Ballad x Opera #1

Okładka książki Ballad x Opera #1
Akaza Samamiya Wydawnictwo: Kotori Cykl: Ballad x Opera (tom 1) komiksy
komiksy
Ballad x Opera (tom 1)
バラッド×オペラ (Ballad x Opera)
Kotori
2020-07-28
2020-07-28
Tomasz Molski
shoujo fantasy manga komedia dramat

[To ocena całej serii]

"Ballad x Opera" była na mojej liście już od jakiegoś czasu. Pierwszą część dostałam na święta, a po jej przeczytaniu od razu zakupiłam resztę.

O czym opowiada Akaza Samamiya w swojej serii? Młody chłopak - Haruto - w wyniku pożaru traci dom, rodzinę oraz pamięć. Żyje sam, nie mając żadnego celu w życiu, aż do pewnego dnia, gdy z nieba spada na niego… kot. Nie byle jaki kot, bo jest nim sam demon, a wraz z nim przybywa również i anioł. Niestety, przez zderzenie się w futrzastym kolegą, Haruto traci życie. Jego dusza jednak nie trafia do Zaświatów, lecz zostaje na Ziemi. Anioł i demon widzą w tym rozwiązanie ich problemu i proponują chłopakowi posadę Żniwiarza Dusz: osoby, która wyłapuje Wyklętych i zsyła z powrotem tam, gdzie ich miejsce.

Seria ta to komedia przeplatana wątkiem fantasy i odrobiną tragedii. Już dawno nie uśmiałam się tak przy żadnej mandze. Tragizm nie poruszył jakoś mojego serca, możliwe, że to przez zbyt szybkie opowiadanie historii. Zwłaszcza że dotyczyła ona głównie relacji pomiędzy głównymi bohaterami, która wydała mi się zbyt przyśpieszona. Autorka mogła dać im trochę więcej czasu i wspólnych scen, aby ukazać, jak bardzo byli ze sobą zżyci.

Fabuła też nie powala, ale nie mogę powiedzieć, abym choćby przez chwilę się nudziła. Też trochę zbyt szybko poprowadzona.

A jeśli o bohaterów chodzi, to tutaj muszę pochwalić, bo większość z nich utkwiła w mej pamięci. Każdy z nich skradł odrobinę mojego serca, zwłaszcza Kuro. No po prostu cudowny!

“Ballad x Opera” to ciekawa przygoda i z pewnością sięgnę po więcej prac tej autorki.

[To ocena całej serii]

Jak przepracować traumę

Sięgając po tę mangę nie wiedziałam z jaką historią mam do czynienia. Spodobało mi się początkowe nakreślenie widzowi z jakim rodzajem literacki będzie do czynienia w tej historii ale nie czuje, żeby na razie zmierzało to w dobrą stronę.

Miałam na początku wystawić trochę wyższą ocena ale niestety lektura strasznie dłużyła mi się w czasie czytania. Ilość tekstu była ciężka do przeskoczenia. Dodatkowo faktu nie ułatwiała jedna z wybranych czcionek (konkretnie mam tu na myśli te którą zostały podkreślane wypowiedzi narratora),była zbyt pogrubiona i toporna przez co litery się zlewały i ciężko było czytać.

Ale mimo wszystko dobrze bawiłam się czytając ten tomik, na półce czeka już kolejny w kolejce do przeczytania, więc nie wykluczam, że zabiorę się za niego w niedalekiej przyszłości.

