Świat piratów. Historia najgroźniejszych morskich rozbójników

Okładka książki Świat piratów. Historia najgroźniejszych morskich rozbójników Angus Konstam
Okładka książki Świat piratów. Historia najgroźniejszych morskich rozbójników
Angus Konstam Wydawnictwo: Bellona historia
historia
The Pirate World. A History of the Most Notorious Sea Robbers
Bellona
2020-10-14
2020-10-14
Sławomir Patlewicz
piraci

Ogólnie nie planowałam wejść głęboko w tę tematykę, ale jak tu się nie oprzeć tak pięknie wydanemu kompendium wiedzy? I do tego napisanego przez bardzo wiarygodnego i kompetentnego autora. Pan Konstam siedzi od lat w historii morskiej i twardo trzyma się tu surowej i brutalnej rzeczywistości. Nie ma w tej książce miejsca dla ubarwień, fantazjowania czy ulegania romantycznym mitom, które (dzięki przeróżnym autorom i wytwórniom filmowym) utworzyły się wokół piratów. Choć nie mam nic przeciwko tym niegroźnym przeinaczeniom, w książce tego typu pragnęłam poznać nagie fakty, w które chciałam uwierzyć.
I tu autor mnie nie rozczarował. Spodobała mi się ta konsekwentna chronologiczność, ten porządek w książce i ta wyważona ilość wiarygodnej informacji. Szczególnie przypadły mi do gustu biografie samych piratów i to nie tylko tych z Karaibów. Nie miałam żadnych kłopotów w połapaniu się w tym wszystkim, aczkolwiek dałabym specjalnie informacje na końcu podrozdziałów, a w opisach zdjęć nie wklejałabym spojlerów.
Zaskoczyło mnie, że jak na tak niesprawiedliwy i okrutny świat, zwalczano piractwo dosyć konsekwentnie i skutecznie. Wiadomo, że wiele zależało od morskiego transportu, ale przejmowano się też ofiarami. Morskich bandytów czekało przeważnie srogie rozczarowanie w postaci chorób, zdrad oraz śmierci. Czy zasłużyli na taki los? Dzięki tej książce odpowiedź jest jeszcze jaśniejsza.

Świat piratów. Historia najgroźniejszych morskich rozbójników jest bardzo ładnie wydany. Dzięki grubej oprawie i wielu grafikom dzieło Angusa Konstama wygląda bardzo porządnie i profesjonalnie. Niestety nie wychwycono błędów, które nie powinny się zdarzyć w książce, w której dosyć istotne są daty. Omawiane są wydarzenia z życia danej postaci, po czym przywoływana jest bitwa opatrzona datą o 100 lat wcześniejszą. Literówki też się zdarzają, ale nie przeszkadzają tak bardzo w odbiorze. Natomiast fakty historyczne powinny się zgadzać. Do czytelnika nie powinno należeć sprawdzanie poprawności zamieszczonych dat. Rzutuje to na profesjonalizm autora oraz osób odpowiedzialnych za korektę tekstu.

Mimo paru wpadek warto sięgnąć po ten tytuł, jeśli w Waszych żyłach zamiast krwi płynie rum, a słoną wodą popijacie śniadanie. Z przyjemnością ponownie sięgnę do kilku opowieści, aby przypomnieć sobie historię znanych portów i morskich rozbójników.

Kto nie marzył jako dzieciak o tym, by zostać groźnym i dzielnym piratem. Obecnie w naszej kulturze zadomowili się już na dobre za sprawą książek, filmów czy seriali. Przez wieki narosło wiele mitów związanych z piratami, co sprawia, że trudno dziś rozróżnić w tej materii prawdę od fikcji.

Książka „Świat piratów. Historia najgroźniejszych morskich rabusiów” Angusa Konstama przedstawia prawdziwą historię piratów – od starożytnego Egiptu skąd pochodzą pierwsze o nich wzmianki po współczesnych piratów grasujących po wodach Afryki czy Azji.

Autor w znakomity sposób przedstawia początki piractwa, jego rozkwit aż po jego zmierzch. Przedstawia w nim wiele barwnych postaci które trudniły się tym procederem, obala mity i stereotypy które obecnie powielane są w wielu filmach. Niejednokrotnie byli to marynarze, którzy działali za przyzwoleniem danego, atakując statki wrogiego państwa. Książka zawiera dużą ilość map z pokazaniem miejsc a także szlakami gdzie najczęściej można było spotkać piratów. Dodatkowo znajdziemy tutaj dużą ilość ilustracji, przedstawiających znanych nam piratów ale też obecnie dobrze zachowane forty znane nam z kultury piratów.

Książka został świetnie wydana, napisana bardzo fachowo i z pewnością nie tylko miłośnicy rumu czy zapachu prochu ale wszyscy lubiący historię znajdą tutaj coś dla siebie. Nie da się ukryć że autor jest naprawdę świetnym znawcą tematu.

Książka „Świat piratów. Historia najgroźniejszych morskich rabusiów” Angusa...

