Grzechy "Paryża Północy". Mroczne życie przedwojennej Warszawy

Okładka książki Grzechy "Paryża Północy". Mroczne życie przedwojennej Warszawy Paweł Rzewuski
Okładka książki Grzechy "Paryża Północy". Mroczne życie przedwojennej Warszawy
Paweł Rzewuski Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie historia
historia
Wydawnictwo Literackie
2019-10-16
2019-10-16
literatura polska Warszawa

Historia którą znamy nie zawsze jest całą prawdą. I tak jest w przypadku historii miedzywojennej Warszawy tytułowego "Paryża Północy ". Dowiemy się jak wyglądała ciemna strona Warszawy w tych czasach. Autor przedstawia nam przegląd przez całą gamę przestępczości zaczniemy od prostytucji przez narkotyki i alkohol na mordercach kończąc. Dowiemy się jak powstały "legendy" apaszowskie i jak władza starała się z nimi walczyć. Pozycja przyzwoita i może być ciekawostką dla ludzi którzy chcą się czegoś dowiedzieć, świetnym dodatkiem są źródła z których autor korzystał co pomóc może czytelnikom w samodzielnym pogłębianie informacji o przedwojenne Stolicy.

1955

Bardzo interesująca książka o przedwojennej Warszawie. Ale nie tej pięknej, eleganckiej, bogatej. Tu widzimy Warszawę pełną biedy, przestępców i prostytutek. Książka ciekawie napisana, więc warto poznać dzięki niej, ciemniejszą stronę międzywojennej stolicy.

Zagłębiam się w temat okresu międzywojennego. Książka bardzo dobrze napisana. Wyłania się z niej historia przejmująca, smutna. Historia miasta, które pragnie żyć wolnością, a tyle wśród jej mrocznych zaułków występku, zbrodni i nędzy.

Autor w sposób lekki opowiada o przedwojennej Warszawie. Czytając książkę, odnosiłam wrażenie jakbym słuchała dobrej opowieści. To, co mogę polecić jako uzupełnienie tematu, to książka Kamila Janickiego "Epoka hipokryzji: seks i erotyka w przedwojennej Polsce".

Bardzo lubię klimat dawnych lat, począwszy od międzywojnia po drugą wojnę światową, który znam zarówno z bardzo szeroko pojętej literatury jak i z filmów, takich jak np. „Vabank” czy seriali o Bodo albo kultowego „Czasu honoru”. Kiedy dodamy do tego moją fascynację Paryżem, logicznym następstwem będzie prezent, który otrzymałam od przyjaciółki, czyli książkę Pawła Rzewuskiego pt.: „Grzechy ‘Paryża Północy’ – roczne życie w przedwojennej Warszawie”.

Myślę, że autor swoim pomysłem zapełnił lukę na rynku literackim i ukazywał zupełnie inny obraz polskiej stolicy lat 20-tych i 30-tych. Owszem, czasem na kartach powieści pojawiały się jakieś postacie spod czarnej gwiazdy, ale były to raczej pojedyncze przypadki będące w kontrze do romantycznego bohatera walczącego o swoją ojczyznę. Rzewuski podszedł do tematu bardzo poważnie i wyczerpująco przedstawił mroczne życie w przedwojennej stolicy. Życie, które potrafi zafascynować czytelnika.

C.D.: https://czytany-blog.blogspot.com/

Świetna książka prezentująca mniej piękne oblicze przedwojennej Warszawy. Ciekawy temat, a na dodatek przedstawiony w sposób lekki i nie akademicki. To ogromy plus dla Autora umiejącego jak widać traktować o rzeczach ważnych w sposób atrakcyjny dla czytelnika. Czyta się szybko i miło, chociaż traktuje o kwestiach mało przyjemnych...😊

Książka przeczytana z dużym zainteresowaniem.

Z pewnością obala mity pięknej i bogatej Warszawy okresu międzywojennego..

Sporo tu informacji na temat przestępczości, w tym żebractwu, prostytucji czy złodziejom, gdzie "fach" przechodzi z ojca na syna.
Większość zwykłych ludzi okresu międzywojennego była biedna i jakoś musieli sobie radzić..

Książka jest lekka w odbiorze. Polecam.

Książka przeczytana z dużym zainteresowaniem.

Z pewnością obala mity pięknej i bogatej Warszawy okresu międzywojennego..

Książka jest lekka w odbiorze....

Dla mojego pokolenia wizja okresu przedwojennego jawiła się jako "raj utracony", książka pokazuje, że nie było tak kolorowo jak sobie wyobrażałem. Drugim wnioskiem jest to, że świat i ludzie nie zmieniają się tak bardzo na przestrzeni lat, wieków. Co najwyżej zmieniają się środki i narzędzia, motywy pozostają niezmiennie te same.

2028

Warszawa przedwojenna, jeśli wierzyć niezliczonym wspomnieniom, oraz filmom była miejscem w którym wypadało być, które inspirowało artystów, a także dążyło aby być inspiracją dla innych. Romantyczny obraz tego miasta tak wrył się we świadomość wszystkich, że jakiekolwiek szkalowanie tego idealnego obrazku, od razu spotykało się z krytyką. Na szczęście to się zmieniło, a my za sprawą ciekawych książek, możemy się przekonać, że ten idealny obraz daleki był od ideału, ale nadal to miasto miało to „coś” i nadal ma. Ostatnio trafiłem na książkę „Grzechy Paryża Północy” która obala trochę mitów, ale i potwierdza niektóre opowieści.
O książce możemy dowiedzieć się że:
Jaka była Warszawa międzywojnia? Czy romantyczny, ciepły obraz przedwojennego przestępcy ze stolicy ma coś wspólnego z ówczesną rzeczywistością?Opierając się na wielu szerzej nieznanych źródłach historycznych, Paweł Rzewuski kreśli żywy portret warszawskiego marginesu. Opisuje przyczyny biedy i niektórych przestępstw, problem prostytucji oraz handlu kobietami, a także najgłośniejsze morderstwa, przestępstwa i oszustwa rozgrywające się w „Paryżu Północy”.

Podsumowując. Jeśli ktoś chce dowiedzieć się czegoś o naszej stolicy, zanim tak brutalnie została zrównana z ziemią, powinien sięgnąć po tą publikację. To nie tylko ciekawy zarys historii miasta, czy nawet całego kraju, ale i opowieści o półświatku, który w tamtych czasach miał się całkiem dobrze. Paryż Północy, który chciał być stolicą kultury i sztuki. Owszem, to się w pewnym stopniu udało. Ale nie wszystko było takie romantyczne i cudowne, jak chcieliby niektórzy. Może te wyidealizowane obrazki miasta nie są tylko wyobrażeniem kogoś, ale swoją ciemną stronę Warszawa także miała. W tej opowieści znajdziemy także mnóstwo zdjęć obrazujących życie miasta, w czasach gdy nasza stolica miała szansę być czym więcej niż tylko miastem stołecznym. Niestety wojna zrewidowała te plany. Miasto powstało z popiołów, jednak nie jest to zapewne to samo miejsce co we wspomnieniach niektórych. Polecam, bardzo interesująca lektura.

Przyjemna i lekka lektura, pomimo ciężaru gatunkowego samego zagadnienia. Chętnych do pogłębienia tematu odsyłam do antologii przedwojennych reporterów pt "Niepiękne dzielnice"

• Polska

Dodaj cytat z książki Grzechy "Paryża Północy". Mroczne życie przedwojennej Warszawy