Jak przepracować traumę

Bardzo się mi się podoba kreska autorki. Wcześniej od niej czytałam jednotomówkę. Tak więc widziałam co potrafi, jeśli chodzi o rysunek, bo sama w sobie było przeciętna. Na jednym forum jedna osoba wychwalała ten tytuł. Mnie jednak kreska skusiła. A coś czułam, że mogę żałować kupna. Nie raz tak miałam, że się skusiłam przez okładkę, a potem żałowałam. >.<
A tutaj, spotkało mnie zaskoczenie. Nie mogłam się oderwać. Nie wiedzieć czemu. Nic takiego oryginalnego nie ma. To jak zachowują się demon i anioł w stosunku do Głównego wzbudza we mnie politowanie oraz infantylność. Komedia powinna przede wszystkim śmieszyć humorem, ale tutaj jakoś mi nie przeszkadza, że wzbudza takie a nie inne odczucia.

A tutaj,...

Uczta dla duszy.

Po „Ballad x Opera” sięgnęłam z czystej ciekawości do okładek tej mangi. Kiedy piszę tę opinię premierę ma trzeci tomik serii, który jeszcze przede mną, ale już wiem, że na pewno po niego sięgnę, jak i po wszystkie kolejne. „Ballad x Opera” to manga, która zachwyci każdego.

FABUŁA

Anioł i Demon zstępujący na ziemię, aby znaleźć Żniwiarza Dusz, które uciekły z czeluści piekielnych i niebiańskiego raju, aby siać chaos na Ziemi?
Co może pójść nie tak?
Cóż, wszystko.
W wyniku „całkiem przypadkowego” zbiegu okoliczności, spadający z dachu kot zabija młodego chłopaka, któremu na imię Haruto. Chłopak dość szybko orientuje się, że właśnie umarł, jednak jego własna śmierć nie przynosi wyczekiwanej przez anioła i demona rozpaczy. Haruto przyjmuje swój los, takim jaki jest, gdyż kilka lat temu stracił w pożarze całą swoją rodzinę i teraz, będący jej jedynym przedstawicielem uważa, że nie ma po co żyć.
Propozycja skrzydlatego i upadłego, aby został Żniwiarzem Dusz okazuje się być nie tylko ciekawa, ale wybawiająca Haruto od nudnej egzystencji.
Kiedy jednak cała trójka zaczyna polować na dusze siejące chaos na Ziemi, szybko okazuje się, że świeżo wybrany Żniwiarz, nie jest do końca bezlitosny i bezuczuciowy, jakim się jawił.

OPRAWA GRAFICZNA

Wszystko, ale to absolutnie wszystko mi się w tej mandze podoba. Zaczynając od świetnych okładek, które przyciągają wzrok. Idąc przez kolorowe strony, które ta historia zawiera w środku i przez świetne kadry, na których zatrzymywałam wzrok dłużej. Kończąc na wybitnie sympatycznych bohaterach, których z chęcią poznałabym w prawdziwym życiu. Oczywiście moją uwagę bardziej przykuł diabeł, niż anioł, ale znam takich, którzy woleliby białe skrzydła, niż czarne.

OPINIA OGÓLNA

„Ballad x Opera” to manga, która wciągnęła mnie w swój świat od pierwszych stron. Wstydliwy anioł, demon nielubiący pieszczot i człowiek, który umarł i dalej nie ma pojęcia w co się wpakował. Historia już na samym początku rusza z przysłowiowego kopyta i razem z dwójką przystojnych istot diabelsko – niebiańskich i dość normalnym człowiekiem, który umarł, zaczynamy sprowadzać dusze na miejsce.
W sumie, nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że te dusze ot tak, nie uciekły z zaświatów, a nasi bohaterowie nie są zwykłymi skrzydlatymi.
„Ballad x Opera” to lektura obowiązkowa dla fanów mang ze zjawiskami nadprzyrodzonymi, lubiących anioły i demony i oczywiście przystojnych bohaterów mangowych.
Czekam na kolejne tomy, ale nie będę czytać po jednym, bo dostałabym szału. Wyjdzie więcej, to zobaczycie kolejną opinię tej historii.

Uczta dla duszy.

