Długa noc

Okładka książki Długa noc Wiesław Hop
Okładka książki Długa noc
Wiesław Hop Wydawnictwo: Wydawnictwo CM Seria: Nowy polski kryminał kryminał, sensacja, thriller
Nowy polski kryminał
Wydawnictwo CM
2020-06-01
2020-06-01
9788366371903
Literatura polska kryminał morderstwo prywatni detektywi

Pomysł na fabułę dobry, ale... Rozbudowany wątek romansowy, opisany bardzo pompatycznie, banalne sytuacje i zdarzenia, dużo scen erotycznych, za dużo powtórzeń (miałam wrażenie, że zgłupiałam, bo autor co chwilę musi przypominać mi o czym była mowa). Nie polecam.

Ta powieść jest wyjątkowo mizerna, nie pozostawia po sobie żadnych wspomnień, żadnych refleksji. Postacie są martwe.
Podzielona na kilka wątków w żadnym się nie sprawdza. Tymi wątkami autor zapycha książkę, niemiłosiernie wielbiąc swoją ukochaną („Jedyny jasny promyk”),skarżąc się na adwokata, pijąc z policyjnym przyjacielem wódkę, żyjąc życiem innych, gdyż sam problem detektywa jest mało ciekawy.
„Długa noc” to zlepek tych samych określeń, a nawet powtórki całych zdań. Chwilami miałem wrażenie, że pisał to człowiek bardzo wiekowy, który już ma prawo trochę zapominać, co było przed chwilą.
Tymi samymi zużytymi słowami opisuje uniesienia głównej heroiny tej powieści („Agnieszka Drozd miała osiemnaście lat i była jeszcze dziewicą”). A o tym, że trzeba mieć twarde jaja dowiaduję się kilkakrotnie (kompleks kastracyjny, czy co?). Nic po lekturze tej książki we mnie nie zostało. Oprócz niechęci w stosunku do autora.
Wydawca tego dzieła też się nie popisał. Pierwszy raz spotykam się z tym, że książka zaczyna się już na str.3, zaraz po stronie dedykacyjnej. Nie ma strony tytułowej. To jest brak szacunku dla Autora (i dla siebie). Druk też jest fatalny, mało światła na stronach, słabo czytelny, „zgnieciony”.

Nie rozumiem czemu autor przyczepił się do oceny Tiny19, którą tyle osób poparło jakoby było to trollowanie. Książka JEST słaba. Ja mam wrażenie jakby pisał ją licealista. Przecież KAŻDA kobieta w tej książce jest seksowna, nieważne starsza czy młodsza. Za to już cudownego Andrzeja podnieca tylko jedna panna,bo przecież jest ojoj taka niewinna. Ona nawet jest dziewicą. Ja nie wiem że w dzisiejszych czasach ktoś jeszcze takie książki wydaje... A żeby jeszcze ocena Tiny19 była obraźliwa. Nie,nie podoba się i tyle. A autor tu robi jakąś krucjatę bo przecież nie może się nie podobać. I za to idzie kolejna jedynka.

Czytam kolejną książkę tego autora i stwierdzam, że warto te pozycję przeczytać. W stylu tego pisarza jest coś, co sprawia, że czytając jego powieść nie nudzimy się, a wręcz czujemy niedosyt. Polecam tę i inne pozycje.

Dobra książka, akcja może nie za szybka, ale dokładna i trzymająca w napięciu.

Dobra książka, akcja może nie za szybka, ale dokładna i trzymająca w napięciu.

Fajna książka, dobrze się czyta. Ogólnie kolejna książka tego autora, która przypadłą mi do gustu.

Z góry zaznaczam, że nie będzie to moja opinia o powieści "Długa noc", bo jestem jej autorem. Jednak po zapoznaniu się z recenzją i oceną osoby ukrywającej się pod nazwą Tina19 (brak odwagi do podpisywania się własnym imieniem i nazwiskiem też o czymś świadczy),którą uważam za skrajnie tendencyjną i nieuczciwą, postanowiłem się do niej odnieść, zamieszczając link do recenzji powieści zamieszczonej w GAZECIE KULTURALNEJ oraz cytaty kilku innych czytelników, które można znaleźć na mojej stronie Facebook:

"...Książka trzyma w napięciu... Długa noc to świetnie napisany kryminał..."

