Atlas Turystyczny Tatry Polskie

turystyka, mapy, atlasy
Wydawnictwo SBM
2020-06-01
2020-06-01
Tatry Polskie podróże atlas turystyka mapy

Okładka książki Atlas Tatr polskich i słowackich Barbara Zygmańska, Marek Zygmański
Atlas Tatr pol... Barbara Zygmańska,&...
Okładka książki Spacerownik po Katowicach. Śródmieście południowe Piotr Fuglewicz, Barbara Zygmańska
Spacerownik po... Piotr Fuglewicz, Ba...

Atlas turystyczny Tatr to bogato skomponowane kompendium informacji i fotografii dotyczących oczywiście Tatr.
Pierwsze rozdziały rozprawiają o ogólnych faktach, czyli podział i geologia gór, klimat i przyroda oraz informacje dotyczące uprawianej turystyki i sportu, oraz zachowania bezpieczeństwa podczas wędrówek.
Kolejny rozdział to propozycje tras dostosowanych do stopnia trudności przejścia po górach, chociaż moim zdaniem brakuje jednodniowych, krótkich propozycji tras dla osób początkujących, amatorów, osób starszych lub z ograniczeniami poruszania się czy dla rodzin z małymi dziećmi, których czas przejścia nie zajmie więcej niż 3-4 godziny w obie strony.
Najbardziej rozbudowaną częścią tego atlasu są najpopularniejsze miejsca warte zobaczenia, czyli doliny, jaskinie, przełęcze oraz szczyty górskie.

Miałam spore oczekiwania wobec tego atlasu z racji ogromnej sympatii, wręcz uwielbienia Tatr, niemniej, trochę się zawiodłam na tym wydaniu.
Każde poszczególne miejsce było szczegółowo opisane pod względem geograficznym, kartograficznym i tutaj zabrakło mi chociażby propozycji okolicznych miast zorientowanych wokół gór, czy u ich samego podnóża z atrakcjami turystycznymi.

Podsumowując, ten atlas turystyczny jest idealny na korzystanie z niego na bieżąco, czyli w momencie faktycznego planowania wejścia w teren tatrzańskich gór. Dodatkowo przyda się podczas czytania i analizowania treści mapa Tatr, która uwypukli opisywane relacje w książce. Bez mapy przed sobą dla Czytelnika, który pierwszy raz ma do czynienia z Tatrami, wcześniej nie był w tych górach, opisy w atlasie mogą być dla niego przytłaczające, trudne, niezrozumiałe bez właśnie możliwości zrewidowania i przeniesienia tej treści nad mapą Tatr, którą naprawdę warto mieć przed sobą podczas lektury atlasu.

Kolejny rozdział to propozycje tras dostosowanych do stopnia...

• Przewodnik
  • Przyroda