The Scorpion's Tail

Okładka książki The Scorpion's Tail Lincoln Child, Douglas Preston
Okładka książki The Scorpion's Tail
Lincoln ChildDouglas Preston Wydawnictwo: Grand Central Publishing Cykl: Nora Kelly (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Nora Kelly (tom 2)
The Scorpion's Tail
Grand Central Publishing
2021-01-21
2021-01-21

Okładka książki Angel of Vengeance Lincoln Child, Douglas Preston
Angel of Venge... Lincoln Child, Doug...
Czternaście nocy Margaret Atwood, Jo...
Okładka książki Diabelska góra Lincoln Child, Douglas Preston
Diabelska góra Lincoln Child, Doug...

Swoją czytelniczą przygodę z pisarskim duetem Douglas Jerome Preston & Lincoln Child rozpocząłem od trzeciej części przygód pani archeolog Nory Kelly oraz agentki specjalnej FBI Corrie Swanson czyli od książki „Diabelska góra”. Lektura na tyle mnie zaciekawiła, że postanowiłem zapoznać się z wcześniejszą częścią. Wybór a raczej traf, że w bibliotece akurat była część druga czyli „Ogon skorpiona”
Tym razem agentka Swanson wezwana została do interwencji podczas której miejscowy szeryf postrzelił nielegalnego poszukiwacza artefaktów w opuszczonym, wymarłym miasteczku dawnych poszukiwaczy złota Wysoka Samotnia na pustyni stanu Nowy Meksyk. Na miejscu odkrywa zmumifikowane zwłoki mężczyzny. O odkopanie i zabezpieczenie mumii prosi archeolog Norę Kelly. Po przetransportowaniu odkrycia do laboratorium FBI rozpoczyna się śledztwo. Smaczkiem jest bliskie sąsiedztwo poligonu na którym testuje się amerykańską broń jądrową.
„Ogon skorpiona” to ciekawa lektura z pomysłowo splecionymi wątkami kryminalno-przygodowo-archeologicznymi. Sporym mankamentem są częste przestoje akcji i spowodowane tym znaczne spowolnienie fabuły. Jednak jako lekkie i wciągające czytadło nie zmuszające za bardzo do myślenia podczas czytania nadaje się znakomicie.

Opuszczona chata gdzieś na zboczu gór w Nowym Meksyku. Miejsce tak zapomniane, że to wręcz nieprawdopodobne, że ktoś w tym miejscu odkrywa zmumifikowane zwłoki. Do sprawy, zapowiadającej się jako rutynowa, zostaje oddelegowana młodziutka agentka Corrie Swanson. Uparta młoda kobieta nie poprzestaje na ogólnym wrażeniu ale postanawia zagłębić się bardziej i odkrywa coś zupełnie nieoczekiwanego. Ponad pięćdziesięcioletnie zwłoki kryją w sobie wiele tajemnic, które nieoczekiwanie sięgają czasów gdy testy nad bombą atomową prowadził doktor Oppenheimer a nawet cofają się w czasie jeszcze dalej. Co dokładnie wydarzyło się w Wysokiej Samotni i komu zależy na tym aby prawda nie wyszła na jaw?

,,Ogon skorpiona" początkowo bardzo mi się dłużył. Wydawał się niespójny i chaotyczny. Wydawało mi się, że w tej historii jest wszystko i nic. Z jednej strony w tle przewija się operacja Trinity, XVII-wieczne legendy, współcześni poszukiwacze skarbów i dwie kobiety, które średnio za sobą przepadają. Z tego nie mogło wyjść nic dobrego. I pierwsza połowa jest słaba. Dopiero gdzieś w połowie coś zaskoczyło. Nagle akcja zaczęła nabierać rumieńców, zaczął wyłaniać się jakiś sens i zaczęło być naprawdę ciekawie. Akcja przyspieszyła, skierowała się w nieoczywistym kierunku i od tego momentu samo już poleciało. Było dokładnie tak jak powinno być - szybko, niebezpiecznie i tajemniczo.