"...Książkę czyta się bardzo szybko,bo jej treść bardzo wciąga czytelnika.Powieść wielowątkowa,której akcja toczy się nieopodal w uroczych Bieszczadach,gdzie prywatny detektyw Józef Biesiada notabene były doświadczony policjant stara się wyrwać z matni gangu niejakiego „Brzytwy”z Wołomina niewinną,młodą maturzystkę Agnieszkę D. Poszczególne rozdziały przeplatają się pomiędzy ciekawym życiorysem detektywa Józefa Biesiady,a wartką akcją poszukiwania Agnieszki. Gorąco polecam czytelnikom ten kryminał."

"Bardzo dobra pozycja dla wielbicieli kryminałów."

Pewnie pominąłbym recenzję Tiny19 milczeniem, ale tak negatywna ocena, kłócąca się z docierającymi do mnie dobrymi ocenami innych czytelników, którzy czytali książkę szybko, z przyjemnością - a nawet niektórzy kontaktowali się ze mną po jej lekturze, żeby poinformować mnie, że do tego stopnia przeżywali losy głównej bohaterki, że chcieliby, aby książka miała inne zakończenie - doszedłem do wniosku, że pisana była ze z góry przyjętym założeniem, aby o śmieszyć autora i jego powieść niezależnie od jej rzeczywistej wartości.
Gdyby Tina19 oceniła moją książkę na 4 - 3, a nawet 2 punkty w obowiązującej skali 1 do 10, chyba bym nie robił problemu i przyznał jej prawo do takiej oceny, ale 1 punkt sprawia, że nie mogę się opędzić od podejrzenia, że mamy tutaj do czynienia z trollingiem internetowym.

Żeby uzmysłowić szanownym czytelnikom, których płytka i nieuczciwa (bo przecież jest tam także poruszonych wiele bulwersujących problemów współczesnej polski, np. warszawska afera reprywatyzacyjna, korupcja wśród policjantów i innych przedstawicieli władzy) recenzja Tiny19 może zniechęcić do sięgnięcia po moją książkę, zamieszczam niżej mój satyryczny utwór "Troll w internecie". Nie - nie jest on przeznaczony dla Tiny19, i nie mówi o niej, bo przecież napisałem go i opublikowałem dużo wcześniej, gdy jeszcze nie miałem pojęcia, że ktoś taki istnieje i zajmie się moją książką, ale myślę, że w sposób jasny i prosty wyjaśnia na czym polega rola i sposób działania trolli w wirtualnym świecie.

Dawniej trolle żyły głównie w bajkach dla dzieci, gdzie odgrywały czarne charaktery, ale w sumie były to dosyć sympatyczne i śmieszne stworzenia. Dzisiaj z powodzeniem funkcjonują także w świecie ludzi dorosłych, w internecie, gdzie, podobno, zajmują się także polityką, usiłują wpływać na naszą świadomość, poglądy, sympatie i wybory...

Troll w internecie

Gdzieś w internecie.
Hejt produkują,
Pożywny przecie:

Bogaty w wapno,
Soczek z buraka i witaminy
I w bardzo ostre,

I kto im płaci?
I kogo praca
Trolli wzbogaci???

www.tinarecenzuje.pl

Dzisiejszą recenzję zacznę nietypowo, bo od znanego chyba większości cytatu, nawiązującego do stwierdzenia, iż grzeczne dziewczynki lubią niegrzecznych chłopców. Jeśli przyjrzeć się dokładniej znaczeniu tych słów, można potwierdzić w wielu przypadkach ich słuszność. Nie bez powodu nawiązałam do nich, gdyż powieść Pana Wiesława Hopa pod tytułem „Długa noc” będzie bardzo mocno na powyższym stwierdzeniu bazować.

