Taktyka. Plan gry, czyli jak rozmawiać o wierze chrześcijańskiej

Okładka książki Taktyka. Plan gry, czyli jak rozmawiać o wierze chrześcijańskiej Gregory Koukl
Gregory Koukl Wydawnictwo: Fundacja Prodoteo Seria: Apologetyka religia
2020-01-01
religia chrześcijaństwo apologetyka

10/10

Taktyka to inaczej fantastyczny poradnik na temat:
Jak skutecznie i kulturalnie przekonywać ludzi do swoich poglądów.

Niech tytuł was nie zmyli. To prawda, iż książka ta skupia się na strategiach przekonywania ludzi do chrześcijaństwa, ale porady dotyczące "przekonywania", sprawdzą się na przestrzeni całego życia w każdej sytuacji. Nawet to sprawdziłem przy rozmowie na całkiem inny temat niż wiara i kulturalnie wygrałem dyskusję.

Na przestrzeni książki autor przedstawia wiele cennych i sprytnych strategii, które swoje źródło mają u jednej - taktyki "Columbo", która właściwie stosowana miażdży argumenty naszych rozmówców, kiedy chcemy zwerbować ich na naszą stronę. Columbo polega na zadawaniu trafnych pytań, aby nasz oponent odpowiadając na nie stopniowo nabywał przekonanie, iż to o czym mówimy ma sens i jest to bardziej rozsądkowe i logiczne niż jego własna myśl czy pogląd. Autor daje wiele porad, jak ulepszyć nasze Columbo w ataku i jak poradzić sobie w sytuacji, kiedy nasz oponent tak jak my stosujemy Columbo.

10/10

Taktyka to inaczej fantastyczny poradnik na temat:
Jak skutecznie i kulturalnie przekonywać ludzi do swoich poglądów.

Książkę można potraktować jako przewodnik w rozmowach z ludźmi nie wierzącymi lub poszukującymi Boga.

Książka, która daje ciekawe i konkretne formy prowadzenie dyskusji oparte na merytorycznej dyskusji

Rady jak w prosty sposób dyskutować od strony chrześcijańskiej. Mocny nacisk na logikę i próbę poruszenia rozmówcy, żeby zastanowił się nad uzasadnieniami swoich sądów-haseł.
Znalazłem w niej wiele cennych wskazówek, chociaż zastanawia mnie zerojedynkowe podejście autora do inteligentnego projektu, te fragmenty czytałem z lekkim zdziwieniem.
Pozycja zapewne przydatna osobom, które czują się przytłoczone dyskutantem atakującym chrześcijaństwo, osoba z wieloma wątpliwościami (jak ja) znajdzie tam kilkanaście cennych myśli i taktyk.

Pozycja zapewne przydatna...

Jest to jedna z najlepszych metodycznie książek jakie przeczytałem. Nie jest to w żadnym wypadku ukazanie trików i sposobów na zręczny sposób "namawiania". Książka ta stawia sprawę bardzo racjonalnie. Jeżeli uczciwie podchodzimy do rzeczywistości i mierzymy się z jakimiś argumentami na temat tego jak to rzeczywistość wygląda i jaka jest, to uczciwość wobec samych siebie zakłada, że nie będziemy wierzyć w coś co nie zgadza się samo w sobie co nie posiada racjonalnego uzasadnienia.

Osobiście dla mnie jest to bardzo ważna książka. Z tego też względu, że daje narzędzia do tego, by uzasadniać to w co się wierzy i umieć rozróżnić prawdę od fałszu. Rozróżnianie prawdy od fałszu. Myślę, że to jest clue tejże książki. Uczciwość wobec siebie i wobec osób, z którymi rozmawiamy zakłada, szczególnie w wymiarze wiary, że będziemy racjonalni. Że nie będziemy posługiwać się wyświechtanymi sloganami lecz będziemy potrafili uzasadnić to w co wierzymy. Ta książka to doskonałe narzędzie ale może służyć do niczego jeżeli nie zaczniemy się nim posługiwać; a najpiękniejsze w tym jest to, że nie ma tu żadnej obłudy, żadnej erystyki, retoryki namawiania tylko poszukiwanie prawdy i ukazanie najpiękniejszej drogi do świadczenia o Chrystusie.

Rozczarowanie.

Rozczarowanie.

Po przeczytaniu pierwszego rozdziału, nie mogłam się oderwać. Dawno nie miałam w rękach tak sensownej i wartościowej książki (a czytam dużo). Autorowi udaje się przekazać mnóstwo wiedzy w przystępny i atrakcyjny sposób. Podaje sporo anegdot z własnego życia, nawiązuje też do pop kultury. Jest to książka, do której na pewno będę wracać.

Świetna pozycja. Obowiązkowa na półce każdego, kto chce rozmawiać z ludźmi o wierze.

Książka zawiera kilka praktycznych metod prowadzenia sporow. Dla mnie bomba, zawarte wskazówki przydają się nie tylko w tematyce chrześcijańskiej. Pierwsze 50 stron to lanie wody o moralności stosowanych metod

Natrafiłam na tę książkę przypadkiem, słuchając jednego z odcinków pewnego katolickiego youtubera - Mikołaja Kapusty, którego cenie za wartościowe materiały i precyzję w poglądach, które zresztą mam podobne.
Zachęcił mnie do zakupienia owej książki i się nie rozczarowalam :)
Książka w ciekawy sposób przedstawia sposoby, dzięki którym można śmiało dyskutować z każdym, czy to w Kościele czy poza nim. Co najważniejsze, owe sposoby z góry zakładają kulturalna wymianę zdań, bez osmieszania czy poniżania drugiej osoby, nawet gdy się z nią nie zgadzamy. Ta lektura uświadomiła mi, że żeby prowadzić dyskusje o podłożu religijno-spolecznym, nie trzeba wykazywać się zaawansowaną wiedzą , czasem wystarczy zadawać pytania, dzięki którym możemy zobaczyć i udowodnić, że to nasz rozmówca się myli głosząc idee wyssane ze palca. Mało tego, skoro je głosi , to ma obowiązek udowodnić, że są prawdziwe, a nie - ja mam je obalac. Ten wniosek szczególnie jest dla mnie pomocny :)
Bardzo szanuję autora za liczne przykłady z życia, dzięki którym można zobaczyć jak w praktyce wykorzystać dana metodę.
Polecam każdemu, kto nawet nie tyle pragnie prowadzić takiego typu dyskusje na tle religijnym, ale w ogóle - bo owe sposoby wg mnie można zastosować w różnych dziedzinach.

Zachęcił mnie do zakupienia owej książki i się nie rozczarowalam :)

• Chrześcijaństwo
  • Religia / Relacje

Dodaj cytat z książki Taktyka. Plan gry, czyli jak rozmawiać o wierze chrześcijańskiej