Od kilku już lat żywo interesuję się historią piractwa z mocnym naciskiem na początek XVIII wieku, znany w powszechnej świadomości jako „złoty wiek piractwa” (choć nie trwał on nawet i pół wieku). Kiedy tylko wypatrzyłam tę książkę w zapowiedziach wiedziałam, że będę chciała jak najszybciej ją zdobyć i przeczytać. Mam już na swojej półce kilka innych książek dotyczących tego temu, ale są to lektury już mające po kilka lub kilkanaście lat, a ta to świeży głos w dyskursie, bowiem oryginalnie została wydana trzy lub dwa lata temu.

Tym co mnie zaskoczyło, to jak ta książka jest wydana. I skupiam się tu tylko na wizualnym odczuciu, bowiem do redakcji i korekty jeszcze sobie dojdziemy. „Świat Piratów” to książka w twardej oprawie, wydana na kredowym papierze z mnogością ilustracji, rycin i poglądowych mapek. W tym przedświątecznym okresie zdecydowanie polecałabym ją na prezent, bo robi wrażenie. Jest większego formatu, ma przyjemną dla oka czcionkę. Na regale prezentuje się pięknie i aż szkodą chować ją koło innych lektur.

Co do treści, to autor w ciekawy i – co ważne – przystępny sposób serwuje nam wiedzę o piratach od czasów starożytnych po współczesność. Ostatni rozdział poświęca piratom w popkulturze. Mnie oczywiściej najbardziej zainteresował ten poświęcony piratom z Karaibów XVI-XVIII wieku, ale z wielkim zainteresowaniem przeczytałam całą książkę, bo Angus Konstam – który jest historykiem, specjalizującym się w historii morskiej i marynarki wojennej – odpowiada na wiele pytań i rozwiewa sporo wątpliwości, które jeszcze do niedawna miałam. Opisuje ze szczegółami jak to się stało, że przez tyle wieków Karaiby były tak atrakcyjnym miejscem dla korsarzy, bukanierów, flibustierów i piratów (tłumacząc przy okazji czym ci różnili się między sobą i dlaczego nazwa tych nie wolno używać synonimicznie),jak to się dzieje, że piractwo rozwija się na poszczególnych terenach i przybliża sylwetki najsłynniejszych piratów wyjaśniając przy tym, skąd wzięła się ich sława i czy za każdym razem brała się ona z okrucieństwa – albo męstwa – wykazywanego przez tych mężczyzn (i kobiety) na morzach. Powiedziałabym, że to dobra książka tak dla kompletnych laików w temacie, którzy chcą poznać od podszewki historię piractwa, jak i dla znawców tematu, ponieważ są tam interesujące informacje, które mogą Was zaciekawić, czy zaskoczyć. Autor cytuje źródła z epoki, posiłkuje się też bogatą bibliografią dlatego książka ta może być traktowana jako materiał źródłowy do poważniejszych prac.

Muszę jednak wspomnieć o wadach. Wadach, które pomimo mojego zachwytu nad książką mocno wpłyną na moją ocenę. I nie jest to ocena „Świata Piratów” per se, ale tego konkretnego wydania. Niestety, ale redaktorzy i korektorzy wydawnictwa Bellona dali ciała. Książka jest bowiem upstrzona bykami nie z tej ziemi. Jest mnóstwo literówek, praktycznie co kilka stron można na jakąś natrafić, a pierwsza jest już we wstępie. Jakby tego było mało, są byki i w datach. I to błędy tego typu, gdzie nie jest potrzebny historyk, który by je wyłapał, ale uważna lektura. Jeżeli w pierwszym zdaniu o piracie X mamy podaną datę jakiegoś jego ataku na statek, a dwa zdania później pisząc o tym samym panu X mamy już datę 100 lat do przodu to chyba coś nie halo, prawda? Taki błąd, który szczególnie mocno rzucił mi się w oczy to pisanie o francuskich osadnikach na Tortudze w...1267 roku. Dobrze czytacie. Zapomnijcie o Kolumbie, według Bellony Francuzi byli już na Karaibach w XIII wieku. To błędy z gatunku tych irytujących, które praktycznie wymuszają po Was kreślenie po książce, a ta jest – poza błędami – tak cudownie wydana, że naprawdę serce pęknąć może przykładając do kartki długopis.

Podsumowując, ja bardzo polecam tę lekturę, bo w interesujący i przystępny sposób przedstawia historię piratów na przestrzeni dziejów. Jasne, to nie jest szczegółowa historia, ale dla wielu może być doskonałą bazą wiedzy, dla innych może poszerzyć ich znajomość tematu o poszczególne zagadnienia, które wcześniej im znane nie były. Jedyne co, to zwracam uwagę na te nieszczęsne błędy w korekcie. Jeżeli dobrze władacie angielskim i nie macie oporów przed czytaniem literatury – nomen omen – fachowej w oryginale, to polecam sięgnąć po nie zamiast po tłumaczenie. W przeciwnym wypadku uzbrójcie się w cierpliwość i nie krzywcie się na pana Konstama, a na tę nieszczęsną redakcję właśnie.

Fantastyczne! Przystępnie napisane i obejmujące całość tematu (od starożytności do dzisiaj). Duży, albumowy format i masa ilustracji – od zdjęć, przez reprodukcje rycin i obrazów, po mapy i schematy. Ogromna frajda!

• Piraci
  • Popularno-naukowe
  • Historyczne
  • Do kupienia
  • Literatura faktu

Angus Konstam Świat piratów. Historia najgroźniejszych morskich rozbójników Zobacz więcej