Preston i Child dali tym razem trochę zaskakujące połączenie thrillera i powieści przygodowej, ze zdecydowaną przewagę jej drugiej. Odwołują się też do historii i nauki ale zdecydowanie słabiej niż w poprzednim tomie serii. Tutaj zdecydowanie mocniej czuć ducha poszukiwaczy skarbów i czegoś w klimacie starego dobrego Dzikiego Zachodu. Od początku też zarysowali podział na dobrych i złych, którego się trzymają, chociaż po drodze serwują kilka zaskoczeń. ,,Ogon skorpiona" to lekka rozrywka, w której jednak czegoś zabrakło by mogła rozłożyć na łopatki. Ma niezłe momenty ale całość wypada raczej średnio.

Wciągnęłam się w akcje związane z głównymi bohaterkami i aktualnie jestem już na etapie czytania trzeciej części. Momentami trzeba poprzelatywać kilka stron, ale ogólnie historia wciąga i nie ma nudy.

Peryferia Nowego Meksyku, w opuszczonym domu, w zapomnianej górniczej osadzie znaleziono zmumifikowane męskie zwłoki. Na prośbę agentki FBI Carrie Swanson przybywa Nora Kelly, archeolog z którą poznały się w pierwszej części serii pt. "Stare kości".
Jak zginął mężczyzna, czy był to wypadek czy zabójstwo?
Jakie sekrety odkryją obie kobiety i komu się narażą?
Przeczytajcie.

Lubię książki z wątkiem archeologicznym, skarbami, tajemnicami i historią. Jeśli dodać do tego ciekawe kobiece postaci to może z tego wyjść ciekawa powieść sensacyjno - przygodowa.
Nazwiska autorów znane z serii o agencie Pendergaście zachęciły mnie do sięgnięcia po tę serię. Pierwszy tom bardzo mi się podobał, zaledwie kilka dni temu ukazała się trzecia już część, więc musiałam szybko nadgonić drugą zanim sięgnę po najnowszą.

"Ogon skorpiona" oceniam dobrze, książkę przeczytałam w dwa dni, zabrałam ją na wyjazd, umiliła mi podróż tam i z powrotem.
Początek książki był bardzo zachęcający, potem przez jakiś czas akcja nieco kulała, ale jak już znów się ruszyła to tak zostało już aż do końca.
Teraz mogę spokojnie brać się za tom trzeci, a wam póki co polecam właśnie ten.
Jesteście ciekawi skąd wziął się tytuł "Ogon skorpiona"? Dowiecie się czytając książkę.
Polecam.

Jak zginął mężczyzna, czy był to wypadek czy zabójstwo?
Jakie sekrety odkryją obie kobiety i komu się...

Bardzo przyjemnie, ale Jakoś nie mam ochoty na kojejny tom..

Bardzo przyjemnie, ale Jakoś nie mam ochoty na kojejny tom..

Poszukiwacze skarbów

Dreszczyk emocji związany z ujawnieniem dawno skrywanej tajemnicy jest niczym opium, czyli potrafi uzależnić. Począwszy od czasów dzieciństwa, gdzie zabawy w znajdowaniu ukrytego „skarbu” były na porządku dziennym, skończywszy w wieku dorosłym na literaturze lub kinematografii tzw. przygodowej, chyba, że ktoś zawodowo zajmuje się archeologią, wyzwalają jednakowo ekscytujące emocje. Dlatego też filmy o przygodach Indiany Jonesa, czy też wszelkiej maści powieści, w których bohaterowie znajdują ukryte skarby, podobają się znacznej części odbiorców. W przypadku literatury, ale również kinematografii znaczną rolę oprócz samej części akcyjno-przygodowej odgrywać będą dobrze nakreśleni bohaterowie, odpowiedni research tematu, logiczna fabuła oraz przebieg wydarzeń, w który można łatwo uwierzyć. Wszystkie powyższe elementy można odnaleźć w kolejnej wspólnej powieści duetu Child/Preston, którzy nie raz oferowali swym czytelnikom pasjonujące opowieści.