Wystarczy tylko jeden mężczyzna, jedno słowo, jedno spojrzenie aby wpaść w sidła zauroczenia, a odpowiednie pielęgnowane zainteresowanie sobą nawzajem zaowocuje miłością. Tak też się dzieje w recenzowanej przeze mnie powieści, gdzie główna bohaterka – Agnieszka, zakochuje się od pierwszego wejrzenia w bardzo przystojnym, trochę starszym od siebie mężczyźnie, dla niego jest w stanie porzucić całe swoje dotychczasowe życie, stać się kimś inny. Nie podejrzewa jednak, że świat nie jest tak kolorowy jak jej się na pozór wydaje…

Wydawnictwo CM zostało założone w 2009 roku, początkowym celem było publikowanie informacji turystycznych zaczerpniętych z Internetowego Przewodnika Turystycznego. Pierwszy wydany przewodnik z serii „Zapomniane miejsca”, oraz te kajakowe zyskały bardzo duże zainteresowanie wśród odbiorców lubiących takową tematykę. Ciekawostką jest fakt, że wydawca kontynuuje serie po dzień dzisiejszy.

W 2011 roku wydawnictwo postanowiło poszerzyć swoje horyzonty o powieści podróżnicze, natomiast dwanaście miesięcy później światło dzienne ujrzał pierwszy kryminał. Przez 12 lat swojej działalności mogą się pochwalić 400 wydanymi książkami, w tym około 150 egzemplarzy mrocznej strony literatury i około 80 sztuk powieści poświęconej podróży.

Chcąca iść na medycynę Agnieszka Drozd zadłuża się w starszym od siebie chłopaku, tajemniczym, zabójczo przystojnym Andrzeju Dżonie. Rodzice dziewczyny są przeciwni tej znajomości, bowiem uważają, że nie jest to odpowiedni kandydat dla ich córki. Dochodzi do kłótni o mężczyznę, po której kilka dni później Agnieszka postanawia wyjechać w Bieszczady. Zaniepokojeni brakiem jakiejkolwiek wiadomości od młodej kobiety, wynajmują prywatnego detektywa – Józefa Biesiadę, aby ten sprowadził dziewczynę do domu.

Po jakimś czasie na jaw wychodzi, że partner Drozd jest byłym gangsterem, co by wyjaśniało mieszkanie w zamożnej dzielnicy, czy drogi samochód. Józef ustala, iż Agnieszka przebywa w hotelu w Polańczyku, jednak gdy dociera na miejsce okazuje się, że została ona uprowadzona. Tymczasem w Zielonej Polanie – posiadłości biznesmena z Sanoka, detektyw odnajduje zwłoki dwóch mężczyzn, oraz ślady, które wskazują na to, że była tutaj też przetrzymywana sama poszukiwana.

To nie miało tak wyglądać, zdecydowanie nie było to udane spotkanie z powieścią pod tytułem „Długa noc”. Pierwszy człon tytułu odzwierciedla drogę jaką przebyłam, aby przebrnąć przez tekst i nie chodzi tutaj o ilość stron, bo ta jest bliska 300 stron. Mam na myśli styl pisania, który nie przypadł mi do gustu, początek jest niczym tani wątek miłosny dla niezaspokojonych seksualnie osób, zdecydowanie niesmaczny. Fabuła toczy się w nieznośnym żółwim tempie, miałam wrażenie, że im dalej jestem tym bardziej doskwiera mi znużenie.

Pan Wiesław zastosował wielowątkowość, na dwóch równoległych torach przemieszczają się dwie historie: jedną z nich jest motyw detektywa poszukującego zaginionej dziewczyny, natomiast drugi - poczynania Agnieszki Drozd. Ogromnym minusem na tle całej powieści było wyolbrzymianie, pisarz ma do niej ogromną tendencję, robi z igły widły, jest to bardzo irytujący zabieg. Fabuła nie zapada w pamięci, brakowało mi jakiegokolwiek napięcia, dialogu – tego też jest jak na lekarstwo, czy chociażby nagłych zwrotów akcji, zamiast tego czytelnikowi serwowane są nudne opisy. Jestem zniesmaczona powieścią, jak dla mnie klapa po całości. Nie polecam.

#Sztukater.pl

www.tinarecenzuje.pl

Kolejna bardzo ciekawa książka, którą czyta się z wielkim zainteresowaniem ,wprost nie można się od niej oderwać. Polecam szczególnie kobietom

Z dystansem i ironia poprowadzona postać głównego bohatera dodaje powieści smaczku, wciągając w fabułę. Powieść daje możliwość zżycia się z bohaterem. Ciekawie poprowadzona intryga. Zakończenie emocjonujące. Jak zwykle u autora piękne opisy bieszczadzkiej przyrody. Polecam i gratuluje autorowi nowej dobrej powieści.

• Kryminał
  • Empik audio powieści