sztucznej inteligencji." - Henry Kissinger

Dlaczego boimy się AI?
"Jednym z największych powodów niepokoju związanego z AI nie jest to, że zwróci się ona przeciwko nam, ale że po prostu nie potrafimy zrozumieć, jak działa."

Czy sztuczna inteligencja odbierze nam miejsca pracy, będziemy zbędni?
Odpowiedzi należy szukać w rozdziale II, choć mogę zdradzić, że autor nie należy do pesymistów w tej kwestii.

Jaki biznes otworzyć aby okazał się sukcesem?
"Jeśli chcesz projektować produkty i usługi, które dobrze sprawdzą się w przyszłości, musisz skupić się na ludziach, którzy w tej przyszłości będą żyć. Twoi klienci z 2030 roku żyją już dzisiaj. To Twoje dzieci i wnuki. Mają osiem lat lub mniej - i myślą zupełnie inaczej niż ty."

Czy możemy uciec od AI?
Czy?

Tematyka książki nie jest...

Szczerze przyznam, że długo mi zeszło z czytaniem „Algorytmicznego lidera”. Przede wszystkim dlatego, że rzadko sięgam po tego typu książki, i potrzebowałam mocnego skupienia, żeby dobrze zrozumieć i przeanalizować treść. Autor bardzo dokładnie i szczegółowo omawia zagadnienia związane z biznesem, zmuszając czytelnika do wnikliwej analizy i w jakimś stopniu zmiany sposobu podejmowania kluczowych decyzji, pokazując, jak ważne jest wcześniejsze patrzenie w przyszłość, w której coraz większą rolę przejmuje sztuczna inteligencja. Mnóstwo przykładów, odpowiednio wyjaśnionych zagadnień i stawianych po każdym rozdziale pytań sprawia, że jest to naprawdę dobra i w jakimś stopniu inspirująca lektura. Z pewnością zapewnia nieco inny sposób patrzenia na dane wartości. Żeby jednak wyciągnąć coś z lektury, trzeba naprawdę mocnego skupienia, ale z całą pewnością jest to fascynująca i potrzebna lektura.

Dzień dobry, dziś książka „Algorytmiczny lider” Mike Walsh’a wydana przez wydawnictwo poznańskie. Wydawnictwu serdecznie dziękuje za przysłanie książki do recenzji.
Podtytuł książki, Jak być inteligentnym, gdy maszyny są inteligentniejsze od nas. Opowiada o tym jak w dzisiejszym świecie maszyna zastępuje człowieka w wielu czynnościach w fabrykach. Automatyka w przemyśle jest to proces, który cały czas ewoluuje. Robotyka nie jest największym zagrożeniem w tym wszystkim. Na początku książki otrzymujemy szereg porad jak się przed tym uchronić. Należy jedynie zmienić swoje myślenie. Jeśli przez automatyzację naszego miejsca pracy straciliśmy stanowisko, może warto było by się nauczyć obsługi tych maszyn? Wówczas w przyszłości nie musimy się obawiać kolejnym zwolnieniem z pracy. Jeśli chciałbyś tworzyć produkty, które będą miały zbyt w przyszłości, zapytaj własnych dzieci, czego aktualnie potrzebują. Czy możesz sobie wyobrazić przyszłość, gdzie nie ma firmy, którą aktualnie prowadzisz? Wkładasz w swoją firmę całe serce, jest to jedyne źródło Twojego utrzymania, aż tu pewnego dnia jak na pstryknięcie palcem nie ma nic. W epoce algorytmów wygrywa zasada Zwycięzca bierze wszystko. Szanse na sukces będą mieli tylko ci, którzy myślą przyszłościowo. Zobacz, pierwsze z brzegu, ile rzeczy kupujesz już dziś przez Internet? Jest to dla Ciebie niebywała oszczędność czasu i nie raz też pieniędzy. Rzeczy kupione w tym samym sklepie, tyle, że online mogą być o kilka złotych tańsze. I tu przechodzimy do drugiej części książki, która dotyczy zmiany sposobu pracy. Pandemia wywróciła nasze życie do góry nogami, przed nami kolejny Lockdown. Czy Twoje miejsce pracy przetrwało? Coraz więcej biur, korporacji decyduje się na pracę zdalną. Liderzy umieją wykorzystać dane do stworzenia bardziej autonomicznego miejsca pracy. Już spora ilość ludzi przeniosła swoje działanie do Internetu. Twórz kursy, twórz produkty cyfrowe. Automatyzacja i cyfryzacja nie eliminuje miejsc pracy, lecz je zmienia. Należy sobie zadać pytanie, Jaka nowa praca tkwi w mojej starej pracy?
Z tym pytaniem Cię zostawię drogi czytelniku mojej recenzji. Podsumowując. Książka nie tylko dla obecnych liderów. Książka dla każdego, kto patrzy w przyszłość. Wydawnictwu dziękuje za egzemplarz, a Ciebie zachęcam do lektury zanim będzie za późno.