Duet autorów zdobył popularność na świecie dzięki cyklowi książek o agencie Pendergaście. Znani z dokładnego zbadania danego tematu, intensywnej dynamiki wydarzeń, naukowego wyjaśnienia przedstawianych na kartach powieści wydarzeń oraz zamiłowania do archeologii, co wpływa na przedstawianie tajemnic z przeszłości w bardzo interesujący sposób. Za sprawą tego wszystkiego opowiadane przez nich historie, mimo niewiarygodnych wydarzeń, z czasem zyskują na autentyczności. Choć nowy cykl powieściowy sygnowany jest przez wydawcę jako „przygody Nory Kelly”, w istocie poświęcony jest dwóm bohaterkom, które czytelnicy mogli poznać w książkach z udziałem agenta Pendergasta, czyli wcześniej wspomnianej doktor Kelly oraz młodej agentce specjalnej Corrie Swanson. Pierwszy tom, czyli „Stare kości” stanowił świetne połączenie kryminału z powieścią przygodową, gdzie wartka akcja przeplatała się z mało znaną historią w tle. Natomiast w przypadku „Ogona Skorpiona” można śmiało napisać, że wszystko jest w wersji podwójnej, z całym szczęściem dla czytelników.

W piwnicy opuszczonego domu na peryferiach Nowego Meksyku zostają odnalezione zmumifikowane zwłoki, Wprawdzie denat zginął przeszło siedemdziesiąt lat temu, ale FBI wysyła do niego agentkę Corrie Swanson, by ustaliła przyczynę śmierci. Nowa sprawa, wydaje się rutynowa, jednak Corrie prosi o pomoc dawną rywalkę Norę Kelly. Agentka FBI i archeolożka ponownie łączą siły i otwierają drzwi do tajemniczego i przerażającego świata. Jaki sekret kryje zapomniana górnicza osada, o której nie wspominają przewodniki po wymarłych miasteczkach Nowego Meksyku? Kim był człowiek, który zginął tu z grymasem grozy na twarzy? I do czego posuną się współcześni łowcy XVII –wiecznych skarbów?

Fabuła tej powieści wciąga od pierwszych rozdziałów. A do tego klimat dawno opuszczonej osady, wszechobecny pył, upał, bezkresna pustynia oraz uboga roślinność zostały tak plastycznie odwzorowane, że nie sposób sobie nie wyobrazić opisywanej scenerii. „Ogon Skorpiona” stoi na pograniczu kryminału z akcentem historycznym a powieścią awanturniczo-przygodową. Skrupulatna praca dwóch bohaterek, które potrafią odnaleźć najdrobniejsze szczegóły, ale przede wszystkim dedukcja, która prowadzi czytelników po nitce do kłębka, robi wrażenie. Być może nie jest to poziom dedukcji słynnego agenta Pendergasta, lecz te harmonijne i logiczne wysnuwanie kolejnych wniosków jest osłodą dla czytelniczego umysłu. Oczywiście po drodze pojawiają się nowe wątki, które jeszcze bardziej komplikują sprawę, nadając jej większego charakteru.

Oprócz wciągającej intrygi kryminalnej, powieść dostarcza wielu informacji z historii Ameryki Północnej. Autorzy skupili uwagę na okresie podboju kolonizatorów, misjonarzy na siłę nawracających na nową wiarę rdzennych mieszkańców oraz wyrzucania ich z rodzimych terytoriów. Nie zabrakło też nowszej historii, dotyczącej prób nad bronią jądrową. Niezły miszmasz, w pozytywnym słowa tego znaczeniu, w jednej powieści walki rdzennych mieszkańców z najeźdźcami, ukryty skarb, gorączka złota, zapomniane miasteczka oraz próby na poligonie jądrowym.

Do tej pory Corrie i Nora przemykały jako postaci drugoplanowe w cyklu powieściowym z udziałem agenta Pendergasta. Dostawszy cykl zarezerwowany tym dwóm postaciom, czytelnicy mają możliwość obserwować te dwie kobiety z bliska. Choć pod względem charakteru są przeciwieństwami – Corrie, szybciej powie niż pomyśli, w gorącej wodzie kąpana, natomiast Nora, opanowana, rzadko poddająca się emocjom- to poprzez oddanie temu co robią oraz zawziętości i dociekliwości łączy je nić porozumienia, która z książki na książek jest co raz mocniejsza. Jeszcze jedną wspólną cechą jest walka w świecie zdominowanym przez mężczyzn jak i z własnymi słabościami. Być może autorzy zbytnio nie pogłębili rysu psychologicznego, a niektóre rozmowy między bohaterami wyszły zbyt grzecznościowo, trochę wręcz infantylnie, lecz nie przeszkadza to w odbiorze powieści.

