Gwiazda z pierwszego piętra

Okładka książki Gwiazda z pierwszego piętra
Barbara Kosmowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Wydawnictwo Literatura
2020-02-26
2020-02-26
młodzież powieść

Oj, niebezpieczna jest ta książka, niebezpieczna. Otworzyłam ją, tak mniej więcej w połowie, żeby przekonać się jak pisze autorka i wsiąkłam. Tak po prostu musiałam się dowiedzieć, co będzie dalej. I jak się skończy znajomość Mikołaja, Helen, Olafa. I to pomimo tego, że nie jestem czytelnikiem docelowym. Nie pozostaje mi nic innego, tylko docenić talent pisarki. Potrafi z lekkością skrzydeł motyla przedstawiać poważne, trudne sprawy. Dorosłe problemy, które mają wpływ na życie dzieci. I to nawet wtedy, gdy dorośli starają się nie obarczać potomstwa swoimi kłopotami. Normalnie oklaski na stojąco za styl, za formę, za unikanie chodzenia na łatwiznę, za pomysł i za realizm. Bo życie nie zawsze jest różowe, co nie znaczy, że mamy się nie starać, by takie było, że mamy prawo źle się zachowywać, bo los nas nie rozpieszcza. Kurczę, najlepiej po prostu przeczytajcie sami. I to czym prędzej.

Link do mojej recenzji:

Link do mojej recenzji:

Chociaż ja się raczej nie mieszczę w kategorii wiekowej, dla której ta książka była przeznaczona, to bardzo mi się podobała. Choć ta książka była z dużej części o problemach typu: śmierć, szykana itp. to ja uważam ją z ciepłą i uroczą książkę. Ta księżka znajduje się u mnie na liście książek relaksujących. Myślę, że może kiedyś do niej wrócę.

Powieść mądra, dobra i ładna (język, treść). Polecałabym od piątej-szóstej klasy. Bohaterami są dziewczyna i chłopiec, ich wątki się przeplatają i splatają, ale jest to powieść raczej dla dziewczyn.