Дзiкае паляванне караля Стаха

Попурри
2019-01-01
2019-01-01
białoruski

Okładka książki Wschód wolności. Antologia współczesnej literatury białoruskiej Andrej Chadanowicz, Julia Cimafiejewa, Krzysztof Czyżewski, Uładzimir Karatkiewicz, Artur Klinau, Emilia Walczak
Wschód wolnośc... Andrej Chadanowicz,...
Okładka książki Walc z kukułką Taken Alimkułow, Natalia Baranskaja, Mussa Batczajew, Kir Bułyczow, Anatol Czernousow, Jarosław Gołowanow, Fazil Iskander, Jurij Jakowlew, Uładzimir Karatkiewicz, Jurij Rytcheu, Wasilij Szukszyn, Piotr Wielgin, Wiera Zabiałowa, Oleg Żdan, Ilia Zwieriew
Walc z kukułką Taken Alimkułow, Na...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 11/1982 (136) Ryhor Baradulin, Aleksander Barszczewski, Danuta Biczel-Zahnietawa, Janka Bryl, Wasil Bykau, Sokrat Janowicz, Eugeniusz Kabatc, Uładzimir Karatkiewicz, Aleksiej Karpiuk, Jakub Kołas, Janka Kupała, Borys Mozajew, Florian Nieuważny, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Janka Sipakou, Maksim Tank, Jurij Trifonow
Literatura na ... Ryhor Baradulin, Al...

Gdyby ktoś mi kiedyś powiedział, że przeczytam świetny białoruski kryminał historyczny to bym się popukał w głowę kilka razy. Ale 2020 zaskakuje mnie w wielu obszarach, również literacko.
Opowieść o starej miejscowej legendzie, która spędza sen z oczu mieszkańcom jednego z białoruskich folwarków. Zjawy, duchy, szlachta, folklor. I to wszystko idealnie współgra z poszukiwaniami prawdy i prawdziwego prowodyra zabójstw i zemsty w folwarku. Wszystkie tropy, które tworzy autor zgadzają się w 99% i już wydaje się, że zagadka rozwiązana, gdy jakiś szczegół, zasygnalizowany wcześniej, rujnuje cały obraz i układankę trzeba tworzyć od nowa, a rozrysowany na ścianie schemat kontaktów "gangu" na nic. Niezwykle wciągająca opowieść z dawką również walki klasowej, przestarzałych szlacheckich zwyczai i spowinowaceń.
Jak tylko będzie opublikowane polskie tłumaczenie, polecam!

• Literatura białoruska

Dodaj cytat z książki Дзiкае паляванне караля Стаха