Zgodnie z tradycją, którą autorzy wypracowali na przestrzeni lat, im bliżej końca tym akcja staje się co raz bardziej wartka a samo zakończenie rozciągnięte jest na kilkadziesiąt rozdziałów. Pościgi , strzelaniny, ukryte skarby, wyścig z czasem oraz konfrontacja z tymi złymi są znakiem rozpoznawczym wielu powieści przygodowych. Nie inaczej jest w przypadku „Ogona Skorpiona”. Zakończenie wypada bardzo satysfakcjonująco, a przede wszystkim wszystko łączy się w jedną, logiczną całość. Owszem ze względu na bardziej rozrywkowy charakter powieści nie zabrakło stereotypowego podziału na złych wojskowych, czy łowców skarbów a bohaterów, którym przyświeca szlachetny cel. Napędzani chciwością ludzie nie cofną się przed niczym, natomiast inni poświęcą wszystko w imię ratowania drugiej osoby.

Warto wspomnieć o miłym akcencie, który autorzy zostawili pod koniec powieści. Otóż gościnnie pojawia się agent Pendergast, który dzięki niezwykłej dedukcji i intuicji rozwiązuje jedną z zagadek wchodzących w skład śledztwa. Obserwacja agenta w swoim żywiole, nawet jeśli pojawia się tylko w jednym rozdziale, jest zawsze przyjemna dla oka.

Podsumowując, „Ogon Skorpiona” to wartka powieść kryminalno-przygodowa, dla czytelników spragnionych barwnych powieści rozrywkowych w stylu Indiany Jonesa. Świetne połączenie wątków historycznych, akcentów geograficznych oraz intrygi kryminalnej. Jednym słowem bardzo przyjemna lektura.

Poszukiwacze skarbów

PIerwsza moja książka tych autorów i na pewno nie ostatnia! Świetna historia, polecam!

Recenzja książki "Ogon skorpiona"
Douglas Preston i Lincoln Child, znani twórcy literatury przygodowej, ponownie dostarczają czytelnikom fascynującej podróży przez historię i tajemnice w książce "Ogon skorpiona".
Główną bohaterką młoda agentka FBI Corrie Swanson, która dąży do naprawienia popełnionego błędu i udowodnienia sobie, że może sprostać każdej sytuacji. Jej droga krzyżuje się z archeolożką Norą Kelly, tworząc niezwykle skuteczny duet śledczych, którzy stawiają czoła zagadkom z przeszłości. Preston i Child nie szczędzą wysiłków, aby przedstawić czytelnikom autentyczne tło historyczne i naukowe podstawy wydarzeń opisanych w książce. To, co wyróżnia ich twórczość, to dokładne badania i solidny research, które tworzą realistyczny kontekst dla ich przygód.
W "Ogonie skorpiona" czytelnicy przenoszeni są w serce opuszczonej osady w Nowym Meksyku, gdzie odkrywają tajemnice historyczne, indiańskie starcia o terytorium oraz początek ery atomowej. Opis otaczającego środowiska jest tak realistyczny i wciągający, że czytelnik niemalże czuje się przeniesiony w to miejsce.
Obie bohaterki choć odmienne charakterologicznie potrafią stworzyć idealny duet.
Jednym z kluczowych elementów powieści jest obecność agenta Pendergasta, co dodaje dawki emocji i zagadek do fabuły. Postać ta wprowadza ciekawy wątek, który prowadzi do zaskakującego zakończenia, pozostawiającego czytelników z nadzieją na kolejne części cyklu. "Ogon skorpiona" to nie tylko przygoda i rozrywka, ale także edukacja. Autorzy umiejętnie wplecionej wątki historyczne, archeologiczne i policyjne w sposób, który sprawia, że czytelnicy zdobywają nową wiedzę w trakcie lektury. W tym przypadku czytelnik może poczuć się jak na zajmującym wykładzie, który dostarcza zarówno rozrywki, jak i nauki. Myślę, że ta powieść, spełni oczekiwania zarówno miłośników przygód, jak i osób poszukujących głębszej treści.

Recenzja książki "Ogon skorpiona"

Stare kości, wykopaliska, zagadka z przeszłości i morderstwo to znaki rozpoznawcze cyklu o agentce Corrie Swanson i archeolożce Norze Kelly duetu Preston & Child. W Ogonie Skorpiona odpowiedzi przyjdzie szukać już w czasach kolonizacji hiszpańskiej.