Mike Walsh Algorytmiczny lider Jak być inteligentnym, gdy maszyny są inteligentniejsze od nas, mam wrażenie, że można tą książkę potraktować wielorako. Jedni zobaczą w niej typowy poradnik rozwojowy, inni książkę couchingową bądź przewodnik budowy własnego e-biznesu, jeszcze inni znajdą w niej bardzo ciekawą, prawdopodobną wizję całkiem nie tak odległej przyszłości. Wszyscy, znajdując w niej coś dla siebie, mają szansę być równie zadowoleni. Przyznam, że najbardziej odpowiada mi wersja ostatnia i pod tym kontem starałam się spoglądać na koncepcje, które przedstawia Mike Walsh. Być może również dlatego, że nie przepadam za poradnikami.

Futurystyczna wizja przyszłości w otoczeniu wszechpanujących algorytmów wydaje się być naprawdę interesującym tematem. Wydawałoby się, że człowiek jest jednostką autonomiczną, samodzielnie podejmuje decyzje bądź dąży do rozwiązania problemów. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele z tego co robimy, co oglądamy, czym się interesujemy, zależy od algorytmów. Następstwem raz wpisanego do wyszukiwarki słowa, jest wyświetlanie się setek reklam, które algorytm dopasował do naszych preferencji. Również ten sam algorytm podpowie nam, co chcielibyśmy obejrzeć w Netflixie, posłuchać na Spotify, która trasa wpisana do Google Map będzie dla nas najkorzystniejsza albo z jakiegoś powodu utnie instagramowe zasięgi.

Jesteśmy na niego zdani w życiu codziennym, w prostych czynnościach życiowych, ale również w pracy, podczas zakupów. Doświadczenie pokazuje, że maszyny nie są jeszcze w stanie zastąpić człowieka we wszystkim, rozwijają się jednak niesamowicie szybko, a rozwój technologii może prowadzić również do dehumanizacji doświadczeń handlowych. Dlatego tak ważne jest umiejętne poruszanie się w świecie maszyn, algorytmów i wykorzystanie ich we właściwy sposób w biznesie, organizacji firmy, z korzyścią dla pracownika i klienta.

Miejscami męczył mnie nieco poradnikowy ton autora, lekko podręcznikowa struktura rozdziałów z podsumowaniem na końcu każdego z nich i stawianymi pytaniami, na które należy? warto? sobie odpowiedzieć, żeby przejść dalej. To wynik mojej poradnikofobii.

Jednak przedstawione przez autora ciekawe historie, ilustrowane przykładami, organizacją pracy czołowych dużych firm czy nawet futurystycznymi wizjami, w którym kierunku podążać będzie bazujący na algorytmach świat, uświadomiły mi, że zbieranie, operowanie i przetwarzanie przeróżnych danych nie jest tylko niedaleką wizją przyszłości. To już stało się faktem. Jesteśmy w trakcie cyfrowej rewolucji. I to jest naprawdę ciekawe, dokąd ona nas zaprowadzi.

Czy maszyny będą podejmować decyzje za nas? Czy nasze dzieci będą całkowicie innymi partnerami biznesowymi i konsumentami niż my? To tylko niektóre z nowych wyzwań, przed którymi stoimy w globalnym świecie.

Algorytmy, algorytmy, algorytmy...
Są już prawie wszędzie, dopasowują reklamy dla Ciebie w internecie, sprawiają, że nie trzeba liczyć ręcznie sporej ilości danych liczbowych, a nawet wybiorą Ci, teoretycznie, najlepszego kandydata na męża na portalu randkowymi. I tak jak z jednej strony one przerażają, tak z drugiej fascynują, bo jak to tak, dwie minuty, kilka kliknięć i kilkadziesiąt minut "zaoszczędzone".

Książka "Algorytmiczny lider" pokazuje, jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniło i nadal będzie się zmieniać nasze pojęcie o pracy, jej wartości i stosunku do niej. Coraz więcej czynności i sytuacji zostaje zautomatyzowanych, tylko czy wtedy będzie jeszcze potrzebny człowiek. Będziemy mieć więcej bezrobotnych, czy jednak pracujących? 🤔 Na to pytanie odpowiada właśnie @mikewalsh , a do tego pokazuje, jak wielką wartość mają w dzisiejszym świecie dane i to takie, które dla zwykłego człowieka wydają się nic nie znaczącymi 'śmieciami'. Kto by się zastanawiał czy klikając w Hello Kitty i w kilka innych postów na facebooku czy instagramie, daje to coś komuś, ale są już ludzie, którzy analizując to wiedzą, czy zagłosujesz na tego, czy tamtego kandydata i co ewentualnie umieścić w spocie wyborczym, byś przeszedł na 'ich' stronę. Dlatego to my musimy teraz uważać, być świadomi i nie pozwolić sobie na zautomatyzowanie własnego myślenia w kluczowych i ważnych dla nas sprawach. Bo, o ile sporo algorytmów działa na naszą korzyść, ułatwiając życie, o tyle niektóre mogą zaszkodzić, w mniejszym lub większym stopniu i trzeba być tego świadomym. Coraz trudniej jest ludziom postawić granicę między tym co nowoczesne, a tym, co już nieetyczne.

Algorytmy, algorytmy, algorytmy...

• Libra
  • 2020r.
  • Egzemplarz recenzencki
  • Business
  • ! BŚ
  • Nauki społeczne/filozofia

Dodaj cytat z książki Algorytmiczny lider