Hatoru nie wydaje się być zmartwiony własna śmiercią, ponieważ pół roku temu cała jego rodzina zginęła w pożarze i od tamtego momentu trwa w apatii, nie pamiętając nic ze swojego życia. Duet oferując mu stanowisko, dorzuca do niego pewien bonus, jakim jest odzyskanie wspomnień.

Tylko czy Hatoru nadaje się na Żniwiarza odsyłającego potępione dusze do zaświatów? Dlaczego dusze potępieńców błąkają się po ziemi? A co jeśli ich pobyt ma coś wspólnego, ze śmiercią rodziny Hatoru? Czy zawarcie układu z Aniołem i Demonem jest rozsądne? Wszak wiadomo, że istoty nadnaturalne często mają wiele za uszami.

Od razu, gdy przeczytałam o tej pozycji postanowiłam, że muszę ją mieć. Anioły i demony to coś za czym przepadam, a okładka przypieczętowała sprawę. Jednak w miarę jak zaczęłam czytać, miałam wrażenie, że być może jednak nie będzie to historia dla mnie ale już po pierwszym chapterze wiedziałam, jak bardzo się pomyliłam.

Kreska jest osobliwa ale dzięki temu bohaterowie zyskują unikalność i ewidentnie nie da się ich nie polubić. Anioł z wyrzutami sumienia? Demon zmieniający się w kota, który nie znosi pieszczot? Oraz człowiek, debatujący nad odbieraniem ciałom duszy, niezależnie do tego czy przynależy ona do danego ciała.

Mam wrażenie, że pierwszy tom to delikatne wprowadzenie do świata przygód naszych bohaterów i że fabuła dopiero ruszy z kopyta w następnych tomach. Na szczęście nie będę musiała długo czekać, bo premiera drugiego tomu jest wyznaczona na 6 października.

Anioł i demon zstępują na ziemię w poszukiwaniu człowieka, który mógłby objąć stanowisko Żniwiarza Dusz. Problem polega na tym, że człowiek powinien być bliski śmierci. Duet z zaświatów nie mogąc znaleźć odpowiedniego kandydata przez przypadek zabija młodego chłopaka imieniem Hatoru....

Piękna kreska, piękne obrazki i kolorystyka, jak najbardziej moje klimaty. Fabuła ciekawa, troszkę banalna, przewidywalna (znamy to już z innych mang, książek, filmów),ale jak na 5 tomów, to myślę, że nie mogłaby być za mocno rozbudowana. Ciekawa manga, czekam na kolejne tomy!

NOWY ŻNIWIARZ DUSZ

Wydawnictwo Kotori zaczyna właśnie nową serię mangową. „Ballad X Opera” to seria urban fantasy oparta na dość zgranym motywie. Ale dzięki pomieszaniu ze sobą różnych schematów i elementów, które z miejsca skojarzy niejeden miłośnik mangi i anime, a także dobremu wykonaniu, dostajemy całkiem sympatyczną lekturę. Bardziej skierowaną do czytelniczek, niż czytelników, ale nie tylko do nich.

Potrzebny jest żniwiarz dusz. W tym celu na nasz świat zstępują anioł i demon, którzy mają zająć się jego poszukiwaniami. Prosta z pozoru misja zmienia się i komplikuje, kiedy przypadkiem zabijają młodego chłopaka o imieniu Haruto. To wydarzenie jednak stanie się dla ofiary szansą na zmianę całego życia i odkrycia prawdy o tajemniczym pożarze, który pozbawił życia jego bliskich. Haruto bowiem, jeśli schwyta dusze grzeszników, które uciekły z nieba, będzie mógł wrócić do dnia pożaru. Może dzięki temu odmieni los swój i swoich bliskich i przy okazji odkryje prawdę o tamtych wydarzeniach. Ale czy sobie poradzi?

NOWY ŻNIWIARZ DUSZ

Manga zaczyna się bardzo dobrze. Ładna kreska.

Manga zaczyna się bardzo dobrze. Ładna kreska.

• Manga
  • Mangi