Corrie Swanson przy próbie powstrzymania szaleńca popełniła poważny błąd, teraz musi zrobić wszystko, by zrehabilitować się w oczach przełożonych. Okazja do tego nadarza się bardzo prędko. Na terenie Nowego Meksyku w jednym z opuszczonych domów znaleziono zmumifikowane zwłoki, FBI wysyła ją tam, aby na miejscu ustaliła przyczyny śmierci. Zmarły ma dziwny i przerażający grymas na twarzy. Corrie bez wahania zaprasza do współpracy doktor archeologii, Norę Kelly. Szukając rozwiązania przyjdzie im zmierzyć się z wieloma znakami zapytania, szukać odpowiedzi w kulturze Indian Pueblo i połączyć ze sobą fakty z XVII wieku z tym, co miało miejsce na tym terenie w 1945 roku. Będą musiały też nawiązać współpracę z pobliską bazą wojskową. Nawet nie zauważą, jak zagadka ta ściągnie na nie poważne zagrożenie.

Duet autorów Preston & Child doskonale wie, jak zahipnotyzować czytelnika. Ich przepis wydaje się bardzo prosty wykorzystując ramy thrillera wplatają zagadkę z historii. Prowadzą po znaleziskach archeologicznych, podają wiele ciekawostek historyczno - geograficznych pogranicza Stanów Zjednoczonych i Meksyku i tak zupełnie nie zauważalnie znajdujemy się w epicentrum koszmaru. Koszmaru rozgrywającego się kiedyś i który obecnie może sprowadzić nie lada kłopoty. Piętrzące się znaki zapytania oplatają gęstą siecią, a znalezienie na nie odpowiedzi wcale nie jest proste. Są bowiem schowane w piaskach pustyni, starych kopalniach złota i skrzętnie ukrywane przez stulecia, zapisane w starych rękopisach, teraz zaś dają potrzebne odpowiedzi do rozwiązania zagadki kryminalnej, ale jednocześnie znów ściągają tarapaty na tych, którzy weszli w ich posiadanie. Zagrożenie to jest przyczajone, skrada się po cichu niczym drapieżne zwierzę, by ujawnić swą obecność w najmniej oczekiwanym momencie. Wszystko to dowodzi zarówno dokładnego researchu, jaki wykonała para pisarzy, jak również daru snucia wciągającej opowieści, w której historia i fikcja łączą się w nierozwiązywalnym uścisku.

Niemniej interesujący jest duet bohaterek. Obie o silnym charakterze. Corrie to młoda, jeszcze nieopierzona agentka FBI, a Nora doświadczona archeolożka całkowicie oddana swej pracy naukowej. Pierwsza to typ o gorącej głowie, druga spokojna i wyważona. Muszą nieustannie w świecie mężczyzn udowadniać swą wartość, zmagać się nie tylko z męską dominacją ale i poruszać się w świecie układów. Niewątpliwie potrafią zyskać sympatię czytelnika, a ich działaniom i współpracy przyglądamy się z rosnącym zainteresowaniem.

Ogon Skorpiona to doskonała rozrywka dla tych, którzy w thrillerze szukają nowego powiewu i czegoś nieco innego od tego, co najczęściej jest proponowane. A jednocześnie są chwyty znane i takie, które zdolne są zapewnić wyśmienitą zabawę do samego końca.

Jak mam być szczery to niestety ale ta seria mnie nie powala. Akcja jest średnia a odkrywanie zagadek z przeszłości jakieś takie jałowe, brakuje tutaj Pendergasta a to, że pojawia się na chwilę w samej końcówce tylko potęguje ta przeciętność.
To oczywiście moje zdanie ale duet agentki FBI i archeolożki sprawdza się średnio.
Tym razem gonimy za skarbem hiszpańskich który przepadł podczas powstania Indian. Jednak nie jest to oczywiste bo zaczyna się od znalezienia zwłok człowieka w opuszczonym miasteczku górniczym.
Pozycja poprawna ale jak pisałem wcześniej mnie nie porwała.

Tym razem gonimy za skarbem hiszpańskich który...

• Kryminał
  • Przeczytane 2023